[Wideo] Imponujące postępy prac na kanale żeglugowym na Mierzei Wiślanej. Serce rośnie - zdjęcie
01.07.21, 17:02fot. tt/pis pomorskie/prezydent.pl, marek borawski

[Wideo] Imponujące postępy prac na kanale żeglugowym na Mierzei Wiślanej. Serce rośnie

66

Prezydent Andrzej Duda złożył w dniu dzisiejszym wizytę na terenie przekopu Mierzei Wiślanej, koło Kątów Rybackich, gdzie trwa budowa kanału żeglugowego.

– Przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja, która wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej; to najważniejsza jej rola, żebyśmy nie musieli pytać sąsiadów, czy możemy wpłynąć na wody Zalewu Wiślanego i do portu w Elblągu – powiedział Prezydent RP.

CAŁA WYPOWIEDŹ Prezydenta Andrzeja Dudy>>

W wizycie wziął udział także Premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że postęp realizacji inwestycji jest bardzo widoczny. – Widać, że wszystkie prace biegną w terminie; że tak jak zapowiadano, do przyszłego roku pierwsze jednostki będą mogły przepłynąć kanałem, a do 2023 r. ta inwestycja będzie w pełni zakończona – ocenił.

– Byliśmy tutaj z Premierem nieco ponad rok temu; widać, jak ogromny nastąpił w międzyczasie progres – dodał.

Przekop Mierzei Wiślanej związany jest z budową kanału żeglugowego, który ma służyć skróceniu morskiego szlaku na Bałtyk oraz ułatwieniu przepływu statków do portu w Elblągu.

To również element Planu Dudy – Strategiczne inwestycje. Silna gospodarka i bezpieczne miejsca pracy – Dekada strategicznych inwestycji. 

Zakończenie prac i oddanie kanału do użytkowania planowane jest na 2022 rok.

mp/prezydent.pl

Komentarze (66):

