Tomasz Terlikowski: Dlaczego wśród nowych kardynałów znów nie ma Polaków? - zdjęcie
01.09.19, 20:30

Tomasz Terlikowski: Dlaczego wśród nowych kardynałów znów nie ma Polaków?

69

"Dlaczego wśród nowych kardynałów nie ma (znowu) Polaków? Dlaczego Kościół, który - w porównaniu z wieloma wspólnotami na Zachodzie, także tymi, z których pochodzą nowi kardynałowie - ma się nieźle i jest żywy nie ma nowych kardynałów, a tradycyjne stolice kardynalskie w Polsce pozostają bez kardynałów?" - pyta Tomasz Terlikowski. 

"Wydaje się, że polscy hierarchowie są ofiarami swoich konserwatywnych, tradycyjnych i wojtyliańskich poglądów. Franciszek od dawna pokazuje, że takich hierarchów na kardynałów mianuje niechętnie" - wskazuje publicysta na łamach swojego facebookowego profilu.

"Widać to doskonale w Stanach Zjednoczonych, gdzie niemal wszyscy najważniejsi arcybiskupi o poglądach postępowych i liberalnych są już kardynałami, a ci o poglądach konserwatywnych nimi nie są. Kamienim probierczym jest tu stosunek do Komunii świętej dla rozwodników w nowych związkach. Kardynałami są tylko ci, którzy są za takim rozwiązaniem. Najlepszym tego przykładem jest arcybiskup Charles Chaput OFMCap., który mimo że ma pełne seminarium, ludzie go uwielbiają, a do tego jest arcybiskupem Filadelfii (a to oznacza, że jego diecezja związana jest z kapeluszem kardynalskim) nadal nie jest kardynałem. Jest nim natomiast znany ze swoich prohomoseksualnych wypowiedzi, nieprzychylnym okiem spoglądający na mocną obronę życia kardynał Blaise Cupich" - ocenia.

"I właśnie ta sprawa uderza także w polskim hierarchów. Kościół w naszym kraju nie przyjął wystarczająco entuzjastycznie zmiany zawartej w „Amoris laetitiia” (sam papież mówi, że duszpasterskiej, ale zdaniem wielu teologów w istocie dogmatycznej) dotyczącej Komunii świętej dla rozwodników, inaczej niż w sporej części Kościoła na Zachodzie nie zgodził się na to. Jakby tego było mało Kościół w Polsce za często nadal odwołuje się do św. Jana Pawła II, a to nie jest mile widziane w Stolicy Apostolskiej. W takiej sytuacji trudno się spodziewać kreowania Polaków na kardynałów. Polski Kościół widziany z Rzymu jest zbyt konserwatywny. A papież Franciszek nie jest Janem Pawłem II, który na kardynałów mianował także reprezentantów innej linii w Kościele niż swoja. Obecny Ojciec święty wiele mówi o decentralizacji i dialogu, jednak jego polityka nominacji niewiele ma wspólnego z tymi słowami" - pisze dalej autor.

"Co z tego wynika dla Kościoła? Otóż kolejne konklawe będzie teologiczne zdominowane przez zwolenników głębokiej zmiany. Reforma, a może trzeba powiedzieć wprost „nowa reformacja” się w Kościele umacnia" - podsumowuje Terlikowski.

bsw/facebook

Komentarze (69):

gosc2019.09.2 14:05
nie moze ich mianowac bo za duze ryzyko byloby dla nastepnej konklawe, liberlani kardynalowie wybiora kolejnego liberalnego papieza ...
Andrzej2019.09.2 12:57
Wystarczy przeczytać Historię Kościoła Katolickiego Ks. prof. dr hab.Mariana Banaszaka by "zrozumieć" Kościół instytucjonalny i trwające w nim prawie 2000 lat walki wewnętrzne lucyferian o jego moralny upadek.
Stanisław2019.09.2 12:28
Strasznym dopustem Bożym jest Franciszek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Masakra Kościoła, a nie żaden tam nurt reformacyjny! Chyba, że mówimy o reformie zmierzającej do rozpadu i nicości. Apokalipsa w toku! Więcej nic!
