27.07.19, 20:44(fot. youtube)

Tomasz Terlikowski: Wolimy zmieniać Ewangelię i Kościół, niż siebie nawracać

Biblia uczy nas wierności, powstawania z niewierności, jeśli upadniemy, a nie jej usprawiedliwiania.

Dotyczy to zarówno tych, których Pan powołał do celibatu, jak i tych, którzy są powołani do małżeństwa. Biblijne rozumienie celibatu, tak jak małżeństwa, zakłada wierność podjętej decyzji, a nie przekonywanie, że Kościół ma zmienić swoją praktykę, bo ja nie mam ochoty, albo nie umiem zachować wierności podjętej decyzji i osobom.

Niestety my ludzie współcześni wolimy zmieniać Kościół i Ewangelię, niż nawracać siebie.

 

Tomasz Terlikowski/Facebook

Komentarze

ciekawy2019.07.28 8:45
Gdzie Nowym Testamencie jest powiedziane że innych ludzi należy nienawidzić .to kościół zmienia naukę na własne potrzeby ! Wystąpienie Lutra było takim odzewem na nieprawości w kościele POLSKI KOŚCIÓŁ WYMAGA TERAZ TAKIEGO lUTRA
ect2019.07.28 8:50
Odpowiedzią na ówczesne nieprawości była jeszcze większa nieprawość Lutra i jego zwolenników.
Marian2019.07.28 16:40
Kazania Tecla byly za to prawdziwa ewangelia
wicek2019.07.28 7:33
To mądre zdanie.
anonim2019.07.28 5:38
Podobnie z Freudem, taka spowiedź generalna, tyle, że nie polegająca na oczyszczeniu siebie, po wzięciu za swe czyny odpowiedzialności, ale na oskarżaniu całego Świata!
anonim2019.07.28 5:24
A najgorsze są te pseudonaukowe uzasadnienia patologii. Zwyrodnialec, zwany naukowcem, Kinsey "udowodnił", itp., itd.
kontrowersja2019.07.28 3:22
Terlikowski, nie tylko wolimy zmieniać Ewangelię, ale nawet Ewangelię należy zmieniać. Niewielu ludzi wie, że interpretowanie Ewangelii zawsze ewoluowało. Np., kto o zdrowych zmysłach chciałby dosłownie stosować się do poniższej rady Jezusa? «Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. (Łk 14,26).
Maz2019.07.28 6:37
Co też Pan/Pani mówi. Ewangelii ani nie można ani nie należy zmieniać. Należy za to uczyć ludzi czytać Ewangelie, zresztą jak i całą Biblię, łącznie ze Starym Testamentem. Sęk w tym, że większośc ludzi, w tym chzreścijan, zupelnie nie rozumie kontekstu kulturowego czasów, kiedy zapisywano Słowa Boże, czasów, w których narodził się Jezus Chrystus, nie rozumie różnorakich gatunków literackich, z jakimi mamy do czynienia szczególnie własnie na kartach St. Testamentu. To, co Pan/Pani zacytował/a, to przykład charakterystycznej dla kultury semickiej tamtych czasów przesadni - tak, jak np. w słowach, gdy Jezus mówi o wyłupieniu sobie oka albo odcięciu ręki: "Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny. I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego (...)" /Mt 18, 8-9, tak samo w Mk 9, 43-47/ Tak samo Jezus zakazuje posłanym na głoszenie Ewangelii uczniom "pozdrawiania" napotkanych ludzi. Czyli co - zabrania być uprzejmym? No nie, po prostu na Wschodzie takie "pozdrowienia" oznaczały zatrzymywanie się na dłużej, długie uprzejmości i rozmowy, często połączone z przyjęciem zaproszenia w gościnę. A uczniowie mieli szybko i sprawnie iść i głosić Dobrą Nowinę, a nie bawić się w życie towarzyskie. Tak samo z opisem stworzenia świata w Księdze Rodzaju. Początek Ks. Rodzaju, gdzie mamy opis stworzenia, to PIEŚŃ! tak - pieśń, z podziałem na (jakby) zwrotki i refren. To nie jest rzeczywisty opis, jak to się chronologicznie odbywało. Opis stworzenia świata to pieśń wychwalająca moc i potęgę Boga, który jest Panem wszystkiego, który stworzył wszechświat, człowiek jest Jego najdoskonalszym dziełem, a Bóg nim się opiekuje nawet po tym, gdy człowiek odwrócił się od Niego. I jeszcze kilka innych treści można wyczytać z opisy stworzenia świata. A tak krytykowane przez niektórych słowa ze Starego Testamentu, że niby Bóg nakazał stosować zasadę odwetu "oko za oko, ząb za ząb", a nie zasadę miłości? Znów nieznajomość realiów tamtych czasów. "Oko za oko, ząb za ząb" oznaczało, że nalezy zachowac sprawiedliwe PROPORCJE przy odwecie - bo w tamtych czasach za np. jednego zabitego członka plemienia/rodu zwyczajowo mordowano z zemsty więcej niż jednego członka plemienia przeciwnika. Każdy przy "zdrowych zmysłach", jak Pan/Pani pisze, powinien najpierw nieco zaznajomić się z tematyką biblijną, douczyć się, poczytać komentarze (choćby te w przypisach na dole tekstów w Pismie św.).
