W historii wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo. Pomyślmy o Napoleonie, dyktaturze nazistowskiej, komunistycznej. Jest to pewna moda, laicyzm rozpuszczony w wodzie destylowanej. Ale to się nie sprawdziło – powiedział papież Franciszek w trakcie konferencji prasowej na pokładzie samolotu odnosząc się do zalecenia ogłoszonego w instytucjach UE, aby unikać odniesień do Bożego Narodzenia.

- Papież o dokumencie Unii Europejskiej zalecającym unikania odniesień do Bożego Narodzenia: wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo, Unia musi respektować specyfikę każdego kraju, inaczej grożą jej podziały i upadek – napisało na Twitterze Radia Watykańskie.

Wewnętrzny dokument wydany przez Komisję Europejską wydał zalecenia określane jako „komunikacja inkluzywna”. Odnoszą się one wprost do prób wymazywania Bożego Narodzenia z tradycji kulturowej Europy oraz z warstwy językowej. Wojna kulturowa, zmiana symboli i przemoc symboliczna są już przez neomarksistów prowadzone w zasadzie bez ogródek i ukrywania się. Czasami próbują on jeszcze tłumaczyć się tzw. „poprawnością polityczną” oraz chęcią nie urażania innych kultur i religii.

Dokument, o którym mowa został wydany przez wiceprzewodniczącą KE Helenę Dalli. Zachęca ona w nim pracowników struktur unijnych m.in. do unikania wszelkich religijnych odniesień do świąt Bożego Narodzenia, w tym nawet zamiany imion, które kojarzą się z chrześcijaństwem.

Odnosząc się to tego papież Franciszek powiedział, że skłania to do pewnych refleksji nad Unią Europejską. - Ale Unia musi powrócić do ideałów ojców założycieli. Były to ideały jedności, wielkości. Unia musi uważać, by nie otwierać się na kolonizacje ideologiczne. Bo może to doprowadzić to podziałów między krajami i upadku Unii Europejskiej – powiedział papież.

Papież podkreślił, że „Unia Europejska musi respektować każdy kraj, jego wewnętrzną strukturę”. Stwierdził, że Unia nie może ujednolicać krajów, ale szanować i respektować ich różnorodność.

Ostatecznie stwierdził, że uważa jednak, że urzędnicy Unii tak dalej działać nie będą, ale należy zachować czujność i ostrożność.

- Trzeba uważać, by nie stać się propagatorem kolonizacji ideologicznej – podkreślił Franciszek.

Do słów papieża Franciszka odniosła się w liście przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Jak podaje francuski dziennik katolicki La Croix, Ursula von der Leyen przesłała do Franciszka krótki osobisty list. Zapewnia ona w nim, że zgodnie ze swymi traktatami Unia Europejska czerpie inspiracje z „dziedzictwa kulturowego, religijnego i humanistycznego Europy”.

W opinii niemieckiej polityk właśnie to dziedzictwo umożliwia „świętowanie Bożego Narodzenia”. Z pewnym naciskiem podkreśla ona również, że Unia Europejska aktywnie promuje różnorodność.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniła Papieża, że zgadza się z jego wizją Europy, w szczególności w jego odniesieniu do ojców założycieli” – czytamy na portalu Vatican News.

 

mp/kai/pap/vatican news