W Wielką Sobotę Kościół czuwa przy grobie i krzyżu. W tym dniu gromadzi się również przy relikwiach Męki Pańskiej, takich jak Całun Turyński, Korona Cierniowa oraz Święta Tunika, która jest przechowywana we Francji w bazylice w Argenteuil

Jak mówi jej rektor ks. Guy-Emmanuel Cariot, relikwie są dla tych, którzy chcą widzieć i dotknąć. Ich kult jest zgodny z logiką Wcielenia. Syn Boży rzeczywiście stał się człowiekiem, można Go było zobaczyć i dotknąć. Jego śmierć i zmartwychwstanie nie są historią wymyśloną przez ewangelistów, lecz faktem historycznym i relikwie są tego świadectwem. Mówi ks. Cariot.

Wielka Sobota to dzień łez i chłodu. Powinno się go jednak przeżywać z Maryją. My w Argenteuil rozważamy tego dnia postać Maryi, której zwrócono tunikę odkupioną od rzymskiego żołnierza. Ona sama ją utkała dla swego syna, a teraz trzyma ją na kolanach, tunikę przesiąkniętą Jego krwią i potem. Patrząc na nią odkrywa, jak wielkie jest Boże Miłosierdzie. Zanurzając ręce w tej tunice wnika w głębię miłości Boga, widzi, za jaką cenę Bóg odkupił człowieka. Dociera do Niej znaczenie ostatnich słów Jezusa: wypełniło się - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Guy-Emmanuel Cariot. W tej utkanej przez Nią tunice dostrzega już Kościół. Widzi, ile razy trzeba będzie zszywać ją na nowo, aby przywrócić jedność w podzielonym Ciele Chrystusa, którym jest Kościół, a którego Ona jest Opiekunką, Królową i Matką. Ona, która zmiażdżyła głowę węża i jest nadzieją pokornych.“

 

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan