Przed zabiegiem zaszycia alkoholowego wielu pacjentów zastanawia się nad tym, czy sama wszywka alkoholowa wystarczy, by wyleczyć ich z nałogu. Specjaliści zaznaczają jednak, że całkowite wyleczenie z choroby alkoholowej nie jest możliwe. Nałogowcem zostaje się bowiem na całe życie. O sukcesie terapeutycznym mówi się natomiast wówczas, gdy osoba uzależniona decyduje się na życie w trzeźwości i stale pozostaje w abstynencji. W osiągnięciu tego stanu skutecznie pomaga właśnie Esperal. Najlepsze i najtrwalsze rezultaty daje on w połączeniu z psychoterapią alkoholową.

Jak działa wszywka alkoholowa (Esperal)?

Wszywka alkoholowa to popularna nazwa leku dostępnego w polskich aptekach pod nazwą Disulfiram WZF. Jak sama nazwa wskazuje, jego substancją aktywną jest disulfiram. To bloker dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu potrzebnego w procesie metabolizmu alkoholu etylowego. Obecność disulfiramu w organizmie osoby zaszytej zaburza szlak metaboliczny substancji odurzającej w ludzkiej wątrobie. W konsekwencji połączenia leku i alkoholu etylowego u zaszytych pacjentów dochodzi do wystąpienia nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów tzw. reakcji disulfiramowej.

Jest ona wynikiem wzrostu stężenia toksyn pochodzących z zaburzonego procesu metabolizmu alkoholu. Mowa tu przede wszystkim o aldehydzie octowym. W fizjologicznych warunkach trawi się on do nieszkodliwej postaci kwasu octowego. Następnie ulega przekształceniu w dwutlenek węgla i wodę. Gdy w ustroju brakuje enzymu odpowiedzialnego za powyższe przekształcenia, w krwiobiegu uzależnionego o spożyciu alkoholu kumuluje się toksyna, powodując objawy zatrucia. Główne z nich to ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia pracy serca, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi, nadpotliwość, nadmierne zmęczenie lub pobudzenie, nerwowość. W skrajnych przypadkach obecność alkoholu w organizmie zaszytego pacjenta może prowadzić do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, utraty świadomości, a nawet nagłego zatrzymania krążenia. Dolegliwości tych obawiają się chorzy i z tego względu powstrzymują się od picia alkoholu. Sztucznie motywowana abstynencja może być długotrwała, wymaga jednak specjalistycznego wsparcia.

Czy podczas stosowania disulfiramu można spożywać alkohol?

Podstawowym zaleceniem lekarskim przekazywanym wszystkim pacjentom, którzy decydują się na wszycie wszywki alkoholowej, jest konieczność zachowania stałej abstynencji. Lek jest bowiem obojętny wyłącznie dla organizmu trzeźwego chorego. Jeżeli zdecyduje się on na podjęcie ryzykownej próby przepicia wszywki alkoholowej, musi liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Podczas stosowania disulfiramu należy bezwzględnie powstrzymać się od spożywania alkoholu. Zakaz dotyczy nie tylko picia czystego alkoholu i wyrobów alkoholowych, ale również wszelkich produktów spożywczych z zawartością alkoholu w składzie. Dla zaszytych uzależnionych szkodliwa może okazać się nawet minimalna dawka etanolu. Nie powinni oni zatem sięgać po słodycze z alkoholem, niektóre przetwory, sosy oraz leki (zwłaszcza syropy). Chorzy powinni szczegółowo kontrolować skład używanych kosmetyków, perfum i środków czystości.

Pierwsze objawy reakcji disulfiramowej pojawiają się u zaszytego już kilkadziesiąt minut po spożyciu alkoholu etylowego. Ich nasilenie i rodzaj zależy przede wszystkim od ilości przyjętego alkoholu. Dolegliwości mają charakter narastający – wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej dokuczliwe i niebezpieczne. W związku z tym po podjęciu próby przepicia wszywki alkoholowej pacjent powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Kiedy i jak stosować Esperal?

Wskazaniem do zastosowania terapii awersyjnej, której elementem jest wszywka alkoholowa, jest chęć wsparcia dotychczasowych efektów terapeutycznych leczenia choroby alkoholowej. Oznacza to, że Esperalu zazwyczaj nie stosuje się jako samodzielną metodę leczenia uzależnienia. Nałóg jest chorobą złożoną, o charakterze zarówno psychicznym, jak i somatycznym. Wymaga zatem wieloetapowego i kompleksowego leczenia.

Esperal stosuje się wyłącznie po uprzedniej konsultacji lekarskiej i pozytywnej weryfikacji stanu zdrowia pacjenta przez specjalistę. Podczas wizyty konsultacyjnej w Centrum Medycznym Galmedic lekarz poznaje indywidualne potrzeby i możliwości każdego pacjenta. Wykonuje podstawowe badanie oraz zbiera szczegółowy wywiad medyczny. Dzięki temu jest w stanie ustalić optymalną dawkę leku konieczną do podskórnego wszczepienia. Z kolei pacjent zapoznaje się z mechanizmem działania oraz zaleceniami lekarskimi. Następnie wyraża pisemną zgodę na wykonanie implementacji wszywki alkoholowej.

