Brawo Polska. Ekspert: silne odbicie, polska gospodarka wychodzi z recesji - zdjęcie
15.05.21, 10:35Zdjęcie ilustracyjne/pxhere.com/pixabay.com

Brawo Polska. Ekspert: silne odbicie, polska gospodarka wychodzi z recesji

6

Oczekujemy silnego odbicia gospodarki, które zostanie wzmocnione dzięki poprawie sytuacji w usługach po zniesieniu obostrzeń - powiedział Rafał Benecki, główny ekonomista Banku ING.

Jak poinformował GUS w piątek, w I kwartale tego roku PKB spadł o 1,2 proc. w stosunku do I kwartału 2020 r. Zdaniem Beneckiego to początek wychodzenia z recesji.

- Co ciekawe, to wychodzenie zaczęło się zanim znieśliśmy obostrzenia. To zasługa bardzo silnego przemysłu, który rośnie w tempie 7 proc. - stwierdził ekonomista.

- Ale samolot, jakim jest nasza gospodarka, pracuje na jednym silniku. Usługi bowiem, jak szacujemy, w I kwartale 2021 roku spadły o 5 proc. w stosunku do analogicznego kwartału roku 2020. A już wcześniej kurczyły się w tempie od 3 do 9 proc. W sektorach takich jak hotele i restauracje, hotelarstwo, kultura, rozrywka i rekreacja, transport lokalny, edukacja, usługi naprawcze, poligrafia widoczny jest największy wzrost restrukturyzacji i upadłości firm. Tam sytuacja wygląda znacznie gorzej niż w przemyśle i daleko jest do optymizmu - zastrzegł.

- Oczekujemy jednak, że gdy gospodarka się otworzy, to włączą się także usługi. Do tego dochodzi jeszcze odłożony popyt, zarówno krajowy, jak i zagraniczny. To wszystko przełoży się na mocne odbicie gospodarki - prognozuje Benecki.

Zgodnie z prognozami Banku ING w całym 2021 roku polski PKB wzrośnie o 4,8 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Ekonomista skomentował także dane o inflacji, która według GUS wyniosła w kwietniu 4,3 proc. Jego zdaniem na inflację mają wpływ podwyżki cen regulowanych, takich jak ceny energii oraz wywóz śmieci. Wpływ na inflację mają także rosnące ceny surowców, takich jak ropa naftowa.

jkg/forsal

Komentarze (6):

Ziomal2021.05.16 10:49
Napisaliże jest odbicie w PKB. Przecież jest spadek o 1,2%. To jakie odbicie???? Czarne jest białe?? Ktoś tu kłamie.
Randka już teraz, teraz ...2021.05.15 13:40
Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. . . . Zajrzyj tu: [email protected] i umów się. ========================= I słowo od mojego sponsora: Spółka Państwowa GM offeruje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
Laki2021.05.15 12:30
Jak jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle?
Sex randka2021.05.15 12:27
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - http://www.bzykanki.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy si
Anonim2021.05.15 10:58
Gdzie korfa to odbicie????? Ostatnie dwa kwartały to spadek!!!!!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.15 10:58
Brawo Polska. Oczekujemy szybkiej śmierci kałczyńskiego oraz tego że parch rydzyk trafi w końcu za kraty!