Andrzej Gwiazda dla Frondy: Zrobią z Sejmu jarmarczną budę  - zdjęcie
16.10.19, 13:15

Andrzej Gwiazda dla Frondy: Zrobią z Sejmu jarmarczną budę

63

Fronda.pl: Prawo i Sprawiedliwość uzyskało bezwzględną większość w Sejmie. Na kolejnych miejscach są KO, SLD, PSL, i Konfederacja. Czy taki wynik wyborów jest korzystny dla Polski?

Andrzej Gwiazda, opozycjonista w czasie PRL: W kontekście wyniku wyborów nasuwa się taki cytat: "Wiele można zrobić dla Polaków, ale z Polakami nic". Okazuje się, że przynajmniej jedna trzecia Polaków nie ceni fachowości, troski o swoje dobro i ulega plemiennym obyczajom; mniej zwraca uwagę na dobro Polski.

Jednak Prawo i Sprawiedliwość zdobyło większość w Sejmie. Czy chodzi o to, że do Parlamentu dostało się pięć partii, czy bardziej o jakość tych ugrupowań?

Nie uważam za złą rzecz to, że jest pięć partii w Sejmie. Jeżeli są dostateczne grupy obywateli, które mają jakieś poglądy, to te poglądy powinny być reprezentowane. Natomiast jest kwestia tego, jak te grupy postrzegają swoją obecność w Sejmie i jak postrzegają państwo.

Jako powszechnie znany przykład mamy środowiska kibicowskie. Dwie drużyny walczą ze sobą, więc ich zwolennicy również mobilizują wszystkie siły, żeby wesprzeć swoich. Wspierają głównie wrzaskiem. W stosunku do ugrupowań politycznych kibice mają tę absolutnie oczywistą przewagę, że gdy jest mecz Polska vs. inny kraj, łączą się i patriotycznie wspomagają Polaków. Jeśli chodzi o kibiców politycznych to ci pracują przeciwko Polsce. Jest to zasadnicza różnica. Wówczas pojawia się ewentualny niepokój w wielości reprezentacji w Sejmie.

Wyborcy decydują, jakie są ich partie. Gdyby wyborcy zarządali, żeby z pięciu różnych politycznie kierunków ulepić dobro Polski, to powinniśmy się z tej wielości reprezentacji w Sejmie cieszyć i powinno to budzić nadzieję na poprawę sytuacji.

Jednak wyborcy mogą tolerować zachowanie takie jak dotychczas, czyli z Parlamentu zrobi się boisko, gdzie jedni wrzeszczą na drugich - kibice się jeszcze biją, co w jakiś sposób rozstrzyga spór. Wrzask stadionowy dodaje ducha swojej drużynie. Wrzask w Sejmie nikomu ducha nie dodaje, robi z Polski pośmiewisko i powoduje, że kraje Unii są zatroskane o polską demokrację. Rzeczywiście o polską demokrację trzeba się troszczyć, dlatego, że robienie jarmarcznej budy z Sejmu, bardzo źle świadczy o polskiej demokracji i o kondycji polskiego społeczeństwa.

Kwestia jak na ewentualne ekscesy w Sejmie zareagują wyborcy. Według mnie dla tych, którzy wszczynali w Sejmie burdy - powinna być ich ostatnia kadencja. Mieliśmy przypadek, gdy jeden z ważnych działaczy Platformy Obywatelskiej zapytany o realizację ich obietnic wyborczych, roześmiał się dziennikarzowi w twarz, mówiąc, że "to była tylko obietnica przedwyborcza".
Jeżeli tak duża ilość społeczeństwa toleruje sytuacje, kiedy obietnice wyborcze są traktowane jako jawne oszustwo - "ktoś wierzy w nasze obietnice, zobaczcie jacy są głupi, wierzą nam!" - to po prostu sprawy Polski są zagrożone. Pocieszające jest to, że tych, którzy traktują politykę, czyli swoją przyszłość i przyszłość swoich dzieci, jako rozrywkę jest bardzo dużo, ale wciąż za mało, żeby przekreślić przyszłość Polski.

