Kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan mówił o dialogu między Kościołem katolickim na luteranami. Zbliża się 500-lecie reformacji i w związku z tym kard. Koch zabrał głos na forum Światowe Federacji Luterańskiej. Wskazał także na 50-lecie ekumenicznego otwarcia Kościoła katolickiego.

Luteranie 31 października obchodzili święto reformacji. Wiąże się to z na poły legendarnym przekazem o przybiciu przez Lutra swych tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze.

Na konferencji zorganizowanej przez wspomnianą Federację w Rzymie kard. Koch mówił o owocach, które przynosi posoborowe zbliżenie katolików z luteranami. Jednym z nich była wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu.

Kolejnymi krokami, podkreślił purpurat, powinny być deklaracje dotyczące Kościoła, Eucharystii i duchowieństwa.

Kardynał zaznaczył też, że należy w szczególny sposób podejść do nachodzącego 500-lecia wystąpienia Lutra, które będzie mieć miejsce w 2017 roku. Kard. Koch podkreślił, że ma to swoje znaczenie ekumeniczne, bo Luter, prezentując własne tezy, był katolikiem.

Trzeba też, wskazał hierarcha, podejść do protestanckiego jubileuszu w krytyczny sposób. Należy uznać potrzebę pojednania i oczyszczenia pamięci historycznej.

Dzięki temu rocznica może stać się znakiem nadziei na budowanie głębszej jedności i wspólnego świadectwa o obecności Boga w naszych czasach.

bjad/radio watykańskie