Tokarczuk za antypolonizm - na pal !!! - zdjęcie
09.10.15, 11:51

Tokarczuk za antypolonizm - na pal !!!

42

Laureatka tegorocznej literackiej Nagrody Nike Olga Tokarczuk na antenie TVP Info przedstawiła własną wizję historii Polski. Według pani Tokarczuk Polacy robili „straszne rzeczy” jako kolonizatorzy, właściciele niewolników i mordercy Żydów.

Tokarczuk mówiła również, że znana nam powszechnie historia Polski jest wymysłem, który ma mało wspólnego z prawdą. Tak, tak, to słowa polskiej pisarki.

„Zaczynam myśleć, że my śniliśmy własną historię. Wymyśliliśmy sobie historię Polski, jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości" – powiedziała TVP Info Tokarczuk.

Podkreśliła, że temat pogromów z okresu II wojny światowej i późniejszego, jako Polacy zamietliśmy pod dywan, a zaczęliśmy sobie wyobrażać, że jesteśmy narodem, który walczy o "wolność waszą i naszą". Postuluje wręcz napisanie historii Polski od nowa: "Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów".

Tokarczuk ewidentnie pozazdrościła Panu Grossowi i sama chce zabłysnąć antypolonizmem. Tylko, chyba pomyliła kierunki.

Na słowa Tokarczuk od razu zareagowała Polska Liga przeciw zniesławieniom, która napisała m.in. 

Olga Tokarczuk, pisarka, ur. 29.01.1962 w Sulechowie, raczyła była wyrazić pogląd w wywiadzie dla TVP Info, że Polacy w swojej historii byli właścicielami niewolników, że mordowali Żydów, oraz że mają do przezwyciężenia swoja przeszłość, podobnie jak Niemcy, przy czym z według Tokarczuk Niemcy ze swoją historią się już uporali, a Polacy nie.

Nie przez przypadek na początku podaliśmy datę urodzenia Tokarczuk. Kobieta pięćdziesięciotrzyletnia była świadoma w latach PRL, wie zatem czym komunizm był i do czego prowadzi propaganda komunistyczna. A Tokarczuk jest prominentną postacią środowiska Krytyki Politycznej. A właśnie takie poglądy na polską historię jakie Tokarczuk wyraziła w wywiadzie dla TVP Info ma to środowisko. Skoro osoba dojrzała, która była świadoma w latach PRL (w 1989 roku miała 27 lat) dzisiaj ma poglądy Krytyki Politycznej i wygaduje takie rzeczy to znaczy, że albo jest po prostu słaba na umyśle lub (co może iść w parze ale nie musi) – że jest to wybór koniunkturalny , mający zapewnić dostęp do pieniędzy, grantów, nagród (co działa – bo właśnie kolejną nagrodę dostała, co było powodem wywiadu w TVP Info).

Otóż nie zrobimy takiej przyjemności tej skandalistce. Jeśli ktoś chce wyrazić swoją opinię na temat wypowiedzi Tokarczuk może to zrobić na Facebooku wysyłając wiadomość właścicielce profilu https://www.facebook.com/olga.tokarczuk.1 albo napisać do Wydawnictwa Literackiego list.

Adres Wydawnictwa Literackiego:

Wydawnictwo Literackie sp. z o.o.

ul. Długa 1, 31-147 Kraków

[email protected]

CyB 

 

Komentarze (42):

