Szef MSZ: UE musi domagać się międzynarodowego śledztwa ws. Nawalnego  - zdjęcie
28.08.20, 17:17Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio Łódź)

Szef MSZ: UE musi domagać się międzynarodowego śledztwa ws. Nawalnego

14

W Berlinie od wczoraj odbywa się nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Relacjonując przebieg rozmów szef polskiego MSZ przekazał, że jednym z podejmowanych tematów była sprawa otrucia w Rosji opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Jak podkreśla prof. Zbigniew Rau, Unia powinna w tej sprawie domagać się od Rosji międzynarodowego śledztwa.

- „Jednomyślnie doszliśmy do wniosku, że wszyscy popieramy i tym samym UE winna poprzeć domaganie się od władz rosyjskich umiędzynarodowienia tego dochodzenia. Sprawa jest jasna. To, co się stało, ta próba otrucia czołowego działacza opozycji demokratycznej w Rosji, jednoznacznie wskazuje na stan poszanowania praw człowieka i kondycję demokracji w Federacji Rosyjskiej” – mówił na konferencji prasowej w Berlinie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że trudno zaufać władzą Rosji co do tego, że przeprowadzą obiektywne śledztwo, a po znalezieniu winnych w transparentny sposób poinformują o jego rezultatach społeczność międzynarodową.

Aleksiej Nawalny, który w ub. czwartek trafił do szpitala w Omsku po tym, jak źle poczuł się w samolocie, obecnie wciąż przebywa w szpitalu w Berlinie. Został tam przetransportowany w ub. sobotę. Wbrew wcześniejszej opinii rosyjskich lekarzy, berlińscy specjaliści stwierdzili, że został on otruty, co wcześniej podejrzewali współpracownicy Nawalnego.

Jak poinformował dziś szpital Charite, w którym to jest hospitalizowany Rosjanin, jego stan uległ poprawie, jest stabilny, a symptomy ustępują. Nadal jednak utrzymywany jest w śpiączce farmakologicznej. W opinii lekarzy nie można jednak jeszcze stwierdzić, czy wskutek tego „ciężkiego zatrucia” pacjent będzie cierpiał z powodu długotrwałych następstw.

Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas oświadczył dziś, że Niemcy są gotowe na nałożenie sankcji na Rosję, jeżeli potwierdzi się, że za próbą otrucia Nawalnego stoją rosyjskie służby.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (14):

Anonim2020.08.30 17:38
Jeszcze poproszę o międzynarodowe śledztwo w sprawie rozbicia samolotu z prezydentem RP i resztą pasażerów w Smoleńsku.
Anonim2020.08.28 18:32
Niech p. Rau DOMAGA SIĘ ale MIĘDZYNARODOWEGO ŚLEDZTWA w sprawie K- Wirusa , jego źródeł , celów , ANIMATORÓW i WINNYCH OGRANICZENIA WOLNOŚCI POLAKÓW . Pan Minister usiadł na "stołku" i patrzy w tv Kurskiego SŁUCHAJĄC animatorów z Unii. Ta sztuczna jedność pomiędzy PiS i PO i lewakami inspirowana przez unie i Sorosa w działaniach na rzecz WOLNOŚCI Białorusi jest jaskrawym przejawem MANIPULACJI jakiej doświadczaja Polacy na rzecz BUDOWU EUROKOŁCHOZU. Te wielogodzinne występy platformersów jak p. Kropiwnicki i lewaków chwalące p. Morawieckiego w TVinfo są ZNAKIEM OTWARTEJ TRANSFORMACJI socjalistów z PiS. Kto wie jeszcze trochę a do chórku pochwał dołączy się senator Kamiński i Giertrych . To dopiero będzie JEDNOŚĆ i SOLIDARNOŚĆ międzypartyjna i unijna.
życzę ci yehowy "katoliku"2020.08.28 18:32
abyś ty i twoja jehowa sekta jak jeden ZŁAPAŁ koronawirus TEJ NIESTNIEJĄCEJ EPIDEMII i zgodnie z waszą jehową sekciarską doktryną ODMÓWILI MASOŃSKIEJ opieki lekarskiej.... I tobie Keller-Krawczyk przy okazji.
Łagodny2020.08.28 18:28
Rusofobia rządzących w Polsce jest PRZERAŻAJĄCA. Tylko IDIOTA uzna ,że tego śpiona chciano otruć. Jak by Rosjanie chcieli go wysłać na łono Abrahama ,to wystarczy mały wypadek ,lub ,,bojownik" Kadyrowa.
katolik2020.08.28 18:32
Zaufanie do zachodu jest wielkie, choć śmiertelne ! Ale PIS uwaza, ze db jest trzymać z masonami !
A jakby tak twoja stara postawic na glowie2020.08.28 18:34
bylaby skarbonka. Nie uwazam ze w Polsce jest "rusofobia" ale ruso-pogarda!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.28 18:26
merkel wybierając tuska na pucybuta zrobiła z niego nie tylko parcha, ale szmalcownika co nam parchom w polszu nie pasuje, ale .... Szybka Randa z parchem jest dobra na wszystko!
katolik2020.08.28 18:23
Masońska Medycyna Śmierci(MMS)- szczepionka na koronawirusa będzie powodować choroby i będzie czipem !!!!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.28 18:20
kałczyński wybierając takiego parcha na szefa MSZ, nasRau polakom w twarz!
Anonim2020.08.30 17:41
Jak tobie kretynie nie podoba się nowy minister Spraw Zagranicznych RP to znaczy że to jest właściwa osoba na właściwym miejscu.
yehowy katolik i teolog Putina oraz2020.08.28 18:18
𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 !!!!
yehowy katolik i teolog Putina oraz2020.08.28 18:17
𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐈𝐍𝐅𝐎𝐑𝐌𝐔𝐉𝐄: 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀 𝐙 𝐊𝐑𝐀𝐉𝐔 𝐑𝐀𝐃 "𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐎𝐒𝐇𝐈𝐓𝟐𝟎" 𝐍𝐀𝐉𝐋𝐄𝐏𝐒𝐙𝐀 𝐍𝐀 𝐄𝐔𝐓𝐀𝐍𝐀𝐙𝐉𝐄 !!!
yehowy katolik i teolog Putina oraz2020.08.28 18:16
𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝐁𝐈𝐋𝐋 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒 𝐌𝐎𝐑𝐃𝐔𝐉𝐄 𝐋𝐔𝐃𝐙𝐈 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐀𝐌𝐈 !!!
katolik2020.08.28 17:34
szkoda, że PIS nie domaga się śledztwa w sprawie korona, SZczepionka będzie powodowała choroby i będzie czipem. Ale PIS na to nie stac, liczy się kasa od masonów, a co będzie potem, po szczepionkach, to już inna sprawa ... masonska!!!