TYLKO U NAS! Ks. prof. Paweł Bortkiewicz o wyroku TK: Polska może być wzorem! - zdjęcie
24.10.20, 11:00Screenshot Youtube

TYLKO U NAS! Ks. prof. Paweł Bortkiewicz o wyroku TK: Polska może być wzorem!

155

Damian Świerczewski, Fronda.pl: Dwa dni temu Trybunał Konstytucyjny wydał niezwykle istotny wyrok. Sędziowie uznali, że tzw. aborcja eugeniczna, a więc zabijanie dzieci nienarodzonych, co do których istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będą upośledzone, jest sprzeczna z ustawą zasadniczą. Ksiądz w swoim komentarzu ocenił, że wyrok ten oznacza powrót Polski na drogę cywilizacji łacińskiej. Na Zachodzie tymczasem „prawo” do aborcji ulega coraz większej liberalizacji. Wierzy ksiądz, że i w pozostałych krajach proceder aborcyjny w końcu zostanie ukrócony? Jaka może być tu rola Polski?

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr: Cywilizacja łacińska ma w istocie charakter personalistyczny – doceniający wartość osoby ludzkiej. To, że dzisiaj zamienia się kategorię wartości (kategorię obiektywną) na rzecz kategorii „jakości” oznacza tylko upadek tej cywilizacji. Nasza cywilizacja, zarówno wyrastająca z tradycji judaistycznej, helleńskiej, jak i chrześcijańskiej potwierdza nadto prymat prawa naturalnego nad prawem stanowionym. Niezależnie, czy sięgniemy do Biblii czy do Sofoklesa odkryjemy te prawidłowości. To, że funkcjonują prawa stanowione, które godzą w prawo podstawowe to wyraz zdrady tożsamości Europy. Do tej Europy wołał kiedyś w Santiago św. Jan Paweł II: „kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna”. Ale na początku tego wołania mówił: „ja, Jan Paweł, syn polskiego narodu, który zawsze uważał się za naród europejski ze względu na swe początki, tradycje, kulturę i żywotne więzy, syn narodu słowiańskiego wśród Latynów i łacińskiego pośród Słowian, ja, następca Piotra na Stolicy Rzymskiej, […] kieruję do ciebie…” Wciąż wracam do tych słów, bo myślę, że one są dla nas, Polaków, jakimś swoistym testamentem. I odpowiadając krótko powiem: Tak, myślę, że przynajmniej powinniśmy podjąć wysiłek na rzecz zmiany w Europie. Polska może być tutaj wzorem…

Można się było spodziewać tego, że po wyroku TK będziemy mieć do czynienia z protestami zwolenników „prawa” do zabijania nienarodzonych. W hasłach protestujący przekonują, że sędziowie mają teraz „krew na rękach”, ponieważ wyrok oznacza rzekomo „piekło” dla kobiet. Dlaczego nikt z nich nie mówi o piekle dzieci, które są po prostu zabijane tylko dlatego, że są (lub mogą być!) chore? Przecież doświadczenia wielu rodzin dowodzą, że często diagnoza lekarska okazuje się błędna, a dziecko rodzi się zdrowe. Nikt też nie walczy w końcu o prawo do zabijania dzieci, które urodziły się z taką chorobą.

Ta opozycja „piekła dla kobiet” i zabijania nienarodzonych poraża swoim barbarzyństwem. Oburza mnie, przy czym jest to najdelikatniejsze słowo, jak słyszę te słowa o „piekle dla kobiet”. Dlaczego nie miałoby to być też „piekło” dla ojca, dziadków, rodzeństwa tego narodzonego wbrew woli matki dziecka? A czy dla niej samej to jest istotnie piekło, gdy żyje z trudnym niewątpliwie, bolesnym darem, jakim jest chore, upośledzone dziecko?

Ale zostawiając na boku te retoryczne pytania, zastanówmy się nad paroma kwestiami. Pierwsza z nich, to zawodność diagnostyki. Znam przypadki takiej błędnej diagnozy, znam odważnych rodziców, którzy zdecydowali się na przyjęcie dziecka, o którym wnioskowano, że będzie ułomne. Są szczęśliwymi rodzicami zdrowego dziecka. A gdyby podjęli decyzje ucieczki z „piekła kobiet”, czy nie mieliby realnych szans na ucieczkę do realnego piekła? Sprawa druga, jakie są konsekwencje tego, że uznajemy czyjeś życie za mało wartościowe, niegodne życia z nami, w naszym doskonałym świecie? Czy nie jest to zarazem uznaniem naszego wspaniałego „Lebensraum”, w którym trzeba dokonać zagłady nieużytecznych i nieopłacalnych? Sprawa trzecia, może fundamentalna – jest prawo do życia, bo ono jest prawem podstawowym, fundamentalnym, tworzącym wszystkie pozostałe prawa przysługujące człowiekowi. Nie ma „prawa do aborcji”, tak jak nie ma „prawa do eksterminacji” Żydów, Romów czy innych nacji. To jest bezprawie, które ma znamiona totalitaryzmu. Oczywiście, wiem, że to „prawo” i inne „prawa reprodukcyjne” funkcjonują w prawodawstwie międzynarodowym. Ale wyznawcom tych „praw” rzucił bym w twarz słowami Antygony:

„A nie mniemałam, by ukaz twój ostry

 

Tyle miał wagi i siły w człowieku,

 

Aby mógł łamać święte prawa boże,

 

Które są wieczne i trwają od wieku”.

Sądzi ksiądz, że wspomniane protesty przerodzą się w masowe manifestacje, czy też jednak dość szybko ucichną? W końcu lewacka propaganda także i w Polsce przekonuje niestety coraz większą część (szczególnie młodych) ludzi.

Znając poziom intelektualny części elit politycznych i celebrytów jestem niemal pewien, że może dojść do tego typu akcji. Każdy z byłych lub przyszłych „Czarnych Marszów” to wyraz bezsilności, to wyraz wywrzeszczenia czegoś, co nie ma sensu, ani logiki. To hasła coraz bardziej wulgarne, coraz częściej obsceniczne, pozbawione argumentów. Wczoraj widziałem migawkę programu w TVP Info, gdzie dłuższy czas trwała „rozmowa” dziennikarza z panią polityk chyba z lewicy (nie wiem dokładnie, bo miała przykładnie zakrytą twarz). Pytanie dziennikarza brzmiało: Czy płód jest dzieckiem? Czy jest człowiekiem? A odpowiedź brzmiała coraz bardziej donośnie: Aborcja jest, aborcja była i aborcja będzie! Aborcja jest, aborcja była i… Aborcja jest, aborcja … I tak do zmęczenia materiału…

Celebryci, znane osobistości czy po prostu internauci każdego roku 21 marca, kiedy to przypada Światowy Dzień Zespołu Downa, afiszują się z tym, że solidaryzują się z chorymi i wspierają ich. Nierzadko te same osoby bronią „prawa” do dokonywania aborcji właśnie m.in. w przypadku, kiedy u dziecka podejrzewa się Zespół Downa. Jak przypomniał wczoraj europoseł Patryk Jaki, którego synek cierpi na tę chorobę, aż 99% aborcji w Polsce dokonuje się właśnie u dzieci z podejrzeniem Zespołu Downa. Skąd ta sprzeczność?