Gnostyk2019.09.2 12:12
Po co dorabiać ideologię ? Zwyczajnie Franciszek uważa, że poziom intelektualny polskich biskupów jest tak marny, że nie zasługują na żadne nominacje. Bardzo proste i najpewniej prawdziwe rozwiązanie.
pop252019.09.2 17:23
No nie przesadzajmy z tym poziomem. To Franciszek w porównaniu ze swoimi poprzednikami zaniżył poziom o kilkanaście klas.
ks. Franciszek2019.09.2 11:48
Nie pierwszy raz obecny papież wystawia moją wytrzymałość na ciężką próbę. Owe "razy" jednak się kumulują i naprawdę nie wiem czy to się skończy. Stwierdzanie przez Franciszka że to, co oczywiste i jednoznaczne w Ewangelii, wcale nie jest takie oczywiste i jednoznaczne, nieustające, nieodpowiedzialne majsterkowanie przy depozycie wiary, zaciekłe choć ubrane w pozory niszczenie dziedzictwa św. Jana Pawła II, nominacje na różne szczeble hierarchii tych, którzy papieżowi przyklaskują i eliminowanie tych którzy śmią mieć inne zdanie oraz okazywanie im de facto pogardy i lekceważenia przy jednoczesnym nieustającym gadaniu o dialogu, tolerancji, towarzyszeniu i rozeznawaniu, wreszcie wspieranie gorszycieli w rodzaju o. Martina czy czy hierarchów pod wzniosłymi hasłami wspierających dewiacje, każą bić na trwogę. Poraża i przeraża także stanowisko tych duchownych, którzy albo problem lekceważą, albo udają, że go nie widzą. Czym to się skończy? Nietrudno przewidzieć. Orędzie Maryi z Akity musi chyba się wypełnić.Pozostała mi tylko wiara, że na dnie tej łodzi śpi Pan i w momencie którzy uzna za właściwy wstanie i zrobi porządek. Nadzieja tylko w interwencji Bożej. Powiedział kiedyś ktoś mądry mniej więcej to, że Bóg jednych papieży akceptuje a innych tylko toleruje... Módlmy się więc i trwajmy. A Kościół w Polsce? Cóż, Franciszek go nie lubi bo leży w Europie, jest jeszcze w miarę żywotny, masowy i wierny Ewangelii, a to w dobie przenoszenia ideologii nad wiarę i horyzontalizmu ponad wertykalizm nie te standardy, niestety. I na koniec jeszcze osobiste pytanie do władających tą stroną: lubię różnorodność opinii, to jest twórcze i ubogacające. Tylko - czy w imię różnorodności należy wpuszczać na stronę opinie wulgarne, złośliwe i prymitywne?
Beata2019.09.2 10:25
może lepiej nie przyjmowac nominacji od antychrysta
Papierz2019.09.2 9:42
Franz to agent dołu?
Torchwood2019.09.2 9:37
Czy Papież nie jest przypadkiem nieomylny według dogmatu Kościoła - prowadzony przez ducha świętego czy inną magię? Jeżeli tak, to brak polskich kardynałów jest decyzją boga, i osoby wierzące w te bajki nie mają wyboru tylko to uznać.
ks. Franciszek2019.09.2 11:51
Zanim zada się pytanie z tezą sugerującą odpowiedź warto się nieco poduczyć. Nie będę ułatwiał, odsyłam do odpowiedniej konstytucji dogmatycznej soboru Watykańskiego I.
Dlaczego wśród nowych kardynałów nie ma Polaków?2019.09.2 9:35
Bo to buce są.
west2019.09.2 8:42
Jakby na to nie patrzeć, kiedyś czeka tych z nas co dożyją kolejne konklawe. Taki, a nie inny klucz nominacji kardynalskich jest budowaniem gruntu pod kolejne konklawe. Kogo Kolegium Kardynalskie wybierze, tak będzie ustawiony ster Kościoła. Jednak patrząc na to wszystko pytam za Panem naszym Jezusem Chrystusem: Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? Łk.18,8
gamoń2019.09.2 8:41
Te rzekomo konserwatywny papież Wojtyła otworzył na oścież drzwi Kościoła na to co teraz mamy.Judaizacja, Asyż puste piekło etc.....
qwerty2019.09.2 8:08
Bo za pontyfikatu Jarosława Kaczyńskiego Papież tak jak i reszta świata ma w du.... i dopóki PiS jest przy władzy tak będzie
bogdanus2019.09.2 2:16
Nieraz się zastanawiam kim jest Franciszek. Nachodzą mnie różne myśli, nawet takie że jest on Antychrystem, który zwodzi miliony wiernych. No, ale to tylko moje rozważania, którymi się dzielę.
ja2019.09.2 0:22
To jest jasne dla wszystkich pobożnych obecnie katolików na całym świecie , że Franciszek to heretyk, który systematycznie niszczy kościół krok po kroku. To wszystko jest zapisane w Piśmie Świętym, teraz jest czas ostateczny, który Bo realizuje na naszych oczach. Nie ma innej drogi, tak musi być, bo taka jest walka z szatanem i z ludźmi ,którzy mu służą. Jest to ostateczne apogeum.