anonim2015.10.9 12:10
O co chodzi z tym zdjęciem z "Potopu"? Na pal? To bardziej przypomina wpis na Twiterze, niż artykuł.
anonim2015.10.9 12:19
Na pal zeby udowodnic ze Tokarczuk sie myli, bo przeciez Polscy sa i zawsze byli tylko prawi, dobrzy i tolerancyjni? O ironio. :)
anonim2015.10.9 12:30
Michnik już nie ma żadnego kandydata dla swojej Nagrody Nike. Została mu tylko Tokarczuk - dostała już drugą, i może Jan Tomasz Gross, jeśli przejdzie z kłamstw historycznych do powieści szkalujących Polskę. Sądząc po głębi myśli wypowiadających się trolli i lemingów, żaden z nich nie kwalifikuje się do Nike, bo byłaby to już kosmiczna kompromitacja. A więc kto będzie następnym kandydatem do tej haniebnej nagrody?
anonim2015.10.9 12:41
straszne rzeczy robiliśmy ? no chyba ta pani (pies rasy żeńskiej) sama z sobą robiła i robi te straszne rzeczy a szczególnie z chyba w jej pustej głowie, szok jakich ma Polska nienawistników jak oni nas Polaków nienawidzą, ta gw i jej poplecznicy, toczą pianę od rana do wieczora a nocą obmyślają kolejne kalumnie by wydalić ze swoich pokiereszowanych dusz, Boże ratuj te biedne stworzenia...
anonim2015.10.9 12:44
Już naprawdę dna sięgacie w tym zacietrzewieniu. "Na pal"?
anonim2015.10.9 12:47
Tokarczuk: "Polacy robili straszne rzeczy" Autor: "Polacy nigdy nie robili takich rzeczy. Na pal z nią za te kłamstwa"
anonim2015.10.9 12:58
@Shank Co z historią u ciebie cieniutko (i nie tylko). Sprawdź w końcu kiedy te stosy były. Średniowiecze jest ok!
anonim2015.10.9 13:08
Swoja droga nigdy nie interesowalem sie ksiazkami tej pani i nawet nie wiedzialem o czym pisze. Myslalem ze jakies romansidla typu Grocholi. Po tym wpisie sprawdzilem i okazuje sie ze dostala Nike za powiesc historyczna min. o Jakubie Franku. Zamierzam kupic i przeczytac - dzieki Frondo. :)
anonim2015.10.9 13:36
@Shank @kors Co za nieuki! Choćby z Wikipedii: "W Europie najwięcej procesów o czary miało miejsce pomiędzy XV a XVII wiekiem[1]. Ich liczba wzrosła zwłaszcza w okresie reformacji i kontrreformacji, a okres największych prześladowań to lata 1570-1630[2]. Szczególny rozwój procesów o czary miał miejsce w nowożytności. W Szkocji rozpoczęły się one wraz z wprowadzeniem anglikanizmu"
anonim2015.10.9 13:40
Hm, JEŚLI CIĘ KTOŚ OSKARŻY O ANTYSEMITYZM, TO OD RAZU JESTEŚ SKOŃCZONY, przegrany, tracisz posadę na uczelni, koledzy odwracają się tyłem. Nie ważne, czy nim w istocie jesteś i - co to znaczy, że jesteś. Niestety, OSKARŻENIE O ANTYPOLONIZM TAK NIE DZIAŁA, a wręcz - w niektórych środowiskach - jest pochlebstwem. Cóż - pojęcie "naród wybrany" zobowiązuje. Ale ci "wybrani" zapłacą za swoje kłamstwa. Jeśli nie w tym życiu, to w przyszłym. A ja za nie popełnione winy przepraszać nie zamierzam.
anonim2015.10.9 13:47
Kors pisze tu o polskim przedwojennym antysemityzmie. Tylko jakoś nie chce zauważyć, że antysemityzm polegający np. na getcie ławkowym nie jest tym samym, co antysemityzm hitlerowski. I znam kilka przypadków, że przedwojenny antysemita w czasie II wojny ukrywał Żyda/Żydów. O absurdalnym zarzucie, że Polacy nie chcieli kupować w żydowskich sklepach nie wspomnę. To nie żaden antysemityzm, tylko zdrowa, patriotyczna postawa. Tym bardziej zresztą nie były antysemityzmem akcje podziemia niepodległościowego przeciwko Żydom, jeśli byli oni np. funkcjonariuszami UB, znęcającymi się nad polskimi patriotami. To tak, jakbym wyjechał np. do Francji, albo Niemiec, obrabował sklep, a jakby mnie policja chwyciła, to krzyczałbym, że to przejaw antypolonizmu. I – zobaczcie – wszystko to wrzuca się do jednego worka z napisem „antysemityzm”.
anonim2015.10.9 13:53
