Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się nowelizacją "Prawa oświatowego". Zakłada ona między innymi likwidację gimnazjów. 8 listopada projekt ma trafić pod obrady rządu.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapewnił, że "w rządzie nie ma podziałów w sprawie reformy edukacji. Gość "Sygnałów Dnia" w radiowej Jedynce odniósł się w ten sposób do sugestii, że prezydent Andrzej Duda może odmówić złożenia podpisu pod ustawą. Rafał Bochenek zapewnił, że projekt reformy rząd poprzedził społecznymi konsultacjami i dołożył wszelkich starań do jej starannego przygotowania. "Wierzę, ze prezydent pospisze ją bez wahania" - powiedział rzecznik rządu.

Najwięcej kontrowersji w projektowanych zmianach w oświacie wzbudza zapowiedź likwidacji gimnazjów. W myśl nowych przepisów, powstanie 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum, technikum i dwustopniowa szkoła branżowa. Od 1 września przyszłego roku gimnazja mają być stopniowo wygaszane. Rzecznik rządu zapowiedział, że pod koniec listopada ministerstwo edukacji przedstawi projekt podstawy programowej.

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm ma zająć się między innymi wnioskiem Platformy Obywatelskiej o odwołanie minister edukacji Anny Zalewskiej. Jest on uzasadniony między innymi złym przygotowaniem planowanych zmian w szkolnictwie.

emde/IAR