Romaszewska o wypowiedzi prezydenta na temat Mazowieckiego - zdjęcie
11.02.19, 13:29zdj. screen Youtube/RMF FM

Romaszewska o wypowiedzi prezydenta na temat Mazowieckiego

16

W rozmowie z RMF FM doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy i działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL, Zofia Romaszewska wspominała zmarłego w czwartek wieczorem premiera Jana Olszewskiego oraz komentowała niedawną wypowiedź Andrzeja Dudy o pomniku dla byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. 

Pytana o śmierć Jana Olszewskiego, Romaszewska odpowiedziała, że jest jej z tego powodu bardzo smutno, gdyż były premier był osobą, "która czyniła pewien porządek wartości". 

"Jan Olszewski to był przede wszystkim nieprawdopodobnie mądry człowiek i po prostu doskonały adwokat, doskonały"- podkreśliła doradczyni prezydenta Dudy. 

"Jeżeli gdziekolwiek występował Jan Olszewski to znaczyło, że sprawa jest sprawą poważną, a sąd jest niepoważny, że może w ogóle taką sprawą się zajmować i że się nie wstydzi. Jan Olszewski jak wchodził na salę to rzeczywiście sąd malał i sąd się wstydził. Ja to mówiłam już wielokrotnie, ale to naprawdę było bardzo charakterystyczne"- zaznaczyła Zofia Romaszewska. Jak dodała, sędziom wstyd było osądzać ludzi, którzy zachowywali się przyzwoicie i których bronił mecenas Jan Olszewski. 

"To znaczy, że to byli ludzie, którzy walczyli o Polskę. To są dumne słowa, ale rzeczywiście tak było, to znaczy my byliśmy po prostu bardzo przyzwoici"- wskazała rozmówczyni RMF FM. Romaszewska podkreśliła również, że śp. Janowi Olszewskiemu zależało, aby prowadzone przez niego sprawy były na odpowiednio wysokim poziomie. Mowy, które wygłaszał mecenas Olszewski były "fenomenalne" i "niesłychanie celne". 

"Był niesłychanie mądry, również prawniczo. On był nadzwyczajnym prawnikiem. Nie było osoby, która by tak szczegółowo oglądała akta i tak szczegółowo każde słowo znała z akt. W sprawach sądowych był, w moim przekonaniu, bardzo skuteczny, myśmy wszyscy byli bardzo dumni po tych sprawach"- powiedziała Zofia Romaszewska. 

Prowadzący, Robert Mazurek zapytał swoją rozmówczynię także o niedawną wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział, że poprze inicjatywę budowy pomnika premiera Tadeusza Mazowieckiego. 

"Nie lubię Mazowieckiego"- wyznała Zofia Romaszewska, odcinając się od pomysłu prezydenta. Jak wskazała, Andrzej Duda "jest młodym człowiekiem i nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda rzeczywistość owych czasów". W ten sposób doradczyni prezydenta odniosła się również do działalności Tadeusza Mazowieckiego w latach 50.

yenn/RMF FM, Fronda.pl

Komentarze (16):

