Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Zakaz prostytucji. Nawet socjaliści robią coś dobrego - zdjęcie
30.04.19, 14:45

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Zakaz prostytucji. Nawet socjaliści robią coś dobrego

31

Niewykluczone, iż Hiszpania dołączy niebawem do tych rządzonych przez lewicę krajów europejskich, które w ostatnich latach zdecydowały się na wprowadzanie prawnego zakazu prostytucji. W niedzielnych wyborach do Parlamentu Hiszpańskiego zwycięstwo odniosła bowiem Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE), której to lider Pedro Sanchez w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał, iż w razie wygranej jego ugrupowanie przeprowadzi delegalizację prostytucji. Gdyby więc hiszpańscy socjaliści zrealizowali tę swą obietnicę wyborczą, kraj ów wpisałby się w coraz bardziej zarysowujący się w Europie trend restrykcyjnego traktowania handlu ludzkim ciałem. Już 20 lat temu, gdyż w 1999 roku, korzystanie z usług prostytutek zostało prawnie zakazane w Szwecji, a podobne ograniczenia wprowadzono później w Norwegii, Finlandii oraz Islandii.

Jako, że – co zostało już wspomniane – w krajach europejskich prostytucja jeśli jest delegalizowana, to dzieje się to tam, gdzie zwykle rządzi lewica, a nie prawica, tym podobne pomysły często nie są zbyt dobrze przyjmowane przez prawicowych oraz konserwatywnych publicystów i polityków. Bardziej obiektywną ocenę takich postulatów komplikuje przy tym jeszcze dodatkowo fakt, iż "purytańscy" w kwestiach zakazu prostytucji socjaliści i lewicowcy jednocześnie są bardzo permisywni w odniesieniu do homoseksualizmu, gender, aborcji oraz in vitro. Czy więc należy sprzeciwiać się delegalizacji prostytucji dlatego, iż aktualnie jest to domena niektórych ugrupowań lewicowych, które jednocześnie forsują bardzo niemoralne i bezbożne postulaty w innych kwestiach? Oczywiście, takie podejście do tej sprawy nie jest właściwe i przypomina zachowanie znane nam z tradycyjnego przysłowia: "Na złość babci odmrożę sobie uszy". To bowiem, że ktoś błądzi w części ważnych kwestii nie oznacza, że błądzi dokładnie we wszystkich sprawach. Nikt nie myli się zawsze i w każdej kwestii: również lewicowcy oraz socjaliści.

Częstym argumentem jaki spotyka się w kręgach konserwatywnych przeciwko delegalizacji prostytucji jest jednak powoływanie się na wypowiedzi niektórych Ojców i Doktorów Kościoła (św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu, św. Alfons Liguori), którzy mieli popierać okazywanie prawnej tolerancji owemu procederowi. Pomijając już jednak inne kwestie, trzeba zdać sobie sprawę, iż opinia wspierająca postulat ograniczonej prawnej tolerancji dla prostytucji była formułowana przez owe autorytety kościelne w diametralnie innych okolicznościach historycznych i kulturowych niż te, z którymi mamy dziś do czynienia. Mniej więcej bowiem do połowy XX wieku w większości krajów katolickich wielka część grzechów seksualnych była jednocześnie przestępstwem (niewierność małżeńska, homoseksualizm, konkubinaty, pornografia). W takich warunkach tolerowanie w określonych granicach prostytucji było próbą zawężania występków nieczystych do marginesu. Obecnie jednak żyjemy w czasach, gdy większość grzechów przeciwko cnocie czystości jest legalnych, a więc utrzymywanie w takich okolicznościach bezkarności prostytucji stanowi dodatkowe zanieczyszczanie i tak już mocno zabrudzonego domostwa. Ponadto warto zauważyć, iż opinia teologiczna o potrzebie okazywania przez władze cywilne ograniczonej prawnej tolerancji dla prostytucji nie była w ramach tradycyjnej teologii katolickiej jedynym oraz wyłącznym poglądem -inne przekonanie w tej kwestii żywił np. dziewiętnastowieczny moralista katolicki oraz biskup Jean Baptiste Bouvier.

Mirosław Salwowski

Komentarze (31):

