Teluk: Polska się przebudziła! - zdjęcie
11.05.15, 06:55Andrzej Duda (fot. facebook)

Teluk: Polska się przebudziła!

18

Stało się tak, jak przewidywałem w ostatnim przedwyborczym komentarzu. Wyborcy pokazali Komorowskiemu język. Podczas, gdy wyborcy Platformy, dzięki ładnej pogodzie, odpuścili sobie obywatelski obowiązek, Polacy zaktywizowali się, włączając się w powszechny ruch kontroli wyborów, bądź rodzinami idąc do urn. Niska frekwencja wyborcza była jedną z przyczyn klęski Bronisława Komorowskiego.

Politycy PO, podobnie jak kiedyś ci z PZPR, myśleli, że będą rządzić wiecznie. Dlatego bezcenne było obserwowanie wyrazów twarzy obecnego prezydenta i jego sztabowców, tuż po ogłoszeniu wyników sondaży. Do obozu władzy wkradła się panika. Uzasadniona. Jeśli zmiany okażą się trwałe, czołowi politycy Platformy, podobnie jak Donald Tusk, będą musieli salwować się ucieczką z kraju, bowiem światło dzienne ujrzą afery ostatnich lat rządów PO.

Bronisław Komorowski przegrał na własne życzenie. Ostatnie dwa spoty wyborcze, które atakowały jego głównego kontrkandydata, w tym jeden wyśmiewający jego katolickie poglądy, okazały się samobójcze. Czarę goryczy przelała arogancka odmowa uczestniczenia w debacie prezydenckiej. Teraz bezpośrednia konfrontacja może być ostatnią deską ratunku.

Równolegle Andrzej Duda okazał się profesjonalistą, człowiekiem kompetentnym i bardzo zrównoważonym. Jego sztab wyborczy wykonał świetną robotę, nie popełnił błędów. Przeszedł drogę od zera do bohatera, a Polacy kochają takich kandydatów. Kampania okazała się bardzo efektywna i jeśli Andrzejowi Dudzie nie zabraknie konsekwencji, jego sukces za dwa tygodnie okaże się pełny.

Jednak wszystko zależeć będzie od głosujących na kandydatów antysystemowych. Paweł Kukiz jest mimo wszystko wielką niewiadomą. Na dniach okaże się, czy jest człowiekiem prowadzonym przez służby, jak chcą jego przeciwnicy, czy rzeczywiście jest takim patriotą jakim się deklaruje. Można się spodziewać agresywnych nacisków ze strony obozu rządzącego, aby Kukiz przynajmniej zachował neutralność przed II turą.

Warto zauważyć, że zbudował on swoją pozycję polityczną na wezwaniu do wprowadzenia w naszym kraju jednomandatowych okręgów wyborczych, które jak pokazały to ostatnie wybory w Wielkiej Brytanii, faworyzują wielkie partie. Populistyczna UKIP, która zebrała trzecią ilość głosów, musiała zadowolić się zaledwie jednym mandatem.

Reszta głosów prawicy powinna trafić do kandydata Prawa i Sprawiedliwości. W polityczny niebyt powoli odchodzą PSL i SLD. Zatrudnienie farbowanej blondynki jako nowej twarzy lewicy okazało się kompromitacją tej formacji. Postkomuniści podzielili los Palikota i Tanajno, chyba najbardziej żałosnych kandydatów w tych wyborach.

Za dwa tygodnie uroczystość Zesłania Ducha Św. Trudno sobie wyobrazić, aby na prezydenta został wybrany ktoś, kto publicznie występuje przeciwko nauczaniu Kościoła. Choć i tak trudno uwierzyć, że głosowała na niego aż 1/3, rzekomo katolickiego, społeczeństwa.

Tomasz Teluk

Komentarze (18):

