100 lat temu w Wielkopolsce zbudowano Rzeczpospolitą - zdjęcie
27.12.18, 11:30zdj. domena publiczna, Wikimedia Commons

100 lat temu w Wielkopolsce zbudowano Rzeczpospolitą

"Powstanie wielkopolskie było powstaniem o całą Polskę budowało i zbudowało Rzeczpospolitą"- mówił premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Po południu odbędą się główne obchody, w których weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda. 

"My dzisiaj jesteśmy również spadkobiercami tamtego zrywu niepodległościowego, bo budujemy silną Rzeczpospolitą, której nie byłoby bez ówczesnych wielkich wysiłków naszych przodków"- podkreślił podczas uroczystości szef polskiego rządu. Jak dodał, podczas Powstania Wielkopolskiego Polacy zaprezentowali ogromne zdolności mobilizacyjne i logistyczne. Powstańczy zryw zaskoczył zaborców swoją powszechnością. 

"Jak przed stu laty nasi wielcy ówcześni przywódcy: Paderewski w Poznaniu, Piłsudski w Warszawie, Dmowski w Paryżu czy Witos w Wiedniu, i później w innych miejscach, walczyli o suwerenną, niepodległą Rzeczpospolitą wiedząc, że Polska jest - mówiąc językiem Paderewskiego - polifoniczna, że nie jest ludowa, nie jest socjalistyczna, nie jest tylko narodowa; składa się z bardzo wielu społecznych, politycznych nurtów i także z wielu ziem, ziem dawnej I Rzeczypospolitej"- podkreślił Morawiecki. 

Jak wskazał premier, nie było to powstanie "tylko" wielkopolskie, to był zryw "o całą Polskę", który pomógł "budować Rzeczpospolitą" i ostatecznie ją zbudował. 

"Powstańcy wielkopolscy walczyli o całą Polskę. To wielkie dziedzictwo. Ziarno niepodległości, walki o wolność, wtedy rzucone w ziemię dało plon"- podsumował polityk, który w czwartkowy poranek złożył hołd Powstańcom Wielkopolskim oraz spadkobiercom ich idei. 

Powstanie wielkopolskie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 r. . Do końca roku Polakom udało się zdobyć większą część stolicy Wielkopolski. Ostatecznie Poznań został wyzwolony 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica, a do połowy stycznia udało się wyzwolić znaczną część regionu. Potwierdził to podpisany przez Niemcy i państwa ententy rozejm w Trewirze z 15 lutego 1919 r. Front wielkopolski został wówczas uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ukoronowaniem zwycięstwa był Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 r., na mocy którego niemal cała Wielkopolska powróciła do naszego kraju.

Uroczystości 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego zainaugurowano w czwartek rano na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, gdzie premier Mateusz Morawiecki wraz z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem, złożyli kwiaty na mogile dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka.

yenn/PAP, Fronda.pl