taro2019.04.30 21:03
to zrobia chyba zakaz wjazdu zboczencom unijnym do hiszpanii,by nie demoralizowac nawroconych kurtyzan.
Jestem w Kościele2019.04.30 18:37
Póki będą istnieć mężczyźni, póty będzie istnieć prostytucja.
Topek2019.04.30 17:18
Każdy taki zakaz powoduje powstawanie struktur mafijnych przykładem była tego prohibicja w Stanach, alkohol lał się strumieniami a największe dochody miała mafia bo nie było legalnej konkurencji
Jahu2019.04.30 17:00
Lewackie patriarchalne dziady nie możecie zakazać, bo jak to Gretkowska przeżyje ?
T2019.04.30 16:44
W Imię Jezusa Chrystusa złe duchy idźcie precz od wrogów Kościoła Katolickiego i nie wracajcie więcej!
czytelnik2019.04.30 16:40
Po co prostytutki? Dzisiaj ssaniem banana zajmuja sie panie Thun, Janda, pan Nergal...
Glaudiusman2019.04.30 16:37
Oczywiście że zakaz prostytucji to dobry pomysł, ale za tym idą jeszcze bardziej podstawowe prawa człowieka, jak prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, zakaz wszelkich zboczeń w wymiarze społecznym, genderyzmu i podobnych plugastw. Później idzie zakaz handlu ludźmi do różnych celów. Dlaczego w Europie działają mafie i nikt nie chce ich ruszyć, bo zabijają najbliższych i dalszych z rodziny i znajomych. To jest hańba, że działają tak liczne mafie w UE. Poza tym handel organami ludzkimi, szczególnie w Chinach, gdzie można na konkretną godzinę zamówić sobie do przeszczepu organ. A to oznacza, że w tym czasie morduje się innych biednych ludzi. Bo organu nie pobiera się nigdy od trupów, tylko od żywych i zdrowych, ale przeznaczonych do takich nieludzkich, plugawych interesów. I to ma być cywilizowany świat. Nigdy go nie będzie bez katolickiej etyki, nigdy.
Agnieszka2019.04.30 16:14
Prostytucja była, jest i będzie. Wydaje mi się, że żadne zakazy tego nie zmienią, a uderzą głównie w kobietę-prostytutkę. Nie chcę oceniać niczyjej moralności, nie chcę osądzać. Ale,jeśli już z jakichś powodów, a może z upodobania, kobieta zajmuje się prostytucją, to chyba lepiej, żeby mogła liczyć na badania okresowe, na składki ZUSowskie i na legalną pracę, bo zepchnięta do podziemia, na czarny rynek, dalej będzie się tym zajmować, tylko ryzyko będzie większe, a ochrony żadnej. Oczywiście mówię tu o dobrowolnej pracy, nie o handlu ludźmi, o przymusie, o prostytucji nieletnich.
Gamberro2019.04.30 16:32
Składki zusowskie i przedwczesną emeryturę oczywiście , za prace w uciążliwych warunkach. he he.
Agnieszka2019.04.30 16:40
Lepiej udawać, że prostytucja nie istnieje? To szczyt hipokryzji. Jak pokazuje nam życie, z usług prostytutek korzystają nawet zatwardziali prawicowi konserwatyści. Zakaz niczego nie zmieni.
anonim2019.04.30 18:18
Z Ciebie to typowa feministka, masz w doopie kobiety.
Agnieszka2019.04.30 18:24
Nie jestem feministką, a uważanie, że każda kobieta, prostytutka też, ma prawo do legalnej pracy, płacy i badań okresowych nie jest chyba niczym złym.
Beno2019.04.30 23:02
Legalna praca...? Hm. Jak twój mąż albo tatuś będzie korzystał z takiej legalnej pracy to nie płacz i nie narzekaj. A może sama wspomożesz te kobiety, przecież nie muszą wspomagać je tylko mężczyźni.
Nios\\\\\\\\\\\\\\\\304\\\\\\\\\\\\\\\\205cy2019.04.30 23:13
I po co Ci ta wycieczka osobista?a swoją drogą, jak by korzystał z nielegalnej to lepiej bym sie czuła?
Beno2019.04.30 23:25
Wycieczka osobista po to, bo lepiej przemawia do głupiego łba.
Beno2019.04.30 22:58
Złodziei też nie brakuje, więc byli i będą, po co ich ścigać, tracić na nich czas i pieniądze. Agnieszka twoja tolerancja wobec zła jest porażająca. Zawsze stajesz po stronie zła. W ten sposób świata nie zmienisz. A poprzez zakazy i wielkie kary zło można na pewno ograniczyć. Nawet na wielką skalę przestępstwa w Nowym Yorku i to poprzez politykę jednego burmistrza udało się w wielkim stopniu ograniczyć.
Agnieszka2019.05.1 8:54
Staje po stronie ludzi, nie ideologii, bo ludzie są tego warci, a wszystkie ideologie są złe.
Robert S.2019.04.30 15:54
Panie Salwowski, wiem że czyta pan blogowe wpisy i okazyjnie na nie odpowiada. Mam taką nadzieję, że na mój pan odpowie. Jak to jest możliwe, że Fronda która uważa się za katolicką, tradycyjną publikacją internetową pozwala sobie na takie szambo blogowe. Jest oczywistym, że ci i te aktywni na blogach, ich niewiele obchodzi treść artykułu - chodzi o nienawiść w encyklopedycznym wydaniu do KK, do wierzących. Próbowałem skontaktować się z Fronda, bez rezulatu. Jest dla mnie oczywistym, że Frondzie nie zależy na "jakościowym" czytelniku. Albo, co wydaje się bardziej prawdopodobne, jest to celowa polityka.
