Władimir Putin zatwierdził projekt doktryny wojennej Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Prezydent zaproponował zatwierdzenie tego dokumentu uchwałą Rady Najwyższej Państwa Związkowego.

Zatwierdzić projekt doktryny wojennej Państwa Związkowego, przedłożony przez rząd Federacji Rosyjskiej”, brzmi rozporządzenie Władimira Putina z 19 grudnia 2018 roku.

Kwestie współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa znalazły się w porządku obrad posiedzenia Rady Ministrów Państwa Związkowego, które odbyło się 13 grudnia w Brześciu z udziałem premierów obu krajów. Po spotkaniu podpisano dekret Rady Ministrów „O projekcie doktryny wojennej Państwa Związkowego”.

13 listopada 2018 roku Rada Ministrów Białorusi przyjęła uchwałą projekt doktryny wojennej Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, przedłożony przez Ministerstwo Obrony w porozumieniu z „zainteresowanymi republikańskimi organami administracji państwowej”.

Narodowego Centrum Informacji Prawnej informowało, że Ministerstwo Obrony zostało zobligowane, by projekt doktryny wojennej przedłożyć do rozpatrzenia Radzie Ministrów Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

Doktryna wojenna Państwa Związkowego powstała na bazie doktryn Federacji Rosyjskiej i Białorusi, i przyjęta została w 2001 roku. W 2014 roku Rosja przyjęła jej nową edycję. W związku z tym, że Mińsk planuje również zmienić swój strategiczny dokument, członek komisji bezpieczeństwa narodowego Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi Zygmunt Walewacz zasugerował, że Państwo Związkowe powinno również rozważyć znowelizowanie doktryny wojennej.

Później przedstawiciel białoruskiego sztabu generalnego Artem Butorin powiedział, że projekt doktryny Państwa Związkowego ma zostać przedłożony związkowej Radzie Ministróww 2018 roku. Sekretarz stanu Państwa Związkowego Grigorij Rapota przyznał, że projekt dokumentu zostanie włączony do porządku obrad przyszłego posiedzenia Najwyższej Rady Państwa Związkowego Białorusi i Federacji Rosyjskiej.

Pozostaje tylko pytanie, jak białoruskie przywództwo zamierza zachować wizerunek kraju miłującego pokój, rozjemcy i arbitra, podpisując zgodę na wspólną doktrynę wojenną z krajem, który świat uważa za agresora? Trudno to zrozumieć.

Wspólna doktryna oznacza, że Białoruś i Rosja w razie wojny będą prowadziły działania bojowe razem i w porozumieniu.

dam/kresy24.pl