Chiny i USA szykują się do wojny?  - zdjęcie
25.07.20, 15:00Xi Jinping, fot. Global Panorama; Donald Trump, fot. Gage Skidmor; lic. CC BY-SA 2.0, via Flickr; zdj. edyt.

Chiny i USA szykują się do wojny?

15

Warsaw Institute

Portal Global Times opublikował kolejne artykuły, które przestrzegają USA przed wojną z Chinami. W swojej retoryce starają się również pokazać Waszyngton jako agresora, a Pekin jako pokojowo nastawioną stronę gotową do współpracy.

Jeden z artykułów Hu Xijin z 18 lipca nosi tytuł ,,Czy dojdzie do wojny między Chinami a USA?”. Zdaniem autora z powodu utraty wzajemnego zaufania oraz wzmocnionej obecności Ameryki w pobliżu Chin, ryzyko przypadkowego starcia znaczenie wzrosło, choć żadna ze stron nie chce konfliktu. Jednak, jeśli militarne prowokacje będą trwały dalej, Pekin podejmie wyzwanie i pokona Waszyngton.
W innym artykule wskazano, że Donald Trump próbuje atakować Chiny z powodu zbliżających się w USA wyborów prezydenckich, próbując odwrócić uwagę od ,,rosnącego chaosu i paniki w związku z epidemią COVID-19. Trudno im w tym momencie pozostać racjonalnymi”. Zauważono, że ,,konfrontacja jest nieunikniona bez względu na to, która partia wygra”.

Shi Xiaoqin w artykule z 19 lipca nawołuje do koniecznego stworzenia kanałów komunikacji w przypadku nagłych incydentów na Morzu Południowochińskim (autor w tytule nazywa je Morzem Chińskim). Xiaoqin podaje ustalenia w sprawie komunikacji w czasie pokoju, ale zauważa, że brakuje takich na czas wojny sugerując, że może do niej dojść. Co ciekawe, w sprawie stworzenia planu komunikacji w przypadku wojny, z wizytą do Chin w tym roku ma zamiar wybrać się Sekretarz Obrony USA Mark Esper.

Artykuł z 20 lipca opracowany przez Li Qingqinga, dziennikarza Global Times, na podstawie wywiadu z Li Jie, ekspertem ds. marynarki wojennej, odpowiada na słowa sekretarza obrony USA, stawiające Chiny jako głównego strategicznego konkurenta dla Ameryki. Według autora pokazuje to, że USA będą traktować Chiny poważniej w kategoriach militarnych, a nawet wyobrażają sobie Chiny za cel wojny. Wśród najbardziej drażliwych miejsc wymieniono Morze Południowochińskie oraz Cieśninę Tajwańską. Przypomniano, że Pekin nie będzie prowokować USA, ale w razie potrzeby nie wycofa się przed ochroną własnych interesów. Pogroził również rakietami balistycznymi DF-21D i DF-26, nazywanymi „zabójcami lotniskowców”.

Dziennikarze Global Times głoszą, że USA straciło zmysły, podstawy moralne oraz wiarygodność. Żądanie zamknięcia chińskiego konsulatu w Huston zostało nazwane eskalacją w kierunku zimnej wojny. Administracja Donalda Trumpa, z powodu wyborów prezydenckich, ma mieć tak twarde podejście do Pekinu, a zdaniem chińskich dziennikarzy wybory doprowadzają USA do szaleństwa.

Można też spotkać bardziej ,,koncyliacyjne” podejście do tematu. W jednych z tekstów zauważono słowa Espera, który powiedział, że Stany Zjednoczone „nie szukają konfliktu” z Chinami. Li Haidong – profesor w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Chińskim Uniwersytecie Spraw Zagranicznych twierdzi, że ostra antychińska retoryka niektórych amerykańskich polityków, próbujących wywołać nową zimną wojnę, nie zostanie zaakceptowana przez resztę świata. Ameryka staje się zbyt krucha, aby rozpocząć nową zimną wojnę, a republikańscy politycy posuwają się za daleko. Takie stwierdzenie to ukłon w kierunku demokratów, których kandydat ma wyrównane szanse o zajęcie fotela prezydenta USA.