Czy druga kadencja Prawa i Sprawiedliwości będzie trudniejsza niż poprzednia?

Liczba posłów Prawa i Sprawiedliwości jest taka sama jak w poprzednich wyborach. To zdumiewające, dlatego że PiS zrealizował swoje obietnice, które okazały się korzystne dla wyborców.

Wynik wskazuje na plemienny układ polityczny; nieważna jest nasza przyszłość, naszych dzieci, nasze zarobki, opinia Polski na świecie, ważne jest to, kim "są nasi". A kim są nasi, to wiemy. Przedstawili się w czasie tej kampanii w całej okazałości.
Uważam, że wynik wyborów źle świadczy o polskim społeczeństwie.

Trwa rozliczanie w Platformie Obywatelskiej. Julia Pitera oświadczyła, że "jeśli Grzegorz Schetyna nie straci władzy w partii, w klubie będzie rozłam". Czy PO przetrwa najbliższą kadencję? A jeżeli nie, to czy to dobrze dla Polski?

Od momentu powstania Platformy Obywatelskiej, mam o niej jak najgorsze zdanie. Dotychczas nie pozwolono mi go zmienić, a wręcz moja opinia na temat tego ugrupowania się pogorszyła. Uważałem, że partia, która powstaje przy współudziale agenta wywiadu nie rokuje nadziei, jednak rzeczywistość przekroczyła moje największe obawy.

Platformę można scharakteryzować słowami Sławomira Neumanna, czyli jak będziesz w Platformie, to niezależnie od tego, czy jesteś kompetentny, czy nie, to będę cię bronił jak niepodległości. Jeżeli nie jesteś w Platformie, będziesz miał kłopoty.
W tym kontekście przytoczę autentyczną rozmowę z więzienia w Zabrzu, kiedy recydywa zgłosiła, że Solidarność powinna ją wypuścić, a ona wówczas wyrżnie komunę i Polska będzie wolna. Zadałem pytanie, czy recydywa dobrze by rządziła Polską. Usłyszałem, że recydywie nie można powierzyć rządów, bo by wszystko rozkradła i my byśmy nie mieli co kraść.

Wydaje mi się, że to jest patent Platformy. Wybierzmy złodziei, to złodzieje pozwolą nam kraść.

Po czterech latach powróciła lewica do polskiego Parlamentu, wprowadzając również byłych komunistów. Na SLD zagłosowało ponad 12 procent Polaków.

Według mnie SLD nie jest specjalnie groźna, dlatego że jest jawna. Wszyscy wiemy, czym był PZPR, są tacy, którzy wyrażają pewne sentymenty do tamtych czasów, bo w czasach komuny żyli lepiej od innych.

Zawsze uważałem, że SLD jest mniejszym zagrożeniem dla interesów polskich niż Platforma. Szereg ludzi wierzy w PO, a w SLD wierzą tylko ci, którzy wiedzą kogo popierają.

Dla społeczeństwa najgroźniejsze są układy tajne, chociażby Amber Gold, którego mamy dzisiaj wyroki. Zmontowanie takiej gigantycznej afery jak Amber Gold było możliwe tylko i wyłącznie na takiej zasadzie, że wszystkie powiązania były tajne. Tajne powiązania są niebezpieczne.

Nie rozdzieram szaty z powodu powrotu SLD do Sejmu. Każdy wie, co reprezentują. Sojusz z Wiosną ich skompromitował, ale też jest to sojusz jawny. Wiemy, czego się spodziewać i wiemy, czemu będą podporządkowane ich decyzje i głosowania w Sejmie.

Czy przekroczenie progu wyborczego przez Konfederację i uzyskanie 11 mandatów jest dobrym znakiem, czy może stanowi zagrożenie dla Polski?

