TYLKO U NAS! P. Chmielewski: Merkel, Laschet… Oni wszyscy chcą Polski PO – na kolanach przed Berlinem i Brukselą - zdjęcie
20.01.21, 07:00Fot. rozmówcy / © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)

TYLKO U NAS! P. Chmielewski: Merkel, Laschet… Oni wszyscy chcą Polski PO – na kolanach przed Berlinem i Brukselą

58

Berlin dalej będzie parł do centralizacji struktur unijnych, nad którymi dzisiaj sprawuje faktyczną kontrolę. W interesie Niemiec leży utrzymanie Polski w pozycji dostawcy względnie taniej siły roboczej, płodów rolnych i podzespołów do maszyn. Realizacja polskich ambicji rozwojowych zawsze będzie napotykała opór – mówi portalowi Fronda.pl red. Paweł Chmielewski z PCh24.pl, komentując wybór nowego przywódcy niemieckiej CDU.

Damian Świerczewski, Fronda.pl: Nowym szefem CDU został premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet. Swojego rywala Friedricha Merza wyprzedził o zaledwie 55 głosów. Wygrana Lascheta jest pewnym zaskoczeniem, czy jednak właśnie takiego wyniku głosowania Pan się spodziewał?

Paweł Chmielewski, PCh24.pl: Przed wyborami było wiadomo tylko tyle, że żadnych szans nie ma trzeci z kandydatów, Norbert Röttgen. Niewielka skala zwycięstwa Lascheta pokazuje, że gra toczyła się do ostatniej chwili i tak naprawdę niewiele brakowało, by w CDU doszło do rzeczywistej zmiany. Friedrich Merz proponował partii poważną korektę w co najmniej kilku kluczowych obszarach: reprezentowanych wartości, gospodarki, imigracji. Gdy idzie o kwestię pierwszą, chciał odejść od dryfu na lewo, który w ostatnich latach wyrażał się między innymi w uznaniu przez część CDU homoseksualnych pseudomałżeństw, stopniowej liberalizacji prawa eutanazyjnego czy przyjmowaniu kolejnych absurdów ideologii gender. Duże nadzieje Merz budził także dlatego, że deklarował jednoznaczny sprzeciw wobec nakładania na Niemców kolejnych obciążeń fiskalnych i proponował nową politykę gospodarczą pożądaną przez duży biznes. Wreszcie nie wahał się krytykować masowej imigracji. Merz nie przeprowadziłby żadnej konserwatywnej rewolucji, ale na pewno zahamowałby negatywne procesy zżerające chadecję. Niestety, wygrała opcja całkowitej kontynuacji tego, co jest. Zwycięstwo Lascheta nie zaskakuje: sondaże dają chadecji wysoką przewagę nad konkurentami i w tej sytuacji delegaci zdecydowali, że nie ma sensu „eksperymentować” z Merzem.

Niezwykle długie rządy Angeli Merkel dobiegają końca. Już we wrześniu dowiemy się, kto zostanie nowym kanclerzem. Sądzi Pan, że to właśnie Laschet będzie kandydatem? On sam swoimi wypowiedziami dał jasno do zrozumienia, jakie są jego ambicje.

To zależy, jak poradzi sobie w ciągu najbliższych miesięcy. Niemcy czekają wkrótce wybory do trzech landtagów: Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynatu oraz Saksonii-Anhaltu. W Badenii-Wirtembergii CDU jest dziś w rządzie, ale urząd premiera mają Zieloni. To może się teraz zmienić. Na horyzoncie jest też przejęcie władzy w Nadrenii-Palatynacie i wyrwanie rządu z rąk lewicy. Wreszcie w Saksonii-Anhalcie CDU musi obronić pierwszą pozycję przed AfD. Jeżeli chadecja odniesie w tych wyborach sukces, to Laschet będzie zdecydowanie umocniony. Wtedy trzeba jeszcze wygrać wybory parlamentarne: CDU/CSU ma w sondażach dużą przewagę i jeżeli to się nie zmieni, nowy szef CDU będzie mógł otwierać szampana.

