Brak zaufania do bezpieczeństwa szczepionek przeciwko koronawirusowi jest głównym, choć niejedynym powodem sceptycznego podejścia części Polaków do szczepienia się przeciwko covid-19, wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię United Surveys na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej” oraz RMF.

Zdecydowana większość, aż 64,5 proc. badanych uważa, że podstawowym czynnikiem odstraszającym Polaków od poddania się szczepieniom przeciw koronawirusowi jest brak zaufania do bezpieczeństwa antycovidowych preparatów.

Znacznie mniejsza ilość ankietowanych, 46,8 proc., jako powód wstrzemięźliwości w sprawie szczepień podała fakt, iż niezaszczepieni nie wierzą w istnienie pandemii. Natomiast 41,7 proc. badanych uważa, że Polacy się nie szczepią, bo choć wierzą w covidową pandemię to jednak jej się nie obawiają. Ponadto 40,7 proc. ankietowanych jako przyczynę odmowy zaszczepienia się podało argument poczucia ograniczania wolności obywatelskiej.

Akcja szczepień przeciw koronawirusowi rozpoczęła się w Polsce w grudniu 2020 roku. Do chwili obecnej pełen cykl szczepień (dwie dawki preparatów Pfizera, Moderny AstryZeneki lub jedną dawkę szczepionki Johnson & Johnson) przyjęło 57 proc. Polaków. We Włoszech stan zaszczepienia obywateli pełną dawką kształtuje się na poziomie 87 proc., w Wielkiej Brytanii – 83 proc. Według danych rządowych, od początku rozpoczęcia szczepień w Polsce zgłoszono ponad 17,5 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych.

 

ren/rmf24.pl