Konfederacja jest torebką kolorowych cukierków. Jest wersja putinowska, ewidentnie prorosyjska. Jest wersja narodowa. Kiedyś naiwnie sądziłem, że narodowcy są tacy, że troszczą się o sprawy narodowe. Okazało się, że niekoniecznie narodowe Polski.
W Sejmie pojawiła się, mam nadzieję, autentyczna prawica. Korzystne jest to, że dzięki temu, PiS znajdzie się w centrum.

rozm. Karolina Zaremba

Komentarze (63):

JanP2019.10.17 19:49
Spadaj dziadu.
anonim2019.10.17 10:19
Wolę kolorową jarmarczną budę na wesoło od ponurackiej mrocznej kruchty ze sliniącymi się pedofilami czajacymi się w mroku.
kat0 2019.10.17 8:53
Do pana "Tadeusza"- Jeśli rzucasz pan takie oskarżenia na PIS,to pokaz pan swoje nazwisko. Prawo i Sprawiedliwosc pokazalo od wielu lat ,że jest partią uczciwą Na jakiej podstawie wieszczysz pan takie rzeczy że mieliby okradać nas?. no? pokaz! SLD i PO nakradli sie na miliardy zł. I te partie należałoby...zdelegalizować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.. Żadne SLD i żadna PO nie powinni miec prawa działania na scenie politycznej.
Reytan2019.10.17 13:00
PIS to partia patriotow zydowskich i masonow.
402019.10.17 15:51
nie rozmieszaj zlodzieje ,seryjni mordercy domty uciech rzadowe taksowki latajace .
Urszula2019.10.17 16:13
PiS to partia uczciwa? To o złodziejach też możesz powiedzieć, że sa uczciwy. Różnicy miedzy nimi nie ma.
Janusz Szostakowski2019.10.16 23:17
Nie trzeba być specjalnie bystrym, by zorientować się, że to forum, zostało zaatakowane przez wilcze stado dobrze płatnych trolli od Brejzy, których oddelegował on do tego portalu w charakterze hejterów, zadaniowanych do szargania wszelkiej świętości ! Pragnę zaapelować do Redakcji portalu Frondy, aby eksmitowała tych ubeckich chuliganów, gdyż wyrządzają niezmierne szkody debacie publicznej ! Proponuję uczciwym uczestnikom tego forum, aby demaskowali takich jak np. ten podły anonimowy bydlak z pierwszego miejsca i następnie całkowicie ich ignorowali !
Michal2019.10.17 11:44
No ty koleś to bystrością nie grzeszysz. Nie czaisz nic. Nie wiesz, że ludzie tu wchodzą żeby ponabijać się prawaków i katoli. Że to jest tzw. źródło LOL contentu. I dzięki temu Fronda ma więcej kasy z reklam i wszyscy są zadowoleni. Poza takimi oburzonymi jak Ty.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.10.16 22:13
Kto to jest Andrzej Gwiazda (nazwisko lub pseudonim całkiem na czasie)?
Marianna2019.10.17 17:18
W którym roku się urodziłeś, że tego nie wiesz?
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.10.18 7:21
Ja się nie urodziłem, ja trwam.
Jacek Placek2019.10.16 17:55
Polski sejm to już od dawna jarmarczna buda, nie trzeba już nic robić by tak było.
382019.10.16 18:26
to stajnia augiasza mobbing tam jest na porzadku dziennym
anonim2019.10.16 15:52
KOCHANI MAMY TO następne 4 lata super rządów PiS - BRAWO POLACY TAK TRZYMAĆ !!
382019.10.16 16:20
od kiedy zmije sa polakami czy katolikami ,na drabinie rozwoju stoicie nizej niz te nowy gatunek malpoludow odkryty ameryce poludniowej 2019
Reytan2019.10.17 12:59
38 Degeneraci i mutanci oceniaja Polsakow,ubaw.
402019.10.17 15:55
