Święto reformacji. Jakie są owoce dialogu z luteranami? - zdjęcie
01.11.14, 15:00Marcin Luter (fot. Wikipedia)

Święto reformacji. Jakie są owoce dialogu z luteranami?

10

Kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan mówił o dialogu między Kościołem katolickim na luteranami. Zbliża się 500-lecie reformacji i w związku z tym kard. Koch zabrał głos na forum Światowe Federacji Luterańskiej. Wskazał także na 50-lecie ekumenicznego otwarcia Kościoła katolickiego.

Luteranie 31 października obchodzili święto reformacji. Wiąże się to z na poły legendarnym przekazem o przybiciu przez Lutra swych tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze.

Na konferencji zorganizowanej przez wspomnianą Federację w Rzymie kard. Koch mówił o owocach, które przynosi posoborowe zbliżenie katolików z luteranami. Jednym z nich była wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu.

Kolejnymi krokami, podkreślił purpurat, powinny być deklaracje dotyczące Kościoła, Eucharystii i duchowieństwa.

Kardynał zaznaczył też, że należy w szczególny sposób podejść do nachodzącego 500-lecia wystąpienia Lutra, które będzie mieć miejsce w 2017 roku. Kard. Koch podkreślił, że ma to swoje znaczenie ekumeniczne, bo Luter, prezentując własne tezy, był katolikiem.

Trzeba też, wskazał hierarcha, podejść do protestanckiego jubileuszu w krytyczny sposób. Należy uznać potrzebę pojednania i oczyszczenia pamięci historycznej.

Dzięki temu rocznica może stać się znakiem nadziei na budowanie głębszej jedności i wspólnego świadectwa o obecności Boga w naszych czasach.

bjad/radio watykańskie

Komentarze (10):

anonim2014.11.1 15:11
Stosy to dzieło heretyków ileż to ludzi luteranie spalili szczególnie Katolików w krajach protestanckich dręczyli.
anonim2014.11.1 15:13
Ciekawe, jak to się ma do napomnień Pisma Świętego: Sekciarza (heretyka) po jednym lub po drugim upomnieniu wystrzegaj się, wiedząc, że człowiek taki jest przewrotny i grzeszny, przy czym sam na siebie wydaje wyrok." (Tyt. 3,10-11)
anonim2014.11.1 15:52
A ponoć onanizm jest grzechem ...to dlaczego się go uprawia i pochwala?
anonim2014.11.1 15:53
Ekumenizm jeśli ma służyć tylko sobie bez nawracania to onanizm, bezsens i strata czasu.
anonim2014.11.1 15:54
i obraza Boga!
anonim2014.11.1 15:55
"Kard. Koch podkreślił, że ma to swoje znaczenie ekumeniczne, bo Luter, prezentując własne tezy, był katolikiem." Martin Luter sam wykluczył się ze wspólnoty katolickiej ekskomuniką latae sententiae. Złamał śluby kapłańskie i zakonne. Ożenił się z zakonnicą, która rownież złamała śluby zakonne.
anonim2014.11.1 17:45
,,Martin Luter sam wykluczył się ze wspólnoty katolickiej ekskomuniką latae sententiae. Złamał śluby kapłańskie i zakonne. Ożenił się z zakonnicą, która rownież złamała śluby zakonne. " Khem, to było 8 lat po jego wystąpieniu. Luter przestał być katolikiem po ekskomunice z 1520 roku. Przez pierwsze 3 lata Reformacji pozostawał w Kościele Katolickim.
anonim2014.11.1 18:31
To otwarcie ekumeniczne skutkuje narazie postępującą protestantyzacją KK (czyli mówiąc kolokwialnie heretyzacją). Z heretykami się nie dialoguje, heretyków się nawraca
anonim2014.11.6 23:02
Az sie dziwe ze na Frondzie w tym temacie dotyczacym Lutra zleciało sie tylu anty-intelektualnych imbecyli jak ponizej. Zeby głupota mogła fruwać, to co niektorzy ponizsi komentatorzy uniesliby sie do nieba
anonim2014.11.7 8:06
Niszczycie pamięc S.P. Papieża Jana Pawła II- WYBITNEGO PAPIEZA !!!!- który Ks. Dr. Marcina Lutra nazwał : Wielkim Swiadkiem Wiary Katolickiej !!!!! Pomyslcie chociaz swoimi ograniczonymi intelektualnie mózgami i odpowiedzcie sobie na proste pytanie. Co było powodem Reformacji ? A pozniej osądzajcie. A pozniej się dziwicie ze z waszymi pogladami mordowano kiedys niewinnych Rzymsko- katolikow w krajach protestanckich; Skandynawia, Anglia, USA, Holandia, Szwajcaria/protestanckie kantony/