Czy nowa komisarz chce grillować Polskę jak Timmermans? - zdjęcie
27.11.19, 16:18zdj. screen Youtube/Ministerstwo Cyfryzacji

Czy nowa komisarz chce grillować Polskę jak Timmermans?

15

"Będę sprawiedliwa, ale nie odpuszczę"-zapowiada w rozmowie z "Deutsche Welle" nowa unijna komisarz, Vera Jourova. W Komisji Europejskiej Czeszka będzie zajmować się m.in. sprawami związanymi z praworządnością w krajach członkowskich UE. 

Pytana o to, czy będzie tak samo "twarda" jak poprzedni komisarz ds. praworządności, Frans Timmermans, oceniła:

"Fascynuje mnie ta debata: czy ja będę bardziej jak Timmermans, czy mniej jak Timmermans. A ja jestem Jourova. Zamierzam być sprawiedliwa i obiektywna". 

Jourova zapowiedziała, że będzie kontynuować postępowanie wobec krajów naruszających praworządność. Ostateczne wątpliwości ma jednak rozstrzygnąć TSUE. Nowa komisarz zapewnia przy tym, że zależy jej na dialogu z polskim rządem w kwestii "planów dotyczących wymiaru sprawiedliwości”. 

"Chciałabym wiedzieć, czego możemy się spodziewać, zrozumieć sytuację i poznać powody zmian w polskim sądownictwie"-podkreśliła rozmówczyni DW. Vera Jourova wskazała również, że trzeba jednak „wyraźnie zaznaczyć różnicę” między prawem suwerennego państwa do wprowadzania reform, a łamaniem praworządności.

"Sprawdzimy stan praworządności we wszystkich krajach członkowskich. Powtarzam wszystkich – może to uspokoi te kraje, które uważają, że Komisja koncentruje się tylko na nich i traktuje jakby byli najgorszymi uczniami w klasie. Przyjmuję tę krytykę. Dlatego teraz przyjrzymy się całej UE"-powiedziała przy tym. 

yenn/DW, Fronda.pl

Komentarze (15):

Druh Ryszard 2019.11.28 13:27
Wymiar sprawiedliwości w Polsce albo co innego, zawsze coś się znajdzie aby psa uderzyć. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Kwestia podstawowa : czy w ogóle kwestia organizacji oraz sposobu funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce, może być przedmiotem "badania" przez komisarza do spraw praworządności Unii Europejskiej ? Z tego co wiadomo, są różne modele organizacji i sposoby funkcjonowania w poszczególnych krajach członkowskich, a nasz wymiar sprawiedliwości na tym tle, niczym szczególnym się nie wyróżnia, a w ogóle, ta kwestia jest wyjęta spod jurysdykcji Unii Europejskiej ( co stwierdzał Traktat Akcesyjny ). Polska nie powinna ulegać szantażom takiej czy innej komisarz, lecz stać twardo na tym, że jest to sprawa wewnętrzna Polski, a urzędasom brukselskim nic do tego. Polska jest ważnym krajem UE, pod względem powierzchni, ludności, sił zbrojnych, gospodarki, więc nie powinna się kłaniać nisko i za wszystko przepraszać jakiegoś urzędasa UE. Czy kanclerz Niemiec albo prezydent Francji musieliby się z czegokolwiek tłumaczyć w Brukseli ? Po odejściu Wlk. Brytanii z Unii, Polska stanie się kluczowym państwem w tej organizacji jak Hiszpania.Trochę więcej szacunku dla siebie, a inni wtedy będą nas również szanować. Zawsze przecież można powiedzieć "nie", i wyjść z UE. Byliśmy w RWPG , teraz w UE a jutro możemy żyć na własny rachunek. Najważniejsze żebyśmy tego chcieli i nie bali się samodzielności. Wydaje się, że nowe pokolenia Polaków, jakby bały się tego, czyżby powolutku zamiast duszy wolnego i dumnego Polaka, narodziła się mentalność niewolnika ?
Portofino2019.11.28 7:59
Pani pepiczkowa,widim was a wy chodzicie i gadacie takie bzdury.
BiegunkaProrocza2019.11.28 0:49
Nie chce grilować. Ona chce tylko Polsce tyłek podetrzeć. Bo przecież Polacy tego sami nie robią. A później płacz, że brudno, że nas nie chcą, że oni mają czyste dziury.
gio'2019.11.27 21:26
Klasyczna prosta twarz przodującej dojarki z czechosłowackiego kołchozu! Będzie dręczyć i gnębić współwięźniów ze swojego regionu - czyli syndrom kapo!
mende na doradce2019.11.27 18:08
Towariszcz Komisar, Polecam do grona doradczego mende 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤. He is a multitasking asshole.
Jerz2019.11.27 18:05
Uważam, że oficjalnie to ona musi mówić o praworządności, bo jest od tego komisarzem. Mam nadzieję, że zajmie się przestrzeganiem praworządności we Francji, Hiszpanii, Niemczech itd itd.
anonim2019.11.27 18:21
W Niemczech za przestrzeganiem praworządności stoi AfD, więc spoko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Piotr Nowak2019.11.27 17:53
Tej Pani to bym na pewno nie przeciągnął smykiem po rajtuzach !!!
anonim2019.11.27 18:18
Nie bądź taki bohater, przeciągnął byś, przeciągnął, byle jeszcze ciepła.
gmeil2019.11.27 17:51
Jeśli lewaczka to wiadomo że będzie krytykować prawicowe rządy a jeśli prawicowa to odwrotnie. Chyba że jest uczciwa ale szczerze wątpię. U nas przeszedł marsz równości i wielka krytyka że faszyzm bo jakiś baner był nieodpowiedni, to że było milion flag i bez ekscesów nie miało znaczenia. We Francji wyrywają chodniki, walą brukiem w policjantów, palą samochody, tłuką szyby, policja strzela, trwa to tygodniami i pies z kulawą nogą się w Brukseli nie zapyta co to ma znaczyć
zatroskany2019.11.27 18:03
Francja już chyba nie wydobędzie się z tego lewackiego bagna. Dobrze by było aby Polska do niego nie wpadła
anonim2019.11.27 18:23
A w Białymstoku rzucali styroporem. Hahahahahahaha
Topek2019.11.27 17:34
Bardzo mądre słowa i nie będzie robić nic przeciwko Polsce tylko dla Polski i Polaków by uchronić praworządność którą niszczy pisowski rząd
Zosia2019.11.27 17:32
Wydaje mnie sie, ze łona tyż z LGBT !!!!
Onegdaj2019.11.27 17:28
Zamierza być sprawiedliwa i objektywna - ale źle jej patrzy z oczów ?!!