Benedykt XVI: Eucharystia - największy dar Chrystusa dla Kościoła - zdjęcie
03.10.19, 16:30

Benedykt XVI: Eucharystia - największy dar Chrystusa dla Kościoła

14

Sakrament miłości, Najświętsza Eucharystia jest darem, jaki Jezus Chrystus czyni z samego siebie, objawiając nam nieskończoną miłość Boga wobec każdego człowieka. W tym przedziwnym sakramencie objawia się miłość największa, ta, która przynagla, by „życie swoje oddać za przyjaciół swoich” (J 15, 13). Istotnie, Jezus „do końca ich umiłował” (J 13, 1). Tymi słowami zapowiada Ewangelista Jego gest nieskończonej pokory: zanim umarł na krzyżu za nas, przepasawszy się prześcieradłem, umył uczniom nogi. Tak też, w sakramencie Eucharystii Jezus nadal miłuje nas „aż do końca”, aż po dar ze swego ciała i swojej krwi. Jakież zdziwienie musiało napełnić serca Apostołów wobec czynów i słów Pana podczas tej Wieczerzy! Jakiż zachwyt winna wzbudzić w naszym sercu tajemnica Eucharystii!

Pokarm prawdy

W sakramencie Ołtarza, Pan przychodzi do człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże (por. Rdz 1, 27), stając się jego towarzyszem w drodze. W tym sakramencie, Pan staje się rzeczywiście pokarmem dla człowieka spragnionego prawdy i wolności. Skoro tylko prawda może nas uczynić wolnymi (por. J 8, 36), to Chrystus staje się dla nas pokarmem prawdy. Z przenikliwą znajomością ludzkiej kondycji, św. Augustyn zwrócił uwagę na to, iż człowiek działa spontanicznie, a nie z przymusu, kiedy staje wobec czegoś, co go pociąga i wzbudza w nim pragnienie. Pytając tedy, co może człowieka ostatecznie od wewnątrz poruszyć, święty Biskup zawołał: „Czegoż dusza pragnie na sposób bardziej żarliwy niż prawdy?”. Każdy bowiem człowiek niesie w sobie niezniszczalne pragnienie prawdy, ostatecznej i definitywnej. Dlatego Pan Jezus, który jest „drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6) zwraca się do spragnionego serca człowieka, który czuje się pielgrzymem, do serca tęskniącego za źródłem życia, do serca, które żebrze o prawdę. Jezus Chrystus istotnie jest Prawdą i jednocześnie Osobą, która pociąga do siebie świat. „Jezus jest gwiazdą polarną wolności ludzkiej: bez Niego traci ona orientację, ponieważ bez poznania prawdy wolność się wynaturza, izoluje i redukuje do poziomu jałowego kaprysu. Wraz z Nim, wolność się odnajduje”. W sakramencie Eucharystii, Jezus ukazuje w sposób szczególny prawdę o miłości, która jest samą istotą Boga. I to jest ta prawda ewangeliczna, która interesuje każdego człowieka i całego człowieka. Dlatego Kościół, który znajduje w Eucharystii swoje życiowe centrum, ciągle podejmuje wysiłek głoszenia w porę i nie w porę (por. 2 Tm 4, 2), że Bóg jest miłością. Właśnie dlatego, że Chrystus stał się dla nas pokarmem Prawdy, Kościół zwraca się do człowieka, zapraszając go, by dobrowolnie przyjął dar Boży.

z adhortacji Sacramentum caritatis Benedykta XVI

Komentarze (14):