Anonim2021.07.7 11:41
Przeprawa dla łodzi płaskodennych. Brawo Polska!
cam2021.07.2 12:54
Czysta propaganda. Przekop świetnie wygląda na mapie i w przekazie propagandowym, tym bardziej, że to będzie pierwsza od 6 lat duża "inwestycja" doprowadzona od początku do końca przez PIS. Szkoda, że z ekonomicznego punktu widzenia jest całkowicie bezsensowna. Entuzjaści zadaje się zapominają, że port w Elblągu jest portem RZECZNYM i leży na rzece Elbląg 10 km w głąb lądu od jej ujścia do zalewu. Znaczenie tego portu jest niewielkie jak zanurzenie statków, które tam mogą wpływać, a właściwie barek z rosyjskim węglem z Kaliningradu. Wyliczono, że wzrost gospodarczy jaki przekop potencjalnie jest wstanie wygenerować spłaci go za jakieś 500 lat - wyliczenie robiono gdy miał kosztować 880 mln, a zaraz będą 2 mld. Koszty utrzymania będą gigantyczne - sam przekop z wrotami sztormowymi, śluzą, dwoma mostami zwodzonymi i kapitanatem. Do tego 10 km toru wodnego przez zalew do stałego pogłębiania (średnia głębokość zalewu to 2,7 m więc o swobodnym pływaniu nawet żaglówkami można zapomnieć), do tego 10 km rzeki Elbląg od zalewu do portu do stałego pogłębiania, do tego most zwodzony w Nowakowie do zbudowania i utrzymania (dotąd był tam most pontonowy). To wszystko trzeba konserwować, remontować, zatrudnić ludzi do obsługi. trzeba by tam bursztyn barkami wozić, żeby się ten Miś zwrócił. Podsumowując propaganda i to bardzo droga.
Jakub2021.07.2 12:49
Po wpisach poniższych tej kacapskiej swołoczy widać, jak bardzo ją boli ten przekop! Nośność statków 3,5 tys. ton nie powala ale lepiej przewieść towar wodą niż kręcić się po drogach. 10-o tysięczniki to by było to wg mnie.
Jedyne co się dzięki temu zmieni2021.07.2 10:36
to los glizd i innych zaskrońców zamieszkujących Mierzeję Wiślaną. Prędzej czy później trzeba to będzie zasypać.
Stefan2021.07.2 9:18
No ruskie się załamią.Polska wybiją się niepodległość !
Darek2021.07.2 7:26
Może i ta inwestycja nie ma sensu ekonomicznego, może i kanał jest za płytki, za wąski i bezużyteczny gospodarczo, ale zawsze można pogłębić i poszerzyć w przyszłości. Poza tym to kwestia uniezależnienia się od Rosji. 2 miliardy to i tak tylko ułamek kasy którą PiS przewala na swoją komunistyczną propagandę i inne szkodliwe cele - więc chyba lepiej że coś powstanie za te pieniądze niż gdyby miały trafić do rodzin PiSowskich albo na TVPiS.
Polak2021.07.2 7:34
Gdzie w tym marnotrawieniu pieniędzy jest cokolwiek co sugerowałoby to rzekome "uniezależnianie się" od Rosji? To że jakiś okazjonalny prywatny jacht nie będzie musiał wypełniać druczka związanego z przepłynięciem przez cudze wody terytorialne nie ma nic wspólnego z tematem.
AAAtomek2021.07.2 6:45
Dwa (2) miliardy złotych za kanał dla jachtów morskich? :Paradne!
Anonim2021.07.2 7:20
Jesteś żałosny, ruska onuco! Dobrze wiesz, że dzięki temu kanałowi rosja w końcu nie będzie pobierać myta, statki nie będą oczekiwać na pozwolenie ruskich władz, żeby wpłynąć do Elbląga, rozkwitnie port w Elblągu i cała okolica. I dobrze wiesz, że nie o jachty tu chodzi Jesteś bezsilny, pozostało ci tylko plucie i szydzenie. Już niedługo przekonamy się, co będzie pływać tym kanałem.
Władek2021.07.2 9:16
Buduje piorunem, jak my w Nowej Hucie ! BRAWO chłopaki ! Kanał Sueski niech się schowa.
złośliwy2021.07.2 10:13
