Cud św. Januarego powtórzył się w czasie pandemii - zdjęcie
04.05.20, 11:40Fot. Paola Magni via Flickr, CC BY 2.0

Cud św. Januarego powtórzył się w czasie pandemii

17

„Drodzy przyjaciele, mam wam do ogłoszenia wielką wiadomość: nawet w czasie koronawirusa Pan Bóg poprzez wstawiennictwo św. Januarego doprowadził do przejścia krwi w stan ciekły” – powiedział 2 maja kardynał Crescenzio Sepe w czasie transmisji na żywo Mszy św. z katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Neapolu. Kardynał pobłogosławił miasto relikwią z krwią św. Januarego.

Cud św. Januarego dzieje się trzy razy do roku: 19 września, czyli w dzień św. Januarego, 16 grudnia – w rocznicę wybuchu Wezuwiusza, który nastąpił w roku 1631, oraz w sobotę przed każdą pierwszą niedzielą maja. Św. January to patron Neapolu, a jego kości i krew są przechowywane w katedrze jako relikwie męczennika z czasów prześladowań Dioklecjana.

W czasie cudu zakrzepnięta krew męczennika przechowywana w relikwiarzu przechodzi w stan ciekły. Według miejscowych wierzeń, jeśli krew pozostaje zakrzepnięta, oznacza to wojnę, choroby, głód lub inne klęski. Tym razem jednak krew św. Januarego, który był biskupem Neapolu w III wieku, po raz kolejny zmieniła konsystencję. W czasie homilii kard. Sepe, arcybiskup Neapolu, powiedział: „Jakże wiele razy nasi święci interweniowali, by nas wybawić od plagi, od cholery. Św. January jest prawdziwą duszą Neapolu”.

W swoim kazaniu kard. Sepe wyraził pochwałę pracowników służby zdrowia, którzy troszczą się o zarażonych koronawirusem. Według danych włoskiego Ministerstwa Zdrowia w Neapolu zarażeniu uległo 4 459 osób. „Neapol nigdy nie poddawał się w obliczu nieszczęść, które go dotknęły” – powiedział arcybiskup Neapolu.

„Ale jest inna możliwa epidemia, która mnie martwi, w najbardziej niebezpiecznych dzielnicach miasta – dodał kard. Sepe, mówiąc o mafii. – Są tacy, którzy są dobrzy w robieniu fortuny w czasach epidemii. (...) Przejdźmy do działania, interweniujmy od razu, ponieważ świat przestępczy jest szybszy niż nasza biurokracja. Camorra nie czeka. To do nas należy pozbycie się wszystkich organizacji [przestępczych]. Musimy zwyciężyć i potwierdzić prawo do nadziei”.

Z powodu restrykcji związanych z epidemią nie doszło do tradycyjnej procesji z relikwią św. Januarego. Procesja ta odbywała się nawet w czasie II wojny światowej. Do tej pory we Włoszech nie mogą się odbywać publiczne nabożeństwa.

jjf/catholicnewsagency.com

Komentarze (17):