Może dlatego, że czymś innym jest manifestowanie celebryckie, które jest budowaniem własnego wizerunku, a czymś innym jest realna obrona wartości życia. Niestety, mamy dzisiaj wiele zamieszania z odróżnianiem dobra i zła, dobra realnego i pozornego dobra. Z etyki tradycyjnej wiemy, że o ocenie czynu nie świadczą ostatecznie intencje, deklarowane niekiedy pompatycznie, orkiestrowane na różne dźwięki, ale przede wszystkim przedmiot czynu. Kto nie jest za bezwarunkową obroną życia poczętego nie może być przekonujący w swoich deklaracjach marketingowych.

Przy okazji trzeba wyrazić szacunek dla tych rodziców, którzy zamiast manifestów i jednodniowej manifestacji poparcia służą życiu swoich chorych dzieci, są z nimi, darzą je miłością, nie wstydzą się ich i nie myślą o nich w kategoriach źródła „piekła” ojców i matek…

Ledwie pojawiła się informacja o wyroku Trybunału, skomentowała go już komisarz praw człowieka Rady Europejskiej Dunja Mijatović. Napisała o „smutnym dniu dla praw kobiet”. Uważa ksiądz, że to wstęp do kolejnego „grillowania” Polski na forum Unii Europejskiej? Trudno w końcu sobie wyobrazić, żeby UE mogła nad tym wyrokiem przejść do porządku dziennego.

Cóż… Pani komisarz może miała ciężki dzień i trudności asocjacyjne ze zrozumieniem informacji… Przecież orzeczenie Trybunału sprawia, że urodzi się także więcej kobiet, zyska zarazem swoje prawa. Natomiast żadna z kobiet już żyjących nie straciła żadnego prawa osoby ludzkiej… Ale rozumiem, że czasy są ciężkie, pandemia może paraliżować myślenie. Albo je infekować… A mówiąc poważniej, wiadomo, że będzie „grillowanie”… Ale przecież się w tym już uodparniamy. A jeśli się nie zaszczepimy roztropnością i odwagą przeciw temu „grillowaniu” to przecież ulegniemy czemuś, co z racjonalnością nie ma nic wspólnego. A w naszej tradycji jest przecież zasad „plus ratio quam vis” – („Więcej znaczy rozum, niż siła", "Rozum przed siłą"). A nade wszystko w dniu ogłoszenia wyroku i zaczątku ataków na Polskę zarazem echem wracały i wracają do nas słowa z 22.10.1978 r. „Nie lękajcie się!”

Komentarze (155):