@Solidarny Ja tez nie zamierzam przepraszac, bo nic nikomu nie zrobilem. Tyle ze przez Ciebie pewnie bylbym nazwany antypolonem, lub niepatriota, bo nie identyfikuje sie z czyms takim jak NAROD. 40 mln to zbyt duza masa ludzi, zeby wszyscy byli jednorodni, tacy sami, mieli takie same poglady itd. Dopuszczam mysl ze jak w kazdym "narodzie" sa ludzie dobrzy i zli - ci ktorzy dokonywali pogromow na kimkolwiek to byli ludzi zli i nijak sie z nimi nie identyfikuje ergo nie mam za co przepraszac. @ Anaja A spaleni na stosach z tych najbardziej znanych: Jakub de Molay i Templariusze? Joanna d'Arc? Jan Hus? Palono nie tylko czarownice.
anonim2015.10.9 13:58
Potrzebne są rzetelne badania naukowe - nie emocje. One najlepiej wystawiłyby świadectwo postawy Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej - i nie tylko. Tylko, że takie badania są trudne i blokowane. Polacy nie są może aniołami, ale w zdecydowanej większości zachowywali się w porządku. Polska była jedynym krajem, w którym za ukrywanie Żyda groziła kara śmierci - a mimo to Polacy mają najwięcej drzewek sprawiedliwych wśród narodów świata. To Polak - Karski - alarmował Zachód o gehennie żydowskiej, która odbywa się na ziemiach polskich. To przy polskim rządzie na uchodźstwie działała Żegota. Ale mniejsza o prawdę. Tokarczuk może sobie pisać, co chce. Ewentualne nieprzyjemności będą znikome i znów można będzie Polaków oskarżyć o ciemnogród, ksenofobie i antysemityzm. I znów zostanie doceniona. Może dostanie nawet piątą nike, kto wie? Ryzyko niewielkie - korzyści mogą być duże. Nie napiszę, jak się taka postawa nazywa.
anonim2015.10.9 14:06
"Nie identyfikuje sie z czyms takim jak NAROD". Cóż, twoje prawo. Tylko, że w XIX i XX wieku miliony Polaków, jednak się z "czymś takim" identyfikowały i dzięki temu mamy dziś w miarę wolny kraj i możemy mówić po polsku. Rozumiem, że dla ciebie ich ofiara nie ma żadnego znaczenia. Ciekawe, jak ty byś takich ludzi nazwał? Czujesz się od nich lepszy?
anonim2015.10.9 14:25
@Solidarny Oczywiscie, ze nie czuje sie lepszy. Mialem szczescie trafic w inny okres historyczny i tyle. Gdybym urodzil sie teraz Niemcem, czy Rosjaninem to co niby mialbym robic? Czuc wstyd? Tego sie nie wybiera, wiec trudno tu mowic o dumie czy wstydzie, bo to nie jest zasluga ani porazka czlowieka skad pochodzi. A zeby sie takie sytuacje nie powtarzaly gdy narod/grupa jest represjonowana czy musi przelewac krew o swoje, powinnismy wyciagnac wnioski z historii i nie dopuscic do powrotu nacjonalizmu, ksenofobii, rasizmu itd. Powinismy odrzucic myslenie plemienne i totemiczne, pomimo ze jest ono w wielu mocno zakorzenione. Nie pisze tego zlosliwie - tak po prostu uwazam.
anonim2015.10.9 14:26
I jeszcze jedno - dla jasności - identyfikowanie się z narodem nie oznacza, że wszyscy musimy być jednorodni, tacy sami, mieć takie same poglądy. Nie oznacza też, że wszyscy w danym narodzie mają być dobrzy. Warto sobie doczytać, czym jest naród. Na początek polecam Wikipedię.
anonim2015.10.9 14:32
za PWN - "Stanowi przede wszystkim wspólnotę idei i emocji, toteż pierwszym warunkiem jego ukształtowania się jest istnienie jednej lub wielu ideologii narodowych, tj. takich, których celem jest mobilizacja możliwie dużej części populacji, uznanej za naród, do obrony jego — tak lub inaczej zdefiniowanych — interesów. W miarę rozpowszechniania się ideologii narodowych (nacjonalizm) rozwija się świadomość narodowa, co polega na tym, że coraz większa liczba członków owej populacji poczuwa się do przynależności narodowej i jest zdolna kojarzyć swe losy osobiste z losami narodu, czując się zobowiązana — zwłaszcza w momentach zagrożenia zewnętrznego — do solidarnego działania w jego obronie." Nigdy nie poswiece siebie dla "narodu". Zycie jest jedno. Nie identyfikuje sie - nie obchodzi mnie to.
