Prof. Nowak: JOW-y to przepis na rozbicie Polski - zdjęcie
19.06.15, 13:47Prof. Andrzej Nowak (fot. Fronda Gliwice)

Prof. Nowak: JOW-y to przepis na rozbicie Polski

6

„W referendum będą głosował dwa razy na „nie”. JOW-y są doskonałym przepisem na rozbicie państwa polskiego” – powiedział prof. Andrzej Nowak w rozmowie z Radiem WNET.

„Jeżeli spojrzymy na mapę wyborczą, która jest trwała, to widzimy podział, ale to nie jest jakaś wyrwa kilkudziesięcioprocentowa. Ale kiedy będą JOW-y to na przykład w Poznaniu, Wrocławiu  Szczecinie  zawsze będzie wygrywać wyłącznie kandydat niechętny Polsce tradycyjnej, zaś w Polsce wschodniej będą z kolei wyłącznie przedstawiciele wizji mnie bliższej. To będzie oduczać współżycia obywatelskiego i realizować politykę dwóch gett w naszym kraju” – dodał historyk. W ten sposób skomentował ogłoszenie przez Komorowskiego oficjalnej daty referendum.

Wyjaśniał, że Kukiz dobrze diagnozuje zły wpływ partiokracji, ale JOW-y nie są żadnym rozwiązaniem.

„Na pewno warto próbować ograniczyć skutki tych mechanizmów. Ale nie poprzez JOW-y, które zastąpią partiokrację, miejscowymi sitwami” – ocenił uczony.

Profesor mówił też, że ma nadzieję na lepszą Polskę w związku ze zwycięstwem w wyborach prezydenckich Andrzeja Dudy.

„Spada na nas jeszcze większa odpowiedzialność, czyli tych obywateli, którzy chcą aby nasz kraj zmieniał się na lepsze, ponieważ dostaliśmy pierwsze, ale najważniejsze, narzędzie do dokonywania zmian w Polsce, czyli doskonałego prezydenta” – wyjaśnił.

Historyk skomentował ponadto zapowiedzi kandydatury Beaty Szydło na urząd premiera. „ Kandydatura pani Beaty Szydło, okazała się kandydaturą, ze wszechmiar zalecającą się naszej racjonalnej akceptacji. Wspaniały sposób organizacji kampanii wyborczej, czyli pokazanie ogromnych zdolności organizacyjnych i pracowitość, to są dwie cechy kluczowe w funkcji premiera. Bo co do uczciwości nie miałem wątpliwości. Jestem pewien, że Beata Szydło, będzie nieporównanie lepszą premier niż obecna” -  podkreślił gość Poranka Wnet.

bjad

Komentarze (6):

anonim2015.06.19 13:50
Zwalczanie dżumy cholerą nikogo i nic nie uleczy.
anonim2015.06.19 14:34
Jowy ładnie wyglądają i uwodzą wielu, ale nie są żadnym rozwiązaniem. powinno być inaczej: JOW do sejmu, ale Sejm nie tworzy prawa tylko zajmuje się budżetem i niczym innym. Tylko podatki i ustawa budżetowa, zbiera się 2 razy do roku. Proporcjonalna BEZ PROGÓW - do senatu. Do 100 senatorów, partia która ma w całej Polsce 1% ma 1 senatora, kto ma np 1,14% tego senator ma siłę głosu 1,14% Żadnego doliczania senatorów za partie under 1%, po prostu kilka foteli pozostaje pustych. Senat nie wyłania rządu, Senat stanowi prawo. Żadnej władzy wykonawczej. Rząd tworzy Prezydent - rząd ma absolutny zakaz zgłaszania jakichkolwiek ustaw, od ustaw jest Senat, od Budżetu Sejm. Układ zapewnia stabilny rząd, nie utraci większości po przejściu 14 posłów. Prawo stanowi odzwierciedlenie poglądów całego narodu. Powiaty via Sejm kontrolują finanse, żeby się waadze centralne nie rozpędziły. Jak Prezydent (albo Senat) coś nawywija to Sejm mówi - nie damy szmalu - i to jest koniec zabawy. Fajne, nie?
anonim2015.06.19 14:50
zporefusie po tych krajach widać, ale zabetonowanie sceny politycznej. to gorsze od progów wyborczych jowy promują duopol plus partie silne regionalnie dlatego sejm z jow nie powinien być w ogóle sejmem partyjnym tylko jakby izbą *przedstawicieli samorządów*. Poseł może być wybierany jak *prezydent powiatu* i musi byc przez ten powiat rozliczany aż do odwołania.
anonim2015.06.19 17:26
JOWami nie zlikwiduje się złodziejstwa np. w samorządach przy przetargach itp. itd. W Polsce nie są potrzebne kolejne reformy bo od 25lat są ciągle tylko reformy. Prawda jest taka reformy się zmieniają a złodzieje są ci sami. W kraju jest potrzebne mocne CBA i lustracja urzędników na wszystkich szczeblach.
anonim2015.06.19 20:44
xporferus1ie uwalenie władzy prezesów to piękna rzecz ale nie jedyna... większy, jak największy pluralizm sceny politycznej jest tyle samo warty dlatego napisałem wcześniej swoja propozycję - zachowuje JOWy jednocześnie zapobiegając patologiom typowym dla JOWów
anonim2015.06.19 22:16
Czy prof. Nowak ma nas za głupków? Jeśli JOWów nie obwarują tak podłą ordynacją jaką uchwalił Kaczyński z Tuskiem, to my już sobie sami dobierzemy ludzi i żadne sitwy nam nie podskoczą, chyba że dostaną właśnie przywileje od Układu. Tak, dość mamy systemu partyjnego. Dość już walki obcych plemion w którą jesteśmy wciągani.