Stan Lee2019.10.4 14:50
Szatan pany !!!
LGBT won2019.10.3 19:04
Tylko dla katolików https://www.youtube.com/watch?v=LtI5sRUcpqE
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytu2019.10.3 17:51
Gdzie jesteś 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 𝐏𝐨𝐜𝐡𝐰𝐚? Bawisz się w długie idiotyczne pseudonimy? Boisz się konfrontacji i kolejnej kompromitacji, tj. kopa w tą twoją, starczą obwisłą doope. 𝐆𝐢𝐞𝐫𝐨𝐣𝐮 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐜𝐢𝐞 𝐏𝐨𝐜𝐡𝐰𝐚.
SchlałSięDziaduchZamiastKupićDzieciomChałwy2019.10.3 17:32
Straszliwe brązowe kato-pierdy klero-dziaducha kiwającego się nad kielichem. Jakby wypił nektaru z bobu, zbełtanego z kiszoną mortadelą i syrem kozim odcedzonym przez rajstopy Sobeckiej.
Jan2019.10.3 18:41
" Jako to bydlę, jarzmem przygięte do ziemi, żyjesz, człowieku, zabiegasz, turbujesz się, by dzień ten przeżyć, a nie pomyślisz nawet, co się okólnie dzieje, jakie to kadzielne zapachy wioną światem, od jakich świętych ołtarzy idą głosy, jakie utajone cuda są wszędy " "Jako ten ślepy kamień pod wodą głęboką żyjesz, człowieku... W ciemnicy, człowieku, orzesz żywota rolę i płacz zasiewasz, ten trud, ten ból... I w błocie tarzasz gwiezdną duszę, człowieku, w błocie..." ps. Zacytowałem klasyka literatury polskiej, by słowo mówione żyło!
hyhy2019.10.4 19:57
Przeczytałeś artykuł do końca qtaphonie?
hyhy2019.10.4 20:00
przepraszam... to było do pańskiego przedmówcy
hmm ...2019.10.3 16:54
Znam Adamow bardzo uzdolnionych, ale jest sporo Adamow kompletnych debili. Tylko po to by swiat nie byl nudny. A tys Adas wytrwale zadawaj pytania.
Adam2019.10.3 16:45
Cameron Macauley, mieszkający w okolicy Glasgow sześciolatek twierdzi, że pamięta swoje poprzednie życie. Podawane przez niego szczegóły na temat byłej rodziny i dawnego domu sprawiły, że jego losem zainteresowali się naukowcy. Sześcioletni Cameron Macauley (tyle lat miał, gdy zbadano jego przypadek), mieszkający w okolicy Glasgow, od drugiego roku życia opowiadał o tym, jak żył na szkockiej wyspie Barra. Wyspa istnieje naprawdę. Cameron nigdy tam nie był, a mimo to podawał informacje, których w żaden sposób nie mógłby zdobyć. Film dokumentalny opowiadający tą historię można obejrzeć w internecie. Ma tytuł: "Chłopiec który żył już kiedyś".
Adam2019.10.3 16:40
Pytanie do katolików. Dlaczego jedno dziecko rodzi się chore a inne dziecko rodzi się zdrowe? Dlaczego jedna osoba żyje 80 lat a inna osoba umiera 3 dni po urodzeniu? Mam dla was odpowiedź. Reinkarnacja potrafi wytłumaczyć niesprawiedliwość na świecie. Reinkarnacja to prawda.
BOGAnieMA2019.10.3 17:15
Ahaha, dobry dowcip, dawaj następny :D
Jan2019.10.3 18:53
"(...) może są takie sprawy na świecie, że człowiekowy rozum, choćby i największy, a nie wyrozumie, nie przejrzy - boskie to ano są urządzenia, nie ludzkie, nie, bo co my, chudziaki, możemy, to możemy, a resztę Bóg może." ps. z ulubionych klasyków literatury polskiej zachęcam do lektury. pozdrawiam
violencja2019.10.3 20:14
Reinkarnacja nie przekonuje mnie, ponieważ nie wyciąga się wniosków z poprzednich wcieleń , których się po prostu nie pamięta . Jedno wcielenie-jedna nauka.Jedno katolickie wcielenie-staram się być dobra i żyć wg. Dekalogu/przepisów Boga:)/, aby nie szkodzić sobie , bliżnim i Bogu . Jedna szansa i jestem zbawiona lub nie i nie zatapiam się w Nirwanę , nicość, przestaje jakby istnieć.Jestem , w rzeczywistości jaką wybiorę , jestem .Ja taka indywidualna, jedyna , nie roztapiam się i ukochana przez Boga Ojca w swojej indywidualności . Reinkarnacja nie tłumaczy Twoich pytań , tłumaczy je Bóg. Dlaczego umieramy w tak różnym wieku? Odpowiedż jest jasna , owoc jest zrywany kiedy dojrzeje , czasem trzeba zerwać owoc przed dojrzeniem , aby go nie zniszczył wicher , przymrozek lub coś innego? Czyż nie zrywamy jeszcze zielonych pomidorów jesienią , aby dojrzały w pudełku kartonowym? Przytoczę wypowiedż P. Jezusa do s. Konsolaty/mało znana siostra kapucynka/: -Jezu , dlaczego młodzi chłopcy giną na wojnie? _Dziecko , gdybym ich pozostawił w domach umarliby niechwalebnie w nałogach , a teraz są świetymi w Niebie.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.10.4 7:14
-Jezu , dlaczego młodzi chłopcy giną na wojnie? _Dziecko , gdybym ich pozostawił w domach umarliby niechwalebnie w nałogach , a teraz są świetymi w Niebie. Tym zakończeniem komentarza mnie rojzebałaś na kawałki :)