Watykan: przygotowania do rozmów z FSSPX - zdjęcie
20.09.14, 18:58Watykan: przygotowania do rozmów z FSSPX (fot. Wikipedia)

Watykan: przygotowania do rozmów z FSSPX

7

Papież Franciszek przyjął 18 września na audiencji arcybiskupa Guido Pozzę, sekretarza Papieskiej Komisji Ecclesia Dei - podaje portal katholisches.info. 

Komisja ta została powołana do życia przez Jana Pawła II na mocy motu proprio „Ecclesia Dei” z 1998 roku. Komisja zajmuje się wiernymi i duchownymi przywiązanymi do tradycyjnej liturgii; jej głównym zadaniem miało być podjęcie próby porozumienia z FSSPX. W 2009 roku Komisja została wcielona przez Benedykta XVI do Kongregacji Nauki Wiary. Podlega więc prefektowi tej Kongregacji, kard. Gerhardowi Müllerowi.

Prawdopodobnie już jutro kard. Müller spotka się z przewodniczącym Bractwa św. Piusa X, bp. Bernardem Fellayem. Obie strony potwierdziły, że do takiego spotkania dojdzie, nie podająć jednak konkretnego terminu. Mówi się jednak, że będzie to właśnie niedziela 21 września. Jak zapewniał rzecznik Watykanu o. Federico Lombardi SJ, spotkanie ma mieć charakter nieformalny.

Obecność sekretarza Papieskiej Komisji Ecclesia Dei u Ojca Świętego może być właśnie elementem przygotowania do rozmów między kard. Müllerem a bp. Fellayem. 

Ich spotkanie może mieć na celu nie tylko próbę nawiązania głębszego porozumienia między Watykanem a Bractwem. Jest prawdopodobne, że rozmowa będzie dotyczyć także nadchodzącego synodu ds. rodziny.

Jeszcze w kwietniu przewodniczący FSSPX odnosząc się do tez proponowanych przez kard. Waltera Kaspera powiedział, że Bractwo chce koniecznie zabrać głos w tej sprawie. Tradycjonaliśći nie chcą, by na synodzie „katastrofalne” pomysły niemieckiego kardynała odegrały zbyt dużą rolę. Bp Fellay powiedział, że propozycje kard. Kaspera oznaczają „uderzenie w twarz jasnej nauki Chrystusa o nierozerwalności małżeństwa” i nie mają niczego wspólnego z „miłosierdziem”, ale są obraźliwe wobec Boga.

Paweł Chmielewski

Komentarze (7):

anonim2014.09.20 19:22
BPX próbuje jak na sól w KK przystało naświetlić pomysły Kaspera w odpowiedni sposób.
anonim2014.09.20 23:37
Dzięki, Duch Święty poradzi sobie bez Fellaya. I to pewnie łatwiej, bo poparcie Fellaya nawet jak od czasu do czasu mu się zdarzy stanąć za słuszną sprawą jest jak pocałunek śmieci.
anonim2014.09.21 7:57
Po tych wszystkich czynach i wypowiedzi Bergogliego jest to po prostu strata czasu...
anonim2014.09.21 7:59
I jeszcze coś:Na zachodzie msze bractwa są pełne.
anonim2014.09.21 10:03
Bartek - niegodziwe i świętokradcze to są msze (z premedytacją piszę z małej litery) w czasie których robi się liturgiczne jaja
anonim2014.09.21 12:05
Od 2009 juz nie.Dzieki BXVI.
anonim2014.09.22 10:13
Jesli abp Lefebre umarl obciazony ekskomunika, wynikajaca z nieposluszenstwa, ktora notabene nie zostala w zaden sposob nalozona przez Jana Pawla II, to co z tymi, ktorzy zdeptali bulle sw. Piusa V "Quo Primum"? ">> Ja sam prawdopodobnie zostanę suspendowany; tych młodych ludzi spotka nieregularność, która im w zasadzie uniemożliwi odprawianie Mszy świętej. W obliczu tych możliwości odwołuję się do świętego papieża Piusa V, do świętego Piusa V, który w swej bulli Quo primum raz na zawsze ustanowił, że żaden kapłan, obojętnie kim jest, nie może nigdy zostać ukarany za to, że odprawia tę Mszę świętą. Dlatego też, gdyby sprawa zaszła tak daleko, owa kara, owa ekskomunika byłaby nieważna, ponieważ pozostawałaby w sprzeczności z tym, co święty Pius V uroczyście raz na zawsze ogłosił w swej bulli: że mianowicie nigdy, w żadnym czasie, nie można karać kapłana za to, że odprawia tę Mszę świętą."