Anonim2020.11.14 16:39
Usuwanie niezdolnych do życia płodów jest niezgodne z prawem tak zarządziła kaczza kuchta a za chwile ogłosi że GWAŁCENIE DZIECI PRZEZ CZARNYCH PEDOFILI JEST JAK NAJBARDZIEJ ZGODNE Z KONSTYTUCJĄ
BOLEK2020.10.27 9:57
ABORCJONIŚCI MORDUJĄ DZIECI TAK JAK FASZYŚCI W OBOZACH KONCENTRACYJNYCH MORDOWALI DZIECI W ŁONACH MATEK I PRZEPROWADZALI DOŚWIADCZENIA NA DZIECIACH JESZCZE NIENARODZONYCH!! ABY NAMAWIAĆ DO ABORCJI I PROTESTOWAĆ ABORCJONIŚCI-FASZYŚCI DOSTAJĄ GIGANTYCZNE PIENIĄDZE OD PRZEMYSŁU ABORCYJNEGO, FIRM FARMACEUTYCZNYCH (SZCZEPIONKI DO KTÓRYCH WYKORZYSTUJĄ MARTWE PŁODY) I FIRM KOSMETYCZNYCH WYKORZYSTUJĄCYCH PŁODY POABORCYJNE DO PRODUKCJI KOSMETYKÓW PRZECIWZMARSZCZKOWYCH, KTÓRE POTEM TE SAME ABORCJONISTKI-FASZYSTKI WSMAROWUJĄ W SWOJE TWARZE I CIAŁA CHCĄC ZACHOWAĆ MŁODOŚĆ. SĄ ONE W PEŁNI ŚWIADOME TEGO ŻE ABY ONE MIAŁY SWOJE KREMY GINĄ DZIECI W ŁONACH SWOICH MATEK!!!! TO JEST ZWYKŁE WYNATURZENIE I ZBOCZENIE!!!!! TO JEST CHORE!!!! TO JEST DOKŁADNIE TO CO STOSOWALI FASZYŚCI W OBOZACH KONCENTRACYJNYCH. JESZCZE TROCHĘ I ZACZNĄ ROBIĆ ABAŻURY LUB OKŁADKI NA KSIĄŻKI ZE SKÓRY PŁODÓW, MYDŁO Z TŁUSZCZU ZAMORDOWANYCH DZIECI LUB SZCZOTKI Z WŁOSÓW TYCH BIEDNYCH DZIECIACZKÓW. LIDERKA OGÓLNOPOLSKIEGO STRAJKU KOBIET LEZBIJKA MARTA LEMPART (ŻYDÓWKA)JEST DODATKOWO UWIKŁANA W GIGANTYCZNE OSZUSTWA FINANSOWE NA SZKODĘ MIASTA POZNAŃ GDZIE DZIAŁA UKŁAD WROCŁAWSKI NA CZELE Z PREZYDENTEM DUDKIEWICZEM I JEJ OJCEM ANDRZEJEM LEMPARTEM ABORCJONIŚCI TO FASZYŚCI NISZCZĄCY WSZYSTKO CO LUDZKIE !!!!
\AA2020.10.26 21:44
BORTNICZUK BREDZI JAK TALIB
Paweł2020.10.26 18:38
Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.
swadfghj2020.10.26 16:12
pedofil katolicki bawi sie dziecmi polskimi. to duma narodu.
Paweł2020.10.26 13:17
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate.
Darek2020.10.25 23:47
Wzorem zakazu aborcji jest III Rzesza i ZSRR. całkowity zakaz aborcji wprowadził w III Rzeszy Hitler, a w ZSRR Stalin, dopiero po śmierci jednego i drugiego w tych krajach została ona zalegalizowana, także bolszewicy z PiS idą śladami swoich poprzedników i kultywują ich tradycję.
Cool2020.10.26 7:28
Fakt, że Niemcy zakazali aborcji u siebie ... nabiera zupełnie innej wymowy w kontekście tego, że dopuszczali ją w krajach okupowanych gdzie prowadzili systemową eksterminację ludności! ... P.s Zanim coś znowu wklepiesz na klawiaturze to sobie to przemyśL bo wychodzisz na durnia i faszystę.
Anonim2020.10.26 14:17
Hitler zakazał u siebie (bo w końcu kobiety nie mogą mieć wyboru), a nakazał u "podludzi". Wy też chcecie jedynie nakazywać i zakazywać, nie może być tak, że ludzie mogliby sami decydować.
moly2020.10.25 22:29
Moze, nie- moze...Pierdu pieru pierdu. Ale nie bedzie co jest do sprawdzenia empirycznie. Sprawdzmy za rok. Za dwa. za trzy
UWAGA!2020.10.25 18:37
Uwaga! Nie dajmy ulicy manipulować treścią wyroku TK. Fakty są takie: Wyrok: - NIE dotyczył zakazu aborcji w wypadku GWAŁTU - NIE dot.zakazu aborcji w razie ZAGROŻENIA ŻYCIA MATKI - NIE zakazuje BADAŃ PRENATALNYCH - Wejdzie w życie dopiero PO jego publikacji — czytamy we wpisie sędzi Trybunału Konstytucyjnego.
MaxFiend2020.10.25 20:17
Piszesz jawną nieprawdę.
Darek2020.10.25 23:57
Nie kłam, przecież zakwestionowane przepisy właśnie takich tylko przypadków dotyczyły.
Apostazja2020.10.25 17:46
Ciekaw jestem ile osób odejdzie z KK. Tyle lat kompromisu. Bóg dał ludziom wolną wolę - Kaczyński z KK odbiera. Kto jest Bogiem?
Cool2020.10.25 19:43
Nie ma kompromisu ze złem! .... plewy zapewne odpadną.
MaxFiend2020.10.25 17:19
Polska będzie wzorem jak KK spłonie na stosie, do którego sam dorzuca drewna. Winszuję dobrego humoru i samozadowolenia :-D
Polak2020.10.25 15:20
W tym przypadku jest to wzór sekciarskiego, antyludzkiego totalitaryzmu.
Foster2020.10.25 14:44
Mam pytanie do członków PIS - ile lat więzienia otrzyma kobieta za abortowanie płodu bez mózgu w szpitalu w Berlinie ?.
A ile na Księżycu?2020.10.25 17:15
?
Co KK ma do opinii TK?2020.10.25 14:41
Może inaczej, czy katolik może zasiadać w TK? Katolik? W żadnym wypadku bo cyrograf z Watykanem podpisał! - - - Ateista? Absolutnie nie, bo niby kogo reprezentuje? - - - Mniejszość religija jakaś, żyd, jehowy? Fanatycy, mowy nie ma. - - - Może jakiegoś Murzyna albo Eskimosa? Dość głupia propozycja. - - - Robola fizycznego? Ależ nie, bo to katolik! - - - Lekarza? Zajęci kopertami. - - - Profesora? Mają swoją 𝐃𝐈𝐍𝐓𝐎𝐉𝐑𝐄 w "Polityce", wystarczy. - - - Kogoś z Konfederacji? TK opinie muszą być w jęz. polskim, a nie cyrylicą. - - - - A z PSL-u? Katolik, odpada. - - - - A może Margot, Biedronia, Śmiszka, Lampert? Kolejni fanatycy. - - - - Kogo więc "posadzić" w TK? - - - - NIKOGO! ULICA NIECH RZĄDZI! Robić referenda, np. kto jest za "czy się stoi czy się leży"?
kowalski2020.10.25 14:02
Tego durnia nikt nie słucha.
Joanna2020.10.25 12:43
Moja ciocia była namawiana przez lekarzy do zabicia dziecka, że będzie kalekie a ona prawdopodobnie umrze zaraz po porodzie. Urodziła zdrowego syna. Doczekała zdrowych wnuków. Sama dożyła do 85 roku życia. Brat cioteczny bardzo jej pomagał i opiekował się nią w starości.
AAAtomek2020.10.25 12:58
I jeżeli każda kobieta w ciąży zaryzykuje, tak jak twoja ciocia to urodzi zdrowe dzieci i doczeka się wnuków? :D
Anonim2020.10.25 17:18
Miała wybór i z niego skorzystała. A jednak w większości przypadków diagnoza jest słuszna rodzą się dzieci, które konają w męczarniach. Nie odbieraj wyboru innym
NN2020.10.25 12:33
Tu wszystko chore, przełajdaczone, Spaprane do cna, całkiem zniszczone, Spróchniałe drzewca, przegniłe belki, Dawno stąd zniknął rozsądek wszelki. Tu co dzień goni skandal aferę, Prymityw zwykły ściga się z zerem, Kocioł garnkowi wytyka błędy, Jakieś uwagi ma ćwok do mendy. Zbawcy, mesjasze, pijane głąby I zaczadzone kasiorą trąby, Prostaki zwykłe i postrzelone, Głupki normalne i nieskończone. Bo takie państwo mamy tu, sorry, Miechy absurdu, ciemnoty wory, Żadnego nigdzie światełka nie ma, Jest za to wszędzie totalna ściema. Dziś już nie wierzy tu nikt nikomu! Ale jesteśmy w swym własnym domu, Gdzie wszędzie kpina i popelina! I nic nie zmienisz! To taka gmina
Szybka Randka2020.10.25 12:05
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.frircikvip.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
M2020.10.25 11:52
Jak zwykle jałowa dyskusja o niczym.
Antychryst2020.10.25 11:49
