Prymas Polak jasno: Nie ma zgody,by naruszać to, co dla drugiego święte! - zdjęcie
09.05.19, 08:45screenshot Youtube - Fakty RMF FM / Fot. via Wikipedia, CC 0

Prymas Polak jasno: Nie ma zgody,by naruszać to, co dla drugiego święte!

29

Nie może być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla poszczególnych ludzi, grup społecznych czy wyznaniowych jest nienaruszalne” - powiedział, komentując ostatnie wydarzenia w Płocku i Warszawie Prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Jak dodawał:

Sytuacja wielu napięć i podziałów jakie w ostatnim czasie mają miejsce w naszej Ojczyźnie, a które jeszcze bardziej uwypukliły się na kanwie wydarzeń dotyczących wykorzystania jasnogórskiej ikony Matki Bożej do doraźnej walki politycznej i ideologicznej, budzą mój ból i niepokój”.

W słowach abp Polaka, które opublikowane zostały na stronie internetowej Prymasa Polski czytamy:

Wielu spośród nas wpatrując się w oblicze Matki Bożej Jasnogórskiej uczyło się wrażliwości i miłości dla innych. Każdy człowiek, niezależnie od swojego światopoglądu, wyznawanych zasad, orientacji seksualnej, czy religii bezwarunkowo zasługuje na szacunek. Ma też prawo do wyrażania swoich opinii i poglądów. Prawo to jednak kończy się w momencie, gdy swoją działalnością czy przekazem łamie wolność, wrażliwość, rani uczucia drugiego człowieka i wszystko, co dla niego jest święte”.

Podkreślił mocno:

Nie może więc być zgody by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla poszczególnych ludzi, grup społecznych czy wyznaniowych oraz różnych środowisk jest nienaruszalne. Zatem żadna sytuacja nie usprawiedliwia działań, które ranią wrażliwość drugiego człowieka, ani takich, które w odwecie odbierają godność i poczucie bezpieczeństwa”.

Przypomniał, że wizerunek Czarnej Madonny był, jest oraz powinien pozostać znakiem „jedności i miłości nawet wówczas, gdy wartości te wynikają nie tylko z pobudek religijnych, ale są wyrazem szacunku do drugiego człowieka”.

Na koniec polecił naszą Ojczyznę oraz wszystkich Polaków wstawiennictwu Czarnej Madonny, powtórzył też słowa kard. Stefana Wyszyńskiego:

Przyjdą nowe czasy, wymagają nowych świateł, nowych mocy, Bóg je da w swoim czasie. Pamiętajmy, że jak kardynał Hlond, tak i ja, wszystko zawierzyłem Matce Najświętszej wiem, że nie będzie słabsza w Polsce, choćby ludzie się zmieniali!”.

dam/prymaspolski.pl

Komentarze (29):