Tym kanałem będą pływać głównie pogłębiarki, ponieważ warunki gruntowe są takie, że szlak będzie wymagał ciągłej walki z zamulaniem, więc najprawdopodobniej koszty utrzymania będą rok w roku większe niż jakiekolwiek zyski z rejsów jednostek o zanurzeniu max. do 4m. No ale wiara w wielkie budowy socjalizmu w narodzie twardo zakorzeniona i łatwiej ją sprzedać propagandowo masom niż tłumaczyć zawiłości ekonomii czy gospodarki morskiej.
Portofino2021.07.2 6:22
Teraz trzeba pilnować, by totalni władzy nie odzyskali, bo zasypią. Maja także plany, by z CPK zrobić Zentral Umschlagplaz, skąd odchodzić będą pociągi z robotnikami sezonowymi w bydlęcych wagonach do Niemiec.
AAAtomek2021.07.2 6:28
Mamusia rano zmierzyła ci temperaturę?
złośliwy2021.07.2 10:26
"Totalni" nie muszą niczego zasypywać, bo warunki geologiczne są tam takie, że przekop się będzie sam cały czas zamulał i będzie wymagał ciągłych milionowych nakładów na utrzymanie kanału żeglugowego.
Portofino2021.07.2 11:21
To nie jest tak jak towarzysz myśli. Każdy tor żeglugowy jest ciągle monitorowany i ewentualnie oczyszczany. Oczywiście jeden zamula się szybciej inny wolniej. Winne są przepływające statki. Tak towarzyszu wygląda sytuacja na każdym torze wodnym, a nie tylko tym budowanym przez PiS.
złośliwy2021.07.2 12:23
Tu mamy do czynienia ze sztucznym kanałem w niekorzystnych warunkach geologicznych, który będzie się zamulał "szybciej" niezależnie od tego, czy coś będzie nim pływać czy nie. "Towarzysza" proszę sobie darować - w końcu to nie ja bronie inwestycji realizowanej przez populistów odwołujących się do postkomunistycznych resentymentów społecznych.
Portofino2021.07.2 12:58
Przepraszam, że uraziłem, ale zaliczam Cię do komentującego tu lewactwa, a takich uważam za prawdziwych spadkobierców komuny. Przypisywanie przez Ciebie jak to dzisiaj robisz tych cech nam, jest sztuczne. To przecież "nasz ludek" często przez Tobie podobnych nazywany jest katolickim ciemnogrodem i naprawdę z komuną, która jest postępowa i nowoczesna nic nas nie łączy. Temu zaprzeczyć nie możesz, bo pod takimi hasłami komuniści przejmowali w Polsce władzę.
złośliwy2021.07.2 13:40
Wybacz, ale jestem katolikiem, więc posługiwanie się przeze mnie określeniami "katolicki ciemnogród" byłoby schizofrenią. Co do reszty Twojej wypowiedzi to się łudzisz pisząc, ze nic "Was" [nie wiem czemu wypowiadasz się w liczbie mnogiej?] -spory odsetek Polaków, moim prywatnym zdaniem, mentalnie tkwi dalej w głębokiej komunie, nawet jak się uważają za patriotów, katolików, konserwatystów et cetera, cetera. Niestety w zakresie wizji funkcjonowania państwa, ekonomii to dalej wierzą w neomarsizm, zbawczą rolę regulacyjną silnego państwa, które zdejmuje z nich odpowiedzialność za nich samych. Społeczeństwie, które nie nic przeciwko budowaniu struktur nowej nomenklatury w gospodarce, dopóki dostają ochłapy w farmie zasiłków+ Społeczeństwie, które nie wyzwoliło się z myślenia w kategorii walki klas i zachodnich imperialistów i chętnie akceptuje nowych wrogów wpisywanych przez populistów w stare schematy: nauczycieli, lekarzy, prawników, niepełnosprawnych, unię... Słowem podsumowania - homo sovieticus z wierzchu obwieszony biało-czerwonymi flagami i ryngrafami a dusza dalej zrusyfikowana.
Portofino2021.07.2 14:22
