Kontrowersyjny amerykański jezuita James Martin SI jest przekonany, że Franciszek jest przeciwny idei odmawiania udzielania komunii św. politykom, którzy publicznie kwestionując nauczanie Kościoła w sprawie ochrony życia, promują aborcjonizm i wierzy w to, że biskup Rzymu mógł pochwalić „katolicyzm Bidena” oraz zachęcać go do dalszego przyjmowania komunii św. Zdaniem jezuity nie powinno odmawiać się komuś możliwości prowadzenia sakramentalnego życia daru „tylko” z powodu nieprzestrzegania przez niego V przykazania Dekalogu.

Nie dziwię się, że papież Franciszek, który jest pro-life i jest zagorzałym przeciwnikiem aborcji, wyraził przy tym swój sprzeciw wobec idei odmawiania Komunii Świętej politykom tylko z powodu ich stanowiska w sprawie aborcji” - powiedział James Martin SI, w rozmowie z włoskim „Corriere della Sera”.

Jezuita dodał: „Dla amerykańskich biskupów aborcja jest „najważniejszą” kwestią życia, ale skupianie się prawie wyłącznie na jednej sprawie przy decydowaniu, czy ktoś może otrzymać Komunię Świętą nie jest podejściem, z którym zgadza się papież”.

James Martin SI uważa również, że Franciszek wręczając  w ubiegłym roku nominację kardynalską biskupowi Wiltonowi Gregory, który otwarcie zadeklarował, że nawet najzagorzalszym aborcjonistom nigdy nie odmówi komunii św., jasno wyłożył swoje przekonania w tej sprawie. Przypomnijmy, że abp Wilton Gregory to ciemnoskóry metropolita waszyngtoński, którego rodzice rozwiedli się, gdy był jeszcze dzieckiem, a on sam postanowił, że zostanie księdzem jeszcze zanim został ochrzczony.

Jezuita James Martin z kolei nie tylko krytykuje odmowę niektórych biskupów udzielania komunii św. ludziom otwarcie sprzeciwiających się nauczaniu Kościoła w sprawie ochrony życia, ale skrytykował również publicznie odmowę udzielenia komunii św. kobiecie, która zawarła cywilny związek jednopłciowy w diecezji Grand Rapids. O. Martin uważa, że analogicznie należałoby odmówić komunii św. również tym wszystkim, którzy popierają karę śmierci.

Przypomnijmy, że W 2004 r. kardynał Joseph Ratzinger, ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, stwierdził, że „może istnieć uzasadniona różnorodność opinii nawet wśród katolików na temat prowadzenia wojny i stosowania kary śmierci, ale nie w odniesieniu do aborcji i eutanazja".

Kardynał Robert Sarah określił Martina jako „jednego z najbardziej zagorzałych krytyków przesłania Kościoła w odniesieniu do seksualności”. Poglądy jezuity w sprawie LGBT krytykował też publicznie kard. Raymond Burke.

W czerwcu 2021 r. 61-letni o. Martin otrzymał odręczny list, w którym papież Franciszek chwalił go, pisząc: „Myśląc o twojej pracy duszpasterskiej, widzę, że nieustannie starasz się naśladować ten styl Boga”.

 

ren/lifesitenews.com, Corriere della Sera