Jerzy Binkowski2019.05.12 23:20
Litania do Najświętszej Maryi Panny 1 TRÓJJEDYNEGO tchnieniem otulona jesteś we mnie modlitwą żarliwą co wznosi Ciebie ponad ciężar ciała Błogosław moim ustom - Pani Błogosław moje stopy - Matko Błogosław moim oczom – Piękna Błogosław sercu memu - Dobra Maryjo - Matko świętej miłości Matko Boga i nas - Boga i nas Twej miłości zawierzam - Maryjo 2 Przemieniasz ziarno w swoich dłoniach Ożywiasz szept źródła w piękny akord Cisza jest psalmem kamienia drżącego Błogosław moim ustom - Pani Błogosław moje stopy - Matko Błogosław moim oczom - Piękna Błogosław sercu memu - Dobra Maryjo - Matko świętej miłości Matko Boga i nas - Boga i nas Twej miłości zawierzam - Maryjo 3 Przechowuję w pamięci uścisk dłoni Twej Znam Twój alfabet SŁOWO po słowie Tkanina wieczności jest Twoim uśmiechem Błogosław moim ustom – Pani Błogosław moje stopy - Matko Błogosław moim oczom - Piękna Błogosław sercu memu - Dobra Maryjo - Matko świętej miłości Matko Boga i nas - Boga i nas Twej miłości zawierzam - Maryjo 4 Odnajdujesz pielgrzyma zmęczonego Ciemna jest noc gdy nie widzę Ciebie Zimno mi - Pani, zimno mi – Mamo Błogosław moim ustom - Pani Błogosław moje stopy - Matko Błogosław moim oczom - Piękna Błogosław sercu memu - Dobra Maryjo - Matko świętej miłości Matko Boga i nas - Boga i nas Twej miłości zawierzam - Maryjo Jerzy Binkowski
Mateusz2019.05.9 16:40
Nie ma zgody na pranie mózgu dzieciom strasząc ich piekłem, i tego typu pierdołami. Droga sekto.
andrzejhahn32019.05.9 15:55
jak kobieta lekkich obyczajow zdradzajaca meza moze byc swieta
Maria Blaszczyk2019.05.9 15:05
Otóż księże prymasie, jak o bliskich mi ludziach mówi się, że "pachną bezwstydem", a mieszkańców mojego miasta nazywa pogardliwie "Warszawką"; gdy bliskich mi ludzi zrównuje się z pedofilami, choć nigdy w życiu nie skrzywdzili dziecka; to mam poczucie, że ktoś rani moje uczucia. A uczucia innych rani do tego stopnia, że wśród nieheteronormatywnych dzieci myśli samobójcze są ponad 5 razy częstsze niż u innych. Rani się uczucia bezbronnych, wrażliwych dzieciaków do tego stopnia, że Polska wysuwa się na prowadzenie w dziedzinie samobójstw nastolatków (obecnie jesteśmy już na drugim miejscu). A gdy pod tym ''znakiem „jedności i miłości (...)" paradują naziole, którzy drą się, czym będą raz po raz bić takich jak ja, gdy chcą pozbyć się (ciekawe, w jaki sposób) wszystkich, którzy nie pasują do ich pomysłu "Białej Europy" - to żadnego poczucia bezpieczeństwa nie mam. Przy czym, zwracam uwagę, że istnieje chyba pewna różnica miedzy ikoną a jej wydrukowaną podobizną. Więc, księże prymasie, mam prośbę - przestańcie najpierw gnoić innych. A potem, jak już przestaniecie judzić i szczuć na co słabsze grupy, zastanówcie się, w jaki sposób symbol dla wielu (w tym autorki tej przeróbki idei najsłuszniejszych ze słusznych, może cokolwiek profanować. Bo ja nie przepadam za Waszą religią. I wolałabym, by jej symboli nie wciskano, gdzie się da. Ale rozumiem, że w takiej sytuacji bardzo ważne sa intencje. I że gdy wieszacie swoje symbole, gdzie popadnie, to nie sa one dla Was tym, czy dla mnie - symbolem przemocy, nienawiści do ateistów, innowierców i kobiet, walki z nauką i prawami człowieka, itd. Jestem w stanie przyjąć Waszą perspektywę i uszanować, że ludzie postrzegają rzeczy w różny sposób i nie dopatrywać się w tym ataku na mnie i mnie podobnych (w przeciwnieństwie do okrzyków o waleniu mnie raz sierpem raz młotem - tam żadnej dobrej intencji dopatrzeć się nie potrafię). Więc choć wolałabym, by te symbole ograniczać tam, gdzie powinna być przestrzeń dla wszystkich i gotowa jestem podejmować działania, by tak się stało - to nie będę, w preciwieństwie do Was, rozpalać nienawiści, bo to niczemu dobremu nigdy nie służy.
ZERR02019.05.9 15:45