Pisałem Tobie podobnych. Silne państwo nie jest niczym złym, słabe tak! Sposób, w jaki PiS zarządza państwem, nie jest niczym nowym. Chyba to Bismarck jako pierwszy to zrobił i z powodzeniem. To odgórne decyzje silnego państwa, sposób, w jaki zainwestował zdobyte niezbyt uczciwie pieniądze, pozwoliły Niemcom w ciągu 30 - 40 lat nadrobić około 100- letnie zapóźnienie do Anglii. Może nawet wyprzedzić angoli. Widzisz, więc że nie zawsze musi to być złe. Tyle że Ty chyba nie krytykujesz pewnych decyzji jako złych, ale podjętych i realizowanych, przez ludzi których uważasz już nawet nie za przeciwników, ale za wrogów. Czyli, nie cierpisz PiS-u i obojętnie co zrobi, będzie to złe. Z takiej dyskusji nic nie wyniknie przynajmniej dziś.
złośliwy2021.07.2 14:43
Przez "silne państwo" miałem na myśli państwo o władzy skupionej w administracji centralnej kosztem samorządności i samoorganizacji obywateli. Czyli państwo jako strukturze administracyjnej a nie państwie - Polsce, bo obecnie mamy rządzących walczących z samorządnością i wierzących, że problemy można rozwiązać tworząc kolejne urzędy i prawodawstwem. W efekcie mamy coraz bardziej rozbudowaną i niewydolną administrację centralną ale wpływ tego na siłę Państwa - Polski jest negatywny. Ja wierzę w Polskę silną siłą i zamożnością Polaków a nie jak homo sovieticus Polskę w której władza jest silna tylko wobec własnych obywateli. Owszem nie lubię PiS, ponieważ prowadząc politykę odwołując się do tego co jest w Polakach najniższe i najgorsze w tym resentymentów pokomunistycznych jednocześnie ograniczając polską przedsiębiorczość i samodzielność. Na inwestycje patrzę czysto pod kątem ich zasadności ekonomicznej i tego, czy przyniosą Polsce korzyść. Nie moja wina, że większość rzeczy, które robią jest szkodliwa dla Polski, czego Ostrołęka jest chyba najbardziej medialnym przykładem. Centralny Port Lotniczy miałby sens gdyby go zrealizować 10-15 lat temu, teraz to strata pieniędzy bo na zachodzie powstały już takie HUB-y z których korzystają najwięksi przewoźnicy. Zrenacjonalizowano stocznie takie jak Stocznia MW i skończyło się tym,ze do nich tylko dopłacamy. O grotesce z promami, szkoda gadać, zaraz wykończymy polskie przedsiębiorstwa promowe i będziemy płacić odszkodowania Szwedom. Sorry, nie moja wina, że nie bardzo jest za co chwalić. Nawet na Baltic Pipe, jak najbardziej sensownym swoją drogą, cieniem kładzie się oddanie Duńczykom 80% powierzchni wód na Bałtyku, do których rościliśmy sobie prawa, co ograniczy naszą strefę ekonomiczną np. dla rybołóstwa. Mnie interesują fakty i ekonomia. Potrafisz wymienić coś co ma naprawdę sens i się udało? Jak chcesz pomachać sobie flagą albo powyzywać kogoś od lewaków, to polecam innych rozmówców.
Jakub2021.07.2 12:39
Nic nie wiesz Portofino. Bydlęce wagony były zarezerwowane tylko i wyłącznie dla "podróżujących" do kacapskiego komunistycznego raju Polaków.
AAAtomek2021.07.2 6:06
Chciałbym podziękować za tę inwestycję w imieniu bogatych właścicieli jachtów morskich: Prezesowi Partii! ps. I nie zapomnijcie czyścić kanał co roku!!!
Anonim2021.07.2 7:07
Właściciel jachtu morskiego musi zarabiać hejtem na portalu frondy? No cóż, ruskie onuce dostają judaszowe srebrniki, ale mają też obowiązki...
super2021.07.2 5:39
może w końcu Elbląg odżyje i zacznie prosperować, a i ruskich nie trzeba będzie się pytać o zgodę na przepłynięcie. Strategicznie i być może gospodarczo to mądra inwestycja.
Polak2021.07.2 6:26
A z jakiego właściwie powodu ktokolwiek miałby pływać do Elbląga?
Żuławy2021.07.2 6:28
Wytłumacz mi proszę, drogi Superze, jaki powód miałby mieć jakikolwiek statek, by zawijać do Elbląga, jeśli obok jest dziesięciokrotnie większy, wygodniejszy i bliższy port w Gdańsku?
