,,Czas na rachunek sumienia’’. Premier o Izbie Dyscyplinarnej  - zdjęcie
29.07.21, 14:32Fot. screenshot - YouTube (TVP Info)

,,Czas na rachunek sumienia’’. Premier o Izbie Dyscyplinarnej

13

Premier Mateusz Morawiecki był dziś na konferencji prasowej Wielogłowach pytany o swoją ocenę funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Szef rządu przyznał, że jego zdaniem Izba nie spełniła oczekiwań.

- „Jakby ktoś mnie spytał, czy z mojego punktu widzenia Izba Dyscyplinarna (Sądu Najwyższego - PAP) spełniła oczekiwania, to powiem, że niestety nie bardzo, ponieważ znam wiele przypadków sędziów, którzy nie zostali do tej odpowiedzialności pociągnięci”

- powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki.

Wskazał, że każda reforma potrzebuje przeglądu i nadszedł czas na taki przegląd w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości.

- „To dobry czas, żeby zrobić rachunek sumienia, podsumować, co wyszło, a co nie wyszło”

- podkreślił.

- „Oczywistą rzeczą w każdej grupie zawodowej jest, że ważne są mechanizmy kontrolne, żeby była odpowiedzialność za jakość pracy. Takie mechanizmy są potrzebne. Aby sędziowie nie podejmowali decyzji contra factum, aby nie było działań, które rażąco odbiegają od kanonów życia społecznego. Słyszeliśmy o wielu karygodnych czynach, zdarzeniach z udziałem sędziów, i wszyscy dopytywaliśmy, czy coś się z tym dzieje, jakoś reaguje? Dlatego powołaliśmy Izbę Dyscyplinarną. To jedyna przyczyna”

- wyjaśniał.

15 lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiast wstrzymać funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tego samego dnia polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający TSUE na stosowanie środków tymczasowych dot. polskiego sądownictwa jest niezgodny z konstytucją. Dzień później TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej. W ub. piątek szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że „wychodząc naprzeciw oczekiwaniom trybunału”, Zjednoczona Prawica wprowadzi zmiany dotyczące m.in. Izby Dyscyplinarnej.

kak/PAP

Komentarze (13):

