Rosja wciąż niegotowa do atomowej wojny - zdjęcie
12.11.19, 14:15

Rosja wciąż niegotowa do atomowej wojny

9

Październikowe ćwiczenia wojsk jądrowych Grom-2019 udowodniły, że arsenał atomowy Rosji wciąż nie osiągnął zakładanego poziomu. Rosja wciąż jeszcze nie jest gotowa do nuklearnego starcia z USA. Władimir Putin przekonał się o tym osobiście. To on nacisnął przycisk odpalenia rakiety balistycznej – ale nie zadziałało.

Układ Nowy START wciąż jednak jeszcze obowiązuje, a zgodnie z nim USA i Rosja są zobowiązane co pół roku przedstawiać aktualny stan swoich arsenałów strategicznych. Ostatnie dane pochodzą z 1 września 2019 roku. Rosja zadeklarowała posiadanie 1426 głowic atomowych, 513 wyrzutni w służbie (łącznie 757 wyrzutni). Amerykanie mają obecnie mniej głowic niż Rosjanie (1376), za to więcej wyrzutni: 668 (800). Wszystko wskazuje jednak na to, że w 2021 roku Nowy START nie zostanie przedłużony. Wtedy może dojść do wyścigu zbrojeń na pełną skalę. Rosja się tego obawia.

Choć w ostatnich latach priorytetowo traktuje modernizację swego arsenału jądrowego, wciąż pozostawia on wiele do życzenia. Potwierdziło się to podczas dorocznych ćwiczeń gotowości triady jądrowej Rosji pod kryptonimem Grom-2019 (15-17 października). To były największe jak dotąd takie ćwiczenia (zaczęto je organizować w 2012 roku), przeprowadzono rekordową ilość wystrzeleń rakiet różnego rodzaju. Od międzykontynentalnych balistycznych po manewrujące średniego zasięgu. Od tych odpalanych z głębin morskich (SLBM) po te odpalane wysokiego pułapu przez bombowce strategiczne (Kh-55).

Ministerstwo obrony chwali się, że scenariusz zrealizowano z pełnym sukcesem. Tymczasem doszło jednak do wpadki i to o prestiżowym charakterze, gdy nie wystrzeliła jedna z dwóch rakiet na okręcie podwodnym Riazań. Był to kulminacyjny punkt ćwiczeń i ważna próba – wszak dotąd testowano na ogół pojedyncze wystrzelenia z okrętów podwodnych. Po drugie, wszystko to miało miejsce na oczach Putina, który zarządzał ćwiczeniami z centrum dowodzenia w Moskwie.

Warto podkreślić, że do awarii (choć oficjalnie mówi się, że po prostu zrezygnowano z wystrzelenia) doszło do wysłużonym okręcie z lat 70. XX w., a i sama rakieta pochodzi koncepcyjnie z tamtego okresu. Można oczekiwać, że teraz Kreml będzie naciskał jeszcze mocniej na przyspieszenie modernizacji arsenału atomowego Rosji. Póki co, faktem jest, że w rosyjskiej triadzie atomowej nie wszystko działa jak należy i Putin nie może być jej w stu procentach pewnym w razie potencjalnego konfliktu.

Warsaw Institute

Komentarze (9):

wicek2019.11.12 20:29
Warsaw Institute jak zwykle jakieś bzdety opowiada.
oficer LWP2019.11.12 17:34
Polacy są gotowi, ostatnio hełmy pomalowali i to powinno na "ruska" wystarczyć, armadę poprowadzi Crazy Antoni a karzeł żoliborski na wszelki wypadek ucieknie do Izraela, Powodzenia Polacy
Newsroom2019.11.12 16:22
Rosja zdycha w trzech wymiarach - biologicznym, gospodarczym, i technologicznym, a to straszenie nas i USA jest śmieszne i zakrawa na kabaret. Jeśli Putinowi się wydaje że po takich słowach USA kucną i podwiną ogon no to jest kiepskim politykiem. Rosja robi wszystko by wyjść z nędzy i totalnej izolacji przez państwa cywilizowane, i nic biedakom nie wychodzi. Straszenie nic tu nie da jeśli nie zrezygnują z imperialnej polityki i nie wezmą się do poważnych reform w kraju.Pasożytowanie na krajach słabszych to już historia Rosja musi zacząć coś mądrego i pozytecznego produkować by na tym zarabiać i naczej czeka Rosję powolne konanie i agonia - czyli smuta !
wicek2019.11.12 20:31
Rosja jest ściskana przez dwóch olbrzymów: Chiny i USA. Czegoś podobnego nie było w jej historii od XV wieku. I to jest koniec tego kraju.
Kuba 2019.11.14 8:18
Piszesz kompletne bzdury. Rosja nikogo nie przeraża, a tym bardziej nie umiera. Jej po prostu boi się sama Polska, więc u ciebie w komentarzach brzmi bardziej pochwały o USA, niż o swój kraj. O izolację cywilizowanych krajów zabawne czytać, zwłaszcza na tle rosnącej wymiany handlowej Rosji z tymi cywilizowanych krajów. Jak i o przepaści technologicznej, gdzie produkcja precyzyjnych i nowoczesnych broni, którą opisano w tym artykule, jest po prostu niemożliwe. Podczas gdy armia rosyjska перевооружается i doświadcza nowych broni w Syrii, polska armia nie może uaktualnić istniejące uzbrojenie. Od tego agonia u polskich polityków, którzy krzyczą na każdym rogu o rosyjskim zagrożeniu i imperialnej polityki Putina.
Formularz zawiera madrosc.2019.11.12 14:40
Mógł walnąć w drugi, trzeci aż do skutku by je bło
gdzie tu warto\305\232CI2019.11.12 14:30
Pisie czopki się martwią b to by był swietny parawan dla ciemnoty że z obietnic NICI Mądrzy to wiedzieli ale te 40 kilka procent upośleedzonych umysłowo wierzy w obiecanki cacanki
Olej2019.11.12 14:26
Przyśpieszą modernizację a naród zdechnie z głodu. Ot taka sowiecka zależność koniecznej złożoności losu.
Kuba 2019.11.13 9:59
w rosji nie będą przyspieszyć modernizację. wystarczy, że już zmodernizowane i przyjęty na uzbrojenie. pieniądze idą na projekty społeczne.