Po 11 ...2021.07.2 8:42
To proste. Do portu w Gdański nie wpuszcza się kajakarzy. Głównie ze względu na ich bezpieczeństwo i dlatego, że port jest obszarem chronionym z kontrolowanym dostępem.
Bystry2021.07.2 11:51
Popieram Supra. Co do pozostałych trzech komentarzy to nie wiedziałem, że można mieć tak zabetonowane głowy.
doradca2021.07.2 4:17
Karnowscy : - "Prezydent i premier na terenie przekopu Mierzei Wiślanej: "Wiarygodność jest naszym znakiem firmowym ..."...żebyście chłopaki wiedzieli....jacy jesteście żałośnie śmieszni...razem ze swoim Naczelnikiem na czele...
Anonim2021.07.2 7:09
Żebyś wiedział, jakim ty jesteś żałośnie nieszczęsnym człowiekiem, putinowska onuco!
doradca2021.07.2 8:21
Won do Izraela ty żydowski prymitywny potomku Chazarów.
Po 11 ...2021.07.1 23:55
Podobno przekop ma nosić imię Antoniego Macierewicza. Będzie jak jego raport, gotowy, ale niewidoczny i niepotrzebny. To oczywiście znacznie wzmocni naszą suwerenność :))
stop zarazie antypolskiej !2021.07.1 22:27
Swołocz nie jest zadowolona jak widać z niektórych poniższych wpisów .
xyz1232021.07.2 8:10
mi tam przekop sie podoba, jest troooooszku bezsensowny bo obok duzy port w Gdansku, wiec handel do Elblaga nie ma po co plynac ale i tak jest fajny. Poza tym nie wszystkie inwestycje musza miec sens i w tym konkretnym przypadku nie bylo wyjscia... Ale taka przeprawa dla paru kutrow rybackich i jachtow prywatnych nie powiem na bogato :D.
katolik2021.07.1 20:50
Polacy zacznijcie zbierać się przy parafiach i odmawiajcie Różaniec, musicie sami się zebrać, bo Kościół wam nie pomoże! SSPIS mordercy dokonują pseudoszczepionkowej czystki!
Ks.Plwocina2021.07.2 9:23
Popieram.Odmawiajcie różaniec a nie kopcie kanał.
Ela2021.07.1 20:38
Kolejne miliardy wyrzucone w błoto.
kumaty2021.07.1 21:36
Wracaj na gazeta pl
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.07.1 19:47
co anżej sobie popływa to jego
Brawo, Polacy!2021.07.1 18:51
Dziękuję Wam, że mimo pandemii i wszelkich utrudnień tak wspaniale budujecie..!------- Widać, że tu jest wiele osób, których to kłuje w oczy!... Proszę się tym nie przejmować!---- To nie Polacy!---- To tylko tacy... polskojęzyczni! .. POLACY MAJĄ POLSKĘ PRZEDE WSZYSTKIM W SERCU, ... A NIE TYLKO TAK, JAK WYNIKA Z METRYKI URODZENIA!
Yo... plumb ass!2021.07.1 18:39
Wycieraj dupska Polskim Panom, wycieraj!
plum2021.07.1 18:09
https://aapsonline.org/covid-19-is-the-disease-worse-than-the-jab/
Anonim2021.07.1 18:10
Tłumaczenie: ... ... https://aapsonline-org.translate.goog/covid-19-is-the-disease-worse-than-the-jab/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=ajax,elem ... ... "COVID-19: Czy choroba jest gorsza niż cios?"
plum2021.07.1 18:11
Cytat: "Jak pokazuje poniższy wykres , w najbardziej zaszczepionym kraju na świecie , na Seszelach, gdzie zaszczepia się obecnie 70 procent populacji, śmiertelność z powodu COVID stale rośnie."
Więc dlaczego??2021.07.1 18:53
Jaki tego powód, panie doktorze?
plum2021.07.1 19:23
No nie wiem... No to strzelam: "szczepionki"? Bo naukowcy już z miesiąc temu zaobserwowali ten trend (napisałbym: tyn trynd, ale nie zrozumiesz) i stwierdzili, że "nie wiedzą dlaczego tak się dzieje i będą obserwować". Przypuszczam, że będą tak obserwować jeszcze i z rok i nadal nie zrozumieją, nawet jak wszyscy na Seszelach wymrą... Tacy dzisiaj są lincecjonowani badacze. Co prawda moi znajomi panowie od wywożenia śmieci mają więcej rozumu niż ci badacze razem wzięci i doskonale wiedzą, że to "szczepionki" rozwalają układ odpornościowy, ale oni nie kończyli ważnych uczelni a przede wszystkim nie są na utrzymaniu koncernów farmaceutycznych.