anonim2015.05.11 7:12
a wiecie że Kukiz to kumpel Schetyny ? i jeszcze tak niedawno popierał PO ? to taki koń trojański PeOwców !!! cieszy mnie ten wynik, mam nadzieję że w II wygra Duda, pięknie się wysławia, nie czyta z kartki i jego wiedza jest udokumentowana doktoratem, a "bul" Komorowski cieniutko wypadł, gdyby nie TVP i cała sprzysiężona sitwa dziennikarska to gajowy nawet by 1% nie dostał, za całokształt, za sam fakt podpisania podniesienia podatku VATna 23% nie mówiąc o innych rzeczach...
anonim2015.05.11 7:16
Co wy się tak wszyscy podniecacie doktoratem Dudy?? Cóż to takiego wielkiego jest posiadanie go?? Dzisiejszy doktorat to poziom pracy magisterskiej moich dziadków.
anonim2015.05.11 7:18
" Polska się przebudziła " Do przebudzenia to jeszcze daleko , na razie można mówić co najwyżej o wybudzeniu...
anonim2015.05.11 7:18
@arbiter dokładnie, obecne wyniki są jedynie sondażowe. Dwie rzeczy mnie wczoraj ucieszyły. Sukces Kukiza i pstryczek dla Komorowskiego. W II turze nie mam na kogo zagłosować.
anonim2015.05.11 7:18
"Podczas, gdy wyborcy Platformy, dzięki ładnej pogodzie, odpuścili sobie obywatelski obowiązek, Polacy zaktywizowali się, włączając się w powszechny ruch kontroli wyborów, bądź rodzinami idąc do urn." - co jasno oznacza, ze wyborcy Komorowskiego to nie są Polacy... Oj, panie autor, próżnoś riposty się spodziewał, nie dam ci prztyczka ani klapsa... a za dwa tygodnie wyborcy Komorowskiego owszem, do wyborów pójdą, wczorajszy wynik wystarczająco podziałał na wyobraźnię. Pamiętacie, po dwóch latach władzy Pisu przed polskimi ambasadami i konsulatami ludzie stali w kolejkach po kilka godzin, żeby Jarusia od władzy odsunąć... a więc grill grillem, ale jak trzeba do wyborów też pójdą. po drugie - króliki, przestańcie dzielić skórę na niedźwiedziu, bo Duda może wygrać jedynie dzięki głosom wyborców Kukiza, który jak Terlik pisał, jest ruskim agentem itp. i chce wyprowadzenia religii ze szkół. Naprawdę chcecie z Kukizem wchodzić w sojusze?
anonim2015.05.11 7:46
barbiter pisząc słowa : "Nikt kto jest katolikiem nie głosuje na osobę mające w d*pie VIII przykazanie i plującego na bliźnich." znów ma rację, a zatem - jak napisał barbiter "Nikt kto jest katolikiem nie głosuje na" Komorowskiego...
anonim2015.05.11 7:47
@Mar_cin Niestety nawet niżej - przed wojną było mniej ludzi z maturą niż obecnie mamy doktorów, a przedwojenna matura była dopiero początkiem drogi.
anonim2015.05.11 7:48
Man_cin napisał: "Cóż to takiego wielkiego jest posiadanie go?? Dzisiejszy doktorat to poziom pracy magisterskiej moich dziadków." no właśnie i dlatego Man_cin nie ma pojęcia o czym pisze, bo sam skończył aż podstawówkę (na miernych)... bua, ha, ha, ha
anonim2015.05.11 7:55
@Nabi, widzisz na miernych, ale skończył. A ty co skończyłeś/łaś??
anonim2015.05.11 7:55
Gejowski kolejny "młody" "wykształcony jak Man_cin - jka swiatły...wie co się dziłao przed wojną... - chyba polsko-jaruzelską... Ha, ha, ha,ha
anonim2015.05.11 7:56
Liczę na to, że Paweł Kukiz mimo ewidentnego nierozumienia kim jest Shreku i kto go trzyma na smyczy okaże się przyzwoitym człowiekiem...
anonim2015.05.11 8:12
@Zbyszek_katolik - nie umniejszając nic z wykształcenia pana Dudu, bo na pewno doszedł on do niego ciężką pracą i mozołem warto zauważyć, iż ani założyciel naszej "Biedronki", ani twórca "Microsoftu" nie mieli wyższego wykształcenia, a odnieśli sukces. Natomiast co do tego, że pan Duda pięknie się wysławia czy ładnie wygląda, to do tej pory sądziłem, iż takim kryterium wyboru kierują się tzw. kury domowe, a nie faceci, którzy bądź co bądź mają większe rozeznanie w meandrach polityki. Ale zgoda, że Bul bez całego tego przemysłu wizerunkowego kręcącego się woków jego osoby nadawałby się tylko do przebywania w lesie i strzelania do zwierzyny. I z lasu powinien już nie wychodzić:-)
anonim2015.05.11 9:10
Arbiter - nie zdziwiłbym się, gdyby w nocy okazało się, że wygrał Komorowski przed Jarubasem i Ogórek. Ale chyba tym razem obywatele przypilnują władzę, aby się powstrzymała...
anonim2015.05.11 11:51
Możecie wykupić adres fronda.pis? Bo "pl" to już raczej nie jest.
anonim2015.05.11 15:01
Nabi, jesteś?
anonim2015.05.11 15:08
Jako, że Cię chłopie lubię, napisz co o tym sądzisz http://blog.wirtualnemedia.pl/ewaryst-fedorowicz/post/niech-kaczynski-przeprosi-poprosi-i-podziekuje
anonim2015.05.11 15:32
I jeszcze na ten temat http://naszeblogi.pl/54587-panie-andrzeju-duda-czas-na-niewygodne-pytania
anonim2015.05.11 18:48
Ja się modlę o oświecenie narodu polskiego aby obywatele widzieli rzeczy takie jakie są a nie zafałszowane przez media i polityków. Dzisiaj potrzeba nam prawych polityków a nie karierowiczów.