119 posłów złożyło w TK wniosek ws. zabijania dzieci nienarodzonych - zdjęcie
23.12.19, 13:30

119 posłów złożyło w TK wniosek ws. zabijania dzieci nienarodzonych

11

119 posłów poparło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie, czy prawo pozwalające zabijać dzieci nienarodzone jest zgodne z konstytucją - podaje "Gość Niedzielny". Wniosek jest analogiczny do tego, jaki w poprzedniej kadencji parlamentarnej złożyła grupa posłów pod kierunkiem Bartłomieja Wróblewskiego z PiS. Wówczas Trybunał Konstytucyjny nie zajął się wnioskiem; rzecz czekała dwa lata i wraz z zaprzysiężeniem nowego Sejmu po prostu wygasła.

 

Posłowie do sprawy jednak wrócili. W rzecz angażuje się ponownie poseł Wróblewski, a także inny poseł PiS, Piotr Uściński. Pod wnioskiem oprócz posłów PiS podpisali się jeszcze posłowie Konfederacji, kilku posłów Kukiz'15 oraz szereg posłów bezpartyjnych.
Zastanawiające, że choć Prawo i Sprawiedliwość ma w Sejmie aż 235, to wniosek w tej ważnej sprawie poparła nawet nie połowa z nich.

Jak powiedział w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" poseł Wróblewski, posłowie wnioskują o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów, które dopuszczają zabijanie dzieci z powodu ich choroby. Rzecz nie dotyczy kwestii zagrożenia życia matki, gwałtu i kazirodztwa.

"Wniosek do TK dotyczy tylko jednej kwestii: zgodności z Konstytucją dwóch przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. dotyczących możliwości aborcji eugenicznej tj. w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia (art. 4a ust. 1 pkt 2 oraz art. 4a ust. 2 zd. 1). Wniosek w żaden sposób nie dotyczy innych przypadków aborcji (zagrożenie życia matki, gwałt czy kazirodztwo), badań prenatalnych, środków antykoncepcyjnych etc." - powiedział Wróblewski.

Jak dodał poseł, wniosek co do istoty jest tożsamy z obywatelskim projektem ustawy "Zatrzymaj Aborcję" Kai Godek.
Wróblewski zaznaczył, że wniosek złożony w Trybunale opiera się na argumentacji konstytucyjnej. Nawiązuje do orzeczenia Trybunału z 28 maja 1997 roku, kiedy to Trybunał przypomniał, że dziecko nienarodzone jest człowiekiem. Wówczas Trybunał uznał, że zabijanie dzieci nienarodzonych z "powodów społecznych" (czyli de facto z powodu takiej a nie innej chęci) jest całkowicie niedopuszczalne, bo chodzi o zabijanie ludzi.

bsw/gosc.pl

Komentarze (11):

Agnieszka. 2019.12.23 16:12
"Pani Prezes TK", omówi ten temat w czasie niedzielnego obiadku, z Kulawym Karłem, przecież to jego odkrycie towarzyskie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
XYZ2019.12.23 15:03
Znowu się przedawni.
Oloo2019.12.23 14:57
PiS podobnie jak PO czy PSL jest za obecnym kompromisem aborcyjny,więc wnioski czy projekty likwidujące zabijanie dzieci są bez sensu. Poza tym Kościołowi też to nie przeszkadza,skoro popierają ten kompromis.
widziane wprost2019.12.23 14:52
Jakim trzeba być życiowo przegranym aby siedzieć od rana do nocy na blogach i pluć nienawiścią? Niedziela i święta bez różnicy, nienawiść nie ma "godzin pracy" Wpadając tu okazyjnie wszędzie widzę jedną i tą samą rekę debila blogowego. Pamiętam był "dzielnicowy" potem jakiś "wiking" teraz jest "stalker". A tam gdzie "dzielnicowy-stalker" tam "hahn". Z prawdziwym sadyzmem i satysfakcją "myślę" o takim kimś; masz życie kompletnie przeye...ne masz życie na jakie sobie zapracowałeś i zasłużyłeś. Nawet jak nie wierzysz w piekło - jesteś w piekle bycia nikim - życie w pustce. Mieszkasz w jakieś norze, pieniędzy niewiele, żadnej rodziny, znajomych o przyjaźniach to możesz tylko poczytać. Ale ty nie czytasz. Padniesz jak bezdomny pies, znajdzie ciebie policja jak sasiadom smród z twojej nory nie da im spać.
Wyborca pys2019.12.23 14:37
CZY ZYGOTARIANIE BĘDĄ TEŻ WALCZYĆ O ŻYCIE KOMÓREK RAKOWYCH I ZAKAZ BADAŃ PRENATALNYCH: Ran to przecież też osobne życie które bóg stworzył. A badania prenatalne wykrywają schorzenia, wady i choroby które mogą prowadzić do aborcji, więc trzeba ich też zakazać. Co nie zygotarianie? Bo po co walczyć o lepsze warunki w szpitalach, oddziałach położnych, o lepszą edukację seksualną by niechcianych ciąży było mniej, po co walczyć o większą ochronę prawną samotnych matek. Lepiej kwiczeć o zygocie.
Parafianin2019.12.23 14:33
Świetnie! Najpierw zabrali pieniadze na niepełnosprawnych, a teraz chcą zmuszać kobiety do rodzenia ułomnych dzieci. Społeczeństwo nadludzi wg pis.
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.12.23 14:14
Orzeczenie TK - nie jest źródłem prawa - tak stanowi konstytucja - która jest naczelnym źródłem. W konstytucji nie ma zapisu - że zarodek jest człowiekiem. ALE TU JEST POLSKA !!!! TU WSZYSTKO JEST MOŻLIWE!!! - ZA WYJĄTKIEM PRZESTRZEGANIA KONSTYTUCJI. TK - od momentu powołania jest popychlem ekipy rządzącej i orzeknie wszystko, na co ta ekipa liczy.
anonim2019.12.23 14:26
ustawa o rzeczniku praw dziecka stanowi, że dzieckiem jest istota ludzka od momentu poczęcia - warto doczytać
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.12.23 14:54
Źródłem prawa jest konstytucja!!!! A każda ustawa /W PAŃSTWIE PRAWA MUSI BYĆ Z NIĄ ZGODNA. W POLSCE NIE MUSI/
anonim2019.12.23 13:53
Ten kto głosował na PiS dołożył rękę do mordowania dzieci nienarodzonych! najśmieszniejsze jest to że kościół wspierał partię rządzącą w tych jak i poprzednich wyborach a księża podczas mszy dają PiSowskim mordercom komunię św.
Marcin2019.12.23 14:20
Myślenie nie boli, nikt nikomu nie nakazuje zabijac chorego dziecka ,to jest decyzja matki, i tylko ona może zdecydowac czy urodzić chore dziecko czy nie.A wina za ten stan rzeczy należy oskarzyc duża cześć spoleczeństwa, które na zabijanie chorych dzieci wyraża aprobatę i protestuje organizując marsze ,gdyby większość społeczeństwa popierała zakaz aborcji eugenicznej to juz dawno PIS by taką ustawe uchwalił. A i tak PIS taką uchwałe uchwali ale musi czekać prawdopodobnie na czas po wyborach prezydenckich.