Wszywka alkoholowa – przeciwwskazania do zabiegu implantacji

By móc skorzystać z terapii awersyjnej, pacjent powinien być trzeźwy. Jego abstynencja powinna trwać przynajmniej 24 godziny przed zabiegiem. Z tego względu zaleca się poprzedzenie implantacji wszywki alkoholowej detoksykacją, czyli odtruciem alkoholowym. Dzięki temu zabiegowi chory może bezpiecznie i skutecznie przerwać ciąg alkoholowy, tym samym przygotowując się do implantacji leku. Wszywka alkoholowa nie może zostać wszyta osobom po spożyciu alkoholu lub znajdującym się w stanie upojenia alkoholowego.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest również nadwrażliwość pacjenta na którykolwiek składnik leku (zwłaszcza disulfiram). Pacjentów z terapii awersyjnej z użyciem disulfiramu dyskwalifikują ponadto choroby krążenia, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążeniowa, zapalenie nerwu wzrokowego, a także zaburzenia psychiczne (w tym również epizody depresyjne i próby samobójcze podejmowane w przeszłości).

Na czym polega i jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Zabieg wszycia Esperalu zawsze wykonuje doświadczony i wykwalifikowany chirurg w warunkach klinicznych stacjonarnej placówki medycznej. W Centrum Medycznym Galmedic zabieg nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Wykonuje się go w ramach chirurgii jednego dnia. Przed rozpoczęciem procedury medycznej przedstawiciele personelu medycznego przygotowują chorego do zaszycia. Wszywka alkoholowa wymaga bowiem przerwania ciągłości tkanek. Skórę trzeba zatem umyć i zdezynfekować. Konieczne jest ponadto znieczulenie miejscowe chorego. Pole zabiegowe zlokalizowane jest zwykle w okolicy mięśnia pośladkowego.

Po przygotowaniu pacjenta chirurg wykonuje na jego skórze (tuż nad pośladkiem) niewielkie nacięcie. Prowadzi je w głąb tkanek, docierając aż do obszaru podpowięziowego. Następnie wypreparowuje mięśniową kieszonkę, w której umieszcza wcześniej wyliczoną dawkę leku. Zależnie od potrzeb pacjenta, w jego organizmie umieszcza się zwykle do 10 jałowych tabletek. Powstałą ranę zaszywa się, używając nici chirurgicznych. Mogą być one rozpuszczalne lub tradycyjne, czyli wymagające usunięcia po upływie ok. 14 dni.

Bezpieczeństwo zabiegu, podczas którego wszywana jest wszywka alkoholowa, Katowice zapewniają w Centrum Medycznym Galmedic. Sprawdź szczegóły usługi: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Wszywka alkoholowa jako element terapii awersyjnej w leczeniu uzależnienia od alkoholu

Wszywka alkoholowa jest środkiem farmakologicznym wspierającym leczenie alkoholizmu. Lekarze zalecają jej stosowanie równocześnie z oddziaływaniami psychoterapeutycznymi. Strach i niechęć (awersja) przed spożywaniem alkoholu etylowego w przypadku niektórych pacjentów może mieć bowiem charakter przemijający. Zdarza się zatem, że po zakończeniu terapii z użyciem disulfiramu dochodzi u nich do nawrotu choroby alkoholowej. By temu zapobiec, zaleca się złożone oddziaływania terapeutyczne, mające na celu zmianę nastawienia i wzorców zachowania osób uzależnionych. Podczas spotkań z psychoterapeutą chory pokonuje dotychczasowe patologiczne przyzwyczajenia i nabywa nowych kompetencji społecznych, bez alkoholu w tle.

Jak długo działa Esperal? Skuteczność terapii uzależnień z wykorzystaniem disulfiramu

Substancja czynna wszywki alkoholowej skutecznie blokuje wydzielanie enzymu wątrobowego nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Raz wykonany zabieg jest zatem skuteczny długotrwale. Nie ma konieczności jego częstego powtarzania. W przeciwieństwie do stosowania doustnych środków farmakologicznych pacjent nie musi ponadto pamiętać o kolejnych dawkach leku. Czas działania wszywki jest jej niezaprzeczalną zaletą. Długotrwała abstynencja sprzyja podjęciu kolejnych działań terapeutycznych – głównie decyzji o uczestnictwie w psychoterapii.

Skuteczność wszywki w walce z nałogiem opiera się przede wszystkim na psychicznych mechanizmach wyzwalanych w umyśle osób uzależnionych od alkoholu. Dotychczas używka kojarzyła się im wyłącznie z przyjemnością i była sposobem na szybki relaks. Po zabiegu zaszycia rzeczywistość zmienia się diametralnie. Wszywka alkoholowa wykształca u nałogowca negatywne skojarzenia. Wynikają one ze świadomości jej działania po połączeniu leku z alkoholem. Bojąc się nieprzyjemnych dolegliwości, pacjenci powstrzymują się nie tylko przed nadużywaniem alkoholu, ale i spożywaniem jego minimalnych dawek.

Esperal działa w organizmie człowieka nieprzerwanie. Nie jest jednak odczuwalny w ustroju do momentu połączenia go z alkoholem etylowym. Jałowe tabletki z disulfiramem stopniowo rozpuszczają się w obszarze podpowięziowym, uwalniając do krwiobiegu czynne substancje lecznicze. Wcześniejsze usunięcie wszywki alkoholowej możliwe jest jedynie podczas zabiegu chirurgicznego.

wszywka alkoholowa