Polska będzie wzorem dla świata jak wywali na zbity pysk takich pomiotów diabelskich i zwyrodnialców jak ten księżulo. Miejsce tego gościa jest w wariatkowie a nie na salonach żeby głosił swoje nienawistne herezje i żywił się ludzką krzywdą. Na Zachodzie już dawno wiedzą, że religia to jest tylko fanatyzm, przesądy, szczucie jednych na drugich, krzywda kobiet i zwierząt, podrzynanie gardeł. I zrobili porządek z nienawistnym obłąkanym ciemnogrodem. Poziom zadufania, pychy, nieomylności u tych ludzi osiągnął taki poziom, że już kompletnie stracili rozum. Ktoś im powinien przypomnieć o lojalności, bo chyba nigdy nie słyszeli o czymś takim. Polska ich żywi, władza na nich łoży a Watykan tylko świętopietrze zabiera. No ale to wszystko to jest tylko efekt tego, że każda władza od 89 roku włazi w dupę tym paciorkowcom i jeszcze na nich łoży. Odciąć ich od pieniędzy państwowych i zmienić programy nauczania w szkołach na historii, żeby ludzie dowiedzieli się o ich zasługach dla Polski, to by wtedy zmądrzeli i zeszli z hukiem na ziemię. Wtedy zaczęli by ludzi szanować.
jotkaldz2020.10.25 11:03
Po raz pierwszy odkąd pamietam jakakolwiek spontaniczna demonstracja, protest, akcja jest kierowana na rzeczywiste źródło zła - kk. To dobrze wróży. Może doczekam nadejścia w Polsce spóźnionego już o dwieście lat Oświecenia.
Mac2020.10.25 10:58
Można wiele rzeczy wprowadzić na siłę i bez odpowiedniego dialogu tkwić w swoich przekonaniach. Wówczas się więcej traci niż zyskuje. Z moimi dziećmi dużo rozmawiam, dużo się uczę, rozumiem i stąd inne relacje. Guzik mnie interesuje światopogląd w sytuacji, gdy moje dziecko będzie stało przed dylematem urodzić by umarło, czy już to załatwić. Moja żona prowadzi terapie dla tych co zdecydowały się na urodzenie. Zwykle złamane i bez perspektyw. Nie chcą już więcej dzieci. Żeby temat pogłębić i zrozumieć, trzeba wyjść między ludzi, a nie kierować się wyłącznie budowanie Sądu Ostatecznego na ziemi. To nie Wasza rola. Jeśli uważacie, że macie prawo decydować, to znaczy, że tego prawa się właśnie pozbywacie. Dialog i dyskusja z młodzieżą TAK, wykorzystywania prawa świeckiego do regulacji praw kościelnych NIE. Strzelacie sobie w stopę nie rozumiejąc swojej olbrzymiej roli jaką macie przed sobą. Stajecie się w ten sposób skansenem dla prostych ludzi. To nie wystarczy.
Foster2020.10.25 11:42
W pełni się z tobą zgadzam. To kobieta powinna decydować.
Apateista2020.10.26 9:18
Też nie rozumiem, dlaczego niektórzy ludzie z taką determinacją chcą mówić innym jak mają żyć. Skąd bierze się ta ich pewność, że mają bezwzględna rację. Oprócz pustych dogmatów nic nie uzasadnia ich przekonania.
Walter2020.10.25 9:24
Wybory prezydenckie w 2020 roku, to były ostatnie wybory wygrane przez aktualnie rządzących. Tzw. "piątka dla zwierząt" i orzeczenie pisowskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji spowoduje dalszy spadek notowań partii rządzącej w sondażach. Wybory parlamentarne w 2023 roku wygra opozycja, a wybory prezydenckie w 2025 roku również. Andrzej Duda złamał następujące artykuły konstytucji: art. 2, 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 179, 183, 187, 190, 194. Jednak nigdy nie będzie odpowiadał za dokonane delikty, gdyż wkrótce cały Trybunał Stanu zostanie opanowany przez PiS. Rządzący opanowując cały system sądowniczy chcą zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością karną po utracie władzy. Jarosław Kaczyński pod pretekstem "repolonizacji" mediów chce je przejąć, żeby okłamywać i manipulować społeczeństwem. Jarosław Kaczyński wykończył Andrzeja Leppera, a teraz chce wykończyć Romana Gertycha wykorzystując Centralne Biura Antykorupcyjne. Obóz władzy nie radzi sobie ze wzrastająca pandemią koronawirusa, podejmuje opóźnione działania. Od czasu przejęcia władzy przez PiS zadłużenie Polski wzrosło o ponad 500 mld zł, ale ciemny lud o tym nie wie i będzie głosował na PiS.
Jarek2020.10.25 8:38
Polska będzie wzorem pod względem ilości apostazji. Google przedstawił statystykę o ile procent zwiększyła się wyszukiwanie tego słowa i dotyczących tego procedur. Scenariusz irlandzki nadchodzi wielkimi krokami.
***2020.10.25 10:30
...no faktycznie, zrobicie na złość..........ale sobie.
moly2020.10.25 22:33
Ani o secunde za szybko
Ben2020.10.25 8:21
Kaczystan, klerotalibowie, pisobolszewicy triumfują przed upadkiem.
Janusz2020.10.25 8:20
A na koniec życia większość z tych mądral będzie błagało o księdza i pojednanie. Zaś stare kobiety będą wyły z bólu w konfesjonałach, nie potrafiąc wybaczyć sobie samym tego, co zrobiły. Choć dawno im wybaczono...
ASA2020.10.25 0:57
KOŚCIOŁ ZABRANIA ABORCJI I WYZNAWCY NIECH TO STOSUJĄ. NARZUCANIE INNYM LUDZIOM TEGO TO SZANTAŻ I TALIBAN KLERYKALNY
leszczyna2020.10.25 10:35
Kościół zabrania też kradzieży czy zabójstw. Tak się składa, że są to czyny zabronione prawem. Czy to też szantaż i taliban?
Ciekawy2020.10.24 23:29
Wzorem powrotu do średniowiecza i traktowania kobiet jak worki na ciąże
Izydor2020.10.24 20:57
Polska może być wzorem pokazującym czym się kończy folgowanie ciemnocie, ksenofobi i dopuszczenie katonarodowej bolszewickiej dziczy do rządzenia krajem. W.y.p.i.e.r.d.a.l.a.ć
Paweł2020.10.24 21:21
Co jest ową ciemnotą i ksenofobią? Może lepiej brać przykład z oświeconej Holandii, Francji, Niemiec - no ależ to postęp i nowoczesność. Uśmiercanie dzieci, zoofilia, islamskie gangi, eutanazja dla 70 latków spełnionych życiowo - niesamowite.
Anonim2020.10.24 21:38
Ach ten wspaniały świat katoprawicowej mitologi kraina mchu i paproci czyli upadający zgniły zachód.
XYZ2020.10.24 18:59
Ktoś już to stwierdził - ciemnogrodu i głupoty.
Anonim2020.10.24 18:32
Ten wyrok TK oznacza że Nauka KK czy Dekalog nie jest wystarczający dla katoliczek i ich sumień. Zakaz aborcji katoliczki muszą mieć na papierze. Spaczony ten katolicyzm w Polsce, skoro podstawa Wiary musi być prawnie na papierze.
Foster2020.10.24 19:53
Niewątpliwie jest to porażka Kościoła katolickiego w Polsce. Zamiast przekonywać wolą szczuć przekonanych na bezbronne kobiety i grozić im więzieniem za brak gotowości do zmierzenia się z torturami.
Paweł2020.10.24 20:00
Co znaczy przekonywać wolą? W myśl Twojego wywodu nie katolicy nie potrzebują prawa. Wystarczy pogłaskać po głowie i starać się uświadamiać że coś jest złe, a że ktoś kogoś zabije, pobije, ukradnie - no cóż to kwestia subiektywnej oceny. Prawa nie trzeba.
Foster2020.10.24 21:21
Nie zrozumialeś - powinni przekonywać tych, którzy protestują dzisiaj na ulicach, a nie przekonane owieczki z Ordo Iuris. Jakoś nie zauważyłem, żeby jakikolwiek polityk PIS albo hierarcha kościelny wyszedł do protestujących.
Paweł2020.10.24 21:23
Od dawna Kościół mówi że aborcja jest zła. Czy to coś zmieniło. Od samego mówienia niewiele się zmienia.
Foster2020.10.25 10:11
