Wiedeń. Rosja rozczarowana. USA chwalą Polskę - zdjęcie
14.01.22, 10:23Fot. Vargunn via Wikipedia, CC 4.0

Wiedeń. Rosja rozczarowana. USA chwalą Polskę

13

Rozczarowaniem Moskwy zakończyły się wczorajsze rozmowy na forum OBWE, którym przewodniczyła Polska. Stany Zjednoczone tymczasem chwalą Warszawę za inicjatywę odbudowy dialogu w sprawie bezpieczeństwa w Europie.

Kończący się tydzień był czasem ważnych rozmów z Rosją na temat koncentracji jej wojsk przy ukraińskiej granicy i kierowanych w stronę Zachodu żądań dot. „gwarancji bezpieczeństwa”. W poniedziałek w Genewie odbyły się rozmowy delegacji Stanów Zjednoczonych i Rosji. W środę z Rosją w Brukseli rozmawiało NATO. Wczoraj natomiast rozmowami na temat koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy Ukrainy Polska zainaugurowała swoje przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Spotkaniem we Wiedniu rozczarowana jest Moskwa. Stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz oświadczył, że Moskwa przedstawiła swoje propozycje dot. bezpieczeństwa, jednak nie otrzymała satysfakcjonującej odpowiedzi.

- „Staramy się przedstawić nasze różnice za pomocą dyplomacji. Jeśli to nam się nie uda, powinniśmy spróbować znaleźć sposoby, by zapewnić gwarancje [bezpieczeństwa] innymi środkami. Wiem, że chcą państwo mnie wciągnąć w dyskusję na gruncie wojskowym, ale nie jestem gotowy, by o tym mówić. Nie jestem generałem, jestem dyplomatą”

- ostrzegał.

Z satysfakcją do przebiegu wczorajszej Stałej Rady OBWE odnoszą się natomiast Stany Zjednoczone. Stały przedstawiciel USA przy OBWE Michael Carpenter wyraził zadowolenie z polskiej propozycji ożywienia dialogu o bezpieczeństwie w ramach organizacji.

- „Angażując się w ten dialog, musimy jasno określić, że nie będziemy rozważać sfer wpływów, ograniczenia prawa narodów do wyboru sojuszy, nie będziemy też rozważać uprzywilejowania wymogów bezpieczeństwa jednego państwa kosztem innego. Jest tylko jeden kraj w OBWE, który zaatakował swych dwóch sąsiadów i utrzymuje swe wojska na terytorium innych państw wbrew ich woli - i to jest Rosja”

- podkreślił.

kak/IAR, polskieradio24.pl

Komentarze (13):

Tego we Frondzie nie ma.2022.01.15 12:35
Rząd w piątek wieczorem pokazał statystyki, które stosunkowo rzadko są prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny. Wszystko po to, by pokazać, jak bardzo korzystny jest Polski Ład. Przy okazji wyszło na jaw, że 2,6 mln Polaków zarabia poniżej tegorocznej płacy minimalnej, a nawet blisko 70 proc. z nas może pomarzyć o tym, co GUS nazywa "średnią krajową".
droma2022.01.15 10:21
ruski to taki dyplomata jak z koziej de trąbka ,na pewno jest z kgb i sługusem imperium głodu ,smrodu i zła ,piekło czeka ...
Anonim2022.01.15 8:48
Rosjanie twierdzą, że wspomagany przez Amerykę Izrael, nie stosuje się do zasad, o których Pan mówi. Co z tym?!
Anonim2022.01.15 1:28
Wojna Sparty z Atenami była wynikiem wyimaginowanego zagrożenia, warto uwzględniać takie czynniki w swoim oglądzie rzeczywistości.
Anonim2022.01.15 1:25
My nie mamy się podobać Ameryce.
Anonim2022.01.14 21:13
jak nas yanki chwalą i klepią po plecach,to już się boje
droma2022.01.15 10:22
bo ty wania musisz sie bac ,sami daliśmy wam lutowaniw w 1610 i 1920 a z usa to masakra z was -paniał wania ...
zzz2022.01.14 17:12
jak by NATO chciało zaatakować Rosję to już jej by nie było. No to po co takie karkołomne i kuriozalne dyskusje ze strony Putina. W Polsce miały być elementy tarczy antyrakietowej, której nie ma - odpowiedzią miały być Iskandery w obwodzie kaliningradzkim i one już tam są - to może niech to rosjanie wytłumaczą.
matis892022.01.14 16:25
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
Pamiętaj czytelniku Frondy!2022.01.14 15:07
Jak czegosik ni ma we Frondzelu, znajdziesz w kiosyku Wycieracza D up Polskich Panów. Ma również filmiki.
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.14 12:28
Oskarżony w sprawie wypadku z udziałem Beaty Szydło: miałem założony podsłuch. – W 2017 r. jeszcze nie mieliśmy Pegasusa, ale w bardzo krótkim czasie po wypadku również miałem założony podsłuch. Założony był w moim telefonie, u mojego mecenasa i u innych osób związanych z tą sprawą – powiedział Sebastian Kościelnik "Gazecie Wyborczej".
dino Zaur2022.01.14 14:52
Jak się wpadło w taką historię, to co się dziwić. To była pani premier i mimo niewinności, można się spodziewać szukania powiązań z jakimś wywiadem itp. Od tego są służby. Jak miał podsłuch, to pewnie sąd wydał na to zgodę. Wiele nie wiemy. Dawniej ludzie tak nie paplali przez telefony o wszystkim. Komórek nie było. Jak sprawy były tak trudne, to nawet jak się spotkali bez telefonu, to wymieniali uwagi pisząc na kartce, zamiast mówić.
Tego nie da się czytać!!!2022.01.14 22:42
"FRONDO"... DLACZEGO TU NA PORTAL TAKIE ŚMIECIE PRZEPUSZCZASZ? NIE ZALEŻY WAM NA DOBREJ OPINII ????