robaczek2021.07.30 11:06
I ZNOWU SIE PRAWICZKI MUSZA WYPINAC ;] ................................. wy to chyba lubicie ;]
kefas2021.07.30 6:59
Mam nadzieję, że Trybunał Stanu spełni pokładane w nim oczekiwania i postawi przed sobą pisowietów z Matłuszkiem i żoliborskim wodzem na czele.
Filip2021.07.30 5:54
Albo Kaczyński pójdzie na zwarcie z Unią, co oznacza utratę miliardów euro, albo zatrzyma kluczową dla niego likwidację niezawisłych sądów. Chyba że znów omami naiwnych lub cynicznych brukselskich polityków. Najnowszy „wyrok” Trybunału Julii Przyłębskiej – powołanego z wielokrotnym złamaniem prawa i składającego się w większości z ludzi, dla których najważniejsza nie jest konstytucja, tylko wola Jarosława Kaczyńskiego – to tylko kolejny krok na drodze, którą obóz władzy podąża od 2015 roku. Budowane od sześciu lat państwo PiS nie może istnieć we wspólnocie, która swoim ustrojowym fundamentem uczyniła trójpodział władzy i niezawisłość sędziów. Nie może, bo trójpodział, zakładający wzajemną kontrolę władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej, który służy ochronie wolności i praw obywateli, Kaczyński zniszczył.
Suweren, tak, obrzezany i to sierpem2021.07.29 17:21
Przyznaje się, że jestem osoba o niskiej inteligencji, chorą psychicznie, ze skłonnościami pedofilskimi (nawet na wibratorze mam zdjęcie dziecka sąsiadki), bez podstawowej wiedzy o świecie, jestem skrajnie ogłupiona nienawiścią, zwykłą kürwą, prostakiem pomimo tytułów "naukowych", prymitywnym gudłajem. Fronda to jest mój narkotyk, ale co mi staremu skürwysynowi zostało? . . . . Z powazaniem: prof. dr Hertrich-Woleński------------
Suweren2021.07.29 17:39
Schlebiasz mi. Jestem jedynie dr.
Suweren2021.07.29 16:54
Ja tam częściej słyszałem o karygodnych czynach Morawieckiego i reszty pisowskiej mafii. Z jakiegoś powodu dla siebie izby dyscyplinarnej nie przewidują. Doszło wręcz do tego, że mikrognojek z Żoliborza może bezkarnie wygrażać innym ludziom, a prokuratura generana w oczywisty sposób łamać prawo. Rzeczpospolita upada. Na głowę.
hehehe2021.07.29 15:56
A w tłumaczeniu: zesrauem się w gacie i wycofuję na z góry upatrzone pozycje :-)
Bystry2021.07.29 15:51
Nawet ktos, kto malo sie orietuje widzi, ze PIS wycofuje sie z tego projektu pod presja UN. Teraz wycofanie sie z izby dyscyplinarnej odtrabia jako wielki sukces. Ludzie czy wy tego nie widzicie? PIS s.r.a w spodnie ze strachu przed kazdym miedzynarodowym naciskiem. Niedlugo bedziemy pytac sie nawet w Zimbabwe czy powinnismy przeglosowac jakas ustawe.
Filip2021.07.29 15:09
Dla polityków związanych z PiS-em "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji i prawa europejskiego. Rządzący mają pretensję do TSUE, że nie pozwala im łamać praworządności. Politycy z PiS-u mają takich "prawników", którzy za duże pieniądze napiszą im nawet najbardziej absurdalną opinię prawną, przynoszącą wstyd środowiskowi prawniczemu. Mateusz Morawiecki zlekceważył kilka opinii prawnych w których stwierdzono, że wybory kopertowe nie maja podstaw prawnych. Następnie wydał 150 tys zł na opinię zgodną ze swoim życzeniem, za którą osoba będąca jej autorem powinna zostać wyrzucona ze środowiska prawniczego. Wyborcy PiS-u mieszkający na wsi we wschodniej Polsce, albo na Podkarpaciu z wykształceniem podstawowym i tak niczego nie zrozumieją. Artykuły we "Frondzie" adresowane są do takiego elektoratu!!! Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomimo tego dzięki głosom wyborców z wykształceniem podstawowym, wygrał wybory prezydenckie na drugą kadencję. Jarosław Kaczyński poprzez sabotowanie wyroków TSUE może doprowadzić do polexitu, a wtedy Rosja będzie Polsce dyktowała warunki. Na wzór rosyjski Prezes PiS-u chce przejąć wszystkie niezależne media w tym TVN, żeby wyborcy nie byli informowani o faktach niekorzystnych dla rządzących. Powoli likwiduje konstytucyjnie określony trójpodział władzy i niezawisłość sądów. Realizuje strategiczne cele Władimira Putina, polegające na rozbijaniu Unii Europejskiej. Wprowadza w Polsce "ruski ład". Czy tego chcą wyborcy PiS-u?
matis892021.07.29 14:59
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Anonim2021.07.29 14:51
Miękiszony z Pinokiem kombinują, jakby tu nie wyjść na kretynów???? Nie da się, matołki!!!😁😁😁😁
Artur2021.07.29 14:51
Tytułem kompromisu na czele ID znalazł się reprezentant kasty. ID nie może wydać sprawiedliwych wyroków na niesprawiedliwych sędziów w takich warunkach. Do tego doszły reklamacje TSUE. To logiczne że reforma jest potrzebna tak aby i tsue był zadowolony i żeby kasta straciła do końca nietykalność. I o to chodzi!
ateusz2021.07.29 14:39
Zaczyna się uzasadnianie dlaczego zamkniemy Izbę Dyscyplinarną tak jak każe UE :D I bardzo dobrze, to politycznie sterowana wydmuszka która nie ma racji bytu.