a kim sa polsaki , czy to nowy twor zmijowatych , fajnych masz kumpli czy sa dobrze w łożku i od kieliszka
gumowa kaczka2019.10.16 17:04
wyczuwam ironię
stan2019.10.16 15:03
PO założyli agenci obcych służb i nabrali tylu ludzi! Wykonawcy ich zleceń potrafili dobrze maskować się i rozgrywać naród ogłupiony przez michnikoidów.
ciekawy2019.10.16 14:50
PiS ma tyle samo mandatów ile miał poprzednio, ale poprzednio to było dużo szczęścia i zbieg okoliczności. Dziś te mandaty to już nie przypadek a zostały "wyrąbane " wielkim wysiłkiem. Nie ma co się obrażać na rzeczywistość. I nie ma co obrażać 8 mln ludzi, którzy zaufali PiS. Poprzednio okoliczności działały na korzyść PiS teraz poszczęściło się w senacie opozycji. Osiem milionów ludzi ma takie zapatrywania jak p. Andrzej Gwiazda. To ogromny kapitał. Trzeba orać polską ziemię dalej. Więcej optymizmu.
k362019.10.16 14:48
na postawie strony wiesci 24 pisza o waszych rzadach 1ile kosztuje zemkiewicz [to wasz ekspert frondka]byly szef TAI kupilem jego uslugi za 1000 zl dziennie, łykal jak pelikan 2 sa pierwsze proby korupcji politycznej , senator platfusow dostal propopzycje od pis , ze zostanie ministrem zdrowia jak przejdzie do nich 3 riolnicy w tym roku nie dostana pomocy suszowej skonczyly sie limity .
Po2019.10.16 15:35
Uwaga debil - nie komentować !
382019.10.16 16:23
a kim jestes , ale tak jest zawsze z betonem , bedzie ubaw z wami pisowcy Stuhr Korwin maja racje ze twoi i podobnych to poziom niszczy niz u szczura
L2019.10.17 8:18
debil nie komentowac
402019.10.17 15:49
szybko zmieniac nicki debilu ,
Koziołek Matołek2019.10.16 14:28
Po czynach ich poznacie.Mówi Jezus. Oczywiście Fronda wie lepiej...
k362019.10.16 14:35
frondka jako pisowska k zjadla juz wszystkie rozumy ,tragedia frondki dopiero bedzie
k362019.10.16 14:21
dla mnie jest szmata ,jak trzeba sie ponizyc zeby w konszachty wchodzic ze zmijowatymi .. ktorzy niszcza szybciej niz platfusy . idz nianczyc wnuki
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.16 14:17
Gwiazda, ty śmierdzący solidaruchu, menelu prawacki!
stan2019.10.16 14:53
Dzięki takim ludziom możesz teraz pisać swoje brednie. Gdyby trwał PRL już byś siedział, albo- jeśli jesteś zawiedzionym emerytem, którego PiS okradło (oficerowie SB)- pałowałbyś patriotów lub wyrywał im paznokcie, w najmniej opłacalnym przypadku, szpiegowałbyś nawet swoich najbliższych. A pros ludzie uczciwi wegetowali z dnia na dzień. Proszę, nie pisz więcej takich bzdur. Teraz tylu odważnych, bo poukrywali się za różnymi nickami, chociaż nic nie grozi. W czasach młodości Gwiazdy, trzeba było być człowiekiem z charakterem, odważnym, by otwarcie sprzeciwić się morderczemu systemowi. I jeśli nie jesteś UBekiem lub jego potomkiem, nie pisz więcej tego. Solidaruch to typ Michnika, Geremka, Mazowieckiego, ale nigdy Gwiazda, Morawiecki, Walentynowicz.
gumowa kaczka2019.10.16 17:03
Przecież wszyscy ,o których piszesz to ludzie opozycji PRLu ,łatwo się ocenia po latach,dlaczego umniejszasz zasługi innych. To właśnie umiarkowanie tzw .jak piszesz Solidaruchów pozwoliło dojść do wolnej Polski -no chyba ,że lubisz krwawe rewolucje (zob.Rumunię i co to dało ? )