anonim2015.10.9 14:38
@Komentarz Jestem historykiem i bardzo ważne dla mnie jest dążenie do poznania prawdy. Tej Prawdy przed duże "P". To znaczy nie tendencyjnie podanych, wybiórczych informacji, ale poznanie całego kontekstu. Jeśli z tego kontekstu i dostępnych mi źródeł będą wynikały negatywne informacje dla Polski i Polaków, to - wierz mi - nie zawaham się ich opublikować. Ale jakoś tak się składa, że nieprawdziwe informacje pochodzą głównie od tych, którzy nas oskarżają. Żydzi oskarżają Polaków o antysemityzm? A co robili Żydzi amerykańscy w czasie II wojny? Gdzie wówczas byli? Żydzi, Rosjanie, Niemcy, czy Ukraińcy prowadzą celową politykę historyczną, która jest dla nich orężem i która jest bardzo tendencyjna. Tylko Polska nie potrafi prowadzić swojej polityki historycznej. A mi, jak już zaznaczyłem, nie chodzi o kłamstwa, ale o prawdę. Polacy , w przeciwieństwie do większości narodów zachodnioeuropejskich, wbrew temu, co Tokarczuk, czy jej podobni mówią, nigdy nie byli kolonizatorami i w I RP panowała tolerancja narodowościowa i religijna. Wyjątki od tej reguły oczywiście były i należy o nich pisać, ale należy je pokazywać w całym, szerokim kontekście i pisać o nich obiektywnie.
anonim2015.10.9 14:40
@ Komentarz "Nigdy nie poswiece siebie dla "narodu". Zycie jest jedno. Nie identyfikuje sie - nie obchodzi mnie to". Przynajmniej jesteś szczery. To już coś.
anonim2015.10.9 14:47
@Solidarny Zgadzam sie z tym co napisales. :) Jak widze "polskie obozy zaglady" to protestuje, bo one zadne polskie nie byly i to jest prawda niepodwazalna, sprawdzalna itd. Natomiast na bazie tego, ze ludzie sa rozni - dobrzy i zli, dopuszczam ze byli i tacy co np. Zydow palili, wydawali itd. Tak samo jak byli i sa Zydzi ktorzy szkodzili Polakom albo tacy, ktorzy teraz zabijaja Palestynczykow. Nie wiem natomiast jak jest to przedstawione w ksiazce Tokarczuk, bo jedyne co o niej wiem to to co wlasnie przeczytalem na Wikipedii, czyli ze nie jest czarno-biala jak sa powiesci Sienkiewicza. Mnie to zacheca do przeczytania. Za czasow Jakuba Franka byly zupelnie inne realia, inna moralnosc, inne wartosci - przeczytam to jako ciekawostke, bez emocji i odnoszenia do naszych czasow.
anonim2015.10.9 14:52
@Solidarny "Przynajmniej jesteś szczery. To już coś" Duzo osob jest w przestrzeni publicznej w en sposob szczerymi, a tu na Frondzie takie wypowiedzi sa mocno pietnowane (i czesto przesadnie oraz w sposob zupelnie nieproporcjonalny vide niniejsza notka o wbijaniu na pal), jak mowi cos podobnego np. Peszek czy Nosowska. Nie Maja prawa tak sadzic? Czy ja jako niewierzacy nie mam prawa wyzej cenic swojego zycia niz jakis abstrakt?
anonim2015.10.9 15:10
@Anaja Przecież nie tylko czarownice palono na stosach. Stosy były też w średniowieczu. Gilotyna nawet była! (chociaż nazywała się inaczej, i była prostsza, więc była to prawie-gilotyna)
anonim2015.10.9 15:26
Za to w tvnach, łonetach itp są "bohaterami". Jakoś im specjalnie nie współczuję. Ty nie jesteś osobą publiczną, a przynajmniej nie przyznajesz się tu do tego. Od osób publicznych oczekuję więcej. Zresztą jawna pogarda takiej Peszek dla wszystkiego, co związane z patriotyzmem jest aż nadto widoczna. Nie, zdecydowanie im nie współczuję i nie uważam, żeby fronda robiła tu coś złego. Owszem, sam frondę nieraz krytykowałem i to ostro, ale w innych miejscach.
anonim2015.10.9 15:29
Primo: już w przedszkolu uczą, że dziewczynek się nie bije. Tym bardziej nie wbija na pal. Nawet gdy mówi, jakby kilka razy tego typu rzeczy przeszła. Secundo: Gdzie te kolonie? Czy ktoś zna nazwę specyfiku, po którym ta pani to zakomunikowała?
anonim2015.10.9 15:53
