Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła, że jest zdecydowanie przeciwna rozpisaniu przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Było to jej pierwsze publiczne wystąpienie od czasu fiaska rozmów o koalicji między CDU/CSU a FDP i Zielonymi.

Nie uważam za słuszne, by w sytuacji, gdy nie wiemy, co począć z wynikiem (wyborów), ponownie wzywać ludzi do głosowania - powiedziała Merkel na zjeździe regionalnej organizacji CDU z Meklemburgii-Pomorza Przedniego w Kuehlungsborn.

- Nawet nie chcę o tym myśleć, że ze względu na skomplikowany wynik wyborów będziemy prosić wyborców, aby jeszcze raz poszli głosować - powiedziała podczas konwencji CDU Angela Merkel. Podkreśliła, ze politycy otrzymali od wyborców mandat, aby stworzyć rząd.

Kacnlerz Merkel podkreśliła, że jej obecny rząd - tylko komisaryczny - mimo swojej tymczasowości jest doskonale przygotowany do rządzenia i w pełni sprawny. Polityk wskazała, że Europa potrzebuje silnych Niemiec i trzeba poradzić sobie bez rozpisywania nowych wyborów. Jej wariantem faworyzowaym byłaby teraz koalicja z SDP Martina Schulza - a więc kontynuacja układu z poprzedniej kadencji, z  tym, że z Schulzem właśnie zamiast z Sigmarem Gabrielem jako wicekanclerzem i prawdopodobnym szefem MSZ.

W ubiegłym tygodiu liberalna FDP zerwała rozmowy koalicyjne z powodu niebywałych postulatów Zielonych, którzy chcieliby m.in. przyjmować masowo imigrantów i osłabiać gospodarkę przepisami o ochronie środowiska i redukcji emisji spalin.

Merkel może próbować rządu mniejszościowego albo sama, albo w koalicji z FDP lub z Zielonymi. Może tez namawiać Schulza do wejścia w skład rządu, co od początku było jej zamiarem. Schulz jednak wykluczył taką opcję i zadeklarował przejście do opozycji.

Jak skończą się trwające obecnie negocjacje, nie wiadomo - ale nowe wybory są najmniej prawdopodobnym wariantem. Wydaje się, że Schulz ostatecznie się ugnie, zwłaszcza, że chce tego duża częśc jego partii - a przede wszystkim wielu wyborców, domagających się ustabilizowania sytuacji i przejęcia przez wybranych polityków odpowiedzialności za władzę.

mod/polskie radio, fronda