Białoruski sąd podtrzymał wyrok skazujący dziennikarki Biełsatu na 2 lata łagru. Proces w stylu ,,trójek NKWD'' - zdjęcie
23.04.21, 12:04Fot. jgaray via wikimedia CC BY-SA 3.0 / screenshot YouTube (Wilnoteka)

Białoruski sąd podtrzymał wyrok skazujący dziennikarki Biełsatu na 2 lata łagru. Proces w stylu ,,trójek NKWD''

25

Białoruski sąd II instancji podtrzymał wyrok skazujący dwie dziennikarki Biełsatu - Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową - na dwa lata kolonii karnej. Dziennikarki zostały skazane za "organizację zamieszek". W rzeczywistości zaś relacjonowały na żywo pokojową akcję pamięci po zamordowaniu aktywisty Ramana Bandarenki przez cywilnych milicjantów białoruskiego satrapy Łukaszenki.

18 lutego dziennikarki Biełsatu zostały skazane na dwa lata pozbawienia wolności. Zostały aresztowane podczas pacyfikacji protestu i początkowo skazane za udział w nielegalnym zgromadzeniu. Następnie reżim białoruskiego satrapy wszczął przeciwko nim sprawę karną o "organizację działań rażąco naruszających porządek publiczny".

Andrejewa i Czulcowa nie pojawiły się na rozprawie. Od 5 miesięcy przebywają w więzieniu śledczym w Żodzinie. Na sali był za to obecny obrońca Andrejewej w pierwszej instancji, po którym to procesie został pozbawiony prawa wykonywania zawodu.

Adwokaci oskarżonych wnioskowali o ich udział w rozprawie - osobiście lub za pośrednictwem telekonferencji. Obrońca Andrejewej złożył wniosek o udostępnienie znajdujących się w aktach materiałów agenturalno-operacyjnych milicji. Skład orzekający nie uwzględnił jednak wniosku.

Awokaci oskarżonych podkreślili, że wina oskarżonych nie została przekonująco udowodniona. Nie udowodniono, że praca dziennikarek przyczyniła się do utrudnienia ruchu komunikacji miejskiej, nie przesłuchano również uczestników procesu na okoliczność tego, że to właśnie Andrejewa i Czulcowa namawiały ich do wejścia na jezdnię.

Obrońcy podkreślili także, że obecność reporterek na jezdni wynikała z wykonywanej pracy.

Wskazano także, że milicjanci przekroczyli swoje uprawnienia, bezprawnie odbierając dziennikarkom kamizelki z napisem “Prasa”, a przeszukania ich mieszkań zostały przeprowadzone z naruszeniami przepisów.

Zdaniem prokurator dziennikarki same przyznały się przed sądem do przestępstwa. Dodała, że dziennikarki nie miały prawa nagrywać demonstracji, ponieważ MSZ nie udzieliło im akredytacji.

Po krótkiej przerwie sąd oddalił apelacje i utrzymał wyrok I instancji w mocy. Prawnicy skazanych dziennikarek zapowiedzieli dalsze postępowanie na drodze sądowej zarówno na Białorusi, jak i w instancjach międzynarodowych - Radzie ONZ ds. Praw Człowieka.

jkg/belsat

Komentarze (25):