@Solidarny Zapytalem czy skoro ktos ma takie przekonania, to nie moze ich wypowiedziec? Poza tym pomysl ze skoro to puszczaja w TVN i "lonetach" to moze wiecej jest osob niz myslisz, ktorzy nie mysla kategoriami nacjonalistycznymi. Maja siedziec cicho? Dlaczego? Co w takiej postawie obiektywnie zlego? Czy wobec powyzszego wezwanie do "nabicia na pal" przez portal, ktory uwaza sie za niestronniczy jest w ogole w porzadku?
anonim2015.10.9 17:38
@Komentarz Nie myl nacjonalizmu z patriotyzmem. To bardzo częsty grzech mediów głównego ścieku. I nie pochylaj się tak nad drzazgami (choćby i licznymi) frondy, bo zapewniam cię, że w mediach głównego ścieku belek jest sporo więcej. A różnica między tobą, a Peszek jest taka, że ty wyraźnie napisałeś, że nie czujesz się lepszy. Peszek i jej podobni czują się lepsi od moherów i bardzo dają to do zrozumienia. Nie ma możliwości żadnego porozumienia między osobami takimi jak Peszek, a ludźmi, dla których patriotyzm coś jednak znaczy. Kończę i pozdrawiam.
anonim2015.10.9 18:05
Portal FRONDA robi wiele żeby zyskać tytuł brukowca internetowego. Tokarczuk za antypolonizm na pal?! Czy pod tym hasłem podpisałby się Jezus? Chcecie prawicowego hejtu, róbcie sobie, ale nie róbcie tego pod sztandarami wiary katolickiej, bo tylko jej szkodzicie.
anonim2015.10.9 22:19
Nie brałbym tego "pala" zbyt dosłownie - licentia poetica. Ale można i mniej okrutnie: - Olga Tokarczuk? A pal z nią!
anonim2015.10.9 22:34
zebzydowski ''Katonarodowa wersja historii Polski to wyłącznie spiż, czerwień krwi przelanej w słusznych i wzniosłych sprawach i biel niewinności.'' Nawet gdyby takie urojenia były prawdziwe, to jeszcze zaden to powód by lewicowi fanatycy opluwali katonarodowców na lewo i prawo.. Ja wiem, że kto nie z wami ten przeciw wam, ale to wasz problem ''Oni nie chcą prawdy, jak zwykle wola zaczarowywać historię i rzeczywistość'' Nie, ''ich'' historycy badają rzetelnie polską historię, nie bacząc nawet na to, że ideologiczni koledzy kolegów Tokarczuk wymordowali ''onych'' kilkadziesiąt milionów, tylko co tam podlą pisarkę obchodzą jakieś katonarodowe trupy, prawda? Ona ma problem, że ''oni'' się z historią nie rozliczyii, a Niemcy się rozliczyli .. Idiotyzm i antypolskie draństwo ''To taka choroba jest.'' Zgadzam się, Tokarczuk i cała lewica to są chorzy, nieszczęsliwi ludzie, totalnie potrzebujący miłosierdzia. Z jednej strony fałszywa troska o rozliczenie się z historii, z drugiej propagowanie eutanazaji, aborcji, narkomanii, prostytucji...Odrażające i antyludzkie zakłamanie ''A tytuł i zdjęcie - obrzydliwe. Dno'' Nie, ideologia, poprzez którą Tokarczuk i cała lewica niosa zbrodnicze, ludobójcze, ale ubrane w prawo okrucieństwa jest znacznie gorsza niż symbolizujace zdjecia.. Szatan wyglada gorzej, więc nie ma co się zapluwać ''Czemu żaden z was katonarodowców nie podejmie dyskusji z pisarką? '' pisarka może co jedynie napluc w twarz, w tył głowy raczej nie strzeli, ale ty mi gościu odpowiedz - w jaki to sposób ''polacy mordowali żydów'' ''jak polacy mieli niewolników'' i ''kogo kolonizowali'' Słowa pisarki ''Wymyśliliśmy sobie historię Polski, jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości" Są ohydnym, antykatolickim łgarstwem. Niczego takiego nie ma w ''ich'' historii. Ich historycy piszą, że bylismy tolerancyjni na tle innych narodów, co potwierdzają sami żydzi.. pisarka może udowodnić, że nie jest prymitywnym łgarzem i przedstwaić ''onych'', którzy mowią, że nie zrobili nikomu nic złego Teza, że Niemcy rozliczyli się ze swoją historią jest istnym horrendum bezrozumu i antyhistorii. Ani się Holendrzy nie rozliczyli z apartheidu, ani purytanie z ludobójstwa Indian, ani Niemcy z ludobójstwa ''onych'', ani z wszystkich innych zbrodni..Rozliczyli się nieżle z ''komunizmu'' ale chyba tego Tokarczuk nie ma na mysli?
