Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) z delegatury w Łodzi od 2021 roku prowadzą śledztwo w sprawie wprowadzania do obrotu faktur VAT, które nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. W toku śledztwa, nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach, wcześniej dziewięć osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej siatce spółek, zajmujących się wystawianiem pustych faktur VAT, które pozorowały transakcje gospodarcze.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali na Śląsku kolejne trzy osoby, które nabywały puste faktury VAT. Dokumenty były wykorzystane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (branża handlowa i usługowa). Fikcyjne faktury służyły do wyłudzenia podatku VAT w rozliczeniach z fiskusem. Śledczy oszacowali wartość nierzetelnych faktur na ponad 17 mln zł.

W Prokuraturze Okręgowej w Katowicach zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące tzw. zbrodni vat-owskiej. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Śledztwo jest rozwojowe.

Zbrodnia vat-owska to przestępstwo, które polega na podrobieniu lub przerobieniu faktury VAT, ale również użyciu jej jako autentycznej. Za zbrodnię uznaje się również użycie lub wystawienie faktury i poświadczenie nieprawdy co do należnego zobowiązania w podatku VAT.