Szczerski: Będą pilne rozmowy ze stroną czeską  - zdjęcie
23.05.21, 13:00Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

Szczerski: Będą pilne rozmowy ze stroną czeską

12

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski przekazał, że polski rząd przeprowadzi pilne rozmowy ze stroną czeską ws. Kopalni Turów. Chodzi o spór Polski i Czech w TSUE, którego konsekwencją jest decyzja wiceprezes luksemburskiego trybunału o wstrzymaniu wydobycia węgla w kopalni.

W piątek Trybunał Konstytucyjny nakazał natychmiast zaprzestać wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów. Zastosowany środek tymczasowy ma związek ze sporem między Polską a Czechami, które uważają, że wydając koncesję na dalsze wydobycie Polska złamała przepisy unijne. Zgodnie z orzeczeniem Polska nie może wydobywać węgla w tej kopalni aż do czasu rozstrzygnięcia sporu.

Z Kopalnią Turów związane jest nawet 4-7 proc. produkcji energii elektrycznej Polski, w związku z czym strona polska zapowiada, że nie dostosuje się do orzeczenia, które realnie zagroziłoby polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu.

O sprawę na antenie TVP Info pytany był dziś szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, który przekazał, że polski rząd będzie pilnie rozmawiał ze stroną czeską na ten temat.

Prof. Szczerski zaznaczył, że „z punktu widzenia polityki europejskiej” decyzja TSUE jest „toksyczna” – podważa zaufania do unijnych instytucji i wskazuje na podwójne standardy. Narusza też realizację europejskiego Zielonego Ładu.

- „Tego, czego dzisiaj najbardziej brakuje w Europie, to jest zaufanie do instytucji unijnych, a tego typu decyzje podważają to zaufanie, gdyż różne firmy będą żyły w przekonaniu, że jedną złą decyzją TSUE może zakazać im działalności”

- wskazał prof. Szczerski.

Wyjaśnił, że w obecnej sytuacji należy podjąć dyskusję w Unii Europejskiej i ze stroną czeską.

- „Myślę, że rząd będzie tę dyskusję kontynuował na poziomie różnych ministrów, wejdzie ponownie w rozmowy z Czechami, bo myślę, że strona czeska była podobnie zszokowana tą decyzją, jak i my”

- stwierdził.

kak/PAP

Komentarze (12):

MaxFiend2021.05.24 14:47
O jacy łaskawcy! A Czesi od kilku lat nie mogli się doprosić o takie rozmowy. Widocznie nie mieli wyjścia i musieli użyć TSUE.
Darek2021.05.24 8:28
Nie no rychło w czas - zacząć umawiać się na rozmowy ze stroną skarżącą dopiero po wyroku zabezpieczającym roszczenie. To może umówcie się na te rozmowy za 50 lat.
Na forum waszego "Trójmorza"2021.05.24 7:52
się z pewnością dogadacie. W końcu to poważna alternatywa względem UE hehehe
Anonim2021.05.23 23:16
Szczerski to kandydat pisu na najważniejsze stanowiska w międzynarodowych organizacjach oprócz stanowiska papieża.Kolejny pisbolszewicki fachowiec
Foster2021.05.23 16:35
Wreszcie, myślałem że serce tego nie wytrzyma.
Zarabiaj nawet 300 dol w dzien w 5 kroków2021.05.23 16:22
Bitcoin Time jest to platforma działająca na rynku od dwóch lat. Gdy platforma dostała mnóstwo pozytywnych opinii od partnerów z zagranicy, została także wprowadzona do Polski, gdzie teraz cieszy się ogromną popularnością i zdobyła uznanie wśród ogromnej liczne klientów. Platforma przeważa nad konkurencja tym, że jest przejrzysta.Platforma Bitcoin Time posiada wszystkie funkcje wyprzedając konkurencje i w ten sposób umożliwia zarobek każdemu początkującemu traderowi, jak i profesjonaliście. Jeśli jesteś klientem platformy Bitcoin Time to zyskujesz dostęp do: - Stałej pomocy z naszej strony 24/7 - Darmowego wsparcia i pomocy Twojego brokera - Platformy, która jest bardzo łatwa w obsłudze - Renomowanej platformy Mało tego, otrzymasz także dostęp do materiałów edukacyjnych, które pokażą Ci jak zacząć zarabiać, dodatkowo otrzymasz oprogramowanie autotradingowe, a także pomoc naszego profesjonalnego zespołu po stronie systemu, i Twojego brokera.Handlowanie kryptowalutami nigdy nie było tak proste! Wystarczy ustawić oprogramowanie, które zacznie dla nas zarabiać pieniądze przez cały czas. Zacznij zarabiać --> http://bitcointime.com.pl
Prawda2021.05.23 15:45
Czechy to Fałszywy --NARÓD --jak w 1920 roku broń w wagonach jechała do Polski z Francji i nie wypuszono na wojne z Ruskimi Boszewikami ==
Hit kinowy Dumbo2021.05.23 14:22
Zapraszam do mojego fajsbuka a znajdziesz tam porno jak: bombardowanie Strefy Gaza bombami fosforowymi i cluster bombami. Zobaczysz jak barbarzyńska zaraza palestyńska wylatuje w powietrze, jak palestyńskie dzieciaki wylatują w powietrze, które już nie będą jihad. A wielki Izrael i tak ch uj strzeli i tak ... Bomba demograficzna Arabów już tyka! - - - - - - A tak ogólnie to zobaczysz mnie jak rucham naszą domową kozę.
Hit kinowy Dumbo2021.05.23 14:06
Oglądaj już dziś super film familijny Dumbo 2019 Lektor PL https://bit.ly/3fCSvfb Oraz inne hity. Zapraszam serdecznie Do nowej wyszukiwarki filmów seriali!
Ix Ypsilon2021.05.23 13:17
Szczerski, co było w porozumieniu z 19-ego roku niedopracowane, że Czesi dzisiaj mają możliwość swobodnego pyskowania???
KiedyJemKnedleNieRozmawiamNawetPoCzesku2021.05.23 13:16
Jest odkrywka, jest dziura, są zbocza, więc Dudyń pcha się w tamte strony, żeby pozjeżdżać na nartach. Przy okazji wetnie z pięć porcji knedli, żeby gęba zdrowo błyszczała łojem. Żałosny to klaun - marionetka w roztrzęsionych łapskach Dziada Kaczyzbawa z Żoliborskiej Nory.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.23 13:12
w przypadku jakichkolwiek oporów ze strony Czechów podczas rozmów niech PiSdziaki powołają się na misję chrystianizacyjną i Biblię oraz to że polska to naród wybrany z którego wyjdzie iskra...