Jan Radziszewski2020.05.5 2:37
kretnizacja -+ 19.09.1997 Spotkanie z Matką Najświętszą w kaplicy Jasnogórskiego Obrazu [rocznica Objawienia w La Salette] W czasie modlitwy za Kościół święty, ojczyznę i cały świat, zobaczyłam nagle poszczególne części globu ziemskiego, rozdzieranego błyskawicami gromów, ognia i wylewu wód. Ogień i woda szalały od południa aż po zachód (Czechy, Niemcy, Paryż..) przerażeni ludzie biegli do kościołów, które nie mogły pomieścić tłumów, Dlatego wokół murów kościoła gromadziły się rzesze ludzi, którzy w strachu wielkim zgodnie wołali do Boga o ratunek. Wielu spowiadało się na głos Bogu samemu, żebrząc o przebaczenie grzechów. Z powodu siły rozszalałych żywiołów, oślepiających błyskawic i zapadających na przemian głębokich ciemności, nie było możliwości udzielania pomocy. Ludzie ginęli w wielkiej liczbie… Jakieś koszmarne twory „ni to ludzie, ni zwierzęta) plując wciąż nienawistnie cuchnącą cieczą, uganiały się za uciekającymi przed nimi. i broniącymi się rozpaczliwie ludźmi, („niektórzy z nich byli bardzo młodzi, prawie dzieci). Te potwory porywały ich i siłą unosiły z ziemi strącając w przepaść kłębiącego się ognia. Ogarnęło minie przerażenie wielkie, bo rozpoznałam otwarte, stalowe, ciężkie i żarzące się bramy piekła (zapamiętałam je z pobytu w piekle). Wypełzały stamtąd koszmarne istoty z nienawistnym wzrokiem, rzucające się na ludzi.
Kropka2020.05.4 20:39
Z wikipedii: Niektórzy naukowcy przypuszczają, że w szkatułce znajduje się płyn tiksotropowy, który staje się mniej lepki, gdy się go zamiesza, a zastyga podczas spoczynku. Jest nim np. zawiesina wodorotlenku żelaza(III), która imituje ludzką krew i można ją było wytworzyć w starożytności czy średniowieczu. Udało się stworzyć repliki płynu ze szkatułki, które mają takie same własności jak on.
stm.2020.05.4 21:33
I tylko ten płyn tiksotropowy, który staje się mniej lepki 19 września, czyli w dzień św. Januarego, 16 grudnia – w rocznicę wybuchu Wezuwiusza, który nastąpił w roku 1631, oraz w sobotę przed każdą pierwszą niedzielą maja. Dziwna ta analiza i dziwni naukowcy,że nie potrafią wyjaśnić dlaczego tylko w te dni...
Kropka2020.05.4 22:46
Ktoś sprawdził że tylko w te dni? Pewnie nie, kościół z wielką niechęcia dopuszcza naukowców do tzw. relikwii. Przychodzi odpowiednia data, wyciągają relikwię, mieszają żeby sprawdzić czy już się upłynniła. Mieszanie zmniejsza lepkość płynu i cud gotowy.
gośka2020.05.4 20:11
to bakterie prawdopodobnie płucne pojawiające się tam, gdzie jest brud i syf...barwią się na czerwono...ja bym przed tym cudem zwiewała daleko
Alicja2020.05.4 14:53
🙏🙏🙏🌼🌹🌼🌹💓💓💓
Wojciec2020.05.4 12:16
Super !!! Dzięki temu ludzie nice stracą pracy, biedni nie będą głodni i wszystkie wojny się skończą. Brawo BUK!!! W dupę z takimi cudami.
america america my country tis of thee2020.05.4 12:03
Tymczasem w prawdziwym świecie: Nawet 1300 zł rachunku za telefon komórkowy zapłacą niektórzy rodzice dzieci z III Liceum Ogólnokształcącego w Piasecznie. Dlaczego? Bo korzystając z zaproponowanej przez szkołę aplikacji do zdalnego nauczania, uczniowie godzinami dzwonili na numer w Stanach Zjednoczonych. A winnych nie ma. Co gorsza, jak udało się ustalić, podobne praktyki są stosowane również w innych placówkach edukacyjnych w Polsce. – Dostałam prawie 680 zł rachunku za telefon córki i nie jestem jedyna. Wiem, że rodzice dziewczynki z innej klasy muszą zapłacić 900 zł, a czasem są to nawet sumy czterocyfrowe. Jeden pan dostał 1300 zł – żali się w rozmowie z dobrymiprogramami pani Katarzyna, mama jednej z uczennic III LO w Piasecznie. – Operator wyjaśnił na infolinii, że to sprawka częstych połączeń do USA, których koszt wynosi ponad 3 zł za minutę – dodaje. Pani Katarzyna nie ma wątpliwości, że winę ponosi szkoła. – Aplikacja do nauki zdalnej wymusiła te połączenia [do USA – przyp. red.], a szkoła o tym nie poinformowała – mówi. Tę wersję potwierdza jeszcze druga rozmówczyni, również matka uczennicy III LO.
Andrzej 2020.05.4 12:14
Stachu - to nie na temat. A dzieci trzeba pilnować.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.4 11:50
Tylko, że to cud nieuznawany oficjalnie przez Kościół. Sceptycy twierdzą, iż domniemana relikwia to w istocie mieszanka oliwy, wosku pszczelego i czerwonego pigmentu...
Andrzej 2020.05.4 12:12
Sceptyków nie brakowało nawet w czasach Pana Jezusa. A dzisiaj, no cóż, sceptycyzm jest w "modzie".
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.4 12:23
Ale żeby sceptyczny był sam Kościół??? To już przesada. Dlatego apeluję do KK: Śmiało, zmieścicie się, uznajcie ten cud, tak was błaga lud.
katolicka kretynizacja polski2020.05.4 11:49
"jego kości i krew są przechowywane w katedrze jako relikwie" to nie relikwie tylko nekrofilia! takie zaburzenia jak obnoszenie się i oddawanie czci resztkom trupa leczy się psychiatrycznie!
Dell2020.05.4 13:31
Żeby się nie kompromitować używaj tylko tych słów, których znaczenie rozumiesz. Albo, zanim się wypowiesz, sprawdź czy znasz znaczenie przynajmniej tych trudniejszych. Nekrofilia (ang. necrophilia z gr. νεκρός, nekrós – „martwy”, φιλία, filía – „miłość”; inne nazwy: tanatofilia, nekrolagnia) – zaburzenie preferencji seksualnych; stan, w którym bodźcem stymulującym seksualnie mogą być jedynie ludzkie zwłoki. https://pl.wikipedia.org/wiki/Nekrofilia nekrofilia «zboczenie polegające na pociągu płciowym do zwłok» https://sjp.pwn.pl/szukaj/nekrofilia.html Relikwie (łac. reliquiae „pozostałości, resztki”) – szczątki ciał osób świętych lub przedmioty, z którymi te osoby miały związek w czasie życia, stanowiące przedmioty czci w wielu religiach. https://pl.wikipedia.org/wiki/Relikwie relikwia 1. «fragment szczątków osoby świętej lub przedmiot z nią związany, będące obiektem kultu religijnego» 2. «przedmiot mający dla kogoś dużą wartość uczuciową» https://sjp.pwn.pl/szukaj/relikwie.html
Jurand2020.05.4 15:17
Smutno Ci na oddziale w psychiatryku? Poszukujesz kolegów?
stm.2020.05.4 21:27
Baranie lepiej się nie wypowiadaj..
Karol2020.05.6 14:32
pytanie czy osobę która Zmartwychwstała można nazwać trupem? a no tak jesteś lewakiem i tak tego nie pojmiesz :)