Rzecznik KEP: Poparcie dla aborcji jest porażką Kościoła  - zdjęcie
27.10.20, 09:48Fot. screenshot - YouTube (Maskacjusz TV)

Rzecznik KEP: Poparcie dla aborcji jest porażką Kościoła

47

Goszcząc na antenie Radia ZET rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak komentował czwartkowe orzeczenie TK dot. aborcji i odbywające się w związku z nim w Polsce manifestacje. Podkreślił, że od nikogo nie można wymagać heroizmu, ale nie można też prawem jednego człowieka niwelować prawo drugiego.

W rozmowie prowadząca audycję zapytała ks. Gęsiaka o hasła protestujących dziś środowisk, które mówią o „wojnie”:

- „To czego nam brakuje, to słuchanie się. (…) Mamy do czynienia z bardzo dużym konfliktem aksjologicznym. To jest konflikt, który dotyczy systemu wartości, w którym żyjemy, albo w którym chcemy lub nie chcemy żyć” – mówił duchowny.

Podkreślał przy tym, że obserwowana dziś sytuacja jest bardzo niepokojąca i niepokój ten jest podzielany przez wszystkie strony.

Beata Lubecka pytała też, czy można wymagać od kobiet heroizmu:

- „Myślę, że nie. Nikt nie jest zmuszony do heroizmu i to jest jasne” – podkreślił jezuita.

- „W tych wszystkich argumentach, które się pojawiają, my mówimy o prawach kobiet, które jakieś te prawa sobie w ten sposób definiują. My chcemy mówić o prawie każdego człowieka do życia. To nie jest tak, że jedno prawo do życia może niwelować prawo drugiego. Że w imię dobra jednego prawa możemy zniszczyć prawa drugiego. Na tym polega trudność dialogu” – dodał.

Komentując skalę odbywających się protestów, w których na pewno biorą udział również katolicy, przewodniczący KEP przyznaje, że Kościół poniósł porażkę w kształtowaniu sumień:

- „Jest to jakąś porażką Kościoła, że wspólnota zaczyna mieć problem aksjologiczny. Być może nasz hierarchiczny dyskurs nie przystaje do zmieniającej się sytuacji” – stwierdził.

- „Może jest to trochę wina Kościoła, że my nie nauczyliśmy się pokazać w sumieniu człowieka jak życie jest ważne. To stało się problemem politycznym a nie powinno być” – dodał.

Zaznaczył przy tym, że Kościół nigdy nie poprze żadnej formy aborcji:

- „Każda aborcja jest złem. Kościół będzie próbował formować sumienia ludzi” – mówił.

kak/Radio ZET

Komentarze (47):