anonim2015.10.9 23:45
Polskie niewolnictwo to poddaństwo chłopów,rok temu minęła bez echa 150-ta rocznica zniesienia pańszczyzny na ziemiach Królestwa Polskiego.XIX wiek to już okres w którym o dawnych zależnościach feudalnych Europa zach.już dawno zapomniała.Tam już od końca średniowiecza te zależności ulegały stopniowemu rozluźnianiu,a u nas zacieśniano.To główna przyczyna naszego zacofania cywilizacyjnego względem zachodu,gdzieś od XV w.nasze ustroje społeczne zaczęły się rozjeżdżać.Nawet sobie dzisiaj nie zdajemy sprawy z ogromu nędzy i niesprawiedliwości na polskiej wsi w tamtych czasach,a ciągle się odwołujemy do mitu Polski szlacheckiej która de facto naszym przodkom urządziła system niewolniczy
anonim2015.10.10 2:44
katoiberany ''Polskie niewolnictwo to poddaństwo chłopów,rok temu minęła bez echa 150-ta rocznica zniesienia pańszczyzny na ziemiach Królestwa Polskiego'' Znaczy ta antykatołicka aktywistka ma na mysli poddaństwo chłopów? O ile mi wiadomo o poddańswie chłopów wiemy nie tylko z kronik, ale i z książek historycznych, napisanych przez polskich historyków, więc gdzie tu pisanie historii po katonarodowemu? Handlem natomiast niewolnikami zajmwali się z powodzeniem i Czesi i żydzi i inne nacje, i proszę mi wymienić kto się z tego i jak rozliczył? Uwłaszczenie moskiewskie to nie jest taki akt dobroczynny, jakiego by chcieli antykatoliccy zakłamywacze historii, spójrz co sami Moskale mówili, w memoriale Milutina można przeczytać ''buntownikom udało się nawet spełnić część swych obietnic. powinności spełniane przez włościan [pańszczyzna] ustały prawie wszędzie[sic!] i lud chociaż nie dowierzał trwałosci takiego nowego zupełnie porządku rzeczy, widocznie stracił kontenans i nie wiedział co robić przywykając stopniowo i bezwiednie do tak uprzywiejowanego położenia. Niezbędnem było aby rząd wyrzekł na koniec stanowcze słowo. Z uwłaszczenia można było da siebie ukuc broń i ta właśnie pobudka była najsilniejszą ze wszystkich....['' wiesz o jaka broń chodziło, wiedzą o tym antykatoliccy propagandyści? Modrzewski gdy wzywa do ''uwonienia'' udu by w Euro[ie zachodniej uważany za wariata...Kto się z tego roziczy??
anonim2015.10.10 2:54
''XIX wiek to już okres w którym o dawnych zależnościach feudalnych Europa zach.już dawno zapomniała.'' Ani nie zapomniała, nie tak łatwo poddanych mozni się pozbywali, a jesl.,i już to po wylaniu hekatomby krwi, chłopskiej również, w polsce dla odmiany [Konstytucja 3 Maja] odbyło się to bezkrwawo. pOza tym XIX wieczna liberalna Europa zamieniła niewolnictwo chłopa na niewolnictwo robotnika, zapewniając mu w swoich fabrykach smierc głodowa..Kto i kiedy, jaki postępowy fabrykant rozliczył się ze swoich zbrodni?
anonim2015.10.10 3:07
''Tam już od końca średniowiecza te zależności ulegały stopniowemu rozluźnianiu,a u nas zacieśniano'' Wiesz co Bodin mówi o Fryczu-Modrzewskim?// Renesans był to powrót do cesarstwa rzymskiego, a więc do władzy cesarskiej-absol.utnej i do niewolnictwa, na którym oparty był Rzym Al.e słucham kto i kiedy na zachodzie rozluzniał niewolę, a kto w polsce ją zaciesniał, [poza Kościołem oczywiście]. Nie mówię, że lud stoniowo nie popada w niewole, tak było, ale wzorce nie były w polsce,[i nie w angłii] nigdy to się nie stało mocą jakiejkowiek ustawy państwowej, czyli szlacheckiej
anonim2015.10.10 3:19