W artykułach Global Times przebija się nieustannie chęć współpracy i pokojowe nastawienie Pekinu do Waszyngtonu. Pomijane są szczegółowe powody konfliktu na linii USA-Chiny. Rzucane są jedynie punktowo jako miejsca eskalacji i napięć między tymi graczami. Dziennikarze twierdzą, że Chiny będą w stanie pokonać Stany Zjednoczone, które są osłabione wewnętrznymi problemami i pandemią. Wskazują też często, że obecne ataki retoryczne, są spowodowane kampanią prezydencką. Wykonywane są także ukłony w stronę Demokratów, którzy, zdaniem Global Times, mogą mieć bardziej ugodowe stanowisko w stosunku do roszczeń Pekinu. Przeczy temu jednak ostatni szkic programu Partii Demokratycznej, który stawia twarde postanowienia wobec władz Komunistycznej Partii Chin. Należy się spodziewać dalszych artykułów o podobnej retoryce, tym bardziej, że stanowisko obu państw wobec siebie niebezpiecznie się zaostrza.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

 

Komentarze (15):

aby sie nie przeliczyły2020.07.27 21:05
Ping-pongi szykują się do czego?
Anonim2020.07.25 15:45
Co wy macie z tym szykowaniem się do wojny. Zapomnieliście napisać, że Chiny szykują się do obrony. Napiszcie lepiej, gdzie USA po II WS już prowadziły wojny i gdzie je aktualnie prowadzą !!!!!!!!!!!!
Aga Dziedzic💘🏳️‍🌈2020.07.25 15:58
"Napiszcie lepiej, gdzie USA po II WS już prowadziły wojny i gdzie je aktualnie prowadzą!" ---- A dla równowagi, gdzie Kraj Rad już prowadził wojny i dalej to robi. Co ty na to, hmm...?
❤️ 🌼 Aga2020.07.27 21:01
Na to pytanie ci nie odpowie! Może Piotr Nowak pomoże?
Smutny koniec mendy2020.07.25 15:30
Spuchnięty żydek Kellerstein-Krawczyk wychodzi wręcz z tej swojej pożółklej skóry aby "zaistnieć". Smutny koniec starucha, na garnuszku państwa, przytwierdzony do krzesła inwalidzkiego, w norze z której wyjść nie może.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 15:31
Wstyd mi za moją rodzinę, że mnie na skürwysyna wychowali, moją siostre na kürwe. Na szczęście moja kürwa żydowsko-UB-cka matka i żyd-skürwysyn NKWD-wiec ojciec pozdychali. Kolej na mnie.
katolik2020.07.25 15:23
ludzie na świecie niech wszyscy modlą się za wszystkich, bo wszyscy już upadają na głowę
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 15:28
pyerdolenie regułek do powietrza czy obrazków w niczym ci nie pomoże tępy katolski chüju!!! także wypyerdalaj!
katolik2020.07.25 15:43
już złość cię pożera, sam widzisz szatan z ciebie wychodzi. wystarczy tylko ,że ktoś skrytukuje twoje zachowanie i po tobie
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 15:59
nie żal mi was katolów! jesteście zdrowo pyerdolnięci i dlatego pedofilne klechy ruchają wasze dzieci i łupią was z kasy i to wszystko w imię bajkowego stworka którego wymyślili żeby was ogłupiać!!!
A kim jest "oficer LWP"?2020.07.25 15:17
Co? Nie poznajesz mnie? To ja parch Kellerstein-Krawczyk, właśnie wyjąłem obrzezanego robaczka.
"oficer LWP" o swoich2020.07.25 15:16
preferencjach obyczajowych: "𝐉𝐞𝐬𝐭𝐞𝐦 𝐠𝐞𝐣𝐞𝐦, 𝐚 𝐰𝐢𝐞𝐜 𝐧𝐢𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐧𝐢𝐞 𝐦𝐮𝐬𝐳𝐞 𝐮𝐝𝐨𝐰𝐚𝐝𝐧𝐢𝐚𝐜! - Obraz "oficera LWP" staje coraz bardziej ....skomplikowany!
"oficer LWP" o swoim pochodzeniu:2020.07.25 15:15
"...moja rodzina, mimo że praktycznie czystej niemieckiej krwi,…” - ....."oficer LWP" 𝐫𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐚 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐰 𝐈𝐳𝐫𝐚𝐞𝐥𝐮 𝐮𝐰𝐚𝐳𝐚𝐧𝐚 𝐳𝐚 𝐳𝐲𝐝𝐨𝐰𝐬𝐤𝐚, a "oficer LWP" pisze tu: .... "𝐩𝐫𝐚𝐤𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧𝐢𝐞 𝐜𝐳𝐲𝐬𝐭𝐞𝐣 𝐧𝐢𝐞𝐦𝐢𝐞𝐜𝐤𝐢𝐞𝐣 𝐤𝐫𝐰𝐢 ,"
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 15:13
Najwyższa pora wypowiedzieć konkordat i pognać pedofilnych nierobów w koloratkach do watykanu!
oficer LWP2020.07.25 15:05
Ja dzielny żydowski gajowy, oficyjer LWP, jestem uzbrojony w wiatrówkę z krzywą lufą! Idę na wojnę z Hameryką! Oj giwałt!