tylko dlaczego robisz wszystko aby tych "niehetero" "dzieci" (jakich znowu dzieci... bez przesady) było jak najwięcej? Przeciez to oczywistość - osoby straszliwie skrzywdzone, u których zaindukowano homoseksualizm, albo skrzywdzone w inny sposób, one będa częściej popełniać samobójstwa. I jest to skutek krzywdy - wmówienia im nieheteronormatywności lub homoseksualnego gwałtu, czasem brutalnego homo-molestowania. Zniszczenia ich poczucia intymności poprzez "seksedukację" i publiczną, na forum klasy i szkoły, wiwisekcję ich uczuć. Postęp jak widac jest bezlitosny, za nic macie zdrowie życie i przyszłość dzieci poniżanych, brukanych i gwałconych 'przez oczy' podczas "wykładania im praw LGBT".
Maria Blaszczyk2019.05.9 21:24
Otóż nie. Homoseksualność, co do zasady, jest wrodzony. Nie mogę nic zrobić, by "zaindukować" homoseksualizm. Nie wiem zresztą, po co miałabym to robić. nie mogę nic zrobić, by "zaindukować" heteroseksualizm - i też nie wiem, po co miałabym to robić. Czyjaś orientacja seksualna to nie moja sprawa. Natomiast samobójstwa popełniają ludzie prześladowani, poniżani, wykluczani, nienawidzeni, wobec których stosuje się przemoc. Przestańcie to robić - a problem zniknie. Seksedukacja nie ma związku z orientacją. Poważnie. Nikt nie "seksedukował" Leonarda da Vinci ani Alana Turinga czy Thomasa Manna. Oni się tacy urodzili. Skoro homoseksualność czy biseksualnosć jest w znacznej mierze dziedziczna; skoro występuje w świecie zwierząt; skoro mają na nią wpływ hormony i przeciwciała w okresie prenatalnym; skoro anatomicznie mózgi osób homoseksualnych róznią się od mózgów osób heteroseksualnych; skoro współwystępuje (u kobiet) z leworęcznością, której nikt przecież nie "indukuje" - to znaczy, że nie wiadomo po co, wypisujesz łgarstwa na mój temat. No więc - powiedzmy to sobie wprost - kłamiesz. Ja nikogo nie krzywdzę. Jesteś człowiekiem bezwględnym, chamskim i pozbawionym jakichkolwiek hamulców, prawda nie znaczy dla Ciebie nic - dla swoich celów chyba politycznych? gotów oskarżyć kogokolwiek o cokolwiek. Nawet jeśli to kompletnie nie ma sensu. To jest obrzydliwe... nie wiem, jak możesz sobie w oczy w lustrze spojrzeć. Poczucie intymności to niszczy gwałcenie i inne typy przemocy seksualnej - a temu edukacja seksualna zapobiega. Wiedza (jakakolwiek, w tym o swoich prawach i swoim ciele) nic nie niszczy - jest prawem dziecka i najlepszą rzeczą, którą możemy mu dać.
Wojtek Polak2019.05.9 17:46
ty na prawdę jesteś nie zrównoważona psychicznie. nazizm i lewactwo to socjalizm czyli bękarty marksizmu.a w Polsce są Narodowcy nigdy nie słyszałem że narodowcy mają mordować ''kolorowych'' .skąd ty te bzdury wyssałaś z jakiegoś brudnego paluch czy z banana. jak przestaniecie rozsiewać tą całą mowę nienawiści to i nie będziecie musieli z nią walczyć.lewactwo w parze ze zboczeńcami w walce z normalnymi ludzki i z KK dopuszczają się wszelkich obrzydliwych prowokacji. obyście przez te prowokacje nie stracili głów bo ani w was niema szacunku dla innych ani honoru. wy pluskacie się w szambie i na wszelką ohydę mówicie ''wielka Sztuka''. dla nas gowno to gowno nie żadna sztuka. żyjcie obie w swoim bagnie tylko nas tam na siłę nie wciągajcie.
Maria Blaszczyk2019.05.9 21:39
No to jak się ich zamierzacie pozbyć? Skoro Polska ma być dla Polaków, Europa biała albo bezludna, narody mają być białe - to w jaki sposób pozbędziecie się kolorowych? No??? Aha, a nazizm z marksizmem nie ma nic wspólnego, trzeba bys skrajnym ignorantem, by taki debilizm napisać. W jaki sposób kosmopolityczny marksizm mógłby spowodować powstanie ideologicznego nacjonalizmu? Marksizm, w którym państwo narodowe może być co najwyżej narzędziem? Przecież te ideologie nie mają żadnych punktów wspólnych.
Maria2019.05.9 13:07
