Ks. Gilfredo Marengo został wicedziekanem Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. To znany badacz encykliki Humanae vitae Pawła VI, która podtrzymała kościelne nauczanie o antykoncepcji.

W 2017 roku papież Franciszek powołał komisję ds. zbadania encykliki Humanae vitae św. Pawła VI.

Chodzi konkretnie o papieskie nauczanie na temat sztucznej antykoncepcji, które, według krytyków, miałoby być nieoparte na Objawieniu i jako nieprzystawalne do współczesności nadawać się tylko do odrzucenia. Koordynatorem prac prowadzonych przez komisję został ks. Gilfredo Marengo.

W 2018 roku ks. Marego zapewnił, że nie trzeba dokonywać żadnej "adaptacji" Humanae vitae. Stwierdził przy tym, że Kościół musi "wyjść poza polaryzację" krytyków i zwolenników dokumentu, nie wyjaśniając, co to dokładnie znaczy. 

Od kilku lat ks. Marengo pracuje wraz ze swoimzespołem nad opracowaniem kulisów powstania papieskiej encykliki. Dwa lata temu opublikował na ten temat artykuł w "Avvenire"; skupił się wówczas na głosowaniu w Papieskiej Komisji Badawczej ds. Problemu Ludności, Rodziny i Narodzin, jakie odbyło się w 1963 roku; wówczas na 70 członków komisji jedynie 4 opowiedziało się za zakazem stosowania pigułek antykoncepcyjnych. 

Ks. Marengo pracuje w Instytucie od wielu lat, od roku 2013 będąc jego profesorem. Jest autorem licznych publikacji o nauczaniu moralnym Kościoła oraz o katolickim spojrzeniu na miłość i relacje międzyludzkie.

Kierujący Instutem od 2016 roku Pierangelo Sequeri mówił o obecnym zadaniu instytutu jako o promowaniu "aggiornamento" w myśleniu katolików.

bsw/crux.now