No właśnie dlatego Krzyżowcy wymordowali miliony niewiernych, trybunały inkwizycyjne skazały na śmierć i tortury tysiące wiernych i na końcu polscy talibowie chcą zgotować polskim kobietom piekło na ziemi zmuszając je do donoszenia i urodzenia ciężko uszkodzonych płodów i patrzenia przez kolejne dni na cierpienia tych płodów po bezsensownym porodzie, a gdyby nie do końca poddały sie tym torturom to przewidzieli jeszcze odbywanie przez nie kary piekielnej w polskich więzieniach. I to wszystko w imię miłości do bliźniego.
leszczyna2020.10.25 10:45
"Coś", co było w macicy, a po porodzie w niej nie jest, to nie "płód". Ja straciłam dzieci przed porodem i powiem Ci, że czasem zazdroszczę tym, które doczekały porodu, bo mogły swoje dzieci pożegnać po ludzku. Myślisz, że kobiecie lżej, gdy swoje chore dziecko da do zabicia komuś w jej łonie? Może lżej, tak jak pewien weterynarz zalecał mojej koleżance, by zostawiła swojego chorego psa, by nie patrzeć na jego śmierć. Ale ona tego pieska nie zostawiła. Czy ten człowiek chciał ją zbawić od tortur? Cierpienie matki wynika ze śmiertelnej choroby dziecka, nie z tego, że umiera już urodzone.
Foster2020.10.25 12:01
Zgadzam się z tobą, ale to był twój wybór, ty cierpaiałaś i ty odczuwałaś stan uwielbienia. Daj innym kobietom prawo wyboru tego czy niepotrzebne tortury polegające na donoszeniu do 9 miesiąca plodu, który nie ma mózgu i po porodzie tak umrze, są dla nich i dla tego cierpiącego płodu najlepsze. Tu nie chodzi o zabijanie dzieci tu chodzi o skazywanie i kobiety i płodu (wbrew ich woli) na tortury. Ciężko uszkodzony płod (np. 5 tygodniowy) nie ma na tyle wykształconych organów aby mógł cierpieć, natomiast mozna sobie wyobrazić że donoszony 9 miesięczny i cięzko uszkodzony płód jesat skazywany przed obumarciem( razem z matką) na wielogodzinne tortury. Takie jest stanowisko większości ginekologów (w tym dr Piechy z PIS, który jak sam zapewnia abortował ponad tysiąc plodów).
leszczyna2020.10.25 14:58
Wyobraźnia nie może być podstawą decydowania. Wg logiki, jaką przedstawiłeś, urodzenie chorego płodu jest zadawaniem tortur jemu samemu i jego matce, więc powinno być zabronione i karane. Zatem to nie wybór rodzenia powinien być dopuszczony, ale obowiązek aborcji powinien być nakazany. Bo tortury są zabronione, czyż nie? Rzecz w tym, że owo "nieskazywanie na tortury" ma się dokonywać przez zabicie płodu, jak więc mówić, że nie jest się "za zabijaniem"? Wiem, jak bardzo bywają powikłane ciążowe sytuacje, ale rozstrzygnięcia o życiu i zadaniu śmierci istocie ludzkiej nie mogą podlegać tak po prostu czyjeś woli, jak tego domagają się uczestnicy obecnych ulicznych protestów. Sądzę, że gdyby TK orzekł po ich myśli, nie podnosiliby kwestii jego legalności. Ja uważam ten Trybunał za działający nielegalnie, ale gdyby orzekł w sprawie mnie dotyczącej, nie miałabym innego wyjścia niż się podporządkować, bo jak bym miała z nim walczyć? Moje zdanie nic w Polsce nie znaczy.
Foster2020.10.25 15:20
Przeczytaj jeszcze raz - napisałem, że podobnie jak w znakomitej większości cywilizowanych krajów (Francja, Anglia , Włochy itp.) aborcja powinna być dozwolona do 12 tygodnia życia płodu, bo w tym okresie jeszcze większość organów ludzkich, w tym system nerwowy nie funkcjonują, wtedy płód nic nie czuje i nie może cierpieć).
leszczyna2020.10.25 18:57
A co z losem płodu, u którego wykryto wady po 12 tygodniu? Pamiętaj, że wiek ciąży liczy się od dnia ostatniej miesiączki, nie od zapłodnienia - wiek faktyczny i wiek formalny nie są tym samym. Może się okazać, że dopuszczalny termin minął, zanim wady wykryto i co wtedy proponujesz?
Maryja zawsze dziewica2020.10.24 17:25
Jakbym wiedziała, że takie gówno się urodzi to bym nakazała skrobankę jego matce. Głupia ja Boga Ojca nie zapytałam, że to takie coś na świat przyjdzie...
Paweł2020.10.24 20:10
Nie czujesz lęku?
Anonim2020.10.24 16:23
Panie Paweł Bortkiewicz, cywilizacja łacińska utorowała drogę do oświecenia. Koniec kropka. I częścią łacińskiej cywilizacji było również wieszanie księży na paryskich latarniach, którzy wpierda*ai się w politykę), (Rewolucja Francuska).
Foster2020.10.24 18:11
I pomyśleć, że dzięki Rewolucji Francuskiej Kośció katolicki został w państwach cywilizowanych (demokratycznych) odsunięty od sprawowania wladzy świeckiej. Czyli ta krwawa rewolucja przyniosła postęp.
Foster2020.10.24 16:21
Tak będzie i u nas. Dopiero wtedy będziemy wzorcem. Czy to nam szykuje PIS ? Znowelizowany Kodeks Karny Nikaragui przewiduje wyrok więzienia dla kobiety, która szuka możliwości aborcji, a także dla lekarza, który zapewni jej pomoc medyczną. Tylko 3% krajów świata ma tak surowe zakazy. Nowy Kodeks wprowadza sankcje dla lekarzy i pielęgniarek, którzy leczą ciężarną kobietę z powodu raka, malarii, HIV/ AIDS, kłopotów kardiologicznych, gdy takie leczenia jest przeciwwskazane w ciąży i może spowodować uszkodzenie lub śmierć embriona lub płodu. Idzie nawet tak daleko, że karze kobiety, które doświadczą poronienia, ponieważ w wielu przypadkach, niemożliwe jest rozróżnienie poronienia, do którego doszło z przyczyn naturalnych i wywołanego sztucznie.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 15:57
Zadanie sobie głupie pytanie, bo tylko takie potrafie: Co ja homozbok, który patrzy z obrzydzeniem na pisdy teraz ja te pisdy platonicznie liżę? Czy jestem 100% homozbokiem czy tylko starym skürwysynem? Chyba to drugie.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 15:34
Buldog katolski bulgocze, a karawana jedzie dalej... rozpoczął się proces dePiSizacji Polski!
Kinol2020.10.24 15:48
Ty chyba tylko żresz, śpisz i piszesz na Frondzie.
man.of.Stagira2020.10.24 15:19
Konstytucja j a s n o stanowi, że Człowiek jest Człowiekiem od poczęcia do naturalnej śmierci -orzekły tak DWA w a s z e Trybunały Konstytucyjne: III RP oraz IV RP. Tyle.
Foster2020.10.24 15:08
Podobno zastanawiają się nad tym, żeby wyroku TK nie publikować, zorganizować na temat zakresu aborcji referendum i decyzję podjętą w powszechnym referendum przez obywateli wpisać do Koinstytucji.
MT(*)2020.10.24 14:42
Istnieje oczywista analogia ze stosowaniem kary śmierci. Tej ostatniej nie stosuje się w Polsce, uznając, że - choćby w wyniku pomyłki sądowej - można pozbawić życia niewinnego człowieka. Dlaczego zatem bezdusznie pozbawiać życia niewinną i całkowicie bezbronną istotę tylko dlatego, że istnieje jedynie podejrzenie jakiś wyimaginowanych wad? I czy nawet samo stwierdzenie tych wad, to wystarczający powód do wykonywania kary śmierci na maleńkiej i bezbronnej istocie i to już w łonie jego matki ?
Izydor2020.10.24 21:03
Bo mamy taki kaprys i c.h.u.j ci do tego. Wyznawców bliskowschodniej mitologii nikt do aborcji nie zmusza także w.y.p.i.e.r.d.a.l.a.ć