JONASIK2019.09.2 0:58
BoConcept?
Papierz2019.09.2 9:40
Jan Bo?
Jan Radziszewski2019.09.1 23:41
no cóż Terlikowski nie bierze pod uwagę że dotychczasowy KK sterowany przez papieża heretyka wypala się tzn wypali się na pewno gdy na jego czele stanie Antychryst odstępca Ponieważ w Polsce tradycja zostanie zachowana to wybory ostatniego Papieża który przyjmie miano PETRUS II odbędą się w w Polsce w Licheńskiej bazylice a wówczas wszyscy kardynałowie będą Polakami . Wątpliwy to zaszczyt być heretyckim kardynałem tj. najbliższym współpracownikiem antychrysta. Pan 709 26 luty 2016r Nadszedł czas, kiedy Anioł Niszczyciel przyspieszył swoją pracę, a będzie ją wykonywać, dopóki nie wypowiem do Niego słowa dość. Chcąc ratować Kościół Święty, muszę go oczyścić we krwi męczenników. Zapowiadane Pisma Proroków i Apostołów muszą się wypełnić, dlatego musi nadejść Syn Zatracenia, aby wykonał swoją pracę. Działanie jego usunie tych, których nie da się uratować, a inni widząc co się dzieje, umierając żałować będą swoich złych uczynków. Tych uratuję, ale długo i ciężko wypłacać się będą w czyśćcu Bożej Sprawiedliwości. Na wieki zginą ci, którzy dobrowolnie przyjmą znamię Bestii. Uratuję tych, którzy są Mi wierni i wykonują bez szemrania Bożą Wolę. + Wiernym dam miejsce schronienia, będącą pod strażą Hufców Anielskich. Pomogę im przetrwać dni próby. Najpierw ujawni się syn zatracenia, Antychryst, dokona on reszty zniszczenia w kościele. Jego rękoma zniszczę strukturę administracyjną obecnego Kościoła. Sam Kościół ostanie się jedynie w maluczkich, tych co od lat trwają na modlitwie pełni wierności. Ocaleją też pobożni biskupi, zwłaszcza ci, co sprzyjają i tworzą grupy modlitewne. Niewielu dobrych, pobożnych biskupów się ostoi. Z tych co zostaną odbuduję Kościół Święty. Ciebie Żywy Płomieniu użyję do odbudowy Mojego Kościoła. Jak już mówiłem, ster Mojego Kościoła obejmie kolejny Polak. Przywróci on ład w Kościele, uczyni porządek według Serca Bożego
antynomia2019.09.2 6:31
O to to….Modlitwa! Piekło drży, gdy biorę do ręki różaniec A papieży było wielu i będzie ilu Bóg zechce VIVA CRISTO REY!!!!
P2019.09.2 12:20
Dlaczego w Licheniu?
Mercedes Bęc2019.09.1 23:27
szcze na PiS i rydzyka 1.9.19 21:02 Panie admin, poszedł Pan już spać...?
obserwator katolik2019.09.1 23:24
Czesc polskich biskupow ( m.in. abp Jedraszewski, bp Depo) powinna odciąć się jak najszybciej od reformacji Franciszka, a red. Terlikowski powinien zając stanowisko, o co mu wlasciwie chodzi, czy jest za reformacją ochr, oną homolobby przez Franciszka, czy jest przeciw - bo w tej chwili sluzy dwom panom, a to jest u chrześcijanina najgorsze.