Reytan2019.10.17 12:57
Komunisci jjak zwykle wychwalaja tych z opozycji PRL,ktorzy byli ich agentami.
ewa2019.10.16 14:59
a ty parchu czemu obrażasz Pana Gwiazdę może poczytaj więcej i się doucz
mordechaj2019.10.16 13:54
Andrzej Gwiazda ma zupełną rację ! To będzie cyrk, jarmarczna buda i jeszcze większa nienawiść ze strony opozycji niż była !
k362019.10.16 14:34
kto sieje wiatr ten zbiera burze , niech kc+ juz szykuje niexch sprowadzi siepaczyz azowa , bedzie mial gwardie uzbrojone widly siekiery topory
Po2019.10.16 15:33
Uwaga debil - bez komentarza !
k362019.10.16 16:16
PISZEC O SOBIE TYCH OSOBNIKOW MACIE NAJWIECEJ
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.10.16 20:39
Panie mordewhui oni nawet nawet nie wiedzom ze jusz przegrali.правда jest była i bendzie. Mam nawet zapasy tylko litery jakieś chinskiem.
Libori2019.10.17 6:18
NAUCZ SIE PISAC TLUKU I PRZESTAN SWOJE GLUPIE MADROSCI PISAC,BO INTELIGENCJI CI BRAK.
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.10.17 17:11
Paniem Li boli pan tam w Chinach nic nierozumiesz pan. Jak was tam boli to mniem poproscie to wam sfiksujem te zyciem za garskem ryrzu.
weeer2019.10.16 13:51
K - kreml O - onuce N - nasz dom rossija FEDERACJA ROSYJSKA
Tadeusz 2019.10.16 13:44
Moim zdaniem PIS zawali się w tej kadencji, zobaczycie. Podwyżki, niespełnione obietnice, rozbujane wymagania. Cała ta kadencja zleci im na okradaniu pieniędzy publicznych. Afer będzie ogromna ilość i ludzie się zdenerwują za to że tak ich oszukano- moda na PIS minie tak jak mija moda na najlepszą knajpę w mieście. Kiedy wszystko zacznie się walić, kraść będą bez zahamowań. Kiedy tylko Gowin poczuje zmienny wiatr to odpłynie w stronę oportunizmu i PIS zostanie bez większości. Przedterminowe wybory i ludzie naprawdę wkurzeni nie tak jak z PO ale tak, że politycy PIS będą chodzić ukradkiem aby nikt ich nie widział. Nikt się nie przyzna, że na PIS zagłosował. To moja prognoza na najbliższe miesiące może lata. Idzie wielka kradzież pieniędzy publicznych i szukania miejsca do ich zaparkowania aby po utracie władzy godnie dożyć starości.
Albert2019.10.16 13:51
Na Tadziu, ty jesteś wręcz jasnowidzem !!! Tadziu, dlaczego nie startowałeś do sejmu tak jak Jachira ?! Czy uważasz, że Jachira jest mądrzejsza od ciebie ?! A choćby, to ona nie jest jasnowidzką - no nie Tadziu. Tadziu, ty jako jasnowidz mógłbyś się zgłosić do Bolka Wałęsy, który potrzebuje doradcy. Co ty na to lewacki szczochu ?!
stan2019.10.16 14:57
Czy Tadeusz to jasnowidz Jackowski, który prorokował zabójstwo ważnej osobistości we wrześniu? Nie przewidział zabójstwa Putina w 2011r.?
nikt2019.10.16 21:04
Jest dużo prawdy w tym , co piszesz . Ale PiS to była obecnie jedyna alternatywa dla Polski . Dopiero trzeci dzień po wyborach a już zaczyna się krętactwo . Ja głosowałam na PiS i nigdy temu nie zaprzeczę . Nie można było dopuścić do władzy POKO . 4 lata to niedługo . W tym czasie wiele może się wydarzyć i wszystko ulegnie zmianie . Nie ma co martwić się na zapas . Żyj chwilą i nie przejmuj się tak polityką . :)
hehe2019.10.17 4:34