Tomek2019.04.30 15:46
Za to forsują nakaz umieszczania w muzeach "dzieł" typu imitowanie seksu oralnego z użyciem blondynki i banana. To oczywiście nie obraża kobiet a szczególnie blondynek. Swoja drogą cieszy mnie że kodziarze i michnikowszczyzna zna swoje miejsce. Mówiąc językiem współczesnej dzieciarni opozycja ssie pałę i jest świadoma, że jej miejsce jest w muzeum.
Marian2019.04.30 15:39
Jak jeszcze wprowadzi zakaz pedalowania to Hiszpania moze pozegnac sie z UE
dzis biednym jest czlowirk chory albi niebieski pt2019.04.30 15:20
tak jak bylo za czasow donka gdzie za 5 zl na godzine musieli pracowac bardzo biedni bo nie mieli z czego zyc
Agnieszka2019.04.30 15:17
Czyli można liczyć w tych sprawach jedynie na uczciwa lewicę - czyli nie lewactwo, które jak w Polce nijak o ludzi pokrzywdzonych nie dba - bo nigdzie nie rządzi prawica. Rządy ludzi - jak u nas - nazywający się prawicą to rządy ludzi, którzy albo cynicznie udają prawicowość, żeby jako liderzy prawicowego elektoraty neutralizować oczekiwania tegoż elektoratu albo przeszli już takie pranie mózgu przez lewactwo, że dobra od zła nie odróżniają i nie mają o niczym własnego zdania (tym bardziej prawicopodobnego) i nie marzą o niczym innym niż o tym, żeby owo lewactwo ich lubiło i pochwalało. Smutne, bo ludzie być może często mądrzy i dobrzy wstydzą się, że są mądrzy i dobrzy i usilnie chcą udowodnić, że są tak głupi jak lewacka norma przewiduje - patrz prof. Gliński.
Pracownik2019.04.30 15:13
Nie bez powodu prostytucja to najstarszy zawód świata. Istnieje od tysiącleci i będzie istniał przez kolejne. Prawne zakazywanie przyniesie efekt jedynie w tym, że jeszcze bardziej rozkwitnie handel ludźmi, a sam rynek prostytucji stanie się jedną wielką gangsterką. Chyba lepiej systemowo to opodatkować i kontrolować, niż stwarzać doskonałe pole do popisu różnej maści typom spod ciemnej gwiazdy i narażać życie kobiet i klientów?
Agnieszka2019.04.30 15:23
No rzeczywiście systemowa gangsterka, to ochroni przed handlem ludźmi, gdy zastraszona dziewczyna będzie musiała zaryzykować życiem, że donosząc policji, że jest "żywym towarem" przymuszonym do prostytucji, żeby zostać z rąk oprawców wyzwolona. Zalegalizujmy tez morderstwa i kradzieże, bo mimo prawnego zakazu też istnieją i do tego jaka w nich często nieusystematyzowana gangsterka.
Beno2019.04.30 22:52
Więcej optymizmu i nadziei życzę. Niewolnictwo i handel niewolnikami było przez wieki czymś normalnym, a jednak świat w tym wzglądzie stał się bardziej ludzki - przynajmniej w krajach cywilizowanych, a takie są w Europie.
Jarosław Leśny 2019.04.30 15:07
Nic dziwnego, ze w Hiszpanii wygrała lewica, poprzednicy doprowadzili do sytuacji gdzhe bez nadgodzin nie da rady normalnie się utrzymać, moja hiszpańska znajoma sama musi dodatkowo pracować, pracodawców nic nie obchodzi tamtejszy kodeks pracy. Wolna amsrykanka. Co do prostytucji to tak samo jak z zakazem kradzieży będzie. Martwy ideowy przepis.
rybak2019.04.30 15:24
Typowa mentalność Hiszpańska...Co tam przepisy, kodeks pracy...
rybak2019.04.30 16:07
Tak samo jest też w całej Ameryce Łacińskiej i Włoszech.
rebeliant2019.04.30 14:59
Zakaz prostytucji ??? Niech będzie, ale ja bym kładł nacisk na drakońskie kary za handel ludźmi, klientów przede wszystkim, dilerów narkotykami, którzy są silnym ogniwem w krzywdzeniu tych kobiet (wpychaniu ich w prostytucję). Za handel ludźmi powinno być dożywocie - mamy tu bowiem z dożywotnią krzywdą. Najłatwiejszy bat na klientów, to policjantki prowokatorki. Za zmuszanie do prostytucji, sprawca powinien być skazany na alternatywę, albo dożywocie o kromce chleba, albo kromce z masłem jeżeli będzie kopał rowy melioracyjne, a kasę oddawał ofiarom.
kaszel2019.04.30 15:13
Za zmuszanie oczywiście drakońskie kary! Ale za dobrowolne zarabianie tyłeczkiem ? Żadnych! Nie dziwota, że takie pomysły rodzą się w krajach socjalistycznych, socjaliści wszystkiego zabraniają. U nas rządząca Lewica również przecież chętnie by to zrobiła. Tak jak pisze poniżej Jarosław Leśny jest to tak samo martwy przepis jak zakaz kradzieży.
zatroskany2019.04.30 20:08
Więcej wiary, jeśli dało się świat tak zepsuć to tak samo można go naprawić ...