Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Jak poprawnie mówić o nazistach i Niemczech - zdjęcie
29.01.19, 19:00fot. KPRM

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Jak poprawnie mówić o nazistach i Niemczech

20

W niedzielę, 27 stycznia b. roku minęła kolejna 74 rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Przy tej okazji premier Mateusz Morawiecki wygłosił krótkie przemówienie, w którym położył akcent na odpowiedzialność dawnego niemieckiego państwa za zbrodnie Holocaustu. Prezes Rady Ministrów mówił między innymi:

"Tej zagłady, która szła wtedy nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie. To Niemcy hitlerowskie karmiły się ideologią faszystowską, którą potem, też do dzisiaj, wszyscy historycy tak określają. Ale całe zło wzięło się z tego państwa i o tym nie wolno zapominać, bo inaczej następuje relatywizacja zła".

Rozróżnienie pomiędzy państwem niemieckim (które dokonało Holocaustu), a nazistami (którzy nie mieli być za to odpowiedzialni) spotkało się z krytyką niektórych mass mediów. Moim zdaniem ta krytyka jest w pewnej części słuszna. Oczywiście, intencje pana premiera były najpewniej właściwe i zmierzały do zaakcentowania wagi odpowiedzialności niemieckiego aparatu państwowego za ludobójstwo dokonane na Żydach i inne zbrodnie wojenne popełniane w czasie II wojny światowej. W tej części premier Morawiecki ma rację. Nader wątpliwe jest jednak poczynione przez niego rozróżnienie pomiędzy niemiecką III Rzeszą a nazistami. Państwo to zostało bowiem zbudowane przez nazistów. Należało więc powiedzieć raczej, iż Holocaustu dokonali "niemieccy naziści" albo bardziej precyzyjnie rzecz ujmując "Niemieckie państwo nazistowskie".

Należy też wspomnieć, iż z III Rzeszą w krwawym planie wymordowania dużej części europejskich Żydów w aktywny sposób współpracowały też rządy takich kolaborujących z nią państw jak: Francja Vichy, Niezależne Państwo Chorwackie oraz Słowacja. Co do jednak tego ostatniego państwa, czyli Słowacji pod rządami ks. Tiso gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, iż przeprowadzane na terenie tego kraju wywózki Żydów do obozów koncentracyjnych zostały wstrzymane pod tym jak rząd ks. Tiso dowiedział się o fakcie przeprowadzania w tychże obozach masowych morderstw na członkach społeczności żydowskiej. W mniejszym zaś zakresie w przeprowadzaniu zagłady Żydów współpracowały z Niemcami rządy Rumunii, Węgier i Bułgarii. Wedle niektórych historyków w deportowaniu oraz mordowaniu Żydów podczas II wojny światowej poza niemieckimi żołnierzami i policjantami aktywnie uczestniczyło też około 200 000 Ukraińców, Litwinów, Węgrów, Słowaków i Chorwatów.

Na oddzielne omówienie zasługuje zaś postawa faszystowskich Włoch, które niechętnie odnosiły się najpierw nawet do samego antysemityzmu (ustawy dyskryminujące Żydów zostały tam wprowadzone dopiero w 1938 roku pod naciskiem III Rzeszy), a później do masowego mordowania osób narodowości żydowskiej. Przed powstaniem całkowicie zależnej od Niemiec tzw. Włoskiej Republiki Socjalnej rządzący tym krajem faszyści nie dokonywali żadnych deportacji mieszkających u nich Żydów do niemieckich obozów koncentracyjnych, a na niektórych terenach kontrolowanych przez armię włoską Żydzi byli nawet chronieni. Między innymi z tego powodu wątpliwe jest mieszanie nazizmu z faszyzmem oraz za dyskusyjne należy uznać stwierdzenie premiera Morawieckiego o tym, iż "Niemcy hitlerowskie karmiły się ideologią faszystowską". Niemiecki nazizm owszem był podobny w pewnych ważnych aspektach do włoskiego faszyzmu, ale był jednak od niego ideologią znacznie bardziej rasistowską, antysemicką, antychrześcijańską, a w swych praktycznych skutkach owocował o wiele większymi zbrodniami.

Podsumowując: dobrze, iż premier Morawiecki zwraca uwagę na szczególną odpowiedzialność niemieckiej III Rzeszy za zbrodnie dokonane w czasie II wojny światowej. Nie należy jednak przy tym dokonywać sztucznego rozróżnienia pomiędzy owym państwem a nazistami, a także wrzucać do jednego worka nazizmu i faszyzmu. Zgodnie z prawdą historyczną trzeba też uznać, że z inspiracji Niemiec w największej zbrodni ostatniej wojny światowej brały też wydatny udział rządy niektórych europejskich państw.

Mirosław Salwowski

Komentarze (20):

