Papież Franciszek przyjął 18 września na audiencji arcybiskupa Guido Pozzę, sekretarza Papieskiej Komisji Ecclesia Dei - podaje portal katholisches.info. 

Komisja ta została powołana do życia przez Jana Pawła II na mocy motu proprio „Ecclesia Dei” z 1998 roku. Komisja zajmuje się wiernymi i duchownymi przywiązanymi do tradycyjnej liturgii; jej głównym zadaniem miało być podjęcie próby porozumienia z FSSPX. W 2009 roku Komisja została wcielona przez Benedykta XVI do Kongregacji Nauki Wiary. Podlega więc prefektowi tej Kongregacji, kard. Gerhardowi Müllerowi.

Prawdopodobnie już jutro kard. Müller spotka się z przewodniczącym Bractwa św. Piusa X, bp. Bernardem Fellayem. Obie strony potwierdziły, że do takiego spotkania dojdzie, nie podająć jednak konkretnego terminu. Mówi się jednak, że będzie to właśnie niedziela 21 września. Jak zapewniał rzecznik Watykanu o. Federico Lombardi SJ, spotkanie ma mieć charakter nieformalny.

Obecność sekretarza Papieskiej Komisji Ecclesia Dei u Ojca Świętego może być właśnie elementem przygotowania do rozmów między kard. Müllerem a bp. Fellayem. 

Ich spotkanie może mieć na celu nie tylko próbę nawiązania głębszego porozumienia między Watykanem a Bractwem. Jest prawdopodobne, że rozmowa będzie dotyczyć także nadchodzącego synodu ds. rodziny.

Jeszcze w kwietniu przewodniczący FSSPX odnosząc się do tez proponowanych przez kard. Waltera Kaspera powiedział, że Bractwo chce koniecznie zabrać głos w tej sprawie. Tradycjonaliśći nie chcą, by na synodzie „katastrofalne” pomysły niemieckiego kardynała odegrały zbyt dużą rolę. Bp Fellay powiedział, że propozycje kard. Kaspera oznaczają „uderzenie w twarz jasnej nauki Chrystusa o nierozerwalności małżeństwa” i nie mają niczego wspólnego z „miłosierdziem”, ale są obraźliwe wobec Boga.

Paweł Chmielewski