Prof. Mieczysław Ryba: Od debaty ważniejsza będzie wizyta prezydenta w USA - zdjęcie
18.06.20, 15:25Fot. screenshot - YouTube (Radio Maryja)

Prof. Mieczysław Ryba: Od debaty ważniejsza będzie wizyta prezydenta w USA

19

Dla portalu wPolityce.pl wczorajszą debatę prezydencką, zorganizowaną przez Telewizję Polską, skomentował prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk KUL. Jak stwierdził uczony, w debacie zyskał ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Niekorzystnie wypadł natomiast kandydat KO Rafał Trzaskowski, który zdecydowanie w TVP nie czuł się swobodnie.

-„Andrzej Duda w moim przekonaniu mógł pokazać ciepłą, zatroskaną twarz głowy państwa. Pamiętajmy, że PiS rządzi już pięć lat i zawsze jest tak, że władza trochę się zużywa i jest przez niektórych obywateli odbierana jako władza oddalona od ludzi. W tym względzie gdyby Andrzej Duda odmówił tej debaty, jak kiedyś Bronisław Komorowski, i pokazał że jest ponad resztą, to by było czytane, że mamy do czynienia z jakimś wyobcowaniem” – powiedział prof. Ryba w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

-„Po drugie pochylenie się w tej debacie w bardzo kulturalny i życzliwy sposób do wszystkich kontrkandydatów, nawet tych o najmniejszym poparciu, może procentować na drugą turę wyborów. Pamiętajmy, że wyborcy, którzy oddając głos w I turze, będą oddawać w drugiej, będą szukać swojego kandydata. W tym sensie wydaje mi się, że Andrzej Duda taką postawą bardzo dużo zyskał i przede wszystkim to mógł osiągnąć” – dodał.

Niekorzystnie za to zdaniem uczonego wypadł Rafał Trzaskowski, który był wyraźnie spięty. Swojej szansy jednak nie wykorzystali Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz:

-„Skąd wynikało jego spięcie? Z tego, iż uważa, ze TVP to nie jest jego teren, ale przede wszystkim z tego, że miał dużo do stracenia. Ma dosyć silnych konkurentów. W tym samym mniej więcej obszarze sceny politycznej ma Szymona Hołownię. Jest on sprawniejszy od Trzaskowskiego w sferze czysto marketingowej, wizerunkowej, chociaż Trzaskowski ma swoje talenty. Wyrobienie Hołowni w TVN widać. Kosiniak-Kamysz też mógł zaatakować Trzaskowskiego ze swojej flanki. Jeśli Trzaskowski stracił, to niewiele, a na pewno nie na tyle, żeby się martwić o druga turę, ponieważ ani Hołownia, ani Kosiniak-Kamysz nie zaryzykowali ostrej gry. Żeby odwrócić trendy, które się pojawiły, to powinni zagrać bardzo ostro. Nie tyle przeciwko prezydentowi Dudzie, co jakoś tam wybrzmiało, ale bardzo ostro przeciwko Trzaskowskiemu, bo to by była ich szansa”.

Jak przekonuje politolog, od debaty większy wpływ na wynik wyborów będzie miała czerwcowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, gdzie spotka się on z prezydentem Stanów Zjednoczonych:

-„To jest jeden z istotnych czynników kampanii, bo  on pokazuje znaczenie Polski na arenie międzynarodowej. Myślę, że na tym spotkaniu może by poruszana nie tylko kwestia militarna, ale także kwestie gospodarcze, z dziedziny energetycznej. Na przykład kwestia tworzenia u nas hubu energetycznego. Jeśli tam będzie miał Andrzej Duda sukces, to moim zdaniem może to znacząco wpłynąć na wynik wyborów już w I turze” – przekonuje.

kak/wPolityce.pl

Komentarze (19):

