Co stało się z tym człowiekiem? Bartoszewski wierzy w ... Putina! - zdjęcie
18.03.14, 23:16fot. Wikimedia Commons

Co stało się z tym człowiekiem? Bartoszewski wierzy w ... Putina!

20

Powyższe słowa wypowiedział Władysław Bartoszewski w wywiadzie dla niemieckiego pisma "Thueringer Allgemeine". Bartoszewski jako doradca polskiego rządu, odpowiadając na pytanie czy Putin "igra z ogniem" odpowiada, że Putin to wytrawny polityk: "Putin jest wytworem swojego czasu i swojego pokolenia. On dobrze zna się na sprawach europejskich i niemieckich. W końcu, jak wiemy, pracował w Niemczech. Można mu zarzucić wszystko, ale nie naiwność".

Z ust Bartoszewskiego padają również pochwały kierowane do rosyjskiego prezydenta: "Putin bardzo trafnie przewidział postawę Amerykanów, a także postawę Europejczyków pod względem tego, w których punktach będzie zgodna, a gdzie wystąpią rozbieżność".

O samym wojennym juz konflikcie na Ukrainie, Bartoszewski odpowiada: "Można oczywiście rożnie oceniać, jakie poniesie za to osobiste konsekwencje, jak ucierpi pozycja Rosji w Europie i rosyjska gospodarka. (...) Myślę, że Rosja faktycznie ma inne zmartwienia, a państwo powinno znacznie bardziej zadbać o własną przyszłość, o to, czy ten kraj będzie nadal miał tak silną pozycję. Rosja jest potężnym i dużym państwem, które rozciąga się na dwa kontynenty. To ma również psychologiczne konsekwencje".

To bardzo zaskakujące wypowiedzi Bartoszewskiego. Ciekawe czy mówił to od siebie, czy podobne zdanie ma rząd, który reprezentuje Bartoszewski?

mod/Deutsche Welle


Komentarze (20):

