Żona śp. gen. Błasika: nie szukajcie taniej sensacji za cenę, którą musimy płacić my - wdowy i sieroty - zdjęcie
10.04.21, 08:32Fot. screenshot - YouTube

Żona śp. gen. Błasika: nie szukajcie taniej sensacji za cenę, którą musimy płacić my - wdowy i sieroty

24

Dzisiaj mija 11 lat od soboty 10 kwietnia 2010 roku w oktawie Świąt Wielkiej Nocy, kiedy doszło do katastrofy smoleńskiej. Wiele się od tamtego czasu wydarzyło, również w zakresie wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Z tej okazji przypominamy poruszające oświadczenie opublikowane w 2018 roku przez Ewę Błasik, wdowę po zmarłym śp. gen. Andrzeju Błasiku.

- Dramat, który przeżyłam ja, nasze dzieci, nasi najbliżsi nie jest na sprzedaż i nie chcę moich najskrytszych myśli i przeżyć wystawiać na widok publiczny - po to, by później czytać komentarze, w których brakuje współczucia, a często także brakuje człowieczeństwa - pisze Ewa Błasik w tekście w ramach projektu "Smoleńsk. 96 wspomnień".

Żona śp. gen. Błasika zaapelowała wówczas o uszanowanie żałoby rodzin tragicznie zmarłych ofiar katastrofy. Stanęła również w obronie gen. Błasika, który został niesłusznie i niesprawiedliwie posądzony o wywieranie wpływu na pilotów, co miało stanowić jedną z przyczyn katastrofy smoleńskiej.

- Mój mąż stał się bowiem celem ataku. Dziś nazywamy to hejtem. On sam nie mógł się bronić, bo fake newsy skierowane były w człowieka, który nie żyje. Czasem myślę sobie: gdzie wtedy byli i gdzie są teraz wszyscy piętnujący mowę nienawiści? Krok po kroku, "rewelacje medialne", jedna po drugiej okazywały się kłamstwem. Ale i wtedy nikt nie sprostował - napisała żona generała.

- Gdyby nikt nie kłamał, nie "wkładał" generała do kokpitu i nie przypisywał mu czynów i słów, których nie uczynił i nie wypowiedział, to kto mógłby powiedzieć "znam generała"? Nikt spośród "ekspertów". Mawiamy, że trzeba zjeść beczkę soli z człowiekiem, aby go dobrze poznać - czytamy w dalszej części wspomnienia Ewy Błasik.

Ewa Błasik podkreśliła również, aby z szacunku dla ofiar i ich rodzin nie tworzyć nieznajdujących oparcia w faktach teorii spiskowych.

- A tymczasem jak to wygląda? Każdy wie, co było przyczyną katastrofy, każdy zna się i na lotnictwie, i na psychologii, i na wojsku polskim… To zbytnie uproszczenie. Tak, każdy chciałby wiedzieć, jak to się stało, dlaczego doszło do katastrofy, dlaczego tylu ludzi zginęło… Ja też chciałabym wiedzieć - stwierdziła.

jkg/onet

Komentarze (24):