Komentatorzy oceniając wybór nowego szefa CDU podkreślają, że to właśnie on najbardziej opowiada się za kontynuacją kursu Angeli Merkel i „CDU środka”. Biorąc pod uwagę ostatnie sondaże, Niemcom polityka Merkel wydaje się wciąż odpowiadać. Sądzi Pan, że właśnie dlatego to ugrupowanie postawiło ostatecznie na Lascheta?

Niewątpliwie tak. Ważny jest kontekst pandemii. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, dziś mało kto interesuje się innym tematem. Gdyby nie ta szczególna sytuacja, to być może delegaci odważyliby się na ryzyko i poparli Merza. Obecne problemy z koronawirusem premiują jednak stabilność – i widać to w sondażach. Na początku 2020 roku CDU mogła liczyć na poparcie zaledwie 26-28 proc. Niemców. Wczesną wiosną zaczęło się to błyskawicznie zmieniać; poparcie poszybowało do poziomu 36-48 proc. i na nim się utrzymuje. Społeczeństwo nie chce zmian: chce po prostu jak najszybciej wyjść z pandemii. Dla CDU i Lascheta to wielka szansa. A zarazem – wielkie wyzwanie. Możliwe przecież, że jeżeli temat Covid-19 zniknie, to wkrótce poparcie dla rządu gwałtownie spadnie – bo zostało przecież sztucznie podbite przez pandemię. Taktycznie jest zatem znakomicie, ale strategicznie przed nowym szefem CDU piętrzą się problemy.

Polityka Angeli Merkel to także współpraca z Rosją pomimo jej imperialnych zapędów i agresji na Ukrainę – chociażby w kwestii Nord Stream 2. Jak rozumiem, nie inaczej wyglądałaby polityka Lascheta także i w tej kwestii?

Nie ma tutaj cienia wątpliwości, nic się nie zmieni. Polityka Niemiec względem Rosji nie jest efektem takich czy innych zapatrywań danego polityka. To wypadkowa wielu czynników – polityki Stanów Zjednoczonych, relacji z Chinami i przede wszystkim interesów niemieckiego przemysłu. Istotne jest tu zagadnienie finansowania niemieckich partii politycznych. W Polsce finansowanie zapewnia przede wszystkim państwo; w Niemczech dotacje z budżetu to tylko część partyjnych wpływów. Równie duże albo nawet większe znacznie mają składki członkowskie. To może ułatwiać lobbing, a wielkie przemysłowe koncerny Niemiec i państwowe rosyjskie spółki zdecydowanie mają czym płacić.

Zbliżające się wybory w Niemczech to niezwykle istotna sprawa także dla Polski. Wygrana Lascheta z punktu widzenia naszego kraju byłaby dobra, czy przeciwnie?

Opozycja totalna będzie pewnie trochę narzekać, bo Laschet nie jest typem mocnego przywódcy, który zapewni CDU stabilność na lata. Z perspektywy umacniania niemieckiej kontroli nad Europą to zawsze jakiś kłopot, nie fundamentalny, oczywiście, ale liczący się. Mówiąc zupełnie serio, nie należy spodziewać się żadnej zmiany niemieckiej polityki względem Polski ani względem Unii Europejskiej. Berlin dalej będzie parł do centralizacji struktur unijnych, nad którymi dzisiaj sprawuje faktyczną kontrolę. W interesie Niemiec leży utrzymanie Polski w pozycji dostawcy względnie taniej siły roboczej, płodów rolnych i podzespołów do maszyn. Realizacja polskich ambicji rozwojowych zawsze będzie napotykała opór. Jedyne, na co możemy liczyć, to ze względu na przewidywaną słabość Lascheta być może nieco większe pole manewru w kwestiach drugorzędnych, bo na pewno nie tych dotyczących spraw najważniejszych z zakresem polskiej suwerenności na czele. CDU Lascheta, tak samo jak CDU Merkel, chce Polski takiej, jak za Platformy – czyli bezwolnej. Mam nadzieję, że jej nie dostanie, choć sprawa mechanizmu praworządności pokazała, że także pod rządami Zjednoczonej Prawicy osiągnąć realny sukces na arenie europejskiej jest szalenie trudno.

