Ryszard Czarnecki: W Brukseli trwa kontrofensywa zarazy   - zdjęcie
14.11.20, 15:30Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Ryszard Czarnecki: W Brukseli trwa kontrofensywa zarazy

38

Piszę te słowa w Brukseli podczas wielkiej kontrofensywy zarazy. W Polsce nie wygląda to dobrze, ale tu jest jeszcze gorzej. W dniu, gdy przygotowuję ten felieton w naszym kraju zachorowało 10 040 osób, a w osiem razy mniej licznej Belgii prawie tyle samo, bo 9 678. U nas zmarło 130 osób, w Belgii 46, a więc niespełna trzy razy mniej, co jak na jej potencjał ludnościowy jest i tak katastrofalną statystyką. Wcześniej Belgia przewodziła w UE-27 w innej statystyce: największej liczby zgonów na milion mieszkańców...

Ciekawe, że nie mogę porównać liczby „ozdrowieńców” w Polsce i Belgii, bo o ile polskie dane są precyzyjne: takiego a takiego dnia wyzdrowiało 928 osób, to Królestwo Belgii w ogóle nie podaje takich danych. Cóż, po prostu czas Apokalipsy.  

A propos „Czasu apokalipsy”, to pamiętam amerykański film o tym właśnie tytule, który był w Polsce hitem przed równo 39 laty. Reżyserował go Francis Ford Coppola, a my, Polacy odegraliśmy kluczową rolę przy jego powstawaniu. A może nie tyle Polacy, co Polak, jeden z najwybitniejszych brytyjskich pisarzy w dziejach Joseph Conrad-Józef Korzeniowski, autor opowiadania „Jądro ciemności”. Stało się ono inspiracją filmu Coppoli. Film będzie kojarzył mi się jednak nie z Wietnamem - o tym jest fabuła - tylko ze stanem wojennym w Polsce: wielka reklama owego dzieła, które przyniosło 150 mln dolarów przychodów brutto, widoczna była na warszawskim kinie, nomen omen, „Moskwa”, niegdyś istniejącym na rogu Puławskiej i Rakowieckiej. Do historii przeszło zdjęcie z 13 grudnia 1981, gdy opancerzone transportery wojskowe stały pod owym kinem, paręset metrów od więzienia na Rakowieckiej, a nad nimi widniał napis: „Czas Apokalipsy”...        

W filmie grał Marlon Brando, ale to nie jego, tylko to właśnie zdjęcie, które zobaczyłem jako niespełna 19-latek, zapamiętam zapewne do końca życia.   

Stan wojenny określaliśmy czasami jako wojnę „jaruzelsko-polską”. Siłą rzeczy w ruchu „Solidarności” odgrywali niemałą rolę rodacy, którzy doskonale pamiętali napad Niemiec na Polskę w 1939 roku albo przynajmniej okupację niemiecką naszego kraju, bo mieli wtedy po kilka czy kilkanaście lat. Dla nich, ale nie tylko dla nich te wojenne paralele były oczywiste. 

W trudnych czasach Polacy zawsze bronili się poczuciem humoru. „Kawały” z czasów okupacji niemieckiej i o cztery dekady późniejsze analogie z czytelnymi aluzjami były chlebem powszednim. Przypomniano mi dopiero co „kawał z brodą” mówiący o trzech jednostkach wsławionych podczas II wojny: niemieckiej dywizji pancernej, sowieckiej brygady konwojującej więźniów i polskim pułku... szmuglerów. Dzięki szmuglerom okupowana Warszawa uzupełniała braki żywności i mogła przetrwać. Kawał mówi, że nieformalny szef owego polskiego pułku szmuglerów został zaproszony na rozmowy do Hitlera i otrzymał propozycję zalegalizowania działalności za cenę… przeszmuglowania niemieckich żołnierzy do Londynu. Po naradzie wśród polskich szmuglerów Niemcy usłyszeli odpowiedź: „Zgoda. Przeszmuglujemy. Ale tylko w formie rąbanki”… 

Ryszard Czarnecki

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (28.10.2020)

Komentarze (38):