Grizzly2021.04.11 12:56
Tak bo ona miała taką wizję tak jej matka boska objawiła
dz2021.04.11 9:39
Ogromny szacunek wobec pani generałowej Błasik. Prawdziwie polska, prawdziwie oficerska rodzina. Takich ludzi nasza ojczyzna potrzebuje. A nie zwracajmy uwagi na te kundle socjalistyczne, bo oni próbują zagłuszyć swoje sumienie, zaszczekać prawdę o swojej winie.
Anonim2021.04.11 7:33
Tusk prawdę powiedział !!!!
dz2021.04.11 9:42
jak kłamca kłamie, to mówi prawdę czy nieprawdę ?
Filip2021.04.10 14:00
Cytuję fragment wywiadu Donalda Tuska. Nie mogę już słuchać, mam dosyć tego jątrzenia. Nie ulega wątpliwości, że piloci, którzy podjęli próbę lądowania, byli pod presją. To wynika ze wszystkich dostępnych materiałów - przekonywał były premier. - Przez delikatność byłem bardzo powściągliwy. Dzisiaj chcę zakończyć spekulacje. Przyczyny zostały wyjaśnione, a polityczne okoliczności były dość oczywiste. Piloci byli poddani presji politycznej - uważa Donald Tusk. Następnie stwierdził, że powie coś, czego wcześniej nie mówił publicznie. - Prezydent Lech Kaczyński w rozmowie ze mną w cztery oczy po tzw. incydencie gruzińskim, kiedy pilot odmówił mu lądowania, podkreślał, że kiedy sam będzie latał samolotem rządowym, sam będzie podejmował decyzje, bo jest zwierzchnikiem sił zbrojnych - przekazał. - Nie będę już delikatny wobec PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Ponosi on odpowiedzialność za negatywne, tragiczne skutki spiskowych teorii. Sam najlepiej w sercu wie, ile ponosi politycznej odpowiedzialności, za to, co się w Smoleńsku zdarzyło - dodał.
Dell2021.04.10 15:26
"Nie ulega wątpliwości, że piloci (...) byli pod presją". To Twoja opinia czy Tuska? W filmie - części - raportu komisji Macierewicza wypowiada się pani psycholog, która twierdzi coś zupełnie przeciwnego. Tak, wiem, żyjąca pani psycholog to nie to samo co nieżyjący świadek, który podobno, Tuskowi powiedział coś w cztery oczy...
Mejer2021.04.10 18:31
filipku pofantazjuj sobie na lekcji poezji - a opis faktów zostaw inżynierom.
BARBARZYŃSTWO KREMLA!2021.04.10 12:36
Kreml, bez względu kto rządzi, car, I sekretarz, car ponownie, zachowuje się identycznie. Zestrzelili Korean Air Lines Flight 007 mając pełną świadomość, że to jest pasażerski, zestrzelili Malaysia Airlines Flight 17 mając pełną świadomość, że to jest pasażerski. 𝐑𝐄𝐂𝐘𝐃𝐘𝐖𝐈𝐙𝐌 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐀 ! ..... A gdzie tu się mieści tragedia smoleńska? Polska nie ma dostępu do "czarnych skrzynek", polscy prokuratorzy nie mają dostępu do nagrań wieży z Moskwą, videa "gdzieś przepadły albo VCR nie działał", radar był "źle skalibrowany", polscy prokuratorzy nie mają dostępu do świadków, do ich zeznań, a wielu z nich dość szybko "zeszło z tego świata", światła na pasach nie działały itp., itd. .... Holendrzy pozbierali każdy kawałek MH17 i u siebie odtworzyli nieszczęsny samolot i wiedzą dokładnie kto to zrobił. Podobnie zrobili Brits z Pan Am Flight 103, Amerykanie z TWA 800, tylko najważniejszy samolot Rz.P. leży jak kupa złomu na tej nieludzkiej ziemi. Nie tak daleko od grobów pomordowanych. Zbrodni, której Kreml się wypierał przez ponad półwiecze, a i dzisiaj trwa przy "oryginalnej"wersji wydarzeń historycznych.
KHG2021.04.10 12:35
Szacunek dla Pana Błasika.
A2021.04.10 11:48
No dobrze. Gen. Błasika nie było w kokpicie. W takim razie kto jeszcze z pasażerów potrafiłby odczytać wysokość z przyrządów, jak się okazało trafniej niż załoga?