Otwartym pozostaje pytanie, z kim CDU może utworzyć koalicję po wyborach. Jakie są tu przewidywania i czego możemy się spodziewać jeśli CDU zawrze sojusz chociażby z Zielonymi?

Zgodnie z obecnymi sondażami możliwe są dwa warianty. Pierwszym jest kontynuacja wielkiej koalicji, czyli rządów CDU/CSU i SPD. Drugim jest budowa koalicji CDU/CSU-Zieloni. Nie wiem, co okaże się z perspektywy zwycięzców wyborów do Bundestagu lepsze. Patrząc czysto politycznie CDU może chcieć stworzyć rząd raczej ze słabszym partnerem, czyli z SPD. Z drugiej strony niemieckie społeczeństwo po zakończeniu pandemii będzie oczekiwać zmiany, stąd bardziej długoterminowo koalicja CDU/CSU-Zieloni, jako „świeża”, może zostać uznana przez chadeków za lepszy wybór. Ewentualny sojusz z Zielonymi oznaczałby niewątpliwie przyspieszenie lewicowego skrętu Niemiec. Choć partia ta ma na sztandarach kwestie ochrony środowiska i przebudowy gospodarki na bardziej „ekologiczną”, to równie ważna jest dla niej przebudowa społeczeństwa zgodzie ze skrajnie lewackim paradygmatem. Mordowanie nienarodzonych, eutanazja, gender, kontrola rodziny, to wszystko istotne elementy programu Zielonych. Niemcy i tak idą w tym kierunku, bo neomarksizm opanował tamtejsze uniwersytety i klasę polityczną, ale po tegorocznych wyborach ten marsz może jeszcze ulec przyspieszeniu.

Komentarze (58):