Anonim2020.11.15 20:51
Skąd w piss taki wysyp głupków?Oni się tam przyciągają jak magnes
Anonim2020.11.14 22:13
Richard, zajumaną kasę zwróciłeś?
Polak2020.11.14 21:10
Ano trwa. Na szczęście nikt się tam pisowską zarazą nie przejmuje.
gumowa kaczka2020.11.14 19:14
jak sprawa kilometrówek?
Foster2020.11.14 19:13
Rozumiem, że od 2 maja granica UE wraca na linie Odry. Teraz rozumiem, że liberum veto jest główną przyczyną nieszczęścia Polski. PIS będzie tłumaczył suwerenowi, że te brakujące miliardy pożyczymy od międzynarodowych instytucji finansowych (jakich ?).
man.of.Stagira2020.11.14 18:04
Imad Karim -niemiecki reżyser pochodzenia arabskiego: "Bezpieczeństwo, wolność decydowania, niezależność prasy i opinii publicznej, demokratyczna kultura sporu politycznego oraz prawo do posiadania własnej opinii! -wszystko to dały mi i moim dzieciom rządy Republiki Federalnej w Bonn a rządy Republiki w Berlinie ZABIERAJĄ! DLATEGO milczenie nigdy nie było i nie będzie dla mnie opcją."
ZARAZA TO WATYKAN2020.11.14 17:57
I JEGO FUNKCJONARIUSZE, BARDZO NIEBEZPIECZNI DLA POLSKIEGO SUWERENA. LIKWIDACJA KK TO POWSZECHNY DOBROBYT DLA POLSKI.
Anonim2020.11.14 17:31
Ależ bredzi na największa w dziejach prostytutka polityczna.
Takie wartosci kosciola2020.11.14 17:17
Tragedia we wsi na Pomorzu. Leśniczy zastrzelił żonę i siebie po tym, jak zastał ją z księdzem
no niezupełnie z księdzem tylko z rabinem2020.11.14 17:52
a rabin się okazał żony brat - ewidentne kaziroctwo
o strajku kurwów2020.11.14 17:07
https://www.cda.pl/video/604910653
Anonim2020.11.14 16:37
To ten katolik złodziej co wyłudził pieniądze? Jak to ten sam,to kto go tak wychowywał, rodzice czy Kościół?
Młoody wikary.2020.11.14 16:32
Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem.Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem.Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem.
lilu2020.11.14 16:35
To się debil rozpisał
Młody wikary.2020.11.14 16:38
Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem. Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem.
Anonim2020.11.14 17:36
Dałem ci plusika ,bo masz rację. Ale na portalu katolickim nie wyzywamy, to źle świadczy twojej kulturze.
Lilu2020.11.14 18:11
medyczne: osoba upośledzona umysłowo w stopniu lekkim; zob. też debilizm w Wikipedii.
ALINA2020.11.16 0:01
EJŻE, TO NIE WIKARY, TO TY LECHU, vel kretynizacjo"...! ..Dobrze ci poradzę!... LECZ NOGI, BO WIDAĆ, ŻE NA ROZUM U CIEBIE JUŻ ZA PÓŹNO! COŚ ZACIĘŁO CI SIĘ "POD SUFITEM"!
Anonim2020.11.14 16:27
O co chodzi w tym tekście?
szubienica przy okazji2020.11.14 16:09
Kościół powinien wystawić rachunek za remonty politykom lewicy!!!! A jak nie zapłacą to Polacy powinni zniszczyć domy i mieszkania politykom lewicy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Kinol2020.11.14 16:07
Jakie wyroki dostaną niszczyciele kościołów i policjanci strzelający do Polaków? Sądy ich obronią?
Dziennikarz TVN2020.11.14 16:04
My w naszej kłamiącej TV plujemy sobie do ust nawzajem! Takie mamy zaufanie do siebie.
Topek2020.11.14 16:01
Ilość zachorowań zależy od ilości i sposobu przeprowadzania testów. W tej chwili rząd jest w rozterce z jednej strony chciałby zrobić więcej zachorowań by zwalić winę na protesty kobiet, z drugiej mniej by nie wprowadzić lockdownu i szerzyć dalej propagandę sukcesu
NaziBarbi2020.11.14 16:00
Plugastwo atakuje. Naszykowałam maskę przeciwgazową, aby nie czuć smrodu lewactwa. Zwłaszcza niemytych w kroczu lesbijek.
Powinnaś raczej2020.11.14 21:42
Wykąpać się i zmienić bieliznę.
lilu2020.11.14 15:45
LGBTQ to dużo gorsza zaraza.
Anonim2020.11.14 15:54
Tak? Kogo zabili przedstawiciele LGBT?
Katolik2020.11.14 15:57
Księdza Popiełuszkę zabili. Te same komuchy i zboki.
LGBT jest odpowiedzialne za AIDS!2020.11.14 16:01
AIDS to tej pory zabił ponad 30 milionów ludzi! LGBT jest masowym zbrodniarzem na równi ze Stalinem i Mao.
MT (‿ˠ‿)2020.11.14 16:10
Za epidemie AIDS jest odpowiedzialny jp2 (wystarczy małymi pisać) ty nieuku!
nie masz racji drogi LGBT2020.11.14 17:59
AIDS przynieśli twoi z Afryki do Nowego Jorku i AIDS do dnia dzisieszego morduje ludzi w tym niewinne dzieci. O JPII nie śniło się nikomu w N. Jorku. Masz jako LGBT göwno na wargach ale i krew na rękach.
Lilu2020.11.14 16:17
Pedaraści to jedni z największych zbrodniarzy w historii. Hitler - pedał pracował w burdelu dla homoseksualistów w Wiedniu, całe SA, które wyniosło nazistów to banda pederastów, Lenin łajdaczył się z Zinowiewem co skruplatnie udokumentowali w swoich listach. Nie dziw sie temu bo przecież homoseksualizm to zaburzenie osobowości, a ludzie zaburzeni są zdolni do każdego łajdactwa także zbrodni.
MT(*)2020.11.14 15:56
Zupełnie nie rozumiem po co ten skrót pisać z dużych liter. Przecież w zupełności wystarczy "lbgt" i coś tam.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.14 15:40
co ten oszust pyerdoli? dzis 548 zgonów w polsce...
"dzis 548 zgonów w polsce..."2020.11.14 15:53
niestety bez ciebie
Anonim2020.11.14 16:35
Katolikiem to ty nie jesteś .Jakie wyznanie?
Słusznie, jestem z tych obrzezanych.2020.11.14 18:11
Niedopałek na mnie wołaja.
( ಠ ͜ʖಠ)2020.11.14 15:36
złodziej!