czekista2021.04.10 11:20
"katolicka kretynizacja polski 🇵🇱" i Anonim, to przykłady osobników u których, posługując się nawet najmocniejszym mikroskopem, nie znajdziesz śladów szarych komórek,. Hawkh..Tak mają i co im zrobisz?....
Zdrowie!2021.04.10 10:25
Niechaj gwiazda pomyslności!
Anonim2021.04.10 10:15
Gul Gul Gul 🥂🥂🥂
Filipiny2021.04.11 9:49
chyba pomyliłeś prezydenta albo sam jesteś w takim stanie
Po 11 ...2021.04.10 10:13
TV Republika pokazuje "filmowy raport Maćka Rewicza". Niezła komedia. Np. obecność Błasika w kokpicie tłumaczą tym, że generał stał w korytarzu (tak sobie stał z kubkiem kawy w czasie lądowania :)), i jak samolot przyhamował, to Błasik wkulał się do kokpitu, bo akurat drzwi były otwarte, ponieważ pilot na 10 sekund przed przyziemnieniem poszedł do kibla...
Dell2021.04.10 12:13
Kłamstwo. Wbrew temu co twierdzi "Po 11", w filmie, pada stwierdzenie, że gdyby gen. Błasik stał tam gdzie twierdzą "sokoburaczani", to jego zwłoki byłyby w pobliżu zwłok pilotów. Nie trzeba być Sherlockiem H. żeby się domyślić, że generał wpadłby do kabiny przy uderzeniu samolotu o ziemię. Miejsce, w którym znaleziono jego zwłoki wyklucza możliwość, że był w pobliżu kabiny pilotów. Obejrzyjcie film sami. O 20:25 w TVP, o 2:55 w TV Republika, także na tvrepublika.pl
Dell2021.04.10 12:21
"Po 11" łże jak Tusk. Wiem, że Ameryki nie odkrywam, ale jednak za każdym razem robi się przykro kiedy inteligentny, oczytany facet ("Po 11"), pozwala żeby wypełzała z niego podłość najgorszego sortu. I to w stosunku do zmarłych, którzy sami się już nie obronią. Dokładnie tak jak Donek, który wczoraj w tefaueniku obgadywał Lecha Kaczyńskiego...
Po 11 ...2021.04.10 16:13
Wypraszam sobie. W życiu niczego nie czytałem. Czytanie jest dla ciot. Ja jestem dumnym, podłym, tępym, katolikozjadaczem. Mniam, mniam, chrup, chrup. Tfuuuu, znowu trafiłem na brudnego katolika ...
Po 11 ...2021.04.10 17:04
A tak troszeczkę poważniej, to pytam, dlaczego tylko PiS może KŁAMAĆ tak na maksa, bezczelnie, a ja nie mogę tylko tak .... troszeczkę? To nie ja przewróciłem stolik. To Jarosław i jego popychadło Maciek Rewicz. A więc z podniesionym czołem dodam, że jak generał przelatywał do kokpitu to nawet mu się butelka nie zbiła. A co? Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubańczykom.
Dell2021.04.11 0:36
Nikt nie może kłamać. Jeśli uważasz, że PiS kłamie, a Ty należysz do oświeconej elity to Twoim obowiązkiem, OBOWIĄZKIEM, jako ELITY jest nie ulegać, nam czyli pospólstwu, tylko nas oświecać swoim przykładem. Masz nam dawać dobry przykład niełżąc, a nie łgać równając do tych, których uważasz za gorszych. To proste, ale wiem, dużo łatwiej to zrozumieć kiedy porzuci się lekturę "gazety" i seanse tefauenizujące. Czego Ci z całego serca życzę.
Dell2021.04.11 0:41
I jeszcze jedno - "Maciek Rewicz". Kpiny z czyjegoś nazwiska to absolutne dno, drogi "Po 11". Nawet gdyby to było śmieszne. "Maciek Rewicz" - nie dość, że prymitywne to jeszcze infantylne.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.10 9:02
żona pijaczyny pyerdoli o teoriach sPiSkowych! a szMacierewicz wymyśla następne rewelacje...
Pio2021.04.10 9:56
U ciebie w psychiatryku jest dostęp do internetu? Dziwne...
Anonim2021.04.10 8:49
Nikt go tam nie "wkładał", sam wlazł, kompletnie lekceważąc przepisy.