JONASIK2019.09.1 23:20
Bóg już ukarał Franciszka:" Około 25 minut w zablokowanej windzie w Watykanie spędził papież Franciszek."
wyborca z dworca2019.09.2 10:00
To było tylko ostrzeżenie
jokR2019.09.1 23:18
""Wydaje się, że polscy hierarchowie są ofiarami swoich konserwatywnych, tradycyjnych i wojtyliańskich poglądów." Oj, Karol Wojtyła, to przez konserwatystów uważany jest za modernistę, zatem "awans za pochodzenie" do grona konserwatystów, wygląda niesmacznie. No oczywiście, można zdefiniować sobie "konserwatyzm" na dokładnie taką miarę, jak się chce, jednak np. niesławna zmiana "Ojcze Nasz", to rok 1986 - wtedy nowym tłumaczeniem zaczęła posługiwać się większość katolików (jęz.hiszpański). "Amoris.." Franciszka piętnuje gender i przywraca osobę męża oraz żony; wcześniejsze dokumenty w duchu gender mówiły bezpłciowo o "małżonku"
poPO=kurw...i z\\305\\202odzieje2019.09.1 23:18
gdybym był ksiedzem wolałbym poczekac na Następce św Piotra niz przyjąć czepek kardynalski od argentyńskiej starej baby z targowiska lewaka frania!!!
Beno2019.09.1 23:13
Kościół i bez kardynałów może pozostać wierny Chrystusowi i Jego Ewangelii. Wiemy jak ci nowocześni kardynałowie, wcześniej biskupi krytykowali papieża Jana Pawła II, a potem nie zaakceptowali, a nawet zniszczyli papieża Benedykta XVI. Mieć wielu kardynałów karierowiczów, którzy współczesnemu człowiekowi, ani światu nie mają nic do powiedzenia, a do tego z Bogiem się nie liczą, to lepiej takich w ogóle nie mieć. A papież Franciszek za wprowadzanie zamętu w Kościele (tak zamęt jest i to bardzo poważny) - kiedyś za to przed P. Bogiem odpowie.
JONASIK2019.09.1 23:11
Biedny ten polski KK, nawet Papież go prześladuje. Biedny, a może jednak po prostu głupi?
Maria2019.09.1 23:01
Słuszna uwaga, Panie red. Terlecki. Dziękujemy,za zdiagnozowanie dyskryminacji polskich hierarchów. Kardynałem powinien być arcybiskup Marek Jędraszewski !!!! Dobrze, że mamy takiego kapłana! Oby Jego głos budził Polaków,w czasie zmasowanego ataku sił ZŁA!!!
Dr Aloha2019.09.1 22:54
Bo wstaliśmy z kolan i nasze znaczenie na arenie międzynarodowej rośnie
TymkaNaUrlopPodMostAGłódziaNaOdwykDoZoo2019.09.1 22:48
Arcy-moczymorda Głódź wysłał swoją kandydaturę. Do formularza dołączył zdjęcie, na którym, w stroju generalissimusa z bursztynowymi epoletami, poi daniela wódą z wiadra. Formularz zgłoszenia na kardynała przesłał też Tymuś Szydło, wikary z Buczkowic. Ten ćwoczek z kolei dołączył zdjęcie z Matką Boską Szydłowską, która trzyma go przy piersi, stojąc w gumofilcach na pryzmie gnoju. Z owczarni.
ewa2019.09.1 23:34
Ty chamie
igor2019.09.1 22:26
przekonuje Pan, że Ewa Wójciak miała rację, że c.... wybrali na papieża
Moly2019.09.1 22:13
Bo swiat- z calym swoim zwarrowaniem- idzie ku lepszemu powoli ale stabilnie. Ludzie chca zachety ,otuchy, podpory gdy musza robic trudno wybory. Chca kultywowac relacje i respect. A hierarchia KK nigdy nie bierzy przerwy w nakrecaniu przemyslu nienawisci. To jeszcze jest popularne w Polsce , gdzie nawet ludzie ktorzy sa porzadnymi ludzmi nie zbieraja sie do kupy i mowia co mysla naprawde o wybrykach KK.
Agnieszka2019.09.1 21:59
No nie dziwie się. Pewnie długo nie będzie odkąd jacyś polscy doradcy zrobili papieża w bambuko podkładając mu pod kapelusz kardynalski Nycza. Jak po czymś takim można doradcom ufać a papież przecież wszystkich biskupów nie zna na tyle by móc ocenić samodzielnie.
lkjhgfd2019.09.1 22:15
Po Nyczu był jeszcze Krajewski... niestety
stahu2019.09.1 22:43
Co mi tu bajdurzysz? dziwnym trafem pedałów zna i awansuje , no popatrz ty jaki przypadek nie !? Stoi jak byk w artykule - KOSERWATYŚCI BE!!! LUCYFERIANIE CACY !!!