Jan2021.02.3 9:42
Czy można ją wypróbować na polskich norkach?
Anonim2021.01.21 16:36
Kaczyński z Ziobra i Morawieckim chcą abyy Polska znowu została wasalem Rosji
Anonim2021.01.29 14:13
i Watykanu (czy raczej Torunia?)
upSS!2021.01.21 16:28
nie dość, że laschet liliputek, to jakiś taki Bodnar-owaty.
Emeryt2021.01.21 12:35
Nie dajcie się wyprowadzać z równowagi, te nasze uwagi są poniżej pasa i fatalnie wyglądają na tle wypowiedzi komuny,.Zacznijcie myśleć i sensownie punktować takie wypowiedzi. Są sprawy, które trzeba jeszcze raz przemyśleć i zmieńć taktykę. Jak czytam wypowiedzi ludzi na tym pportalu to mam nieodparte wrażenie , że katolicy to jakaś grupa ludzi z pod budki z piwem a to przecież nie jest prawda. Zacznijcie myśleć zanim coś napiszecie bo mi wstyd za takie wypowiedzi.
Styki2021.01.21 12:25
er ist mir zu lasch
Skorpion2021.01.21 12:17
Po przeczytaniu tej analizy tylko załamać ręcę. To w końcu gdzie jest ta nasza Polska potęga jeśli nigdzie i nic nie jesteśmy wstanie wskórać. To tak ma wyglądać to wstawanie z kolan, że będziemy cały czas biadolić, że nas nierozumieją. Oddając głos liczyłem na konstruktywne zmiany, które powoli zmienią naszą sytuację a nie na rzucanie się zmotyką na słońce. Czy ktoś w końcu zauważy ,że taka polityka nie ma sensu, przynosząc Polsce wstyd. Uderzajmy tam gdziew mamy szanse wygrać, twórzmy rzeczywiste koalicje, które pozwolą nam wygrywać, nie kopmy się juz więcej z koniem. Zacznijmy działać jak wytrawni politycy a nie tak jak to wyszło z amerykańskim porezydentem. Sądzę, ze polityka to zabawa nie dla dzieci.
Emeryt2021.01.21 12:07
Moi wybrańcy niestety nie popisali się na arenie międzynarodowej w ciągu ostatnich sześciu lat. Chyba konieczna jest analiza dotychczasowych działań i zmiana strategii w tym zakresie. Właściwie za co sie nie wzięli to wszystko wyszło nie tak ( poza może propaganda wewnętrzną ale nawet ja już mam jej dosyć bo mi przypomina trochę czsy Gierka). Obiecali porządki ze Smoleńskiem, wyszła jedna wielka lipa, złom jak był tak jest w Rosji. Obiecali zbudowanie potegi opartej o idee trójmorza, kolejna lipa i prag spójnej polityki. Trochę mi wstyd, że za każdym razem dostajemy 27:1. Już przestałem wierzyć , że kiedykolwiek wstaniemy z kolan, jedna porażka za drugą teraz to już chyba nie na kolanach tylko leżymy i kwiczymy i udajemy że cały świat jest przeciwko nam.
OLEK2021.01.21 6:42
My Polacy nie lubimy tkwić na kolanach.
cam2021.01.21 6:31
Przed rządami PIS Polska była postrzegana w Europie jako lider przemian gospodarczych i politycznych oraz najważniejszy i kluczowy partner do rozmów w regionie. Dzięki dyplomatołkom z PISowskiego MSZ i katastrofalnej polityce zagranicznej paraprezydenta oraz idiotycznym sporom ideologicznym, spadliśmy w europejskiej rodzinie do roli wujka Stefana, którego co prawda zaprasza się na rodzinne spotkania ale o którym wiadomo, że na starcie się uchleje, z wszystkimi pokłóci o nic, wszystkich poobraża, a na koniec zaśnie pod stołem i zepsuje powietrze.
Polak NRW2021.01.20 22:49
Laschet jest moim premierem. Mam nadzieje, iż wkrótce zostanie nowym kanclerzem
PRECZ2021.01.20 21:31
Niedzielski jest z PO, Morawiecki jest z PO, Szumowski jest z PO. Trzeba głosować na PIS.
Anonim2021.01.20 21:30
