Warszawa zwycięzcą rankingu miast bezpiecznych i otwartych Europolis. Na podium znalazł się także Kraków i Rzeszów. Twórcy rankingu wzięli pod uwagę nie tylko dane o przestępczości, ale także bezpieczeństwo socjalne, komunikacyjne i sytuację obcokrajowców w mieście.

Rafał Dymek dyrektor Fundacji Schumana podkreśla, że w większości tych kategorii stolica nie była liderem, ale sukces zagwarantował jej brak słabych stron. Dyrektor przyznał, że sami twórcy raportu byli zaskoczeni takim wynikiem, bo intuicyjnie sądzili, że najbezpieczniejsze okażą się małe miasta. Dodał, że Warszawa w żadnej kategorii wyraźnie nie przoduje, ale też nic nie ciągnie jej w dół, co miało miejsce w przypadku innych miast.

Dyrektor stołecznego Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor podkreśla, że miasto inwestuje w bezpieczeństwo nie tylko dofinansowując liczbę policyjnych patroli, lecz także przez inne działania, takie jak poprawa bezpieczeństwa dróg czy więcej oświetlenia.

W poszczególnych badanych kategoriach Zamość okazał się miastem z najwyższym bezpieczeństwem publicznym, a w odczuciu mieszkańców najbezpieczniej jest w Sopocie.

Raport Europolis "Bezpieczne i otwarte miasta" Polskiej Fundacji imienia Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przygotowany został przez Politykę Insight. W rankingu badano 66 miast na prawach powiatu na podstawie 44 wskaźników.

daug/IAR