athos2019.09.1 21:53
Jestem determinos.
athos2019.09.1 21:39
Red Terlikowski zadał pytanie i odpowiedział na nie. O czym świadczy brak nominacji kardynalskich wśród polskich biskupów? Świadczy o czymś, z czego katolik Terlikowski powinien się cieszyć. A jeśli się nie cieszy lub nie wie czy się cieszyć czy nie - powinien zapytać o swoją katolicką tożsamość. Franciszek, jak to widać gołym okiem (nie trzeba być żadnym watykańskim ekspertem), niszczy krok po kroku, systematycznie, ortodoksję katolicką. Robi z dotychczasowego Kościoła heretycką sektę. Jeśli naszych biskupów nie mianuje kardynałami, to znaczy, że postrzega ich jako ortodoksyjnych, doktrynalnie związanych z Janem Pawłem II. Czy to jest źle dla naszych biskupów? NIE, wręcz przeciwnie, to bardzo dobrze. Franciszek, tym samym, wystawia im świadectwo całkiem przyzwoite ortodoksyjności. Zatem jest rzeczą dobrą dla polskiego Kościoła, że Franciszek, póki co, rezygnuje z wciągania ich ich na swój grząski (heretycki) grunt. Należy się z tego cieszyć i modlić się do Boga w Trójcy Jedynego, by nasi biskupi jak najdłużej nie dawali się wciągnąć na grunt, na którym nie ma już Kościoła Jezusa Chrystusa.
Maxx772019.09.1 21:35
Być może polscy ewentualni kandydaci na kardynałów są min. "umoczeni" w krycie/tuszowanie przeszłości współpracowników SB oraz krycie pedofilów lub "lawendowej mafii" czyli lobby homoseksualnego...
Franek2019.09.1 21:33
Pewnie jacyś lewacy rządzą Kościołem.
3052019.09.1 21:29
Frondziarze, zdaje się że red. Terlikowski nie jest waszym komentatorem, a od fronda.pl się odciął w oświadczeniu pisemnym.
JarosławK2019.09.1 21:27
Co za Judasze tutaj regularnie się wyszczekują w komentarzach. Ludzie, wy jesteście z innej bajki, wynocha stąd! Nie dla was ten poziom refleksji. Nasuwa mi się podejrzenie, że jesteście tu z powodu jakiegoś judaszowego hajsu, zdrajcy. Jeśli się nie ogarniecie i to szybko, to wasz koniec nie będzie lepszy niż Judasza. Pozdrawiam.
stahu2019.09.1 22:29
Judasz miał honor i gdy pojął co uczynił to się powiesił ! ... te psy tutaj (na obcej karmie) go nie mają .
DlaŻartuZKatoCiemnotyDamySięPowiesić2019.09.1 22:54
Mamy ubaw po pachy, kiedy skołtuniona kato-ciemnota spazmuje na widok naszych prześmiewczych, cynicznych, szyderczych, złośliwych, sarkastycznych i szatańsko inteligentnych komentarzy.
abcd2019.09.1 21:26
Nie miejcie złudzeń! "Jeżeli kara śmierci jest niedopuszczalna w świetle Ewangelii, to znaczy, że Kościół przez XX wieków, nauczając czegoś wręcz przeciwnego, pozostawał w błędzie. Błądził więc sam Ewangelista Łukasz, przekazujący wyznanie wiary pierwszego zbawionego – Dobrego Łotra na Golgocie, zaświadczającego słuszności kary, na którą został skazany; błądzili Apostołowie, błądziło 260 papieży, błądziły sobory i synody, błądzili Ojcowie i Doktorzy Kościoła, błądzili wszyscy uznani teologowie i kanoniści. A jeżeli tak, to przez te XX wieków Duch Święty był nieobecny w Kościele i każda inwokacja każdego soboru definiującego jakikolwiek dogmat: „postanowiliśmy bowiem Duch Święty i my” była pustotą, kłamstwem i nadużyciem. W ostateczności zatem to sam Jezus Chrystus byłby zwodzicielem obiecując Kościołowi pozostawienie mu w jego doczesnej peregrynacji Ducha Pocieszyciela. Takie są logiczne konsekwencje herezji bergogliańskiej." profesor Jacek Bartyzel
LUPUS2019.09.1 23:53
CO TY DO MNIE GODOSZ? POFAJCZYŁO PODSUFITKE?
