Wszystkie 27 państw członkowskich Unii Europejskiej ratyfikowało decyzję w sprawie nowych środków własnych UE - poinformowała Rada Unii Europejskiej. Oznacza to, że wkrótce wystartować mogą wypłaty środków dla państw członkowskich. Polska jest ogromnym beneficjentem programu.

- Wszystkie 27 państw członkowskich powiadomiło Radę o ratyfikacji decyzji w sprawie zasobów własnych. W konsekwencji decyzja ta wchodzi w życie 1 czerwca. (...) Unia Europejska jest teraz w stanie pozyskać niezbędne fundusze na europejską odbudowę społeczno-gospodarczą. Rządy i parlamenty narodowe UE-27 wykazały silne poczucie solidarności i odpowiedzialności. Nie możemy sobie pozwolić na marnowanie więcej czasu. Musimy zapewnić szybkie zatwierdzenie pierwszych planów naprawy i odbudowy do końca czerwca - poinformował Antonio Costa, premier Portugalii sprawującej obecnie przewodnictwo w UE.

Ratyfikacja decyzji o zasobach własnych UE oznacza, że Komisja może rozpocząć proces pożyczania środków, które zasilą Fundusz Odbudowy.

Decyzja w sprawie zasobów własnych wiąże się z upoważnieniem Komisji Europejskiej do pożyczenia 750 mld euro na rynkach kapitałowych. Środki przeznaczone będą na odbudowę gospodarek po pandemii koronawirusa oraz na transformację gospodarczą.

Środki przeznaczone zostaną na inwestycje ujęte w przygotowanych przez państwa członkowskie UE krajowych planach odbudowy. 27 krajów UE zawarło w zeszłym roku porozumienie, by wspólnie pożyczyć 750 mld euro na Fundusz Odbudowy. Fundusz w zamyśle stanowić miał potężne narzędzie ożywienia i odbudowania gospodarek po kryzysie wywołanym pandemią. W celu uruchomienia wypłat z Funduszu i zasilenia go pieniędzmi, wszystkie 27 państw unijnych musiało ratyfikować decyzję o nowych zasobach własnych.

W Polsce ratyfikacja miała burzliwy przebieg. Zakończyła się jednak wczoraj podpisem prezydenta Andrzeja Duda na ustawie ratyfikacyjnej, po tym, jak Senat pod wodzą Tomasza Grodzkiego i PO zastosował wobec niej bezskuteczną 3-tygodniową obstrukcję.

jkg/pap