Takiego demontażu państwa jakiego dokonał PiS od wiosn,y PO nie zrobiła przez 8 lat. Kopacz wyłamała się i nie walczyła wtedy jak większość krajów ze świńską grypą co PiS jej niedawno wypominał. PiS ma za złe że Kopacz nie służyła na kolanach interesom Berlina jak oni teraz.
Piotr Nowak 🖐🏻2021.01.21 0:36
Żuj jaja powska-bolszewicka dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów. 🤣🤣 Przygłupie 😂😂😂 Ssssak wiesz co 😅
cam2021.01.21 6:33
Widać jesteś ich smakoszem, skoro tak wszystkim je polecasz. Smacznego patokatolu.
Walter2021.01.20 21:25
Jeszcze żadna ekipa rządowa nie zaszkodziła Polsce tak bardzo jak pisowska. Po brexicie Polska mogła zająć miejsce Wielkiej Brytanii i razem z Francją i Niemcami rządzić Unią Europejską. Francja się na to nie zgodziła przez Antoniego Macierewicza. W sposób chamski zerwał rozmowy na zakup Caracali i twierdził, że my uczyliśmy Francuzów jeść widelcami. Wstawanie z kolan w wykonaniu Jarosława Kaczyńskiego polega na skłóceniu się z wszystkimi krajami w Unii Europejskiej i doprowadzenie do zmniejszonych dotacji dla naszego kraju. Prezes PiS-u oskarżał Donalda Tuska o "zdradę" choć sam nie wiedział, na czym ta "zdrada" miałaby polegać. Przemysł stoczniowy w Polsce przez 6 lat rządów PiS-u nie został odbudowany. W czasie kiedy Jarosław Kaczyński był Premierem jedynym krajem w Unii Europejskiej, który miał lukę VAT-wską większą od Polski była Holandia. Posłowie z PiS-u nie zgodzili się żeby Komisja Sejmowa ds Luki VAT-wskiej zbadała również okres rządów ich partii. Politycy z PiS-u marnują miliardy na przekop mierzi wiślanej, choć na Zalew Wiślany mogą wpływać statki o małym zanurzeniu, które po Bałtyku nie pływają. Marnują miliardy na przygotowanie do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który nigdy nie zostanie zbudowany. Dyrektorzy tam zatrudnieni zarabiają miesięcznie 50 tys zł za pilnowanie trawy. Ochrona Jarosława Kaczyńskiego kosztuje budżet państwa rocznie 1,5 mln zł. Miliony zmarnowano na zakup respiratorów, których nie ma. Zmarnowano 70 mln zł na wydrukowanie kart do głosowania, choć wybory nie odbyły się 10 maja 2020 roku. Mateusz Morawiecki zadłuża kraj i uprawia propagandę sukcesu, tak samo jak Edward Gierek. Andrzej Duda złamał następujące artykuły konstytucji: art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 183, 187, 190, 194 i chce dokonywać następnych deliktów. Zbigniew Ziobro dla łamania praworządności gotowy był zrezygnować z miliardów euro dotacji z Unii Europejskiej dla naszego kraju. Wyborcy PiS-u bardzo zaszkodzili Polsce.
Do idioty Waltera2021.01.21 0:37
Żuj jaja powska-bolszewicka dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów. 🤣🤣 Przygłupie 😂😂😂 Ssssak wiesz co 😅
Emeryt2021.01.21 12:24
Mimo mojej niechęci do sługusów komuny muszę się z Panem zgodzić w wielu punktach, chociaż znalazłbym kilka pozytywnych działań rządu.
AB2021.01.20 17:31
IV Rzesza w akcji
marek2021.01.20 15:43
i będą mieć a pis POmoże
NEOS com pl2021.01.20 15:10
... sZyd je sZyd ... obojetnie jakie ma obywatelstwo ... hebrajski beddzie jezykiem .... EjU ...
Anonim2021.01.20 11:17
Berlusconi by wiedział jak tego chłopka nazwać
Nina C.2021.01.20 10:41
Po co Polska daje się opluwać Niemcom którzy zawsze na Polskę napadali, wyjdźcie z tej lewacko-komunistcznej UE, tam sama zgnilizna moralna i tak nie przetrwa bo ją szatan zniszczy jak wszystkich swoich poddanych.
XXXXX XXX2021.01.20 15:27
