Zakłamywanie wciąż trwa: 76. rocznica największej po II wojnie światowej bitwy Polaków z Armią Czerwoną - zdjęcie
09.07.21, 07:36Generał Burza-Karliński 2008 rok.

Zakłamywanie wciąż trwa: 76. rocznica największej po II wojnie światowej bitwy Polaków z Armią Czerwoną

53

8 lipca 1945 roku była niedziela. Nie przeszkodziło to jednak, by grupa operacyjna NKWD przeprowadziła obławę na oddział partyzancki dowodzony przez por. Stanisława Karlińskiego ps. „Burza”/ „Miecz”. Sowieci od rana przeczesywali teren wzdłuż obu brzegów Pilicy. Po godzinie 13.00 jeden z plutonów wszedł w zasadzkę. Rosjanie zabili na miejscu lub później dobili kilkunastu żołnierzy. Oddział zajął pozycje w poniemieckich okopach.

Do regularnej bitwy doszło 3 godziny później między Majkowicami a Ręcznem. Polacy byli znakomicie uzbrojeni i wyszkoleni. W większości wcześniej służyli w 25 pułku piechoty AK i mieli za sobą kilka miesięcy walk z Niemcami i Rosjanami służącymi w tzw. Ostlegionie. Ukształtowanie terenu sprzyjało broniącym się partyzantom. Jednak przewaga atakujących była wielokrotna.

Do wieczora Sowieci przeprowadzili 7 ataków, po których pole walki zasłane było ich trupami. Po zlokalizowaniu miejsca dowodzenia atakujących, w tym kierunku por. „Burza” otworzył ogień z granatnika Piat. Atak był celny. W sowieckich szeregach powstało zamieszanie. Wtedy polski dowódca rakietnicą dał rozkaz do ataku plutonu stojącego po drugiej stronie rzeki, a sam wezwał do kontrataku. 10 dni później oddział został rozwiązany. Dowódca zapewnił żołnierzom lewe dokumenty i mieszkania na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

Od sierpnia 1945 roku obowiązywał zakaz mówienia o bitwie pod Majkowicami. Rozkaz obowiązywał nawet funkcjonariuszy UB. Niestety, zakłamywanie tego historycznego wydarzenia trwa nadal. IPN w swoich publikacjach całkowicie pomija lub bagatelizuje tę bitwę. Jego przedstawiciele nigdy nie przyjęli zaproszenia gen. Burzy-Karlińskiego na rocznicowe uroczystości.

Tomasz Toborek z łódzkiego IPN w książce „Stanisław Sojczyński i Konspiracyjne Wojsko Polskie” na stronie 46 insynuuje, że gen. Stanisław Burza-Karliński mówi nieprawdę podając, że jego oddział w tym czasie liczył około 200 żołnierzy. A tę liczbę potwierdzają dokumenty właśnie z IPN.

Dzisiejsza lektura internetu wskazuje jeszcze jednego kłamcę: Emerytowany oficer LWP, były dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy ppłk Wojciech Zawadzki na fejsbukowej stronie Muzeum Żołnierzy Wyklętych napisał, że w tej bitwie to partyzanci zaatakowali żołnierzy Armię Czerwoną... No cóż, taka była wersja nakazana w lipcu 1945 funkcjonariuszom UB. Po kilku tygodniach, gdy zauważono, że społeczeństwo nie daje się nabrać na tę bajkę, zakazano całkowicie mówienia o bitwie. Niestety, ktoś do tej pory rozpowszechnia tę bzdurę, która w pełnej wersji mówiła, że sowiecki dowódca zaprosił „Burzę”, a ten po pijanemu go zastrzelił… Takie miało być wyjaśnienie klęski Armii Czerwonej w największej po II wojnie światowej bitwie z żołnierzami polskimi. 

P.J.Z.

 

 

Komentarze (53):