kaka2020.10.27 19:00
co ty czlowieku mowisz? wywalimy cie na zbity-----Jesli nie wiecie co zrobic usapcie bo i tak was wywalimy--hierarchowie PRZESZLI NA STRONE DIABLA
man.of.Stagira2020.10.27 18:03
TAK Maszeruje NIEBO kobiet Jungvolku Mrs Lempart - "Heili, Heilo, Heila! / Heili, Heilo, Heila! / Heili!-Heilo!-Heila! / Ha!, ha!, ha!, Ha!, ha!, ha!, ha!.. https://www.amazon.com/Heili-Heilo/dp/B00AK546M8
Teresa.2020.10.27 17:31
Z niewolnika nie ma pracownika. Pan Bóg nie potrzebuje niewolników, więc wydaje mi się że nie można ludzi zmuszać do miłości, można ją świadczyć własnym przykładem. W naszym kraju pokutuje rozkrzewianie wiary mieczem. Narzucanie ludziom zasad moralnych na siłę, prowadzi do buntu, szczególnie w kraju gdzie służba zdrowia jest w tak opłakanym stanie. Zamiast ustawami wkraczać w ludzie sumienie lepiej byłoby gdyby zaczęła się profesjonalna praca u podstaw zarówno administracji państwowej w zakresie tworzenia procedur pomocy dla niepełnosprawnych i ich rodzin, jak i w zakresie duchowym poprzez dopuszczenie młodych Duchem do "nowych" form ewangelizacji, aby pokazywać ludziom Boga miłosiernego. Kościół ma wielu wspaniałych ludzi i dzieł, ale też rzeszę bylejakości. Pozdrawiam
verizanus2020.10.27 15:37
Faktycznie wszystkie dyskursy, dialogowania z szatanem i jego ludźmi szukanie kompromisu z zaciętymi wrogami katolicyzmu chyba jednak okazały się porażką ;)
Jarek2020.10.27 15:23
Bóg dał człowiekowi możliwość wyboru, a człowiek drugiemu zabrania. Czy nagle człowiek stał się większy od samego Boga? Godek zasiada w kilku radach nadzorczych i stać j na nianię - bo sama raczej nie wychowuje. To samo NiJaki - dietka europosła. Ile jest rodzin żyjących z jednej pensji - bo drugi rodzic musi się opiekować. Zero dodatków. Żyją jak w piekle. Ale Godek i innych palantów z Ordo to nie interesuje. Już wypięli cycki do orderów.
Zenon2020.10.27 12:41
Znowu jezuita - Piłat!! i znowu wszystko pokrętnie!!! Kto takiego dudka wskazał a te funkcję!?
Beno2020.10.27 12:38
Aha, już wiemy - to jezuita. Wszystko jasne. Nie oczekujcie od takich cudu.
Protestant2020.10.27 12:17
Problem jest znacznie bardziej fundamentalny. Kościół nie głosi tej Ewangelii, do głoszenia której został powołany, a wyłącznie chrzci, najlepiej niemowlęta (por. Mk. 16,15-16; 1 Kor. 1,17). W rezultacie w większości ludzie nie nawracają się i nie przemieniają pod wpływem Ducha Świętego, ale co najwyżej usiłuje im się wtłoczyć chrześcijański system wartości, który to system - wobec braku ich nawrócenia - nie jest ich systemem. Skądinąd najlepszy (bo pochodzący od Boga) system wartości usiłuje się wtłoczyć w prawo cywilne, tak aby nawet niechrześcijanie zmuszeni byli niejako żyć po chrześcijańsku. A to wywołuje w nich zrozumiały opór. Nawet wielu księży jest nienawróconych - stąd problemy z ich grzechami: pedofilią, ale też z łamaniem celibatu, pijaństwem, zachłannością (chodzi o dobra materialne). W takiej sytuacji pojawia się symulowanie aktywności - okazywanie gorliwości wobec treści nie należących do Dobrej Nowiny, ale stwarzających pozory: "Będą okazywać pozór pobożności, ale wyrzekną się jej mocy" (2 Tm. 3,5). I tak ksiądz, który zbudował "sanktuarium" w Licheniu, po latach okazuje się pedofilem. Księża oddani szerzeniu kultu maryjnego - potrafią potrafią publicznie okazywać innym pogardę, miotać inwektywy, przekazywać treści sprzeczne z Ewangelią. Nikt nie sprzeciwia się treściom przynoszonym przez głosicieli niby-objawień, bo znajomość treści biblijnych jest wśród ludzi znikoma, a hasło, że rzekomo "Kościół te objawienia zatwierdził" - staje się manipulacyjnym wytrychem. To wszystko pokazuje, jak bardzo współczesny Kościół katolicki oddalił się od swoich biblijnych wzorców.