Jak to jest?2020.10.24 14:40
Jeżeli istnieje Bóg to gdzie on jest kiedy dzieje się tyle krzywdy na świecie? Gdzie jest kiedy biedni umierają z głodu i pragnienia? Gdzie On był podczas tylu rzezi wojennych? Czemu nie zrobił nic kiedy jego "słudzy" mordowali w Jego(?) imieniu niewinne istoty? Czemu nie stworzył świata bez chorób, na które umiera rok w rok mnóstwo osób? Czemu na to wszystko pozwalał i pozwala nadal? Czy to oznacza, że Boga nie ma? A może jednak nie jest aż taki dobry jak mówią różne księgi? "Albo Bóg, choć chciałby wyeliminować zło, nie może tego dokonać: wtedy Bóg jest słaby , albo może to zrobić, jednak nie chce tego: wtedy jest słaby i złośliwy jednocześnie, czyli nie jest Bogiem” - Epikur.
man.of.Stagira2020.10.24 14:28
"Ciekawe, że ci sami ludzie, którzy sprzeciwiają się karze śmierci pod pretekstem pomyłek sądowych, gotowi są gardłować za ćwiartowaniem ludzi pod względem prawnym niewinnych, jeśli tylko opowie się za tym lekarz, któremu omyłki mogą przydarzyć się nawet częściej, a w dodatku nie ma nad sobą instancji, która by jego ewentualne błędy skorygowała." Red. Stanisław Michalkiewicz.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 14:27
Zadanie sobie głupie pytanie, bo tylko takie potrafie: Co ja homozbok, który patrzy z obrzydzeniem na pisdy teraz ja te pisdy platonicznie liżę? Czy jestem 100% homozbokiem czy tylko starym skürwysynem? Chyba to drugie.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 14:22
Mam coprawda ponad 70 lat, prostate rozmiarów średniej pomarańczy, że nawet cienki chüj Margot mi nie wchodzi ... ALE jest lizanie odbytnicy a ODBYTNICA SMACZNIESZA OD PISDY!
Suweren2020.10.24 14:25
Zapomniłeś, że masz również mózg wielkości orzecha laskowego.
Już nie mam, HIV zeżrało!2020.10.24 14:29
Koszerny szajs ci stygnie!
Suweren2020.10.24 21:49
Nie lubie koszernego. Humus dla mnie to max. A tak zwykle to lubie jak mięso jest soczyste. Uwielbiam dechliznę na talerzu! Więc wygąd na to, że dalej za mną nie nadążasz.
Krzysztof2020.10.24 14:05
Mam smutną refleksję, że to orzeczenie TK nie ma żadnego znaczenia. W jego wyniku nie zostanie uratowane ani jedno dziecko. Tego problemu nie da się bowiem rozwiązać na drodze prawnej, gdyż to jest problem moralno-etyczny, sprawa sumienia. Jeżeli kobieta będzie chciała usunąć ciążę eugeniczną lub po prostu nie chcianą to i tak to zrobi, bez znaczenia na obowiązujące przepisy prawne. Mało z tego, nie poniesie z tego powodu żadnych konsekwencji, ani ona, ani lekarz. Jedyną drogą do ratowania dzieci nienarodzonych przed aborcją jest EDUKACJA, UWRAŻLIWIENIE, nauka EMAPTII, inaczej mówiąc EWANGELIZACJA, tak żeby sumienie kobiet im na to nie pozwoliło. I to jest prawdziwe wyzwanie dla nas wszystkich. W XXI wieku metodami inkwizycyjnymi (prawnymi) NIC się nie da zrobić. Co myślicie ??>
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 14:21
To jest bardzo dobra refleksja, bo wskazuje na fakt, że Polacy już się nie liczą z katoideologią a katozamordystom pokazują środkowy palec. Tak właśnie powinno być w świeckim demokratycznym państwie przestrzenia religijnych ideologiii wyłącznie dla samych zainteresowanych i nikogo więcej.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 14:21
*przestrzeganie
Anonim2020.10.24 14:30
To by oznaczało że Nauka KK czy Dekalog nie jest wystarczający dla nich i ich sumień. Zakaz aborcji katoliczki muszą mieć na papierze. Spaczony ten katolicyzm w Polsce.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 14:04
Oby ten spasiony knur dożył czasów, kiedy katosekciarskie zbytki będziemy przerabiać na nocne kluby gejowskie.
AAAtomek2020.10.24 14:08
Nie wiem jakiej jest orientacji, ale zawsze może przyjść do takiego klubu.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 14:19
Im mniej kościołów tym lepiej, bo to mniej miejsc do propagandy nienawiści wobec Polaków ze strony obcej watykańskiej sekty. A więcej klubów gejowskich to większy wybór, nawet dla takich krypto jeśli jest nim Bortkiewicz. Aczkolwiek jak na niego patrzę to nie wróżę dużego powodzenia...
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 14:03
Mam coprawda ponad 70 lat, prostate rozmiarów średniej pomarańczy, że nawet cienki chüj Margot mi nie wchodzi ... ALE jest lizanie odbytnicy a ODBYTNICA SMACZNIESZA OD PISDY!
Adek2020.10.24 13:55
... ciemnogrodu i zamordyzmu.
W Irlandii2020.10.24 13:54
kilka lat temu aborcja była karana więzieniem, a teraz. Jeszcze kilka lat i w Polsce będzie jak w Irlandii: knajpy w kościołach, będzie się budowa szkoły, żłobki zamiast kolejnego kościoła, itd.
verizanus2020.10.24 18:54
To zależy czy będą decydować ludzie czy rząd. Kościoły są budowane z DOBROWOLNYCH składek. Jak rząd ZABRONI (np zmuszając podatkami, albo limitami wejścia) to kościołów nie będzie ;)
verizanus2020.10.24 13:53
Jeszcze nie jeszcze Polska nie może być wzorem (choć jest najbliżej chyba). Zdaje się, że jeszcze CAŁKOWITEGO zakazu aborcji nie ma.
Jarek2020.10.24 13:46
Wszystko fajnie. Zaostrzamy prawo w tej kwestii. Ja mam kilka pytań: 1) Czy 4 tys. jednorazowego dodatku po urodzeniu dziecka z poważną wadą genetyczną, jest już wystarczającą formą pomocy? 2) Co z takim człowiekiem kiedy umrą jego rodzice? Będzie gdzieś w jakimś przytułku. Czy będzie godnie żył? Jak to mówią, nie stuka spłodzić i urodzić, trzeba jeszcze wychować. Znam rodzinę z takim dzieckiem - oni codzień modlą się aby umarło przed nimi, bo kto się nim zajmie. Biskupi się cieszą, bo mają to w głęboko w d..pie. Godek nawet swoimi dziećmi się nie zajmuje.
AAAtomek2020.10.24 14:10
PiS to to w d...pie, co pokazały protesty niepełnosprawnych w parlamencie?
Zawi2020.10.24 13:39
Czy Polska (mam na myśli całą IIRP-PRL-IIIRP) ukarała choć jedna kobietę za aborcję?
Foster2020.10.25 16:18
Jak mogła ukarać, skoro była dozwolona. Dopiero teraz mają powołać sądy inkwizycyjne. Przecież ktoś przestzeganie tak drastycznego prawa całkowitego zakazu aborcji będzie musiał pilnować. Juz sobie wyobrażam, jak litościwy Kosciół będzie nawoływał do tego żeby łagodnie traktować kobiety, a karać lekarzy, którzy taki zabieg przeprowadzili i wszystkich tych, którzy wiedząc o planowanym zabiegu nie zgłosli tego do organów ścigania lub do proboszcza. Tak jest w Nikaragui. Tam też obowiązuje całkowity zakaz aborcji.
Kolejny fake news Frondy (i Jakiego)2020.10.24 13:33