kontrowersja2019.07.28 8:51
Maz, Ciekawy komentarz - i do pewnego stopnia trafny, bo np. nieznajomość realiów tamtych czasów wpływa/może wpływać na naszą ocenę wybranego fragmentu biblijnego. Ale to tylko do pewnego stopnia jest trafne i przydatne w dzisiejszych czasach, ponieważ w Biblii znajdziemy mnóstwo przykładów, których nie można usprawiedliwić/wyjaśnić tylko znajomością realiów tamtych czasów. Np. wzorcowa modlitwa ‘Ojcze nasz’ • Zamiast: "i nie wódź nas na pokuszenie", ma być zmienione (czy już jest) na: "nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie" (Papież Franciszek zmienia treść modlitwy, ponieważ starożytna wersja nie ma sensu). Podaje Pan/Pani również remedy: „…Należy za to uczyć ludzi czytać Ewangelie, zresztą jak i całą Biblię, łącznie ze Starym Testamentem…”. I tutaj też pojawia się pewien problem, ponieważ ‘uczyć ludzi czytać’, czyli sugerować ‘właściwą’ interpretację jest przez wiele ludzi źle odbierane. W mojej ocenie jest lepiej zrobić tak jak to zrobił Papież Franciszek, a więc otwarcie powiedzieć, że trzeba to czy tamto w Ewangelii zmienić, bo coś z tym starożytnym tekstem nie wypaliło.
Zenon2019.07.28 8:53
"Kontrowersja"- tylko zupełni bezbożnicy, walczący z Kościołem tak głupio czytają Ewangelię!!!
kontrowersja2019.07.28 9:30
Zenon, „1 Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. 2 Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą”. Mateusza 7:1,2
Filip 2019.07.28 1:48
Nawracać się na tak niepewny byt? Był taki film dokumntalny włoskiej produkcji o tym ze im wyżej ktoś postawiony watykanie tym większa szansa że jest gejem. To prowadzi drogą logiki do stwierdzenia że owa prawidłowość sprawdza się wszędzie. A więc decyzja młodego mężczyzny o zostaniu księdzem i wyrzeczenia się uciech cielesnych (tu nie do końca) wiąże się z duchowym powołaniem i czymś jeszcze: bycie niepewnym własnej seksualności a to w praktyce często oznacza mniejszy lub większy homoseksualizm. Gdy kobiety nie są dla nas atrakcyjne , boimy się do tego przyznać a społeczeństwo nie jest na nas gotowe przy odrobinie powołania duchowego wstępujemy do seminarium. A dlaczego zdecydowana większość molestowanych dzieci to chłopcy? Grzech czai się w zalążku. Oczywiście wielu księży to nie-geje. Prowadzą życię jak wielu z nas, często maja nawet rodzinę i fajne wakacje. Jednak instynkt niezrealizowanego geja będzie mu mówił by tępić homoseksualizm. Nie wiem jak nazwać taką przypadłość, wiem że w zachowaniach księży jest dużo hipokryzji i tłumienia. Stąd nie są już autorytetem, wiekszość kobiet w Polsce postawiło krzyżyk na księżach (tolerują co prawda), dla mężczyzn jednak ksiądz to wciąż autorytet - mężczyźni są ogólnie słabsi przy rozpoznaniu geja. Ciekawe czemu tak jest.
Tomasz Terlikowski2019.07.27 22:58
Nieautoryzowane. Piractwo fronda.pl. Zgłoszone do usunięcia.
ect2019.07.27 22:50
Wszyscy potrzebujemy nieustannego zwracania się do Boga, choć wielu w swojej głupocie myśli, ze nawrócenia nie potrzebuje.
Cogito ergo sum2019.07.27 21:19
Świat przeżył wiele aberracji a Ewangelia trwa i przetrwa aż do skończenia świata. Dzisiaj Ewangelia jest wypierana z europejskiego świata ale chrześcijaństwo wręcz eksploduje w krajach Azji
Bishop2019.07.27 23:00
Tyś nie „cogito” a pobito.
Masz ty du…pę, Cogito?2019.07.27 23:03
Du…pa ci chyba eksploduje, CES!
Mateusz2019.07.27 21:19
Jeśli ktoś najbardziej manipuluję wersetami z biblii, to są właśnie przedstawiciele ''kościoła'' katolickiego.
ect2019.07.27 22:45
Osoby, które manipulują Biblią to są wszelkie sekty znajdujące się poza KK.
stahu2019.07.27 22:55
faryzeuszu a to może nie KK zmienił Dekalog ?