Anonim2021.07.11 10:29
a zawadzki wojciech, byczek czerwony dalej nasze pieniądze z zus bierze??/
Jakub2021.07.9 14:01
No proszę, znowu się trzoda kacapskiej swołoczy zleciała! Co za syf w tej konfiederacji u sKórwińców brauniatych!
There is NO cure for schizophrenia2021.07.9 12:57
Wśród chorych na schizofrenię odnotowuje się znacząco większe ryzyko zgonu (niezależnie od ryzyka samobójstwa) niż w populacji ogólnej, co wiąże się m. in. z większą częstością występowania i nieodpowiednim leceniem różnych innych chorób. Osoby te znacznie częściej cierpią z powodu chorób somatycznych (np. cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, choroby wątroby lub układu oddechowego). Wydaje się, że częstsze występowanie tych problemów wiąże się z naturą samej schizofrenii, z niewłaściwym trybem życia (np. palenie tytoniu, siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta) oraz z działaniami niepożądanymi stosowanych leków. Ważne jest, aby nie pomijać znaczenia wszelkich zaburzeń somatycznych szczególnie często występujących wśród chorych na schizofrenię (np. otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, wirusowe zapalenie wątroby typu C, zakażenie ludzkim wirusem nabytego upośledzenia odporności [HIV]). Konieczne jest promowanie następujących zachowań prozdrowotnych: odpowiednie odżywianie się, aktywność fizyczna, unikanie palenia tytoniu i przyjmowania substancji psychoaktywnych. Istotne jest też wykonywanie odpowiednich badań profilaktycznych, tak aby wcześnie wychwycić wszelkie zaburzenia stanu zdrowia i odpowiednio na nie reagować. Stąd istotna jest współpraca między psychiatrą i innymi specjalistami. https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/schizofrenia-jak-leczyc-skuteczniej/
Anonim2021.07.9 12:36
".....dał sygnał do kontrataku. 10 dni później oddział został rozwiązany". Czy to przypadkiem nie jest opis "moralnego zwycięstwa", czyli klęski?
mateuszjegliński2021.07.9 13:57
Anonim, robaku, to było militarne zwycięstwo, po którym oddział zniknął z oczu twoich zwyrodniałych przodków, więc sowieci mogli chłopaków w d.... pocałować, ale może lepiej nie bo sowieckie usta i usta ich rodzimych kundli były brudniejsze od szacownych czterech liter pana porucznika i jego żołnierzy.
heniek2021.07.9 12:03
bismark masz wyjechać do niemiec tam twoje miejsce
bismarc2021.07.9 11:43
zakłamywanie trwa do dziś , czy to ta dobra zmiana. Zmiana na manipulacje i kłamstwa słuzące obcym a gdzie w tym wszystkim Polska, wielu z nich zapomniało co to znaczy . Głupcy czy idioci , którym wasalstwo i wchodzenie UE , USA czy Rosji ty... najlepiej wychodzi i czy to ich cel nadrzędny?
Bandyci przeklęci!2021.07.9 11:41
https://historia.uwazamrze.pl/artykul/858228/zydzi-w-bezpiece
Bandyci przeklęci!2021.07.9 11:40
https://www.mpolska24.pl/post/17638/zydowskie-komunistyczne-zbrodnie-na-narodzie-polskim
Bandyci przeklęci!2021.07.9 11:39
https://www.slonecznystok.pl/historia/ii-wojna/zydowscy-mordercy-polakow.html
katolicka deratyzacja Polski.2021.07.9 11:02
Czolem Dzieci Ojczyzny !
Gołe d....y na Frondzie?2021.07.9 10:51
Naprawdę nie znaleźliście innego zdjęcia tego człowieka z innym tłem?
Anonim2021.07.9 10:46
Jak Socjalistyczne wojsko pod egidą moskwy potrafiło zaczadzić wszystkie komórki mózgowe żołnierzom na całe życie. Mieli oj mieli skuteczne metody. I takim mózgowcom już nie da się wytłumaczyć , że są w BŁĘDZIE.
Bandyci przeklęci!2021.07.9 10:41
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnie_podziemia_antykomunistycznego_w_Polsce_(1944–1953)
katolicka deratyzacja Polski2021.07.9 11:01
Komunisci to antypolskie rzygowiny i klamstwa sowieckie.
Olej2021.07.9 9:36