Mądrzejsi od ciebie zbłaźnili się totalnie prognozami względem PiS :-) Ale jeżeli sprawia ci to ulgę po wyborczych bęckach jakie zebraliście to sobie śnij w najlepsze :-)
der2019.10.17 10:12
A polską zaczną rzadzić pedały wspierane przez Konfederację.
UIOP2019.10.16 13:43
Co robił Grzegorz Braun w Izraelu ? https://www.youtube.com/watch?v=JqJQV5WVmrk&list=RDWPx-NaKenAw&index=9
Et2019.10.16 13:47
!!!!
der2019.10.16 14:06
Odwiedza groby przodków?
pppp2019.10.16 13:40
Konfederacja jest torebką kolorowych cukierków. Jest wersja putinowska, ewidentnie prorosyjska. Jest wersja narodowa. Kiedyś naiwnie sądziłem, że narodowcy są tacy, że troszczą się o sprawy narodowe. Okazało się, że niekoniecznie narodowe Polski.
k362019.10.16 14:31
wpasnie wczoraj czytalem ze zwolenicy putina gratulowali pis wygranej , a fanka putina pokazala zdiecia z p[isowskimi poslami wstydu nie macie
nikt2019.10.16 13:33
To , że tak jak inni stał się niby wielkim " Solidarnościowcem " nic dla mnie nie znaczy , gdyż dla tego ruchu zrobiłam więcej od niego . A żałuję , gdyż wtedy jeszcze nie wiedziałam , że z takim Gwiazdą i innymi nie nadajemy na tych samych częstotliwościach .
man.of.Stagira2019.10.16 13:29
. . czy Pan Grzegorz Braun, który twierdzi publicznie, że nie uznaje demokracji z r e z y g n u j e podając się do dymisji w zgodzie ze swoją INTELIGENCJĄ? (patrz materiały wyborcze gdzie ma miejsce deklaracja jako wroga demokracji) . . ho, ho, ho...Panie Pułkowniku Braun! Larum grają! Gdzie jest ten Samolot z 10.04.2010?! No, GDZIE?... . .
fdf2019.10.16 13:29
Jako zdecydowany zwolennik pisu po nieudanych wyborach stawiam pytania. Po której stronie stoi publiczny nadawca tvp? Jaką rolę i od kogo otrzymał prezes tejże instytucji?
Topek2019.10.16 13:45
No popatrz, a ja nie wierzyłem w to co inni mówią. Przykładowo Mikke mówi, że wyborcy PIS nie są inteligentni, Stuhr mówił, że wyborcy PIS pochodzą od chłopów pańszczyźnianych, itd, a tutaj zdecydowany zwolennik PIS-u stawia takie dwa pytynia ! No to co fdf, co ja mam pomyśleć o tobie ?
Lasso2019.10.16 13:27
Tak jest wynik wyborów zle a nawet bardzo zle swiadczy o Polakach!!Wydaje mi się ze częśc na złośc mamie chce odmrozic sobie uszy....
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.10.18 7:20
naiwni, co uwierzyli w 500+
Lasso2019.10.18 8:22
Naiwni co uwierzyli pokemonom konfedratom zboczencom
bzik2019.10.16 13:23
jeszcze nie przekroczyli progów sejmowych a juz daja cyrk!!! Polacy czy wy nie umiecie wybrac madrych ludzi do Sejmu? czy to takie trudne?
GwiazdaOMordzieStrudzonejKonspiracjąPodpierzynową2019.10.16 13:22
Polit pierdy dziada - borostwora. Już mu się społeczeństwo nie podoba, bo staruch sądził, ze rozdawaniem jałmużny PiSocjaliści otumanią 100% narodu i w sejmie wezmą 460 miejsc, a w senacie jeszcze setkę. Weźcie, dziadu borowy, setkę spirytu pod grzyba z własnych paznokci, to zaraz wam ulży od zgagi na Polaków.
Lasso2019.10.16 13:24
nie karmić trola
der2019.10.16 14:04
Na pewno jak ludzie przeczytają komentarz takiej chamskiej gnidy zmienią zdanie. Tylko debil wierzy że po przeczytaniu czegoś takiego ktoś go weźmie na poważnie no chyba że inny debil.