Nikt ci nie broni wyjsc z UE, granica z Rosja otwarta. Tesknic nie bedziemy. Da swiedania.
Grizzly2021.01.21 0:39
Co kacapie wchodzisz na nasz katolicki blog.
Grizzly2021.01.21 8:55
Won złodziejska mendo od mojego nicka!
Emeryt2021.01.21 12:29
Nie dajcie się wyprowadać z równowagi, te nasze uwagi są poniżej pasa i fatalnie wyglądają na tle wypowiedzi komuny, zacznijcie myśleć i sensownie punktować takie wypowiedzi. Są sprawy, które trzeba jeszcze raz przemyśleć i zmieńć taktykę. Jak czytam wypowiedzi ludzi na tym pportalu to mam nieodparte wrażenie , że katolicy to jakaś grupa ludziz pod budki z piwem a to przecież nie jest prawda. Zacznijcie myśleć zanim coś napiszecie bo mi wstyd za takie wypowiedzi.
Anonim2021.01.20 10:24
Coraz wiecej tych pisich autorytetow wyciąganych jak króliki z kapelusza
Anonim2021.01.20 10:14
Nie spodziewajmy się Nigdy od Niemców nic dobrego. Jak by chcieli pojednania z Polakami to oddali by zagrabione dzieła , wypłacili by poważne odszkodowania za swoje zbrodnie, a tutaj NIC. Wynika z tego że dalej traktują Polskę ja cytrynę którą trzeba wycisnąć do ostatniej kropli.
Jacek i Placek2021.01.20 13:48
Niemcy co mogli to oddali z dzieł sztuki. Zresztą gdyby gdziekolwiek pojawiły się w oficjalnym obiegu dzieła sztuki nam zagrabione to Niemcy na mocy międzynarodowych ustaleń muszą ją zwrócić Polakom (takie sytuacje się zdarzały). Natomiast sprawy reparacji wojennych Niemcy już załatwiły po pierwsze ze zwycięskimi mocarstwami, a po drugie z Polską. Jeżeli dobrze pamiętam to ustalenia były takie, że ZSRR odda Polsce część z tego co zabierze od pokonanej Rzeszy. Oczywiście nic nie dostaliśmy, a wręcz jeszcze zabrano nam to co Niemcy zostawiły u nas ale to już inna historia.
Drugi idiota2021.01.21 0:39
Żuj jaja powska-bolszewicka dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów. 🤣🤣 Przygłupie 😂😂😂 Ssssak wiesz co 😅
Izydor2021.01.20 9:48
Lepiej na stojąco po szyję w pisowskim łajnie.
Jasiu2021.01.20 9:43
Coraz więcej Polaków ma problemy z oceną rzeczywistości.Nienawiść do myślących inaczej ,wysyłanie absurdalnych zarzutów wobec przeciwników,wszystko to przypomina sytuację Polski zkońca XVIII,która niestety nie skończyła się dość dobrze
no comment - no mercy2021.01.20 9:11
szwab to szwab ; folksdojcz to folksdojcz
Elektor2021.01.20 8:59
Chmielu ma oczywiście rację. Ale nie dodał że PiS chce i już rzuciło Polskę na kolana przed żydów. Polskie ulice - żydowskie kamienice. Takie jest motto pisowców. Najwięksi wrogowie Polaków od czasów Stalina. Margines społeczny który dorwał się do władzy i "te pieniądze nam się po prostu należą". Bez cienia zawahania okradną nas do samych gaci.
Nina2021.01.20 10:56
Lepiej było jak PO rządziło i Polskę z premedytacją niszczyło, oraz wysprzedawali po kawałku przemysł i ziemię w Polsce, a Polaków skazywali na biedę i bezrobocie. Namawiali ich by wyjeżdżali myc doopy szwabom za grosze.
Elektor2021.01.20 11:09
Dalej wyjeżdżają. Bez namawiania.
Pytajniczek2021.01.20 21:26
Nina uściślij.Czy wyjeżdzasz myć czy dawać?
NEOS com pl2021.01.20 15:15
... moze s POczatka kaczorek sie staral ... ale teraz jest gorzej ja bylo za ...POPO lesnych dziadkow ... a terz ida na claego z szabrowaniem ... https://www.youtube.com/watch?v=TD19zjzvUdw
Jenot2021.01.25 12:25
Jarek K., ty zdrajco, czemu wyprzedałeś Polskę do spóły z Balcerowiczem? Obłowiła się twoja partia przy okazji, co? A propos, czemu Ziobro i reszta tej szajki nie bada sprawy FOZZ?