Piotr2020.10.27 11:40
W drodze powrotnej z pielgrzymki do Zjednoczonych Emiratów Arabskich 5 lutego 2019 papież Franciszek udzielił konferencji na pokładzie samolotu. Odpowiadając na pytanie o wykorzystywanie seksualne zakonnic, pochwalił papieża Benedykta XVI za decyzję o rozwiązaniu żeńskiego zgromadzenia, w którym siostry zakonne były „niewolone seksualnie” przez księży.
Anonim2020.10.27 11:22
To nie Kościół wywołał te awantury a politycy i część księży, którzy na siłę chcą doprowadzić do całkowitego zakazu aborcji . Gdzie jest Ziobro i politycy Konfederacji, Kaja Godek im inne tego rodzaju typy. Niech staną i bronią swoich pomysłów a nie zawalają tego na PiS i Kościół. Pochowali się po kątach i czekają aby skorzystać z awantury tak jak ta cała Wielgus i "pożywić się" na czyichś życiowych tragediach.
Człowiek2020.10.27 11:03
Urodzenie chorego dziecka nie jest żadnym "heroizmem". Byłoby nim np. oddanie swojego życia za życie dziecka. Nieludzkie jest przypisywanie sobie prawa do uśmiercania swojego dziecka - człowieka. Zakończenie mordowania niewinnych chorych dzieci poczętych w Polsce oznacza uszanowanie ich godności, także prawa do godnej śmierci i pogrzebu.
Zygota2020.10.27 11:26
Nie bądź śmieszny. Zygota nie jest człowiekiem...
Anonim2020.10.27 15:24
No no u ludzi brzuch napełnia się płynem i powietrzem, a u zwierza rozwija się piękne tworzenie. Maja niewinne zwierzątko.
Antek z Czerniakowa2020.10.27 10:47
Gonić to sukienkowe towarzystwo i dziadów w czerwonych beretkach, bo nie ma już żadnego co stanąłby w obronie wiary i Boga, a ich kredo to kasa: "przecież od nikogo nie można wymagać heroizmu" . Wczoraj przed kościołem na Pl. Trzech Krzyży Robert Bąkiewicz powiedział, że ta dzicz z "konfliktu aksjologicznego" już wkrótce dobierze się im do tyłków i zaprowadzi pod latarnie.
feldkuratkatz2020.10.27 11:28
Tak gonić to pedofilne sukienkowe towarzystwo, niech się pochowają po zakrystiach i plebaniach, o ile ich szlag po drodze nie trafi, bo tłuste strasznie i serducho może nie wytrzymać. A nie, zaraz, zapomniałem, że oni serca nie maja.
"Może2020.10.27 10:46
jest to trochę wina Kościoła.." jak delikatnie. No niby tak ale no cóż my...ale jest tyle do zarobienia.
Polak2020.10.27 10:43
Ano właśnie, panie Gęsiak, wydawało się wam że jesteście ponad słuchanie społeczeństwa, to i zbieracie co zasialiście. A jeśli "jedno prawo do życia nie może niwelować drugiego", to jakim prawem śmiecie stawiać płody wyżej niż żywe kobiety?
norbert2020.10.27 10:43
(...) To jest konflikt, który dotyczy systemu wartości, w którym żyjemy, albo w którym chcemy lub nie chcemy żyć” – mówił duchowny.(...) - to kobiety maja rodzić kalekie dzieci, bo ktoś ma potrzebę zamanifestowania swoich systemów wartości? System wartości tego księdza to jego prywatna sprawa i nie ma prawa w związku z nim nękać innych ludzi.
Ja, Szatan – kłamca i ojciec kłamstwa2020.10.27 10:40