No to nie jest chyba rycerstwo Niepokalanej
Urszula2019.05.9 11:28
Już nie wystarczą gorsze sorty, mordy zdradzieckie, kanalie. Patrioci i nie patrioci. Ojkofobi. Inaczej kochający, komuniści i złodzieje. Teraz trzeba szczuć wierzących na niewierzących i rozpętać wojnę religijną w Polsce. Dziel rodaków na zwalczające się grupy, szczuj jednych na drugich i rządź nimi.
Derek2019.05.9 13:16
A ty jak zwykle lewaczko bełkoczesz od rzeczy.
lolek kremowka2019.05.9 11:03
Oto susza spustoszy ten grzeszny kraj Albowiem spory toczą jak głupcy o tęczę Nie spadnie zatem ni kropla na ich ziemię I tęcza nie pojawi się nad głowami tych głupców W proch obrócą się ich plony To mówię ja wasz Pan
ja2019.05.9 10:58
Prymas abp Polak to asekurant, mówi tak aby nic specjalnego nie powiedzieć. Musi udawać , że nie należy do masonerii , bo jest tam mocno zaangażowany.
Wiola2019.05.9 10:54
Czy Prymasa nie było na spotkaniu z "królem Europy? Czy nie bił brawo jak szkalowano Matkę ,Kościół i Polaków niby w obronie wolności artystycznej. ?
dermatolog2019.05.9 10:34
Czyżby prymas wyłamał się z szeregów PO ?
ZERO2019.05.9 9:50
A CO GDY MŁODY CHŁOPIEC UWAŻA ŻE ŚWIĘTY JEST DLA NIEGO JEGO ODBYT I CIAŁO, A KSIĘŻA I TAK SIĘ ZA TO BIORĄ?
ZERR02019.05.9 15:39
Wypad stary zboczeńcu
Cogito ergo sum2019.05.9 9:48
Biedroń ogłaszając „Mein Kampf” zapowiedział, że będą wsadzać do więzień za obrazę uczuć homoseksualnych
Albert2019.05.9 10:28
I bardzo słusznie. Skoro można trafić do więzienia za obrazę uczuć religijnych, to należy zachować takie same prawa dla wszystkich.
Wojtek Polak2019.05.9 17:11
za piętnowanie zboczeń do więzienia ?po co anie lepiej od razu strzelać w potylice jak robili to wasi poprzednicy. oj zboczeńcy przewraca wam się w tych pustych głowach.
Tomasz2019.05.9 9:07
Więc panie prymas, trzeba podzielić szkoły w Polsce na świeckie i katolickie. W świeckich nie będzie krzyży ani religii, a w katolickich będą. Wedle zasady, nie ma zgody,by naruszać to, co dla drugiego święte!
Maciek Arczyński2019.05.9 9:12
Takie są konsekwencje tej wypowiedzi. No, nie jest to człowiek o IQ debila, więc zapewne cała ta wypowiedź z rozmysłem była tak skonstruowana.
Tomasz2019.05.9 9:14
Ten pomysł jest rozsądny i zlikwiduje za jednym zamachem problem religii i krzyży w szkołach? Każdy sobie wybierze szkołę.
Maciek Arczyński2019.05.9 10:17
Jedynym rozsądnym pomysłem jest wierność prawdzie a nie lewackie wypociny nawet jeśli to jest lewactwo kościelne. Bo cały ten "rozsądek" to skończy się tym, że tolerancję wpisze się do KPK a ostatecznie zlikwiduje się wszystkie kościoły i postawi w zamian meczety. Czyż krzyż nie obraża uczuć religijnych Muzułmanów? No i Żydów... Tak jak obrażał uczucia religijne komunistów i obraża uczucia LGBT+... no chyba, że jest to "krzyż" tęczowy.
Artus2019.05.9 13:00
Panie Tomasz, co będzie w świeckich? co jest święte dla tych świeckich?
O Magdalena!2019.05.9 14:19
Może nauka? Szkoła jest od nauczania a nie od czczenia "świętości"
Ed2019.05.9 9:00
Szaleństwo marginesu lewackiego nie zna granic. Ale jak już któryś przekracza granice prawa, włącza się syrena alarmowa wszystkich ściekowych lewackich brukowców w Polsce i za granicą i próbuje wmawiać zdrowym na umyśle, że w Polsce znowu kogoś prześladują, a on tylko realizuje swoje artystyczne wizje. Ten ściek składa się z samych "artystów" synagogi szatana.
Kresowiak2019.05.9 8:59
Musiał coś powiedzieć więc powiedział, ale jak zwykle, zachowawczo. Nie wystarczy cytować Prymasa Wyszyńskiego, trzeba jeszcze mieć odwagę podobnie czynić.
Maciek Arczyński2019.05.9 9:09
Taaa... "Polak" się odezwał... Ciekawe, że go nie raziło "santo subito" w Gdańsku... To jest tak sformułowane, że tej tzw. "Matki Bożej Tęczowej" ruszyć nie będzie można. W końcu to jest "świętość" LGBT+.