''Nawet sobie dzisiaj nie zdajemy sprawy z ogromu nędzy i niesprawiedliwości na polskiej wsi w tamtych czasach,'' Doskonale sobie zdajemy, nie była większa niż nędza robotnika xIXwiecznej liberalnej Europy, smierć głodowa, nawet najmnijeszych dzieci wielu nie szokowała, tak była wówczas powszechna ''ciągle się odwołujemy do mitu Polski szlacheckiej która de facto naszym przodkom urządziła system niewolniczy'' Odwołujemy sie do tego, co powiedział Michelet, ze bylismy najbardziej luzccy, nie do żadnych mitów, system niewolniczy był na zachodzie o wiele bardziej rozwinięy i nikt się z tego nie rozliczał, chyba ze do waki z Kosciołem, w polsce pańszczyzna zaczeła nabierać tempa, gdy zaczeli stosowac ja włościanie sami między sobą
anonim2015.10.10 11:38
Nie wiem co miała p.Tokarczuk na myśli,ale na pewno w jednym nie miała racji,my jestesmy w zdecydowanej większości potomkami nie właścicieli niewolników tylko samych niewolników.Co do reszty uwag oktawiana,to dualizm gospodarczy Europy był faktem,czym dalej na wschód tym zapóźnienie wieksze...i nie ma sie tu o co spierać.Przyczyn takiego stanu rzeczy było wiele i nie czas na to żeby o tym pisać.Nie jest też prawdą że poddaństwo zniosła dopiero rewolucja fracuska,na zachodzie juz dużo wcześniej zanikało poddanstwo,pod koniec XVIII w w Anglii,Niderlandach czy północnych Włoszech już go nie było,a we Francji było w szczątkowej formie(na ok.19 mln chłopów 2 mln.było niewolnych),w Polsce to była norma.Poza tym u nas forma poddaństwa była zdecydowanie okrutniejsza dla chłopa.U nas to była wciąż podstawa ustroju społecznego,a na zachodzie jeśli gdzieś przetrwała taka forma uzaleznienia to była ona zdecydowanie luźniejsza i zanikajaca.Po prostu tam utrzymywano sie już z czego innego,ciężar gospodarki przenosił sie powoli do miast.Oczywiście korzystano z pracy niewolników w koloniach i pod tym względem tamta szlachta nie była wcale lepsza od naszej,ale też z drugiej strony nasza szlachta tez nie była lepsza od zachodniej.A jakby na to nie patrzec to na pewno lepszy i wydajniejszy ustrój potrafiono stworzyć na zachodzie i bardziej ludzki przynajmniej dla miejscowych.A Konstytucja 3 Maja która w wielu dziedzinach dotyczących ustroju była nowatorska i jest to wilki wkłąd naszej myśli panstwowotworczej,to jednak poddanstwa i panszczyzny nie zniosła.to pokazuje jak wielki był opór szlachty przeciw temu,wbrew racji stanu i na zgubę I RP
anonim2015.10.10 11:51
Co do nedzy robotnika w XIX wiecznej Europie,to owszem różowo nie było,ale duzo też w tym marksistowskiej propagandy.Zresztą do nas ten drapieżny kapitalizm też dotarł,z opóźnieniem w II połowie XIX w,nie na taka skale jak na zachodzie bo i rynek był biedniejszy w zwiazku z tym możliwości przemysłu też mniejsze.Mimo tej nędzy(patrząc z dzisiejszego punktu widzenia) to jakoś chłopi masowo przyjeżdżali do miast,czyli z tego wynika że i tak im było lepiej niż na wsi(zob.ziemię obiecaną)
anonim2015.10.10 13:00
@ Shank: znowu przesadzasz, ze stosami. W średniowieczu prawie stosów w Europie nie stosowano. A przynajmniej nie w takim znaczeniu, jak piszesz. To, że CZASEM się zdarzało (Joanna Dark), nie usprawiedliwia używania takiego sformułowania. Stosy i czarownice (znane w pop kulturze) to jest okres po średniowieczu, czas reformacji, kontrreformacji. Dlatego uważam, że podając te informacje dokonujesz mieszania ludziom w głowach- ciągle w style "jakie to straszne średniowiecze było" a przecież ono było piękne! Patrz zresztą na własną definicję, którą przytoczyłeś: "wykonanie kary śmierci poprzez spalenie, znane od starożytności, polega na przywiązaniu skazańca do słupa, ułożeniu stosu z drewna i podpaleniu go. Skazanymi byli chrześcijanie, innowiercy, osoby oskarżone o herezję (heretycy) i zajmowanie się magią (czarownice), palono także Żydów; Kara ta była stosowana od starożytności, przez średniowiecze, aż do XVIII" Czyli definicja wprost wali w średniowiecze, w którym stosów PRAWIE nie było. Dlatego się czepiam.
anonim2015.10.10 14:05