A mój dziadek żołnierz AK, który wrócił z Sybiru mówił zupełnie co innego. Mianowicie, że Polskę napadły dwa zwyrodniałe zbiry, z których jeden nas zabijał systematycznie i natychmiast a drugi najpierw zanim zabił odzierał człowieka z wszelkiej godności aby zrobić z niego g.....no. Jeden i drugi byli siebie warci co nam Polakom udowodnili perfekcyjnie. Co do niepodległościowego podziemia i nadziei na III wojnę światową, był realistą wyrokującym perspektywę Polski wolnej za jakieś 50 i więcej lat, o ile przetrwamy z ducha jako naród. Mówił mojej babci aby przekazała jego depozyt dalej, gdyż sam umierał powoli i bez nadziei na rychłą prawdę jego pokolenia. Tych którzy pozostali w lasach uważał za Spartan o których trzeba będzie kiedyś powiedzieć Polsce, że wytrwali wierni jej prawom.
MaxFiend2021.07.9 9:51
Spartanie nie mordowali cywilów w tym kobiet i dzieci.
katolicka deratyzacjka Polski2021.07.9 11:03
Max Feind to znana swinia SOWIECKA.
MaxFiend2021.07.9 11:29
Śmieszne, gdy faszystowska świnia wyzywa innych od sowieckich świń :-D
Michał Jan2021.07.9 11:55
Spartanie mordowali dzieci zarówno swoje, jaki i nieswoje (te ostatnie razem z kobietami i starcami w czasie plądrowania Attyki).
MaxFiend2021.07.9 12:22
No nie bardzo. Mężczyzn faktycznie wyrzynali w pień. Resztę zostawiali. Ale to były czasy gdy nie dzielono uczestników konfliktów zbrojnych na kombatantów i nie-kombatantów i nie było Konwencji Genewskiej, którą honorowo wszyscy żołnierze zobowiązani byli przestrzegać.
Michał Jan2021.07.9 12:54
Czy chociażby przykład "Obławy Augustowskiej" nie zapala jakiejś lampki, że Konwencja Genewska nie miała nic do roboty w tych bojach.
MaxFiend2021.07.9 14:04
Naruszenia jednej ze stron nie zwalniają drugiej strony z obowiązku przestrzegania cywilizowanych konwencji i ochrony ludności cywilnej. Mordowania cywilów nie da się w żaden nikczemny sposób wytłumaczyć. Nawet Duda niedawno to wystękał.
Taro2021.07.12 8:16
Termin faszysta to ulubiona slina do opluwania prawych ludzi przez sowietow, socjalistow, komunistow, neokomunistow.
Olej2021.07.9 10:05
No i przez ponad 50 lat zrobili g.....no, a z części awansowanego motłochu elytę ugniatającą owe g........no do właściwej formy i kształtu, która to forma i kształt przybiera każdorazowo określoną objętość wyznaczaną stawka za łajdactwo. Czyż tego nie widać na każdym kroku ??? Tych wszystkich zbolszewiałych mord pełnych cynizmu, drwiny, kłamstwa i obłudy ??? Czyż tego nie widać ???? Jak pisał poeta zostanie po nas złom żelazny i suchy drwiący śmiech pokoleń.......pisał nie przewidując, że ten głuchy śmiech będzie szyderstwem i zdradą wszystkiego co ma ludzką postać.
Jakub2021.07.9 13:51
Może dziadek był w AK (jeszcze parę lat temu wszystka swołocz komunistyczna podpinała się na siłę pod AK a ludzie wiedzieli, że byli w pzpr). Ty jednak UBowcze nie masz jeszcze dziś odwagi i chęci wymienić tych, z którymi prawdziwi Polacy, w taki czy inny sposób walczyli. Za bardzo kochasz swołocz kacapską a Polaków zwodzisz i oszukujesz śmieciu, naśladowco Moczara, Piaseckiego i innych zbirów. A twoi towarzysze wymyślają steki kłamstw by tylko zatrzeć kacapskie zbrodnie. To oni chyba przeniknęli też do IPN.
Anonim2021.07.9 8:54
Mój dziadek był jednym z nielicznych ocalałych żołnierzy KWP, musiał ukrywać się do 1956 roku. Pamiętam, co mówił o tzw. "wyklętych": "Połowa tych, co w lesie siedzieli, to była zwykła bandyterka, chętnie szli na współpracę z UB. Mieliśmy ich na liście do rozwałki, ale czasu na to nie było."
Jawny2021.07.9 9:03
Dziadek to mówił na trzeźwo? Czy po stakanie wodki? Pewna różnica.
Portofino2021.07.9 9:14
Twój dziadek nawet jak był KWP to delegowany tam przez UB.
Anonim2021.07.9 9:18
Dziadziowi byś nie fiknął, tylko trząsł obsraną du.pą....
Portofino2021.07.9 9:21
Co qur***wa straszysz?
Anonim2021.07.9 9:32
Ja to bym sobie taką parszywą gnidą ręki nie brudził (co najwyżej nogę), ale dziadzio, gdyby żył, to pokazałby ci jak kochał UB. Srałbyś i szczał jedniocześnie, bez zdejmowania gaci.
hehehe2021.07.9 10:19