anonim2014.03.18 23:42
NIEMIECKIE GAZETY Niech was to w ogole nie dziwi, bo w Niemczech we wszystkich gazetach co prawie o dzialaniach Putina, aneksjach i najnowszych krokach np. smierc ukrainskiego zolnierza pisac musza, w koncu nie moga negowac realiow o ktorych swiat huczy, ale zawsze jezeli sa to nawet realia i one oskarzaja Putina w jawny sposob jako kroki agresora, to stoja w tekstach w cudzyslowju jako cytaty kogos tam. A potem juz to wszystko goni nowy artykul z cyklu, nazisci i faszysci puczowali na majdanie i teraz nalezy rozumiec Putinka, bo on zostal poprostu ograbiony, tam juz od zawsza byli Rosjanie i to z Moskwy. A w dodatku Putin dawal wszystkim grube pieniadze a bee unia nawet zalowala 13 mld euro. Wiec gdyby pan towarzysz Bartoszewski nie zagral w ta sama tube, to by sie w ogule nie dostal na strone zadnej niemieckiej gazety. Niemieckie media sa calkowicie pro putinowskie, a w blogach pelne poparcie i cenzura. I to czym bardziej konserwatywne, teraz mozna nazwac tzw., tym bardziej pro Putin.
anonim2014.03.18 23:45
Jaki profesor, takie mądrości.
anonim2014.03.18 23:53
Nie, czemu pytasz?
anonim2014.03.19 0:01
@amandil -za to ty jesteś sowitą na pewno
anonim2014.03.19 0:01
przepraszam za literówkę, amandil jest sowietą
anonim2014.03.19 0:09
Nie dziwi mnie, po prostu w pewnym wieku umysł nie jest już dość sprawny do sztuki kłamstw i wychodzi prawdziwe oblicze... Poza tym to nic dziwnego, wojenne losy tego człowieka budzą wiele wątpliwości - poza nim, nie słyszałem o nikim, kto wchodził przez bramę do niemieckiego obozu koncentracyjnego , aby Niemcy wypuścili go inaczej niż przez komin - a ten pan mówi o tym tak jakby był tam na delegacji - zachorował to wypuścili go i wrócił sobie do domu... Wiadomo, ze polskie organizacje konspiracyjne infiltrowali agencji sowieccy, którzy często przekazywali raporty do mocodawców z NKWD za pomocą...ta,tak gestapo. A może NKWD upomniało się o bardzo cennego agenta i gestapo doprowadziło do precedensu zwolnienia z KL Auschwitz...? Nie wiadomo czy kiedyś się dowiemy..., ale Bartoszewski to postać bardzo niewyraźnej przeszłości ...znamy tylko jego legendy, a jak jest prawda...?
anonim2014.03.19 0:54
Wiesz amandil. Trudno mi zrozumieć, dlaczego wypominasz komuś brak przykrych doświadczeń. To żeby być autorytetem i godnym atencji, należy być najpierw ofiarą (złego) losu? Poza tym zbyt prędko szufladkujesz ludzi. Z aktywnych tu użytkowników zwolennikami Kaczyńskiego jest mniejsza część, niż w społeczeństwie. Tak samo redaktor nie jest tu żadnym guru, a raczej inicjatorem różnych dyskusji, mocno wystawionym na krytykę zróżnicowanych opinii. My tu nie wyznajemy świeckich autorytetów, jak ma to miejsce na lewicy. Każdy ma godność, lecz każdy też może się mylić.
anonim2014.03.19 0:54
Dyplomatołek. Jak długo jeszcze ten naród będzie znosił ludz bez zdolności umysłowej i honorowej u władzy?
anonim2014.03.19 4:29
Choć na słowa pana Bartoszewskiego nóż się w kieszeni otwiera... trudno by się nie otwierał, kiedy wróg stoi u bram, to brałbym poprawkę, bo to wypowiedź dla "niemieckiej gazety". Tak jak Fronda(elek).pl sobie bardzo często wycina co mu się podoba, tak i niemieccy dziennikarze, opłaceni przez pieniążki wiadomo skąd, ubrali wypowiedź Bartoszewskiego. Bardzo dobrze rozegrane, teraz można nawet powiedzieć "szanowany Polski profesor szanuje działania Prez. Fed. R". Drodzy forumowicze, kto by nie chciał w Polsce takiego prezydenta takiego jak Putin? - Pytam nie o osobę, ale o skuteczność działania, geniusz polityczny i dbania o dobro narodowe. No kto by nie chciał? *** Teraz wystarczy tylko wyciąć z mojej wypowiedzi ostatnie dwa zdania i wyjdzie na to, że ja również popieram Putina. Tyle.
anonim2014.03.19 6:48
Ten pan im starszy tym głupszy. A najgorsze że za swoje brednie dostaje publiczne pieniądze.
anonim2014.03.19 7:29
" Bydło mamy za ..." POlityków....
anonim2014.03.19 8:43
Oh, Putain! Pardon: oh, Putin...
anonim2014.03.19 9:18
Niestety p. Bartoszewski na starość stał się bardzo naiwny żeby nie powiedzieć głupi. Już wcześniej zadziwiał kulturą osobistą oraz jego wyborami tak, że teraz z perspektywy czasu wszystko zaczyna układać się w spójną całość.
anonim2014.03.19 9:36
Ach Ty maniupulatorska Frondo. Wyrwane zdania z kontekstu. pomieszane wypowiedzi tak aby dały pożądany obraz. Skopiowane z Niezależnej bo samemu się nie zna jezyków obcych.... ""Czy Putin igra z ogniem?", pyta wprost dziennikarz, na co dyplomata odpowiada, iż w miarę upływu czasu wszystko wskazuje na to, że tak. - Wierzę jednak w Putina, może bardziej, niż wielu innych. Doceniam jego mądrość i jego przewidywalność. Przewidywalność jest częścią myśli europejskiej - powiedział profesor."-prawda, że to brzmi inaczej niż przedstawione (czyt zamienione zdania ) przez Frondę? Poniżej Frondelkowa wersja powyzszego cytatu: "Bartoszewski jako doradca polskiego rządu, odpowiadając na pytanie czy Putin "igra z ogniem" odpowiada, że Putin to wytrawny polityk: "Putin jest wytworem swojego czasu i swojego pokolenia. On dobrze zna się na sprawach europejskich i niemieckich. W końcu, jak wiemy, pracował w Niemczech. Można mu zarzucić wszystko, ale nie naiwność"." "Z ust Bartoszewskiego padają również pochwały kierowane do rosyjskiego prezydenta: "Putin bardzo trafnie przewidział postawę Amerykanów, a także postawę Europejczyków pod względem tego, w których punktach będzie zgodna, a gdzie wystąpią rozbieżność"." A gdzie tu pochwały to trafna ocena, którą tkaże wykonał Mariusz Max Kolonko a którego za to nie zgnoiliście? Dziwne? Nie jeśli się zna Frondę i ten postubecki nawyk do kasowania, kopiowania, przeinaczania, manipulowania. Acha i kasowanie niewygodnych bo prawdziwych postów Was nie uratuje . Prawda zwycięży a Wam obetną fundusze i pójdziecie na bruk
anonim2014.03.19 9:46
Niestety słowa Bartoszewskiego są dość trafne. Jedyne, co mnie drażni to pean na cześć Putina: "Doceniam jego mądrość i jego przewidywalność." W dzisiejszej terminologii, można to określić jako "zapuszczenie trolla". Gdyby "profesor" napisał, że Putin okazał się przebiegłym cynikiem bez skrupułów, trafnie oceniającym sytuację, nikt na tym forum by na niego nie pluł. Bartoszewski, nieprzypadkowo w pewnych kręgach nosi przydomek "Preisjäger". Jak widać wyczuł z której strony wiaterek zaczyna wiać i ustawił się w kolejce po konfitury. Trzeba mu oddać, że w tym jest bardzo dobry. W moich oczach ten człowiek był skończony jako patriota i reprezentant kraju w momencie, gdy przyjął złoty medal Towarzystwa im. Gustawa Stresemanna w 1996. To tak, jakby przyjął nagrodę im Carycy Katarzyny II, czy medal towarzystwa im. Adolfa Hitlera.
anonim2014.03.19 9:50
Tak o intelekcie Putina? Dziś kiedy cały świat potępia Putina.Polityk bądź co bądź z kancelarii premiera w gazecie niemieckiej wychwala intelekt Putina! A wcześniej nie mógł? Dwaj posłowie jadą na Krym popatrzeć podobno tylko popatrzeć ? Bartoszewski tylko wychwala intelekt! Miłośnicy komuny nie mogą nawet w takich chwilach zachować się jak mężowie stanu!! Bo z butów zawsze wyłazi słoma!! To ich miejsce raczej nie na salonach rządowych!!! Zawsze znajdą się u nas dwulicowcy!!!
anonim2014.03.19 12:51
To chyba fachowo demencja.
anonim2014.03.19 13:55
Kociburek ma tyle intelektu co głąb kapuściany, nawet wsparcie "profesora" bez matury nie jest w stanie POwiększyć IQ.
anonim2014.03.19 14:22
Co by nie powiedzieć, nie będziemy niestety chyba nigdy mieli przywódcy klasy Władimira Władimirowicza.
anonim2014.03.19 17:23
żydowski dziad