Katoliberalny ''my jestesmy w zdecydowanej większości potomkami nie właścicieli niewolników tylko samych niewolników.'' teza oczywiście fałszywa, bo nie wywodzimy się z xvi wieku, w którym europejscy humanisci wywlekali dowody, ze żadne państwo bez niewolnictwa nie bedzie istnieć. Nasz rodowód jest starszy, siega czasów, w których niewolnictwa nie było w ogóle, a chłopi razem ze szachtą, w przeciwieństwie do mieszczaństwa, staneli przy Niezłomnym jako ludzie wolni ''Poza tym u nas forma poddaństwa była zdecydowanie okrutniejsza dla chłopa.'' Niż gdzie? niż we Francji, gdzie jak podaje Orzeszkowa w liście do jednej z redakcji, ''przed samą rewolucją 1793 r za zabicie zająca, zabijano chłopa?'' a w ''niemczech za zdjęcie owocu z drzewa skręcano to drzewo wnętrznościami wyprutymi z winowajcy?'' W Aglii było lepiej, zgadza się, ale dla kogo lepiej? Dla Irlandczyków? Dla angielskich chłopów-katolików, z kórych Elzbieta zrobiła totalnie zniewoloną 'kastę odrzuconych''? Wszyscy się z tego rozliczyli, jak podle twierdzi fanatyczna antykatoliczka? .''to pokazuje jak wielki był opór szlachty przeciw temu,wbrew racji stanu i na zgubę I RP'' Nie szlachty, tylko częśsci szlachty, przecież to szlachta Konstytucję uchwaliła, na co nie mogły w zadnym wypadku zgodzić się trzy ościenne imperia, oparte właśnie na niewolnictwie..Sama Katarzyna o tym powiedizała wprost, że na uwolnienie ludu w polsce zgodzić się nie może, bo jej niewolnicy tam znajda schronienie..Kto postawi nogę na terenie Rzeczypospolitej miał być przecież wolny..Obawiam się, że do czasów szlacheckiej Konstytucji 3 Maja ludzkosć nie wydała nigdy równie doniosłego aktu prawnego, ,[pomijam naukę Kościoła,[
anonim2015.10.10 14:16
''Co do nedzy robotnika w XIX wiecznej Europie,to owszem różowo nie było,ale duzo też w tym marksistowskiej propagandy'' dzieci pracujące w fabrykach unmierały często naprawdę, z głodu, pomimo, że pracowały pzrecież, nieraz wszystkie w icznej rodzinie, dzięki temu Marks mogł się tak rozwinąć, jak się rozwinał. liberalna Europa dała mu wszystkie możliwe narzedzia, bez których rozmyłby się w mroku dziejów, jak tysiące jego poprzedników.. Rozumiem mądra że Europa się z tego rozliczyła, proszę mi pokazać jak to zrobiła ..Marks chyba nie jest polskim produktem???
anonim2015.10.10 14:21
Zebzydowski A konkretnie w jaki ssposób Niemcy się rozliczyły za ludobójstwo dokonane na ''onych'', ?? Chcesz powiedzieć, że Tokarczuk najzwyczjniej w świecie łże? Tak, zgadzam się z tobą, to zwykła antykatoika propaganda Z Panem Bogiem
anonim2015.10.10 17:15
Przodkowie ponad 90 proc.społeczenstwa to byli w XIX w chłopi panszczyźniani.To ma kolosalne znaczenie dla tworzenia się naszej swiadomości narodowej,to był inny rozwoj niż na zachodzie.Dzisiejsze nasze zacofanie względem rozwinietych panstw,to nie tylko komuna i II wojna,ale również a może przed wszystkim ten bagaż historyczny.Nie bardzo rozumiem o co masz pretensje do całej Europy i domagasz sie jakichś rozliczeń,z tego co wiem to Europa nie gloryfikuje swojego ustroju feudalnego i nie broni ówczesnej szlachty.To raczej my zapatrzeni w sienkiewiczowska wizje Polski szlacheckiej wypieramy z pamięci historycznej że była ona czesto dla swoich poddanych katem.Myśle że Francuzi czy Anglicy bardziej krytycznie patrzą na procesy społeczne jakie zachodziły w ich historii,tam historycy potrafią pisać o okrucienstwie władcow,niedoli chłopow i okrucienstwie np.rewolucji francuskiej.U nas natomiast dla częsci historyków wydaje sie być nieistotna prawda,tylko to zeby nie wypaść w tej historii gorzej od innych nacji
anonim2015.10.15 11:31
Wysłane. Sponsorowany prze Wyborczą - antypolonizm. Dla kasy ludzie nawet mordują, Tokarczuk sieje nienawiść, za to jej płacą. Może kiedyś wróci do niej ten jad który sączy.