W swojej wypowiedzi Patryk Jaki twierdzi, że 99 proc. przypadków przerwania ciąży wykonanych jest w związku z prawdopodobieństwem wystąpienia zespołu Downa. Według ostatnich oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia odsetek takich przypadków w latach 2016-2018 nie przekraczał 35 proc. wszystkich przeprowadzonych zabiegów aborcyjnych i 37 proc. aborcji przeprowadzonych z powodu wady płodu. Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia Katolickiej Agencji Informacyjnej w 2019 roku liczba aborcji przeprowadzonych z powodu prawdopodobieństwa zespołu Downa stanowiła 40 proc. przeprowadzonych aborcji. Czytaj więcej na: https://demagog.org.pl/wypowiedzi/ile-aborcji-dokonano-z-powodu-prawdopodobienstwa-zespolu-downa/
Pamiętacie budowę szpitala w Chinach?2020.10.24 13:26
- Mieliśmy maseczki. To ja bardziej nosiłem maseczkę dla prezydenta niż prezydent dla mnie. Jeśli tego by nie było, to rozumiem, że mogło powstać ryzyko zakażenia - powiedział dr Artur Zaczyński, który koordynuje przygotowanie warszawskiego szpitala tymczasowego. Jak dodał, prace na stadionie toczą się nieprzerwanie. RMF FM podało, że ze względu na przymusową kwarantannę osób, które na stadionie towarzyszyły prezydentowi, prace nad budową szpitala mogą się opóźnić.
czy2020.10.24 20:16
Tego co stoi pusty bo w Chinach nie ma pandemii?
Anonim2020.10.24 13:25
Widocznie to orzeczenie TK było potrzebne katoliczkom ,skoro Nauka KK czy Dekalog nie jest wystarczający dla nich i ich sumień. Zakaz aborcji katoliczki muszą mieć na papierze.
PiS Gestapo Brawo!2020.10.24 13:18
Niszczyć lewackich pod-śmieci zbrodniarzy.
Krzysztof2020.10.24 13:17
Profesor a taki głupi? Ustawa przez prawie 30 lat była zgodna z Konstytucją i nagle przestała chociaż ani ustawa ani Konstytucja się nie zmieniła? Ciemny lud i ksiądz to kupił? Dlaczego PiS przez 5 lat tej ustawy nie zmienił w Sejmie przy zdecydowanej większości? Dodam że jestem bez wykształcenie w przeciwieństwie do "profesora"
AAAtomek2020.10.24 14:13
Ponieważ to cyniczna ustawa PiS i prawicy mająca odwrocic uwagę od tragicznej pandemii i kłopotów gospodarczych Polski, oraz mająca obciążyć politycznie ministra sprawiedliwości.
leszczyna2020.10.25 15:08
To widać, że jesteś bez wykształcenia. TK tak działa, że sam nie śledzi aktów prawnych i nie wydaje orzeczeń z własnej inicjatywy, bo nie jest inkwizycyjny, czyli śledczy szukający niezgodności z prawem. TK działa na wniosek. W 1997r. TK orzekał na wniosek w sprawie liberalizacji ustawy z 1993r. i odrzucił ten wniosek jako niekonstytucyjny. Do tej pory inny wniosek nie trafił do TK aż do chwili obecnej i mamy, co widać. PiS nie zmienił ustawy, chociaż mógł, bo nie chciał zmieniać i blokował w sejmie prace nad "Stop aborcji". Więc jej autorzy poszli do TK ze znanym skutkiem.
Wojtek Polak2020.10.24 13:15
Ten ksiądz profesorek nigdy nie wychowa dziecka z poważną wadą genetyczną.
Twoje imię2020.10.24 13:12
Wy pier da laj koloratkowy pasibrzuchu
"ostatnie wspólne zdjęcie biskupów" ?2020.10.24 13:08
Dziwię się facetom, że tak mało ich jakby ich to nie dotyczyło. Przecież mają pewnie siostrę, żonę, kochankę, córkę i to bezduszne prawo może złamać życie ich wszystkich. Zmuszanie kogoś do noszenia trupa w brzuchu jest czymś więcej niż torturami!
fdf2020.10.24 13:06
Dla chorego katotalibanu rozumiem że to tylko pierwszy krok a dalej jest jeszcze wiele do zrobienia.
Wzór?2020.10.24 13:05
Czy mógłbym prosić o jeden przykład, kto chciałby się na Polsce wzorować?
SARS-CoV-22020.10.24 13:04
Polska Salwadorem Europy.
Suweren2020.10.24 12:57
Chyba dla Ajatolachów.
Anonim2020.10.24 12:51
Od trzech dni katoprawactwo na frondzie wspaniale masakrowane w komentarzach wiją się jak piskorze, lecz na każdy ich koment jest 10 ripost od Polaków. Co za piękny widok prawdziwy upadek prawackiej pisiej zginilizny amoralnej!
hahaha2020.10.24 12:54
hahahahahah pierd olniety jesteś hahahahaha my się dobrze bawimy hahahahah a wy cierpicie hahahahah
Anonim2020.10.24 12:56
tak się "bawicie", że pełne pampersy macie, nie możecie ścierpieć mieszania z błotem waszych "wartości" i "świętości", które dla Polaków mają wartość gówna
Polak2020.10.24 13:17
Chciałbyś małpo. Jesteście tylko śmieszni i nic więcej. Klauny.
Prawdziwy Polak2020.10.24 13:38
Śmiech to z was mamy katoprawaków i rozkładamy was na łopatki. Nic wam nie pozostało jak tylko patrzeć na upadek PiS-bolszewi. Polacy właśnie przejrzeli na oczy, atak na kobiety to była ostatnia kropla, gwóźdź do trumny katoprawactwa.
dds2020.10.24 12:51
Społeczeństwo zostało już bardzo zdemoralizowane pornografią i prostytucją. Bez tych narkotyków nie da się już żyć. Stąd ten kwik....
Patriota2020.10.24 12:52
Potrzebny patriota jak Kotański, który nie pierniczył się z podopiecznymi dla ich dobra.
Wesoły2020.10.24 12:39
Ogłaszam konkurs otwarty: Kto wymyśli większe kłamstwo? Do udziału zaproszone są wyłącznie polskojęzyczne, antypolskie media z kapitałem żydowsko-niemieckim: 1. Gazeta Wyborcza, 2. Newsweek, 3. Polityka, 4. Onet. Główną nagrodą jest grupowe zdjęcie z Urbanem, Hartmanem, Michnikiem i Sorosem na tle Mauzoleum Lenina oraz zniżka 10% na obiad w restauracji koszernej.
Jan2020.10.24 12:41
Kurskiego i tak nikt z nich nie przebije
Dziennikarz TVN2020.10.24 12:43
a my? Kłamiemy każdego dnia i co?
Przypominam, że TVN to amerykańska telewizja2020.10.24 13:27
wasz "sojuźnik".
Jan2020.10.24 12:38
Ale drogi księże ! Należało powiedzieć, że to dopiero początek; teraz sprawa dzieci z gwałtu, potem zagrażających zdrowiu matek a potem życiu. Następnie zakaz rozwodów i antykoncepcji. Przecież do tego dążycie, aby siła narzucić swoją wolę wszystkim
Lubiący klaunów2020.10.24 12:35
lewe klauny mnie rozbawiają do łez...
Foster2020.10.24 12:30
Czy Polska już jest państwem religijnym ?. To dopiero będzie wzorzec.
Ja, Szatan2020.10.24 12:29
ANEKS nr 2 do INSTRUKCJI DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, wrogów Kościoła i Polski, czcicieli trupa Lenina, wyznawców poglądów masonów i brukselskich neomarksistów, marionetek Sorosa, które w amoku szaleją na Frondzie: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „ladychapel”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, „Maria Błaszczyk”, „Klejnot Nilu”, JPIII i wielu innych z tej samej szajki, choć pod innymi nickami ***** No dobra, widzę, że nie pojęliście moich ostatnich instrukcji. Myślicie, że się wykpicie jakimiś prymitywnymi złośliwościami w tych waszych komentarzach? Może was to cieszy, ale mnie nie. Pora więc wyłożyć karty na stół. Przypominam: Moim celem jest złapanie jak największej ilości dusz do piekła na całą wieczność. I nie zauważyłem żadnych efektów w tym kierunku od tej waszej durnej pisaniny. Katolicki motłoch śmieje się z tego i tylko umacnia w przekonaniu, że jesteście bandą przygłupów! Oni, że zacytuję mojego ulubieńca, Jurka Urbana, mają to wszystko w ᵭůᵱįě! ***** Powtarzam: Jesteście jak polska opozycja: totalnie skompromitowani i nieskuteczni! Nie zyskaliście mi ani jednej duszy! Ale dla was, durnie, piekło zawsze stoi otworem. Do zobaczenia zatem! ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