Do lewaków, pogrobowców Marksa i redaktorków mojej ulubionej koszernej „Gazety Wyborczej”, inaczej „Allgemeine Kłamtung” albo „Güwno Prawda”. Ależ sprawiliście mi radość! „Hołota”, „zdradzieckie mordy”, „spiëprzaj dziadu” – to niedopuszczalna i karygodna mowa nienawiści. Ale „wŷpierdalač” oraz „jebač” – to tylko delikatne „wyrażanie emocji”. I nie jest to bynajmniej „nawoływanie do przemocy”. Genialna dialektyka! Dziadek Marks w piekle aż zawył z zachwytu, że ma tak pojętnych następców.
AAAtomek2020.10.27 10:39
Byłem i nie widziałem ani jednego narodowca! Byli za to kibice i to oni przejęli pałeczkę śpiewów i haseł!
Natalja Siwiec2020.10.27 10:36
A to dopiero początek. Śmierć Kościoła Katolickiego to tylko kwestia czasu, obecnie zbliża się agonia.
moje imię 6662020.10.27 10:49
Kościół ma 2000 lat i my też mamy 2000 lat zapraszamy. Kościół będzie, Islam będzie, Judaizm będzie to zawsze będzie tylko ciebie natalko nie będzie.
AAAtomek2020.10.27 10:51
Za 1000 lat, kosciol bedzie liczył tyle co obecnie zakon krzyzacki albo templariusze.
Polak2020.10.27 11:08
Sekta katolicki w obecnej formie ma niewiele ponad 50 lat. To o czym myślisz to sieć hotelarska założona przez Szawła z Tarsu pod koniec I wieku i zlikwidowana na początku V wieku. Jakoś katolikom coraz to te "niezmienne" zasady okultystyczne przechodzą drastyczne zmiany...
🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈2020.10.27 10:35
Katolskie kiepy obudziły się z ręką w nocniku i sobie szlochają... Te ich odkrywanie faktów, o których Polacy wiedzieli od dawna jest zaprawdę komiczne oni dopiero teraz dowiadują się w jakim kraju żyją :)
moje imie 6662020.10.27 10:43
swędzi cię odbyt my cię podrapiemy a narzędzia mamy fajne i gorące.
🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈2020.10.27 10:52
Wątpie, żebyś miał fajniejsze zabawki od moich :)
Skinheads NS CE2020.10.27 10:32
Już niedługo do walki z protestującymi czarnuchami lewackimi wejdzie nowa siła. Do zobaczenia na froncie walki z barachłem.
feldkuratkatz2020.10.27 10:39
Idź do mamy, niech ci zmieni pampersa.
moje imię 6662020.10.27 10:51
I ty dalej swoje feldQUTASIE z nieczystym odbytem.
Po 11...2020.10.27 10:30
To wszystko prawda: "Nikt nie jest zmuszony do heroizmu i to jest jasne" oraz to, że rolą kościoła jest nauczanie. Problem w tym, że teraz walczymy z opresją prawną, a nie prowadzimy dyskurs teologiczno-moralny. Kościół powinien jednoznacznie odciąć się od wyroku TK. Uzasadnię to przykładem. Rząd PiS wprowadza karę dożywocia za cudzołóstwo. KK się zgadzają, że to grzech, ale chyba każdy też przyzna, że to nie miejsce gdzie powinno wkraczać świeckie prawo. Już rozumiecie?
AAAtomek2020.10.27 10:36
Przecież zbierali podpisy do TK w sprawie aborcji pod murami kościołów?????? To jak mają się odciąć?
Paweł2020.10.27 10:23
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.
Polak2020.10.27 10:45
A co niby te rzewne bajeczki mają wspólnego z katolickim dążeniem do mordowania kobiet?
Marzyciel2020.10.27 10:20
No cóż. Na czym zależy księżom i biskupom? No wiadomo że na kasie:) Po to poszli do szkół. Łatwy pieniądz od podatnika. Im nie zależy na żadnym nauczaniu tylko na pieniądzach. Każdy kontakt z księdzem to wydatek. Pomyśleliście o tym kiedyś? Dawniej "na księdza" szli często homosie i tacy z 2 lewymi rękami. Czasy jednak takie że homosie nie muszą się już ukrywać, a ci z 2 lewymi też mogą nieźle zarabiać. Automatyzacja i postęp techniczny bardzo wszystko ułatwiły. Teraz "na księdza" to albo trzeba mieć naprawdę powołanie, albo...lepiej pozostać przy powołaniu.
BOLEK2020.10.27 10:16