Michał Pasierb2019.01.30 23:58
Najlepiej to przepraszać Niemcy za nieudostępnienie im tzw. korytarza w 39 r. https://pl.wikisource.org/wiki/Ultimatum_niemieckie_wobec_Polski_z_31_sierpnia_1939
anonim2019.01.30 20:57
Powtarzam tutaj swój wpis pod informacją dot."Katalogu egzekucji i strat wojennych w latach 1939-1945" (przesunięto do inf. wcześniejszych z pominięciem autorstwa) Mojemu miastu należy się jednak więcej. Z N A C Z N I E więcej. To miasto ewenement w nowożytnej historii Świata. Z czystej germańskiej nienawiści (bo strategicznego i jakiegokolwiek innego powodu, nie było) zmiecione z powierzchni ziemi. To miasto, którego ulice (tak jak np. Grójecka na odcinku Opaczewska - Pl. Narutowicza), bronione w 1939 przez Polskie Wojsko ale i przez cywilów, prawie cały miesiąc przechodziły z rąk do rąk. To miasto gdzie polskie matki, z niemowlętami na rękach, były przez wermacht, w 1944, żywcem palone miotaczami ognia (przy opróżnianiu piwnic po Powstaniu i po wygnaniu warszawiaków). To miasto gdzie, z frustracji, przegrywający już wojnę Niemcy wymordowali cywilów całej dzielnicy- Woli (dzieci, starców i matki - bo mężczyźni polegli wcześniej). To miasto gdzie po wojnie wystarczyło mieć warszawską metrykę, żeby beriowscy najemnicy uniemożliwili powrót .(brak zgody na meldunek). To miasto - faktyczny bohater II W.Ś., nie doczekało się takiej literackiej epopei jak np. Leningrad (taki jest tytuł książki, dzięki które cały świat zna historię blokady, a skutkiem tej świadomości jest wypłacanie odszkodowań). To wstyd, że w polskiej kulturze nie znalazło się dotąd pióro, zdolne tę wspaniałą i zarazem straszna historię opisać, jak uczyniono to np.w przypadku Leningradu.
Reytan2019.01.30 13:34
Faszyzm byl oparty na katolicyzmie,a nazizm to po prostu historyczna forma protestatyzmu niemieckiego.
michu2019.01.30 18:54
Chyba w dziełach Lenina ;).
anonim2019.01.30 21:02
Faszyzm to przymusowa jedność w celu narzucenia jednej ideologii. Co to ma wspólnego z katolicyzmem w którym fundamentem jest wolna wola?
StanPio2019.01.30 9:51
Formalnie nie było takiego państwa jak III Rzesza - było Deutsche Reich czyli Rzesza Niemiecka, czyli Niemcy. W dokumentach państwowych od 1942 roku posługiwano się w Niemczech także nazwą GroßDeutschland - Wielkie Niemcy po aneksjach terytorialnych. Naprawdę premier Morawiecki powinien powiedzieć, że ludobójstwa dokonaly NIEMCY, a nie żadne nazistowskie Niemcy, bo żadnego państwa; nienazistowskich Niemiec NIE BYŁO! Państwową ideologią (o cechach religii panującej) była ideologia NSDAP, czyli Narodowej Socjalistycznej Niemieckiej Partii Pracy - National Socialistische Deutsche Arbeits Partei. Obecne Niemcy uznały prawnie swoje następstwo prawne z Rzeszą Niemiecką Deutsche Reich.
man.of.Stagira2019.01.30 20:18
. no, żesz d y l e t a n c i e jeden . Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP; w latach 1919–1920 Deutsche Arbeiterpartei, DAP . ROBOTNICZA, ciemna maso, r o b o t n i c z a! . uczcie się ludzie języków obcych, uczcie się ...
stanpio2019.01.30 23:12
no, żesz znawco jeden nie Deutsche Arbeiterpartei ale zał. I 1919 Deutsche Arbeitspartei ale rzeczywiście Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei
Pat2019.01.30 0:51
Poprawne jest twierdzenie ,że Niemcy są potomkami hitlerowców.
Martinique2019.01.30 5:57
a Ty potomkiem komunistycznej PRL
Marian2019.01.30 8:29
A Ty pewnie tym i tym
michu2019.01.30 15:18
PRL był narzucony siłą przez socjalistów z Moskwy, a społeczeństwo niemieckie towarzysza Adolfa popierało ;).
Jazzz2019.01.29 22:03
Dodam tylko że informacje o ochotnikach do Waffen SS czerpałem z ksiązki Chrisa Bishopa "Hitler's foreign divisions". Polskie wydanie nosi tytuł "Zagraniczne formacje SS". Polecam, bo po przeczytaniu natychmiast zrozumiałe staja się dzisiejsze sojusze Niemiec. W czasie wizyt zagranicznych, sekretarz pana premiera, powinien ta ksiażkę nosić za nim w teczce.
Jazzz2019.01.29 21:54
Ruszyło mnie trochę ostatnie zdanie. Bo to własnie powinno zostac w takim artykule rozwinięte. Wszak z państw Europy zachodniej napływa do nas najwięcej informacji o używaniu określenia "polskie obozy śmierci". A tymczasem tam kwitła gigantyczna kokaboracja z Trzecią Rzeszą, bo z Francji ZGŁOSIŁO SIĘ NA OCHOTNIKA 20 tys. obywateli do Waffen SS, walczyli za Hitlera do końca, w obronie Berlina. Warto wspomnieć czym była Paryska Fronda i jak wspierała policję. Z Holandii OCHOTNIKÓW do Waffen SS było 50 tys., z Belgii 40 tys., z Danii 10 tys., itd. Z Polski - 0, tak zero, to zapewne skutek istnienia unikalnego nie tylko w skali Europy, Polskiego Państwa Podziemnego.
Rocco_Wawa2019.01.29 19:50
Tak samo jak o pedofilach w kościele katolickim....proste
anonim2019.01.30 15:16
Jak i w każdej innej grupie. Po co wymieniać tylko KK, jak wiadomo, że to sprzyja powielaniu stereotypów?
Polak Ateista Dumny Gej2019.01.29 19:03
hahahahah http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24411105,rzeczniczka-pis-bronila-kaczynskiego-ale-zaliczyla-wpadke.html#a=167&c=154&s=BoxNewsMT powiedzieć idiotka to za mało :)
M.2019.01.30 11:47
O, Durny Gej znowu dał głos he he he
anonim2019.01.30 12:03
pseudo Polaku Ateisto te twoje ha ha możesz skierować do twojego pustego łba sam jesteś idiotą
Marcin2019.01.30 15:55
Jak można być "dumnym gejem" nie kumam, nie ogarniam tematu h aha ha