Chwalisz się, że masz łajno w genach?
Anonim2021.07.9 11:07
Po prawiczkach nie spodziewam się wiele, jeśli chodzi o poziom intelektualny, ale czasami potrafią zaskoczyć, ustawiając poprzeczkę debilizmu tak wysoko, że wydawałoby się, że wyżej się nie da. Ty jesteś jak na razie rekordzistą, gratuluję.
Portofino2021.07.9 11:45
Czytaj mendo uważnie. Ci z lasu to była legalna Polska Armia. Gdyby Ubecy zgodnie z prawdą nazywali ich żołnierzami, musieliby ich inaczej traktować. Sowieccy namiestnicy w Polsce postanowi ich wymordować, więc zaczęli ich nazywać bandytami. Bandytów to można torturować, mordować czy gnoić w więzieniach. Gdyby twój dziadek był naprawdę żołnierzem, to swoich kolegów nie nazywałby bandytami. Nigdy! Rozumiesz! Twój dziadek używa jednak wobec nich ubeckiego języka! Co ja mam ty mendo o nim myśleć. Ano to, co napisałem. Jeżeli nawet nosił na czapce orzełka z koroną to dlatego, że dostał taki rozkaz swojego dowódcy z UB.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.9 11:05
KAZDA KULA TO JEDEN KOMUNISTA.
Mariusz2021.07.9 11:59
mój dziadek zdobywał Grajewo z rąk ubeckich w tym samym czasie gdy Rosjanie zdobywali Berlin. Nikt z jego oddziału nie poszedł na współpracę i wszyscy pozostali przyzwoitymi ludźmi więc twierdzę, że bajki opowiadasz
Polak2021.07.9 8:34
"Bitwa" była tak zwycięska, że bandyci chyłkiem uciekli z pola walki i sami zlikwidowali swoją bandę w ciągu 10 dni. Nawet w spreparowanej propagandowej fałszywce nie potraficie zamaskować rzeczywistego przebiegu wydarzeń.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.9 11:06
Zabijanie komunistow to czyny patriotyczne i POLSKIE !!!
Polak2021.07.9 11:45
To na co czekasz, czemu jeszcze nie zabijasz komunistów z pisowskiej mafii?
Mariusz2021.07.9 12:01
nie podpuszczaj zasrany judejczyku.
?2021.07.9 8:06
Tak jak dawniej Żołnierze Niezłomni, tak teraz Opozycja Demokratyczna walczy o wolną Polskę. I teraz też próbuje się wykreślić Wałęsę i Tuska z historii. Komuchy się nie zmieniają.
Portofino2021.07.9 8:18
Ty chyba z obrzezanym quta***sem na łby się pozamieniał.
Maciej Piwowar2021.07.9 8:23
@ ? Mam PYTANIE Ty potomek UB-wca ,NKWD ,Pejsatego ,LUB LEWICOWEGO ZAPRZAŃCA. Bo ktoś Kto w/wymienionych przez Ciebie uznaje za bojowników o wolną Polskę to BUC. A.T. GERMANO--FIL ,Lech K.KTOŚ KTO NIE WIE KIM JEST to wzorce.Bucha,cha,ha.
Maciej Piwowar2021.07.9 8:25
Przepraszam BYCZEK D-Donal T.
Maciej Piwowar2021.07.9 8:27
PRZEPRASZA BYCZEK to z NERWÓW ,gdy pisze o Tych ZERACH LECH W.
Anonim2021.07.9 8:03
"8 lipca 1945 roku była niedziela. Nie przeszkodziło to jednak, by grupa operacyjna NKWD przeprowadziła obławę..." Jak się zaczyna od takiej bzdury, to już nie ma sensu czytać dalej.
Portofino2021.07.9 9:20
Tylko że wtedy bzdurą to nie było, ale przeciwnie, wiało grozą.
MaxFiend2021.07.9 9:36
Zwłaszcza w środy wieje grozą, bo w niedziele tylko bzdurami i bredniami, że to była taka wielka bitwa zamiast potyczki z leśnymi bandami :-D
katolicka deratyzacja Polski2021.07.9 11:09
Komunisci bez honoru i ojczyzny.
MaxFiend2021.07.9 11:28
Śmieszne gdy pseudopatriota faszysta wyzywa innych od komunistów :-D
Zawi2021.07.9 7:51
Nie, nie bitew dotyczą największe zakłamania - bo kto chce wspominać bitwy. Największe zakłamania dotyczą skutków, szczególni tych, których nie chciałoby się zmieniać. "Niezłomni" walczyli z komuną -nie godzili się na nacjonalizace i zabieranie ziemi jednym Polakom, by ją podzielić i dać innym (tzw "reforma rolna"). "Nie brać ziemi od komunistów!" mówili Niezłomni i podobno wspierali to groźbami. Niezłomni przegrali a ziemia dawnej szlachty to do dziś pole dziadka, który wział ja od komunistów. Łatwiej postawić pomnik Niezłomnym niż oddać komuś pole.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.9 11:11
Niedorozwiniety kretyn z antypolskiej Konfederacji Targowickiej.