Maz2019.07.28 5:53
Nie, nie zmienił. Domyślam się, co Pan ma na myśli, to niby osobne przykazanie o nieczynieniu rzeźb itd. Bzdura. Osoby mieniące się chrześcijanami, a nienależące do Kościoła katolickiego, zupełnie nie rozumieją, co czytają. Przykre to. Słowo Boże zasługuje chyba na szacunek i uważność? Gdyby po "protestancku" czytać zapis tzw. Dekalogu w Piśmie św., np. w Księdze Wyjścia, to trzeba by uznać, że Bóg podał Mojżeszowi 14 przykazań (lub nawet więcej - zależy, jak liczyć poszczególne wymienione wersety z przykazaniami). Co czytamy w Ks. Wyjścia (Wj 20, 4-5)? Cytuję: "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, (...)". A w wersji z Księgi Powtórzonego Prawa (Pwt 5, 7-9) tak: "Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie. Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. (...)" Zakaz czynienia rzeźb czy obrazów nie polega na zakazie samego "technicznego" "czynienia" ich, lecz na zakazie czynienia z nich bożków. Bóg zakazał kultu bożków pogańskich, oddawania czci boskiej wytworowi ludzkich rąk. To, że potem Żydzi (jak i dzisiaj różnej maści protestanci) błędnie rozumieli te słowa, to cóż ja na to poradzę... Rzeźby cherubów, delfinów., lwów, wołów (nie mówiąc o wyobrażeniach kwiatów i innych roślin) były jednymi z elementów ozdabiania najpierw Przybytku i Arki Przymierza za czasów Mojżesza (np. Wj 25, 17-20), a wieki później świątyni, którą budował Salomon, i jego pałacu (np. 1 Krl 6, 23-29.32.35; 1 Krl 7, 36.44; 1 Krl 8, 6-8). Nie będę podawać wszystkich siglów ("namiarów") do innych cytatów, nie chce mi się szukać dalej, kto chce, sam może poczytać. Jakoś ani Mojżesz ani Salomon nie bali się tych rzeźb. Nie przekroczyli zakazu Bożego, bo też nie uczynili sobie bożków z tych rzeźb - i tego dotyczył zakaz Boży, o którym czytamy w zapisie 10 Przykazań. Można mniemać, że potem, po wiekach, Izraelici zatracili zdolność prawidłowego rozumienia Słowa Bożego, co zresztą dotyczy nie tylko przekręconego rozumienia rzekomego zakazu czynienia wizerunków innych stworzeń, ale wielu innych spraw. Ociężały ich umysły, ociężały ich serca... Dlatego też nie rozpoznali Mesjasza, który się narodził pośród nich, choć byli święcie przekonani, że znają "Pisma"... Życzę wszystkiego dobrego. I życzę spokojnego, rozumnego, z szacunkiem czytania Biblii.
man woman albo gender2019.07.28 8:41
Co innego ozdabianie, co innego oddawanie czci.
ect2019.07.28 8:48
Czym innym jest KK a czym innym Jehowici, protestanci, czy tysiące innych podzielonych wspólnot protestanckich.
Marian2019.07.28 16:33
Cokolwiek by powiedzieć o tej argumentacji, z biblijnego punktu widzenia jest ona nie do przyjęcia. Przypomnijmy, że Bóg wyraźnie zakazał przecież czynienia również swego wizerunku. Powiedział: ,,Strzeżcie usilnie dusz waszych, gdyż nie widzieliście żadnej postaci, gdy Pan mówił do was na Horebie spośród ognia, abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej, czy to w kształcie mężczyzny, czy kobiety, czy w kształcie jakiegokolwiek zwierzęcia
Marian2019.07.28 16:39
Drugie przykazanie zakazujące czynienia jakichkolwiek wizerunków dla potrzeb kultowych, a więc fałszywych form kultu – Kościół całkowicie pomija. Również rzekome złączenie drugiego przykazania z pierwszym oraz twierdzenie, że istota przykazania drugiego nie została naruszona, nie jest prawdą. Pierwsze przykazanie zabrania bowiem posiadania fałszywych bogów (idolów), drugie natomiast zabrania tworzenia i oddawania czci ich wizerunkom.
Polak Ateista Dumny Gej2019.07.27 20:50
Sry winetu, zwyrodniała ewnagelia jest nie do zaakceptowania we współczesnym świecie opartym na prawach człowieka oraz etyce humanizmu. Zło należy wyplenić i się reformować, a nie żądać, aby normalni ludzie zaakceptowali katolickie zło.
Jesteś2019.07.27 21:19
antychryst, co to się w ornat ubrał i na Mszę dzwoni.
ACTA22019.07.27 20:47
https://www.gosc.pl/doc/3421980.Terlikowski-zrywa-z-fronda-pl