aby było tak jak było2021.01.20 8:53
i jest! Ta sedzia powinna byc juz wydalana z zawodu! https://www.youtube.com/watch?v=jM0q6o3ZwOw
Roman2021.01.20 8:45
Nieśmiało zapytam: a kto w Unii zabrania nam rozwijać naukę ? Zamiast pitolić bzdury obnażające kompleksy, należy zabrać się do zwykłej ciężkie,j codziennej pracy. Jedyne w czym jak na razie "doganiamy Unię" to zbliżanie się poziomów płacy minimalnej,które ku rozczarowaniu zwolenników podnoszenie płacy minimalnej, w ogóle nie przełoży się na podniesienie poziomu życia.
Marian2021.01.20 8:18
Hhahaha A kto na kolanach przed Berlinem i Bruksela klękał jak nie PiS w sprawie budżetu? Miało być Veto a było klękanie dla kasy.
Anonim2021.01.20 7:36
„pozwól sobie w duchu uśmiechnąć się do niego.”
Natalja Siwiec2021.01.20 7:50
Do Pawła Chmielewskiego zawsze XD
Anonim2021.01.20 7:36
Jestem nieodwracalnie pjerdolnięty anty-Polak i anty-katolik. Lektura Wyborczej i Newsweeka przeżarła mi mózg.
Do Frondy2021.01.20 7:28
Kolejna cenzura tym razem na Allegro. Pełno tam ofert obrażających prawicę np. to https://allegro.pl/oferta/koszulka-t-shirt-noname-jbc-j-e-b-a-c-pis-xxl-10043227583 Albo obrażające katolików np. to https://allegrolokalnie.pl/oferta/strefa-wolna-od-kosciola-naklejka-wlepka-7cm Nie ma nigdzie strefy wolnej od lgbt bo allegro zabrania. Nie mozna nawet zamówić takiego napisu, bo wystawiający przedmiony boją się likwidacji konta na allegro... Czy Allegro dostaje dotacje? Pozdr.
Jawny2021.01.20 8:07
Frustraci, którzy stracili władzę na zawsze wyżywają się takimi prymitywnymi gadżetami. Co im zostało?
olo2021.01.20 8:19
Nie kupuj. To takie proste. Ale PiSowski móżdżek na to nie wpadł,dobrze ze pomogłem.
hahahaha2021.01.20 8:24
Nie chodzi o kuipowanie tylko tendencyjność alegro. Dlaczego nie można tam kupić strefy wolnej od lgbt?
NaziBarbi2021.01.20 8:38
Allegro powinno być ukarane za dyskryminacje i praktyki rasistowskie.
Dam2021.01.20 7:15
Wyjaśni mi ktoś, dlaczego centralizacja struktur unijnych jest zła, a centralizacja władzy w Polsce jest dobra? Czyżby w centralizacji władzy PISowi przeszkadzało tylko to, że to nie oni będą rządzić?
Jawny2021.01.20 7:34
Głupie pytanie, obłudne. Centralizacja sama w sobie może być albo, dobra, albo zła. Ważne, co reprezentuje. Poza tym w Polsce nie ma centralizacji. To puste hasło w stylu Wyborczej. Jest tylko sprzeciw wobec prymitywnego, amoralnego "róbta, co chceta".
Dam2021.01.20 8:10
Centralizacja władzy jest zła, ponieważ jedna komórka centralna nie jest w stanie ogarnąć potrzeb różnych pomniejszych komórek. Władza w Warszawie nie wie, co potrzebne jest w pomniejszym powiacie w województwie Pomorskim, nie wspominając już o tym, że taka centralizacja wymaga większej liczby urzędników (często zdublowanych, bo są wtedy zarówno w Warszawie jak i w tym powiecie). Jedyny powód to potrzeba władzy, albo wiara, że "partia wie najlepiej".
John2021.01.20 9:06
Z twego rozumowania wnioskuję, że mózg człowiekowi nie jest potrzebny - bo centralny organ zarządzający jest zły.
Masz2021.01.20 7:45
Z idiotami się nie rozmawia.
Jawny2021.01.20 8:05
Słusznie. Sam to wymyśliłeś? Ja sobie to zapiszę.
Bierz2021.01.20 8:10
Nie szukasz żadnego "wyjaśnienia". Sprawa jest jasna, dla każdego myślącego. Szukasz zaczepki. Ale się rozczarujesz.