kiki2019.02.12 14:39
nie zawsze sie zgdzam z pania Romaszewska ale w tej kwestii tak Pomnik Mazowieckiego za to ze obalił rzad i uczestniczył w nocnej zmianie się nie należy ale oczywiście w tym temacie muszą sie wypowiedzieć Warszawiacy ja tam kwiatów nosić nie będę
optymalista2019.02.11 20:18
To co ta babcia mówi, jest żałosne, ale usprawiedliwia ją wiek. Ale dziwię sie tym, którzy to nagłaśniają i tym samym babcie narażają na śmieszność. Uszanujcie podeszłe lata staruszki
Reytan2019.02.11 14:43
Maria Blaszczyk to propagatorka totalitarnego komunizmu. Jest ona rowniez ubecka donosicielka,i donosi do facebooka na swoich polemistow i dyskutantow. To czlowiek podly i plugawy, nienawidzacy wolnej Polski.
Maria Błaszczyk2019.02.11 15:29
Ulżyło Ci, skarbie? To może Ci obsesja na moim punkcie przejdzie... Może teraz pójdź się wyspowiadac, z tego paragrafu o fałszywym świadectwie przeciwko bliźniemu swemu. I nie nazywaj się dyskutantem - dyskutant to nie ktoś, kto lata wszędzie za kimś innym jak pies po to, by miotać obelgi. Chyba nie rozumiesz znaczenia słowa "dyskusja".
kiki2019.02.12 14:36
ja nie wiem czy pani donosi czy nie i w to nie bedę wchodziła ale prawda jest ze jest pani pełna nienawiści do obecnej władzy i jej wyborców mozna nie popierać ale zeby tak jak pani powiem krótko zal mi pani bardzo zal marnuje sobie życie tą zajadłością
Daria2019.02.11 14:33
W kwestii innych pomników: nie lubię kaczorów.
heniek2019.02.11 15:47
do polubienia są szczury
Jack Em2019.02.12 7:25
To ty sobie nie postawisz pomnika Kaczyńskich masz do tego prawo ale ci co chcą i maja władzę owszem .
Maria Błaszczyk2019.02.11 14:13
Zdaje się, że nikt poważny nie podważa zasług i talentów pana premiera Olszewskiego. Wszyscy wypowiadają się na ten temat w samych superlatywach. Także jego przeciwnicy polityczni. Ale wypowiedź na temat pana premiera Mazowieckiego jest po prostu żenująca. Doprawdy sympatie pani Romaszewskiej to miara wszechrzeczy, w ty zasług jednego z najwybitniejszych, szanowanych na całym świecie Polaków?
heniek2019.02.11 15:46
najwybitniejszy w świecie PO
Marian2019.02.11 16:52
Moze mam juz skleroze starcza ale jakos nie moge sobie przypomniec co On takiego dobrego dla Polski zrobil.
Maria Błaszczyk2019.02.11 21:05
Chociażby przeprowadził szereg reform zmieniając ustrój z demokracji ludowej (która z demokracją nic wspólnego nie miała) na ustrój demokratyczny. Nie wiem, czy pamietasz, że wcześniej wybory były takie, że wiadomo było, kto w nich wygra i nie był to np. pan prezes Kaczyński. To, że w pewnym momencie wygrał, zawdzięczamy właśnie panu premierowi Mazowieckiemu. T w jego rządzie był pan profesor BAlcerowicz, który dokonał przemiany gospodarki centralnie planowanej w rynkową (pamiętasz? przedtem, jeśli chodzi o produkty białkowe, do wyboru był groszek z półki, całe moje dzieciństwo jadło się ten cholerny groszek, bywało też mleko, ale nieświeże i regularnie się warzyło; za czasów pana premiera MAzowieckiego to się zmieniło). Jak pisał pan prezydent Kaczyński: „Debata o ustrojowym przełomie sprzed dwóch dekad i o rządzie Tadeusza Mazowieckiego toczy się i będzie się najpewniej toczyć jeszcze przez długie lata. Nie nam, współczesnym, zgadywać, co napiszą o roku 1989 historycy za sto czy dwieście lat. Jednego jestem pewien. Tamten rząd i jego premier Tadeusz Mazowiecki pozostaną znaczącymi symbolami wielkich i złożonych czasów. Czasów wielkiego przełomu i wielkich nadziei".
Alojzy Cedzid\\305\\202o2019.02.11 22:06
Lo matko . Kogo mysmy stracili . Dlaczego Pani Maria nie jest doradcą Prezydenta ? Mielibysmy wokół Pqłaci im,Stalina gruba na metr krechę , a na niej pomniki wszystkich bohaterów Okrągłego STOŁU . Jaruzelski . Kiszczak , Kwaśniewski , Michnik , Barcelowicz oczywiście Wałęsa itd itd . A na cokole napis TO DZIĘKI MNIE TAM JESTEŚCIE - MAZOWIECKI.
Marian2019.02.12 7:54
On poprostu realizowal ustalenia okraglego stolu.Kazdy postawiony w tym celu na czele rzadu robilby to samo.Czy za to mamy Go cenic?Co do czlonkow Jego rzadu to zapomnialas o jednym b.waznym:Czeslaw Kiszczak.Z tym Balcerowiczem to dajmy juz spokoj.wystarczajaco duzo o dzialanosci tego szkodnika napisano.
Quec.2019.02.11 23:48
Twierdzę, że Mazowiecki to Twój ziomek, czyli żydówką jezdeś a Un Żydem. Dla Polski to un nic nie zrobił! Po prostu bydlak jak wielu z Waszej nacji! Te Twoje tutaj komentarze to są jednak antypolskie i antyludzkie. Salka jezdeś bezczelna jak pusty Dzban i podobny polak ateista. Polecam wpisz się na stronę polską niezalezna.pl
Marian2019.02.12 7:40
Tak on byl zydem i jako taki byl wrogiem Polski