Prof. Krystyna Czuba o liście Dworaka dla Fronda.pl: O. Rydzyk ma święty obowiązek mówić, co na temat homoseksualizmu naucza Kościół - zdjęcie
29.01.14, 11:54Prof. Krystyna Czuba (fot. msiemid/YouTube)

Prof. Krystyna Czuba o liście Dworaka dla Fronda.pl: O. Rydzyk ma święty obowiązek mówić, co na temat homoseksualizmu naucza Kościół

9

Jan Dworak w specjalnym liście do o. Tadeusza Rydzyka napomniał go, że swoimi wypowiedziami dyskryminuje homoseksualistów. Redemptoryście zarzucił także brak tolerancji. „Publiczne określanie przez Księdza Dyrektora osób o orientacji homoseksualnej jako chorych jest nieuprawnione i jak wynika z powyższego cytatu (stanowiska PTS), nie znajduje podstawy naukowej. Podobnie, jak godzące w godność drugiego człowieka, brzmią słowa: «nie zabijam chorego, ale leczę z choroby». To wyrażenie stanowi emanację nie tylko braku tolerancji dla osób o odmiennej orientacji seksualnej, ale jest też sprzeczne z prawnym zakazem dyskryminacji określonym w art 32 ust. 2 Konstytucji RP, który stanowi, że „nikt nie może być dyskryminowany w życiu (…) społecznym (…) z jakiejkolwiek przyczyny” - można przeczytać w liście Dworaka.

Skąd takie napominanie? Czy to osobista decyzja szefa KRRiT? O opinię poprosiliśmy prof. Krystynę Czubę, medioznawcę, publicystkę, senator IV kadencji.

Pan Jan Dworak prawdopodobnie ma dwa wyjścia. Albo robi to z przekonania, że trzeba być nowoczesnym i ulec temu, co w tej chwili jest poprawne polityczne i w jakimś sensie konieczne, albo jest dyspozycyjny wobec jakichś środowisk” - mówi w rozmowie z Fronda.pl Czuba.

Znam pana Dworaka z czasów, kiedy jeszcze byłam w parlamencie. Pamiętam, jak deklarował swoje chrześcijańskie korzenie. Twierdzenie, że o. Tadeusz Rydzyk nie ma racji jest kuriozalne. W moim przekonaniu ojciec dyrektor sformułował swoją wypowiedź tak, jak należy, elegancko. W moim przekonaniu, są dwa możliwe powody takiego napominania: albo pan Dworak jest tak głodny salonów, że działa na własny rachunek albo robi to ze względów dyspozycyjności.

Co więcej, myślę że napominanie księdza katolickiego jest co najmniej nie na miejscu. O. Tadeusz Rydzyk ma święty obowiązek mówić, co na temat homoseksualizmu naucza Kościół i Ewangelia. A Kościół jasno stwierdza, że jest to wielki nieporządek moralny ze strony tych, którzy dopuszczają się aktów homoseksualnych. Jeżeli danemu człowiekowi potrzebna jest pomoc w postaci leczenia, to sądzę, że czymś bardzo szlachetnym jest wystąpienie z propozycją tej pomocy.

Sama powiedziałabym dokładnie to samo, gdyby mnie zapytano. Pamiętam jeszcze czasy, kiedy byłam świeżo po studiach i spotkałam chłopców ze szkoły artystycznej, uwiedzionych przez swojego nauczyciela. Na jednej z konferencji zapytali mnie, czy jest dla nich jakaś pomoc. Odpowiedziałam im, że powinni się leczyć i poleciłam znanego wtedy seksuologa, o. Karola Meissnera. Znam osobiście dwóch mężczyzn, którym takie leczenie bardzo pomogło. Wyszli z uwiedzeń nauczyciela, stali się normalnymi ludźmi, mówiąc najkrócej”.

Not. MBW

 

 

Komentarze (9):

anonim2014.01.29 12:15
Zapewne chodzi o uwalenie TV Trwam. Okaże się za chwilę, że trzeba cofnąć decyzję o przyznaniu miejsca na multipleksie, bo nie przysługuje ono tym, którzy używają mowy nienawiści. Proste?
anonim2014.01.29 13:30
Chciałabym żeby wszyscy się do dostosowali do tego co jest obowiązkiem każdego kto jest na Polskiej ziemi!! Czy to kapłan czy pracownik pańswowy KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 2 kwietnia 1997 r. PREAMBUŁA W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski, wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku, złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie, świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej, pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot. Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.
anonim2014.01.29 15:22
Sworak to komusza dziwka.
anonim2014.01.29 15:56
Jest chorobą i to zaraźliwą. Każdy grzech jest chorobą.
anonim2014.01.29 16:11
Dworak to komuch
anonim2014.01.29 16:27
Jeżeli można coś wyleczyć to znaczy ,że jest to choroba.cyt " Pamiętam jeszcze czasy, kiedy byłam świeżo po studiach i spotkałam chłopców ze szkoły artystycznej, uwiedzionych przez swojego nauczyciela. Na jednej z konferencji zapytali mnie, czy jest dla nich jakaś pomoc. Odpowiedziałam im, że powinni się leczyć i poleciłam znanego wtedy seksuologa, o. Karola Meissnera. Znam osobiście dwóch mężczyzn, którym takie leczenie bardzo pomogło. Wyszli z uwiedzeń nauczyciela, stali się normalnymi ludźmi, mówiąc najkrócej”.
anonim2014.01.29 16:28
@Temida przeczytałam i co dalej.
anonim2014.01.29 17:49
@ Llovera.."..koniec z obrażaniem ludzi....."-piszesz. A potem obrażasz: Ojca Rydzyka, KrK jako społeczność, jego naukę, ludzi wierzących, Państwo Polskie, a nawet kibiców. Nie widzisz tu pewnego "nieuporządkowania" mentalnego....? Bo ja go widzę............
anonim2014.01.29 22:32
A gdzie był Dworak przez te wszystkie lata jak blokował TV Trwam? wtedy nie była to dyskryminacja typowa hipokryzja