Archanio\\\\305\\\\202 Gabriel2020.06.19 2:35
nie wiem jak tam państwo z frondy to widzą, ale USA to w przeważającej mierze PROTESTANCI. katolików tam jak na lekarstwo. zastanówcie się następnym razem nad chwytliwym tytułem, bo cały czas dajecie niekonsekrowanego ciała Putinowi, który zaciera z radości diabelskie łapki.
Heidi Heido Hajdasz2020.06.18 22:31
W najnowszym sondażu Joe Biden ma osiem punktów procentowych przewagi nad Donaldem Trumpem. Jednocześnie w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Associated Press większość Amerykanów przyznaje, że nie jest zadowolona z obecnej sytuacji w USA.
Szybka Randka sex2020.06.18 18:02
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.lexlale.eu Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Saki Faki, pamietasz?2020.06.18 18:45
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz pielęgniarkę miłości Agnieszkę Dz.
@Pet - szabes jutro2020.06.18 16:18
Ile ty masz latek jewrej? Aż tyle? I dalej się bawisz w politykę i chowanego?
Pet2020.06.18 16:38
Co to "jewrej", wycieczkowcu? To coś obraźliwego? Jeżeli tak, to jakiś prawak jesteś, bo w większości tylko to potraficie.
fekaliowy rafalek2020.06.18 16:51
zrobil cie ruski miekim i wyprodukowal kretyna..
Pet2020.06.18 17:15
No naprawdę...wzruszyła mnie ta historia.
i zmień IP, jewrej2020.06.18 17:43
szabes jutro, pamiętaj o koszernym szajsie
Pet2020.06.18 20:03
Zabawny jesteś.
Heidi Heido Hajdasz2020.06.18 21:45
Mniej niż ty, dziadek.
Pet2020.06.18 16:12
Trampek gwizdnął, a ten w te pędy. Poklepie po pleckach, zapyta czy cash przywiózł, może pozwoli postać przy biurku. Duduś, Frądle i im podobne odtrąbią success. A w zasadzie Trumpek boi się że dobrego płatnika straci i z następnymi se nie poradzi. Wszystko może wziąć w łeb jak Du*a przegra, bo wtedy i PiSiory mogą się posypać.
Beata2020.06.19 1:00
Pet! Właściwie dla takiego duraka, jak ty, to szkoda odpowiadać! Na ciebie, to "szkoda naszego sprzętu i talentu..." Trochę słów, a żadnej treści!
Pet2020.06.20 7:58
To po co odpowiadasz? A fakty pozostają faktami.
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze 2020.06.18 16:05
Te "osławione" zdjęcie gdzie prez. Duda na stojąco podpisuje dokument w Oval Office. Ale janczarom kremlowskim umyka uwadze wizyta Ławrowa aka Mołotow w tymże Oval Office. Ławrow aka Mołotow stoi na baczność przed Trump-em a ten rozwalony w fotelu.
Leszek 2020.06.18 15:53
To spotkanie służy tylko i wyłącznie przekazaniu zadań jakie Doduś i Kaczucha ma do wykonania. Nie po to pokazali Dudusia stojącego przy biurku Trampka, aby uznawany był za partnera. Polski Naród jest tak ogłupiony , ze wierzy w bajki. Jak by był partnerem ustawa 447 poszła by do kosza. Pewnie znowu będziemy płacić za Trampka fort. Albo kupią niepotrzebne rzeczy za miliardy. Tu nie ma partnerstwa. Tylko bajki dla naiwnych.
anonim2020.06.18 16:25
Ach te misiaczki z języczkiem z Breżniewem... i robienie przez Jaruzela loda na kolanach "carycy". Uj, uj tęsknimy, tęsknimy co, Lesiu?
Który z polskich prezydentów2020.06.18 15:41
miał tyle spotkań z prezydentem USA ile miał/ma A. Duda? Bolek miał, ale z prezydentem RF nawet ich więcej. Sekretarz KC PZPR tow. prezydent Kwaśniewski jeno jedno, o jedno za dużo jak to posumowały media w USA. Pierwszy polski prezydent po 1945 r. Lech Kaczyński nie zdążył na żadne - zginal. Prezydent Komorowski, z takiej dobrej rodziny, przybył do USA i opowiedział "dowcip".
anonim2020.06.18 15:48
Co Ty chcesz od Komorowskiego??? Swój chłop, świetnie pasowałby do akcji "przygarnij kropka"... ...i do niczego więcej