plum2021.07.1 19:25
Ps. Jestem tylko skromnym mgr i to pełnym, jeszcze w ramach edukacji z przebrzydłego PRL-u i w dodatku mgr. niemedyczny.
Yo... plumb ass2021.07.1 19:50
"Jestem tylko skromnym mgr..." A jakim?
plum2021.07.1 20:17
Wystarczającym by używać tego tytułu. Produkcja papieru toaletowego Cię zadowoli? Ale dobra, napiszę ogólnikowo: biologia, przyroda. Genetykę miałem i trochę o różnych patogenach spotykanych w przyrodzie. Może być? Nawet mam uprawnienia do nauczania w publicznych placówkach oświatowych. Zadowolony? Zakładasz mi teczkę czy inny wywiad?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.07.1 18:07
koszty tego rowu dla kajaków też rosną! miało być 850 mln. a jest już 2 mld.
Twoi przodkowie zapierdalali2021.07.1 18:08
nad rowami i piramidami dla faraonów!
Och, ...ty " żydowska....kretyni-- zacjo Polski"!2021.07.1 18:28
Lechu!?? Koszty rosną piszesz ???.. Naprawdę?... Lechu, Kiedy ci się to "przyśniło"??... Podaj właściwe źródła, koniecznie z ich uzasadnieniem ... Tylko uważaj, ...G...Warta", to nie źródło! ... A dużo dołożyłeś do tych kosztów, ile groszy?! ... Bo tak cię głowa o to boli???!! Spoko! ... Lepiej zrób pomiar swojego rozumu, a nie liczysz nie swoje koszty!
Z czego tacy dumni?2021.07.1 18:00
Serce rośnie bo koparkami przekonują piasek hahaha. Przypomnę ze inne nacje eksplorują kosmos.
anonim2021.07.1 18:17
Ale my będziemy mieć muzeum u Rydzyka!!!! Wszyscy będą zazdrościć!!!
JonB2021.07.1 17:28
Za 3 lata bedzie zasypana.
Twoja mogiła,2021.07.1 17:31
oby wcześniej!
Gleichfalls!2021.07.1 17:51
!
Nur in deinen Träumen!2021.07.1 17:58
Schwanzlutscher!
Vollidiot!2021.07.1 18:37
!
Woanders suchen!2021.07.1 18:51
Auf der Suche nach einem männlichen Date?
Panie Prezydencie, Panie Premierze!2021.07.1 17:12
Budować Centralny Port Komunikacyjny w podobnym tempie, rozbudowywać porty w Gdyni, Gdańsku, Świnoujściu, 5G, 300 km/godz PKP, itp., itd.
MT(*)2021.07.1 17:16
100 / 100
podatnik2021.07.1 18:18
Kim i za co? Pieniądze rozdali w 500+, 300+ i emeryturach. Resztę przejedli w premiach bo "te pieniądze im się należały". Nie widzicie że pis NIC nie buduje???
"PO -datniku" ????2021.07.1 19:02
Urwałeś się chyba tym z PO ?... Powtarzasz za nimi:" ... piniędzy ni ma i ni będzie"...! ... A teraz Pieniądze są i będą! ..I to cię bardzo boli! Patrzysz jakby tu ich jeszcze ugryźć!... Ale słabo gryziesz, bo nie masz zębów..!
anonim2021.07.1 19:35
To pokaz co pis wybudował. Poza Ostrołęką i lotniskiem w Radomiu. PO wybudowało setki kilometrów autostrad, bloki energetyczne (m.in w Bełchatowie) a także gazoport w Świnoujściu. Pis za to zamiast autostrad buduje ekspresówki, zamiast inwestować w energetykę rozdaje socjal. No i żeby im na premie wystarczyło. A jak przyszła pandemia to trzeba było "Szpital Narodowy" na stadionie wybudowanym za PO zrobić. Takie są fakty. Szydło i Morawiecki tylko gadają. Gdzie jest ten milion aut elektrycznych? Gdzie te drewniane domy? Gdzie te mieszkania? Najgorszy rząd od 1945r. Nawet ruskie tak nie szkodziły!
anonimie... " nie dumny- g...!2021.07.1 20:13
Jak ci źle stary SB-ku, ... to spadaj za Bug, do swoich!.. Albo... dalej za Don!