Prof. Nowak o tym, czym naprawdę jest praworządność   - zdjęcie
27.11.20, 20:47Fot. screenshot - YouTube (WydawnictwoBiałyKruk)

Prof. Nowak o tym, czym naprawdę jest praworządność

10

Czym są prawo, praworządność i sprawiedliwość? Jest to pytanie, które pojawia się od początku refleksji człowieka nad życiem we wspólnocie: jak tworzyć prawo i w jaki sposób zagwarantować, że będzie ono sprawiedliwe? Dziś ten spór w polskiej debacie publicznej wraca z podwojoną siłą, kiedy toczą się dyskusje o tzw. praworządności, ale problem ten istnieje odkąd powstała polityka. Prof. Andrzej Nowak skupia się na tym problemie nie tylko w tym krótkim wykładzie, ale także w książce "Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej."

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski). Okazuje się, że niektórzy starożytni, jak np. Platon, mieli dużo sensowniejsze koncepcje organizacji społeczeństwa i państwa niż nam współcześni. Najgorzej było/jest, gdy idee zaprzęgnięte do politycznej roboty są z gruntu błędne, a nawet groźne, choć z pozoru wydają się słuszne i nieraz nawet szlachetne, jak np. marksizm-leninizm.

Komentarze (10):

Natalja Siwiec2020.12.18 12:38
Czy ktoś pamięta jak postrzegał praworządność nieżyjący oszust, ojciec premiera?
czekista2020.12.16 21:33
Tzw. opozycja zanim użyje słowa "praworządność", powinna się wykazać zdaniem z pozytywnym wynikiem egzaminu u p.prof. A. Nowaka...Wtedy przestaliby się kompromitować swoimi wypowiedziami..
Jerzy2020.11.28 13:17
Dlaczego zamieszczacie takie kretyńskie wpisy
M C O -prawnik2020.11.28 11:03
Prawo panie nowak - ma chronić i regulować stosunki międzyludzkie tak - aby obywatele, grupy obywateli i narody - nie naruszały cudzych słusznych interesów, wolności i praw.
Zdziwiony2020.11.28 10:57
Nowak - jest propagatorem prawa "bożego" - które jest znane wyłącznie wielebnym - bo tak twierdzą wielebni.
Ala2020.12.18 19:01
Po co komu takie głupawe wpisy. Lewactwo ma w pogardzie wszelkie prawa, a szczególnie prawo Boże. Lewactwo w czasie wszystkich rewolucji, jakie dokonywało, deptało wszystkie prawa naturalne. Lewica swoją nazwę bierze ze swojego buntu wobec prawa. Jeżeli lewica staje w obronie praworządności, to, to jest jakaś kpina.
Anonim2020.11.27 21:18
dlaczego rządzący pisowcy mają taki kompleks Niemców? To nie jest nawet śmieszne, to jest wstyd na całą EUROPĘ
raport szwedzki2020.11.27 21:12
Jestem w szoku po tym co napisał ADMIN. Nie wiem czy to ksywa czy moderator. Wynika z wpisu tej osoby że w Szwecji zasadniczo nie umarł nikt poza ubezwłasnowolnionymi starcami w liczbie kilku tysięcy , których nie chciano leczyć. U nas praworządnie zamordowano już ponad 40 tys osób i to w różnych wieku.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.27 21:01
praworządność to to że trzeba bronić klechów którzy pyerdolą dzieci na plebaniach tak jak to robił kütas wojtyła przez ponad 26 lat! i jak widać taka kürwa może świętym być...
Ala2020.12.18 19:10
Ty też jeszcze świętym możesz być. Musisz tylko stać się ponownie człowiekiem, tak jak cię matka urodziła. Zastanawiam się, jakim bydłem trzeba być żeby coś takiego wypisywać.