Amerykanska Instytucja Rządowa National Nutrient Database, badająca dane na temat żywności donosi, żee w 100 gramach tego warzywa jest zaledwie 49 kcal. Zawiera on  8,75 gramów węglowodanów, 3,6 gramów błonnika, jak również 4,28 gramów białka. Ponadto jarmuż zawiera mnóstwo składników antyutleniających, w tym także związków flawonowych, witamin i minerałów. Jest źródłem wapnia, żelaza, potasu i fosforu oraz witamin A, C i K. Obok wymienionych roślina ta zawiera także nieznaczną ilość związków tłuszczowych, z których około 30% stanowią najcenniejsze dla zdrowia człowieka wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Pozbawiony cholesterolu wspomaga właściwą równowagę cholesterolową organizmu.

Z jarmużem nie należy jednak przesadzać w diecie redukującej. Zawiera on szczawiany oraz goitrogenom, co w nadmiarze może skutkować pojawieniem się kamieni nerkowych. Według badań niemieckiego Institute of Vegetable and Ornamental Crops Grossbeeren, goitrogeny w tym między innymi glikozydy – związki z klasy polifenoli, które występują w jarmużu w dużych ilościach, mogą spowalniać pracę tarczycy – gruczołu odpowiedzialnego za przemianę materii.

W dietach odchudzających zaleca się gotowanie lub blanszowanie jarmużu przez około 3-4 minuty. Tak przygotowany świetnie nadaje się do sałatek i koktajli. W efekcie unikniemy przede wszystkim spadku aktywności gruczołu tarczycy, mogącego prowadzić do jej niedoczynności i tym samym do spowolnienia metabolizmu.

Gotowanie lub blanszowanie jarmużu w temperaturze 90ºC dezaktywuje tioglukozydazę, a powstałe już szkodliwe tioglikozydy wytrącą się i ulecą wraz z parą wodną. Błonnik zawarty w jarmużu przyspiesza proces redukcji masy ciała. Dodatkowo działanie to wspiera duża ilość witaminy C, mająca wspaniały wpływ na właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego. Prawidłowy metabolizm zapewnia również wapń oraz fosfor, które są niezbędne w przemianach energetycznych, takich jak metabolizm tłuszczów i węglowodanów.

Jarmuż świetnie komponuje się z bananem, jabłkiem, czarną porzeczką, mango, kiwi, selerem naciowym, orzechami nerkowca jak również z czosnkiem i cytryną, co stanowi idealne podłoże do każdej sałatki. Niektórzy delektują się chipsami z jarmużu, doprawionymi solą i ziołami, zrobionymi w piekarniku. Warto wypróbować to warzywo; szczególnie w czasie jesienno-zimowym, kiedy tendencje do przyrostu masy ciała są znacznie większe niż wiosną i latem.

Aldona Rogulska/SWP