Papierz2019.09.2 9:37
Logika w Kościele? Wolne żarty.
Andrzej2019.09.1 21:18
Kompromitacja była by gdyby kardynałem został Jędraszewski. To była by kompromitacja
stahu2019.09.1 22:23
Jędraszewski ma być wierny Bogu i prawdzie .... nominacje pro- pedalskie to plucie Stwórcy w twarz Kary nie minie antychryst
athos2019.09.1 23:25
Trochę popracuj nad interpunkcją, kolego.
Figa z makiem2019.09.1 21:17
Rozśmiesza mnie ten Terlikowski i jego wywody są wprost proporcjonalne do jego inteligencji
Dariusz Andrzej2019.09.1 21:14
Jeszcze parę takich numerów papieża i Terlecki go ekskomunikuje!
ZerrO2019.09.1 21:12
Stare pokolenie biskupów jano-pawłowych tuszowników pedofilii musi przeminąć.
emeryt2019.09.1 22:52
won z mojego nicka złodziejaszku
szcze na PiS i rydzyka2019.09.1 21:04
Polscy biskupi to mafia broniąca pedofilnych klechów i popierająca rząd który morduje dzieci nienarodzone! Brawo Papież!
Maria2019.09.1 22:55
lecz się!
Oto2019.09.2 10:29
Ty sie zajmij mafią muzyków i artystów pedofilów. Słyszałes o Sadowskim. Dziesiątki lat go chroniliście.
Andrzej2019.09.2 12:38
Olać dzielnicowego.
szcze na PiS i rydzyka2019.09.1 21:02
podobny do pana boga boka zboka jaka papa taka bóg szmata wata te bóg podejdz do płota jak i ja podchodze jezusisko to szmacisko wymysł szatana i barana i pastucha świnskiego duha buha z brzucha uf jak goraco uf hjak modlaco
anonim2019.09.1 21:01
Jeszcze by brakowalo zeby Franciszek awansowal Jedraszewskiego czy Gadeckiego na kardynalow…
Andy2019.09.1 22:47
Żeby było jasne. To nie ty jesteś tą kur...ą, tzn. dumnym gejem polakiem ateistą, czy jakoś tak ...?
Maria2019.09.1 22:55
Nie posiadasz ROZUMU oświeconego WIARĄ oraz obca jest Ci Ewangelia Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Boga! Poza tym, nie jest dla Ciebie ani dla nikogo jakiś tam Jędraszewski, tylko ARCYBISKUP MAREK JĘDRASZEWSKI!!! Nic tak nie boli jak PRAWDA, sam przyznałeś? Arcybiskup Marek Jędraszewski nie głosi siebie lecz głosi prawdę, zgodną z Ewangelią.Pora byś to zrozumiał, jak również Tobie podobni.Powinniście być wdzięczni arcybiskupowi M.J. za słowa prawdy i zastanowić się nad sobą! Arcybiskupowi M.Jędraszewskiemu należą się słowa podziękowania za zdiagnozowanie problemu-zła, które atakuje Polskę.Ale aby to zrozumieć, należy najpierw myśleć realnie a nie pisać głupoty!To zwykłe nieuctwo i pycha!
athos2019.09.1 23:24
Między kropką a nowym zdaniem zdecydowanie wypada postawić spację. C'nie?
wyborca z dworca2019.09.2 9:37
Tylko TYLE masz do powiedzenia w tej sprawie?
Durczykiewicz2019.09.1 20:56
Panie Tomaszu proszę nie straszyć! Ufam, że Pan Bóg tak zadziała, że Kościół jednak nie zginie! Szczerze mówić, ja już czuję się, że Franciszek to papież tylko części KK, niestety ja do tej części nie należę. Po wysłuchaniu Miłosierdzie - konferencja ks Krajewskiego do księzy w łódzkiej diecezji na yt zwątpliłam w mądrość papieża jeszcze bardziej. Ale skoro tu jest Chrystus to ja też zostaję, ale co dalej będzie nie wiem...
Papierz2019.09.1 21:19
Grzeszysz synu, grzeszysz ciężko poddając w wątpliwość papieską nieomylność w sprawach wiary. Opamiętaj się, albo będziesz w piekle rozpaloną patelnię lizał.
saviel2019.09.2 8:33
Czy wiesz, że wśród tez tępaka lutra, była ta, o nieomylności papieża?