23 kwietnia wspominamy w liturgii Kościoła św. Wojciecha – głównego patrona Polski. To jeden z najważniejszych w historii naszego kraju i Kościoła katolickiego w Polsce świętych, choć urodził się w 956 roku w czeskich Libicach. Jako przedostatni z siedmiu synów Sławnika, został przeznaczony do stanu duchownego. Po odebraniu starannego wykształcenia, w wieku 27 lat przyjął sakrę i został biskupem Pragi. Jako biskup poświęcał się trosce o ubogich, więźniów i niewolników. Starał się prowadzić swoich wiernych do świętego życia, nawołując do nawrócenia. W ten sposób popadł w konflikt z księciem Bolesławem II, odważnie sprzeciwiając się m.in. praktykowanemu wśród możnych wielożeństwu. Po opuszczeniu Pragi poświęcił się pracy misyjnej. Przybył do Polski, gdzie cieszył się wielkim uznaniem Bolesława Chrobrego. Nie uległ jednak namowom księcia i nie pozostał na dworze, gdzie miał zająć się dyplomacją. Jego pragnieniem było nawracanie pogan. Udał się z wyprawą misyjną do Prus. W Pomezanii zrezygnował z żołnierzy, nie chcąc, by jego misja przypominała wyprawę wojenną. Wkrótce potem został zaatakowany przez tubylców. Mając 41 lat, zginął męczeńską śmiercią. Był to rok 997, ale dziś nauka płynąca z życia św. Wojciecha wciąż pozostaje aktualna.

Świętość to codzienność

Goszcząc na antenie Radia Dla Ciebie, ks. prof. Andrzej Kobyliński przypomniał, że wszyscy chrześcijanie są wezwani do świętości. Tę świętość realizuje się w codzienności.

- „Dla znakomitej większości ludzi traktujących poważnie religię chrześcijańską, świętość to codzienność. To wierność, solidne wykonywanie własnych obowiązków, troska o rodzinę, wychowanie dzieci… Te wszystkie piękne cnoty, które powinniśmy praktykować w naszym życiu, motywowani wyznawaną wiarą”

- powiedział.

Duchowny zwrócił przy tym uwagę, że podobnie jak stało się to w życiu św. Wojciecha, również w naszym życiu mogą pojawić się „sytuacje nadzwyczajne, w których jesteśmy poddawani wielkim próbom”.

- „Zauważmy, że u naszych bram toczy się krwawa wojna rosyjsko-ukraińska”

- wskazał.

- „W takich nadzwyczajnych sytuacjach ludzie są wzywani do dawania świadectwa prawdzie”

- podkreślił.

Audycja poświęcona św. Wojciechowi dostępna jest TUTAJ.