Skrzypek na dachu2021.04.23 22:28
Brawo NATO .
Filip2021.04.23 21:50
Pod rządami PiS-u coraz bardziej zbliżamy się do standardów białoruskich. Teraz u nas policjanci biją kobiety pałkami teleskopowymi, a potem ześlą je do kolonii karnej. Jacek Sasin bez podstawy prawnej wydał 70 mln zł na zorganizowanie wyborów prezydenckich w czasie największej pandemii koronawirusa. Jarosław Kaczynski chce pod pretekstem "repolonizacji" mediów, przejąć je żeby kłamać i manipulować dla utrwalenia swojej władzy. To są standardy białoruskie!!!
Anonim2021.04.24 7:25
To nie kobiety to żydowki
Pet2021.04.23 21:44
To ten "ciepły człowiek" robi to o czym PiSiory marzą, z Zerem na czele.
Pietia ze Spetsnazu2021.04.23 17:39
Usraelskie agentki pierdzą w więzieniu, a ja z ziomeczkami ze Spetsnazu grzmocimy je w doopę. :D
KTO TO MOWIL? TRZECIA OSOBA W PANSTWIE-MAR.SENATU2021.04.23 16:41
Łukaszenka to bardzo ciepły człowiek: https://politycznapolska.info/karczewski-lukaszenka-to-bardzo-cieply-czlowiek/
Na Białorusi ........2021.04.23 15:46
...... będą ciągnąć zęby przez nos, bo mordy nie wolno otwierać.
Żydom basta!2021.04.23 15:18
Łagry, "trojki", NKWD - mokry sen Loży Polin i ich dziatwy.
Anonim2021.04.23 16:24
Mistrz Ciętej Riposty się zjawił!!!! Uciekajmy lewacy, nic tu po nas!!! (tłum. dla członków PiS i innych niepełnosprawnych intelektualnie - to sarkazm i ironia)
Anonim2021.04.23 15:15
Łagry, "trojki", NKWD - mokry sen prawiczków.
heniek2021.04.23 14:47
sama sfołocz się odezwała
Falanga czyli jebanie w dupe Łukaszenkę!2021.04.23 14:26
Brawo, Mosad! Wysłaliście dużych i brudnych Żydów do dupczenia Pana Prezydenta Łukaszenkę w dupsko! Jak podają nieoficjalne źródła Pan Prezydent Łukaszenka woli jak go dupczą obrzezane chüje z Mosadu niż te ze Spetsnaz. Tak trzymać! Dupczyć mnie i się nie bać mówił na konferencji prasowej Pan Prezydent Łukaszenka.
Falanga i Zmiana solidarne z Łukaszenką2021.04.23 14:09
Brawo, Panie Prezydencie! Pałować i zamykać tych antysystemowych wichrzycieli podpłaconych przez zachodnie agentury. Tak trzymać! Niech żyje wolna Białoruś Pana Łukaszenki.
Grizzly2021.04.23 13:52
Poznam ładnego chłopaka, jestem gejem pasywnym lubię ostro w tyłek
Młody2021.04.23 14:06
Jestem zainteresowany, a ile masz lat niedźwiadku
verizanus2021.04.23 13:46
To tam nie było dekomunizacji sądów ani ich reformy tak jak u nas??? ;)
Łapy precz od kołchozu Białoruś!2021.04.23 13:29
MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własny KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem!
Ja Łukaszenka,2021.04.23 13:28
dumny rycerz Zakonu Rycerzy Putina w Doope Yebanych, nigdy nie oddam mego kołchozu w ręce warchołów z Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Ja jestem dumnym rycerzem Zakonu Rycerzy Putina w Doope Yebanych i jak nasz Mistrz Zakonu Putin który jest TYLKO w doope yebany przez tego z Chin Xi, ja Łukaszenka tylko daje doopy i mistrzowi i nikomu więcej!
chłopka2021.04.23 13:20
No i bardzo dobrze zrobił . Niech nie sieją zamętu . Łukaszenka broni swego kraju przed złodziejską nacją napływową i bezwzględnymi gangsterami którzy się szumnie zwą " obcy kapitał ". " MY WAM DAMY , MY POMOŻEMY , MY ZBUDUJEMY " . Będzie demokratycznie . Czyli jak ? Tak jak w Libii gdzie ludność głoduje ? Tam też Amerykanie przynieśli im wolność i demokrację . Do Iraku też zanieśli . A gonić to dziadostwo , zamknąć hermetycznie dranice również przed Polakami . Ta sama nacja .Banksterzy . Gdy to barachło wejdzie to ............. żegnaj wolności . Stajesz się zakładnikiem ich systemu i niewolnikiem ty i twoje następne pokolenia . Demokracja czyli co ? Masz możliwość wyboru jednego , drugiego albo trzeciego karierowicza i pustopałowca ? Na nic innego nie masz wpływu . Już wolę totalitaryzm . Mniej bandytyzmu i złodziejstwa . W PRL żyło się całkiem nieźle . Zachciało mi się Solidarności . No to mam czego chciałam . Tak , że z doświadczenia jestem za Łukaszenką i trzymaniu Białorusinów krótką ręką by nie zgłupieli . Resztę wywalić ze swojego kraju . Bezmózgowo dała Fronda te dwa zdjęcia obok siebie . Stalin nie był Rosjaninem tylko Gruzinem bądź Osetczykiem i czystej krwi Żydem . Łukaszenka zaś to Słowianin . Syn Białorusi i o nią dba . Nie tak jak polskie łapserdaki . Nie wiadomo skąd to przylazło a więc robi to co robi . Jak przybłęda na Ruś.... Stalin .
Anonim , Solidarnościowiec , chłopka2021.04.23 13:55
A że nic nie dzieje się bez przyczyny i we wszystkim jest ręka Bożego Planu .........Rosji był potrzebny ktoś taki jak Stalin . Ktoś musiał wytrzebić chwasty by ziarno mogło wzrosnąć . Rosyjski lud w czasach caratu był upodlony i zezwięrzęcony . Brudny , niepiśmienny , rozpity . Co najmniej 150 lat w tyle w stosunku do reszty Europy . Coś lub ktoś musiał wyrównać tę różnicę . Ziarno zaś musi teraz wzrastać powoli . Gdy będzie wzrastać za szybko to zdziczeje . Ale już , już pazerne i bezwzględne plemiona Judy wyciągają swe macki by łapać co się da . Zadepczą ten dopiero wschodzący plon . Przeklęte niech będzie to plemię .
Maciej2021.04.23 13:18
Towarzysz Stanisław M. był urzędnikiem. Towarzysz Stanisław M. skończył średnią szkołę. Towarzysz Stanisław M. był - SEKRETARZEM PODSTAWOWEJ ORGANIZACJI PARTYJNEJ - P.Z.P.R. !!!!!!!!!!!!!!!!! Towarzysz Stanisław M. bierze emeryturze - CZTERY TYSIĄCE ZŁOTYCH NETTO I ŚMIEJE SIĘ Z TEGO !!!!!!!!!! Kto jest - BENEFICJENTEM ???????????
kuba powiatowy2021.04.23 12:58
AAAtomek i jemu podobni lewacy chcieliby takiej "demokracji" w Polsce
oficer LWP2021.04.23 12:54
tak ich Duda z Morawieckim zachęcali do obalenia Łukaszenki a teraz będą 2 lata siedzieć w łagrze i Duda z Morawieckim już im nie pomogą ale nie ma co się martwić znajdą kolejnych, jeżeli chodzi o Biełsat to prawie cała obsada śmierdzi czosnkiem i za pieniądze polskiego goja żyją w luksusie choć w 2015 roku PIS chciał zlikwidować to żydowskie łajno ale wystarczyła jedna wizyta koszernej szefowej i dalej trwa nabijanie sobie kieszeni kosztem głupiego polskiego goja
Falanga i Zmiana2021.04.23 12:44
Brawo, Panie Prezydencie! Pałować i zamykać tych antysystemowych wichrzycieli podpłaconych przez zachodnie agentury. Tak trzymać! Niech żyje wolna Białoruś Pana Łukaszenki.
Po 11 ...2021.04.23 12:32
Typowe pisowskie wykorzystywanie prawa do represjonowania opozycji, tylko, że akurat na Białorusi.