JEBAĆ PIS2020.10.24 12:33
Nie ma szatana nie ma boga. WYPYERDALAJ
Ja, Szatan2020.10.24 13:57
Jestem, jestem. Jeszcze się przekonasz.
Matka Lucyfera2020.10.24 12:41
Lucyferze, przyzywam Cię! Obiad na stole, a potem do lekcji, bo jak sie ojciec dowie, że przed komputerem siedzisz, to ci wp..doli.
Kinol2020.10.24 12:27
Polska rezygnuje z pseudo-kultury zachodniego guvna!
NaziBarbi2020.10.24 12:26
Kure weczki są smutne bo nie będzie możliwości bezpiecznego kurw ienia się. Ja wycieram buciki i te chamki.
Anonim2020.10.24 12:23
Profesor? Kto dał temu idiocie tytuł profesora? Przecież on nie ma nic wspólnego z nauka. Religia to nie jest nauka tylko urojenie i zabobon, który istnieje tylko w głowach pomyleńców. Poza tym o jakim wzorze do naśladowania on mówi? Mamy opresyjny rząd, który krok po kroku odbiera nam wolność i swobodę i to ma być wzor do naśladowania? Kościół katolicki jest zagrożenie dla normalnych Polaków i musi zostać zniszczony i wygrany do podziemia tam gdzie jego miejsce.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 12:33
to jest profesor od dojenia katolemingów z kasy i pasożytowania na garnuszku państwa
KOBIETY2020.10.24 12:07
WYPYERDALAJ MOPSIE CZARNA ZARAZO!
Gomorra2020.10.24 11:55
Moja koleżanka, silna kobieta, płakała tylko raz w życiu. Wtedy, gdy dowiedziała się, że jej córka urodzi ciężko chore dziecko. Pewnie wyłaby z rozpaczy, gdyby wiedziała, jak to bedzie wyglądało. A tu wychodzi wypasiony leniwiec z koloratką i mówi, co mu organizacja każe. Bo organizacja jest najważniejsza.
wstyd, jeszcze raz wstyd2020.10.24 11:48
98 % Polaków nie chciało zaostrzenia ustawy aborcyjnej a tu wychodzi pan w czerni i mówi, że jesteśmy wzorem dla świata. Wzorem czego ja się pytam? Tego, jak małymi krokami wprowadzać państwo kościelne?
Foster2020.10.24 11:57
Niech ks. profesor pokaże ten świat - bo trudno na mapie znaleźć państwa całkowicie zakazujące aborcji ciężko i nieodwracalnie uszkodzonych płodów,
przy okazji2020.10.24 12:27
98% to zmierzyłeś szympansie linijką?
dyzio752020.10.24 11:45
Jakim prawem Kościół, trzymający swych urzędników w celibacie a tym samy zaprzeczający istocie tworzenia życia pozwala sobie mówić o jego ochronie? Najpierw pozwólcie księżom płodzić i zakonnicom rodzic a dopiero wtedy mówcie o ochronie życia.
ladychapel2020.10.24 11:45
Wspólnota chrześcijan ma obowiązek otaczać opieką słabych, podawać dłoń potrzebującym pomocy, wspierać chwiejących się, wskazywać drogę błądzącym, uczyć rozróżniania między dobrem a złem, budzić świadomość popełnionego grzechu, wzywać do pokuty i ogłaszać miłosierdzie Boże. Jest to zadanie niewspółmiernie trudniejsze od stanowienia praw, a potem ścigania winnych. Ks. Zdzisław Tranda – BISKUP
ladychapel2020.10.24 11:44
Forsowanie rozstrzygnięcia problemu na drodze ustawy antyaborcyjnej oznacza klęskę Kościoła jako siły moralnej. Chrystus nie przyszedł wszak sądzić i karać, lecz ratować ludzi przed złem. Kościół powinien więc kierować się również w tej sprawie ewangeliczną zasadą miłości bliźniego. (fragment oświadczenia Synodu KER).
Nioska2020.10.24 11:41
Ciekawe kto z tych odważnych obejży dziś film "Nieplanowane", od początku do końca.
SilnyPedał2020.10.24 11:35
Polska będzie prawdziwie WOLNA gdy ostatni klecha zawiśnie na stryczku!
Foster2020.10.24 11:30
Skoro Polska jest wzorem - to niech ks. prof. wystąpi przed protestującymi i im to wyjaśni. Ksiądz się wypowiada na forum przekonanych, tymczasem trzeba przekonywać nieprzekonanych. Ja nie protestuję, jestem katolikiem, ale mnie ksiądz nie przekonał. Nie godzę się na zmuszanie kobiet do urodzenia ciężko uszkodzonych płodów tylko po to, żeby po kilku godzinach męczarni umierały. Skazujecie najpierw kobietę na miesiące tortur a później dodatkowo potęgujecie te cierpienia na umierającym płodzie. To jest barbarzyństwo a nie prawo. Dajcie kobietom swobodę wyboru - to ona będzie cierpieć a nie Wy "geniusze".
gorszy sort2020.10.24 11:27
Ultra katolicka Irlandia skończyła się, przyczyną było przykręcanie śruby i przekręty kleru, afery pedofilskie w KK Irlandii. Czy wy tego nie widzicie?? Nastały czasy kiedy kościoły broni policja przed wiernymi. Nastały czasy kiedy hierarchowie stoją za kordonami policji bo się boją tłumu ludzi. TO JEST WASZ KONIEC
Konfederata2020.10.24 12:45
etu propagandu nie dziala nawet w rasiju...
A2020.10.24 11:23
Polska może być wzorem dla tych, którzy zastanawiają się jak w jaki sposób szybko wrócić do średniowiecza.
feldkuratkatz2020.10.24 11:25
Nie widzisz tego genialnego pomysłu na ożywienie branży turystycznej? "Chcesz się poczuć jak w średniowieczu - przyjedź do Polski!"
GORSZY SORT2020.10.24 11:30
Dzisiaj ma być zmiana czasu, miało być tylko o godzinę PiS nas cofną o setki lat. :)
feldkuratkatz2020.10.24 11:21
O Święty Janie Pawle, patronie pedofilów, spuść jakąś zarazę na watykańskiego okupanta... Niech im kuśki poodpadają na ten przykład...
Józef2020.10.24 11:19
Nikt tak by nie zniszczył kościoła jak on sam. Jeżeli następny rząd odetnie ich od kasy, to Irlandia będzie dla nich marzeniem, a księża będą czmychać do cywila jak szczury z okrętu.
AAAtomek2020.10.24 11:16
Już to widzę, jak każdego roku rodzi się dodatkowe 1000 niepełnosprawnych dzieci, wymagających opieki 24h. Dla każdego dziecka Polska i Kosciol fundują asystentkę. Każdego roku więc dodatkowych 1000 asystentek/ów........
feldkuratkatz2020.10.24 11:23
No nie, 1000 x 3, bo która będzie chciała pracować 24/7? A to się nie wydarzy, bo trzeba pomniki JP2, patrona pedofilów stawiać na każdym rogu, i na to kasa musi być!!!
AAAtomek2020.10.24 13:08
Napisałem minimum 1000. Potrzeba x4, bo nie zawsze wszyscy będą dostepni....
AAAtomek2020.10.24 11:13
PiS i Kościół wypowiedzieli wojnę młodzieży. Paradne. :D
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 11:12
Polacy wyszli na ulice, a ten obleśny wieprz ma jeszcze czelność jape otwierać?
Lewackie psy szczekają, karawana idzie dalej2020.10.24 12:29
"Polak inaczej" dał głos...
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 12:46
tak jest karawana jedzie dalej, kaczysta podłożył atomówke pod swóich obóz niedowładzy to wasz koniec PiSdzielce!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.10.24 11:07
więcej niepełnosprawnych dzieci, więcej łatwego ruchania dla pedofilnych klechów!
Zorro2020.10.24 11:06
Wasz koniec już się zbliża, już puka do polskich drzwi....