ABORCJONIŚCI MORDUJĄ DZIECI TAK JAK FASZYŚCI W OBOZACH KONCENTRACYJNYCH MORDOWALI DZIECI W ŁONACH MATEK I PRZEPROWADZALI DOŚWIADCZENIA NA DZIECIACH JESZCZE NIENARODZONYCH!! ABY NAMAWIAĆ DO ABORCJI I PROTESTOWAĆ ABORCJONIŚCI-FASZYŚCI DOSTAJĄ GIGANTYCZNE PIENIĄDZE OD PRZEMYSŁU ABORCYJNEGO, FIRM FARMACEUTYCZNYCH (SZCZEPIONKI DO KTÓRYCH WYKORZYSTUJĄ MARTWE PŁODY) I FIRM KOSMETYCZNYCH WYKORZYSTUJĄCYCH PŁODY POABORCYJNE DO PRODUKCJI KOSMETYKÓW PRZECIWZMARSZCZKOWYCH, KTÓRE POTEM TE SAME ABORCJONISTKI-FASZYSTKI WSMAROWUJĄ W SWOJE TWARZE I CIAŁA CHCĄC ZACHOWAĆ MŁODOŚĆ. SĄ ONE W PEŁNI ŚWIADOME TEGO ŻE ABY ONE MIAŁY SWOJE KREMY GINĄ DZIECI W ŁONACH SWOICH MATEK!!!! TO JEST ZWYKŁE WYNATURZENIE I ZBOCZENIE!!!!! TO JEST CHORE!!!! TO JEST DOKŁADNIE TO CO STOSOWALI FASZYŚCI W OBOZACH KONCENTRACYJNYCH. JESZCZE TROCHĘ I ZACZNĄ ROBIĆ ABAŻURY LUB OKŁADKI NA KSIĄŻKI ZE SKÓRY PŁODÓW, MYDŁO Z TŁUSZCZU ZAMORDOWANYCH DZIECI LUB SZCZOTKI Z WŁOSÓW TYCH BIEDNYCH DZIECIACZKÓW. LIDERKA OGÓLNOPOLSKIEGO STRAJKU KOBIET LEZBIJKA MARTA LEMPART (ŻYDÓWKA)JEST DODATKOWO UWIKŁANA W GIGANTYCZNE OSZUSTWA FINANSOWE NA SZKODĘ MIASTA POZNAŃ GDZIE DZIAŁA UKŁAD WROCŁAWSKI NA CZELE Z PREZYDENTEM DUDKIEWICZEM I JEJ OJCEM ANDRZEJEM LEMPARTEM ABORCJONIŚCI TO FASZYŚCI NISZCZĄCY WSZYSTKO CO LUDZKIE!!!!
Anonim2020.10.27 10:11
Ty?! Ty łysiejący śmieciu masz czelność formować sumienia ludzi? Sam nie masz sumienia trwając w tej zbrodniczej organizacji zwanej KK! WYPJERDALAJ!!!!!
Anonim2020.10.27 10:28
Nic tylko argumenty ad personam. Nie jestes osobą z którą mozna spokojnie porozmawiać jeżeli zaczynasz w ten sposób. Znasz wiele grzechów kościoła, ale o jego zaletach nawet nie wspomnisz a jest ich więcej. Dla ciebie kościół jest zły i tyle. To nie jest postawa racjonalna bo nic nie jest tylko złe albo tylko dobre. Wysil sie i powiedz nam co ci sie w kościele podoba.
Lolek2020.10.27 10:33
Te lewak, a czopki na uspokojenie już brałeś? Jeśli nie, to walnij sobie baranka z przytupem...rozpędź się i łbem w ścianę, takiemu kretynowi jak tobie na pewno pomoże ;)
leszczyna2020.10.27 10:10
Jestem przeciw aborcji, popieram protest kobiet.
Anonim2020.10.27 10:25
Ich postulaty będą prowadzić do większej liczby aborcji a nie mniejszej. Hasła typu aborcja bez granic to nie jest ani katolickie ani bym powiedział cywilizowane. CI ludzie zupełnie odczłowieczają nienarodzone dziecko jakby to było nic wielkiego. Nie przyłączałbym się do cywilizacji śmierci. Nawet ludzie z ONR są bardziej umiarkowani niż to co obserwujemy teraz na ulicach. To są faszyści bo nie obchodzi ich proces demokratyczny, chcą siłą wymusić swoje wartości
AAAtomek2020.10.27 10:09
Strach już zajrzał w oczy PiS-owi und Klerowi! Bardzo dobrze. Teraz protestujące na ulicach Wnuczki Powstańców Warszawskich i wnuczki AK-owców zrobią wam jesień średniowiecza!
hahahaha2020.10.27 10:33
Strach objawiał się tym, że wczoraj dostaliście po mordach od Patriotów? Nie ma u nas, Polaków strachu przed ścierwem. HAHAHAHAHA
Polak2020.10.27 10:47
O czym bredzisz? Wczoraj w całej Polsce narodowcowe karczki uciekały na sam widok demonstracji, tylko brązowe szlaczki za sobą zostawiali :)
moje imię 6662020.10.27 10:37
Ty to jesteś zajebi$ty gość takich gości nam potrzeba KRETYNÓW też bierzemy.
AAAtomek2020.10.27 10:39
Spierd...aj katoliku podszywający się pod szatana I to już.
AAAtomek2020.10.27 10:40
Byłem i nie widziałem ani jednego narodowca! Byli za to kibice i to oni przejęli pałeczkę śpiewów i haseł!